środa, 27 stycznia 2016

5 darmowych aplikacji do rozpoznawania roślin

Aplikacje rozpoznające kwiatyWiosna zbliża się wielkimi krokami, doniczki pobrzękują z niecierpliwością a kosiarka zaczyna lekko mruczeć. Czy jesteś gotowy do rozpoczęcia sezonu? A czy twój smartfon też jest na to przygotowany? Z aplikacjami do rozpoznawania roślin już nigdy żaden gatunek nie będzie miał przed tobą tajemnic. Wybierasz się na wycieczkę do lasu, w góry lub po prostu do ogródka sąsiada? Zabierz ze sobą smartfon i sprawdź jakie rośliny spotkasz na swojej drodze.

Zwolennicy starej szkoły zaraz pewnie zakrzykną, że toż to już zupełna profanacja. Bo każdy szanujący się ogrodnik wszystkie nazwy roślin powinien mieć w małym paluszku, a jak jeszcze się ich nie nauczył to najlepiej siedzieć cicho i się do tego nie przyznawać. A po nocach ślęczeć nad kluczem do oznaczania gatunków. Ale umówmy się, że nawet jeśli wymagana wiedza zostanie przyswojona a krew zmieni kolor na zielony to czasem coś się może zapomnieć. Każdemu się może zdarzyć! Na szczęście skleroza nie boli, a jeśli smartfon został wyposażony w odpowiednią apkę to już w ogóle problem z głowy. Cyk-pstryk i zaraz wszystko wiadomo. Rozpoznawanie roślin jeszcze nigdy nie było takie łatwe! Niestety wciąż największym problemem są polskie wersje językowe aplikacji, a raczej ich brak. Nie ma ich wśród darmowych aplikacji rozpoznających rośliny, ani wśród tych płatnych (przynajmniej jak dotąd). Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło: przy okazji można się nieco podszkolić z łaciny i angielskiego.

Przetestowałem 5 bezpłatnych aplikacji identyfikujących rośliny (po ich kwiatach i liściach). Wybrałem zdjęcia 10 gatunków roślin i sprawdzałem ile z nich zostanie prawidłowo rozpoznanych przez aplikacje. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się cudów, ale... czekało mnie przyjemne zaskoczenie!


5 aplikacji do rozpoznawania roślin:


#1 Like That Garden


Najlepsza z całego zestawienia aplikacja na Androida, bo podaje również polskie nazwy gatunków - nie zawsze, ale w większości przypadków. Analizuje wybrane zdjęcie i pokazuje najlepsze dopasowania. Podała 9/10 prawidłowych dopasowań, więc dostaje ode mnie piąteczkę z minusem.

+ korzysta z zasobów Wikipedii
+ historia wyszukiwań
+ intuicyjne menu
- czasami ulega zawieszeniu#2 Pl@nt Net


Ta aplikacja rozpoznaje ponad 6000 gatunków roślin zasiedlających Zachodnią Europę (a dokładniej Francję) plus rośliny z Gujany Francuskiej, gdybyś przypadkiem wybierał się tam na wakacje. Rośliny możesz również wyszukiwać wpisując znaną nazwę gatunku. Po załadowaniu zdjęcia trzeba jeszcze określić co się na nim znajduje: liść, kwiat, owoc, kora lub inne. Pl@nt Net rozpoznała 8/10 załadowanych przeze mnie zdjęć roślin.

duża baza gatunków
pokazuje podstawowe info o gatunku oraz link do Wikipedii
+ alfabetyczny spis gatunków
- tylko w języku angielskim#3 My Garden Answers


Przejrzysta i intuicyjna aplikacja trafnie rozpoznająca rośliny ze zdjęć. W wielu przypadkach określa tylko rodzinę, a gatunek należy już zidentyfikować samemu wybierając spośród zaproponowanych. Można też przeszukiwać bazę gatunków wpisując w wyszukiwarkę znaną nazwę. Obok nazwy gatunku aplikacja podaje również odległość w milach, ale jeszcze nie wiem od czego. Może od jakiegoś roślinnego eldorado? Trafnie rozpoznała 9/10 zdjęć roślin.

+ ładny layout
+ alfabetyczny spis gatunków
+/- pokazuje podstawowe info o gatunku korzystając z własnej bazy danych
- tylko w języku angielskim#4 LeafSnap


Aplikacja tylko dla dumnych właścicieli iPhone'ów dostępna na AppStore. Służy do rozpoznawania drzew - na podstawie fotografii kwiatu, liścia lub owocu wykonanej na białym tle (co może być mało przydatne  w terenie). Ładny dizajn i duża baza gatunków, chociaż przeważają w niej drzewa amerykańskie.

+ piękne zdjęcia w bazie (liść + kwiat + owoc)
+ najlepsza do rozpoznawania drzew na podstawie różnych organów
+ dobre kompendium wiedzy o drzewach
- tylko dla iPhone'ów
- wymaga zdjęć na białym tle (o dużym kontraście) - umiarkowana skuteczność dopasowań#5 What's Those Flowers?


Ostatnia z aplikacji działa trochę inaczej od wszystkich poprzednich. Nie wymaga wykonania zdjęcia rośliny, którą chcesz zidentyfikować. Określ kolor kwiatu, środowisko występowania rośliny i liczbę płatków, a apka pokaże ci wszystkie gatunki spełniające wybrane kryteria. Działa na zasadzie baaardzo podstawowego klucza do oznaczania gatunków.

+ nie wymaga wykonania zdjęcia
+ prosta w obsłudze i szybka
- niewielka baza gatunków
- brak alfabetycznego spisu roślin


Zamów książkę "Zrób Ten Zielnik" TUTAJ
lub szukaj w księgarniach w całej Polsce!


27 komentarzy:

 1. O dzięki za aplikacje. Napewno się przyda:)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo fajna i przydatna rzecz. Jak kiedyś będę miała smartfona, na pewno skorzytam z takiej aplikacji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno tą pierwszą wypróbuję. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za zestawienie! Nigdy nie korzystałam z tych aplikacji, więc pora je wypróbować. Nawet nie wiedziałam, że istnieją takie pomoce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już pierwszą ściągnęłam. Ciekawe, choć 2 razy nie rozpoznała rośliny domowej. Natomiast w ogrodzie będę się uczyć nazw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadna z tych aplikacji nie jest dedykowana domowym roślinom (chociaż niektóre rozpoznają). Dobrze sprawdzą się natomiast w przypadku dzikich gatunków. Pozdrowienia!

   Usuń
 6. Jak to dobrze, że zaglądam...Wypróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. http://atlas.roslin.pl/rozpoznaj_zdjecie tutaj jest wersja internetowa takiego typu rozpoznawania. W ciągu miesiąca opublikuję aplikację na androida, która będzie umożliwiała rozpoznawanie na podstawie zdjęcia oraz dodawanie zdjęć i miejsc występowania do atlasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udało się już opublikować Twoją aplikację?

   Usuń
 8. WYpróbowałam najwyżej oceniany Like that garden. Babkę lancetowatą aplikacja zidentyfikowała jako hostę, a sam kwiat - jako lawendę, konopie siewne, trzcinę lub mniszka lekarskiego w stadium dmuchawca. :(

  OdpowiedzUsuń
 9. tak, jest tutaj:
  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.roslin.atlas
  (panie moderatorze, jeśli to trzeci komentarz w tym samym stylu to proszę nie publikować wszystkich. z jakiegoś powodu poprzednie się nie wyświetlały).

  OdpowiedzUsuń
 10. #1 Like That Garden już niestety nie jest darmowa :(

  OdpowiedzUsuń
 11. PictureThis to aplikacja, którą polecił mi znajomy pasjonujący się ogrodnictwem.
  Powiedziałabym że jest to taki Instagram dla roślinek, z tym że są tam oczywiście także informacje jak o daną roślinę dbać, można ją nawet nazwać po swojemu xD

  OdpowiedzUsuń
 12. nie moge znalezć tę aplikację like that garden

  OdpowiedzUsuń
 13. A tak w ogóle to jaką to farbą można pomalować bo próbowałem na różowo na niebiesko i nie bardzo wyszło

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 15. Podoba mi się wizja roślinnego eldorado. Czy ktoś już tam trafił? ��Fajny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wśród tego aplikacji szajsu, które wymagają to czy tamto, jaki jest najlepszy bez wymogów co do sprzętu ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Google też całkiem ładnie sobie radzi z rozpoznawaniem roślin :>

  OdpowiedzUsuń
 18. Google Lens jako tako sobie radzi, choć zdarzają się błędy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale trzeba też mieć swój rozum i sprawdzać, czy to, co mówi aplikacja jest prawdą ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też najczęściej korzystam z Google. Czasem rzeczywiście zdarzają się pomyłki, ale jest to bardzo rzadkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, zdecydowanie warto sprawdzać

   Usuń
 21. W Like That Garden jest tylko darmowy trial na 3 dni. Potem 130 zł za rok. Aplikacja dobra, ale komercyjna. Mi najlepiej osobiście sprawdza się opcja wyszukiwania obrazem w Google. Jak by na to nie spojrzeć, to ma on największą bazę fotek roślin.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...