czwartek, 5 stycznia 2017

Ziemia do kaktusów - zrób to sam!

podłoże dla kaktusówNajlepsza ziemia do kaktusów i sukulentów to taka, którą zrobisz własnoręcznie. Do jej przygotowania możesz użyć wielu różnych składników zmieszanych w odpowiednich proporcjach. Skład "sklepowej" ziemi do kaktusów często pozostawia wiele do życzenia, a kondycja uprawianych w niej roślin może szybko pikować w dół. Na wiosnę poświęć swoim kaktusom nieco więcej uwagi i przesadź je do ziemi, którą łatwo i tanio sam przygotujesz.





W sklepach i centrach ogrodniczych dostępne są gotowe podłoża do uprawy kaktusów i innych sukulentów, jednak najczęściej jest to po prostu zwykła ziemia ogrodnicza do której dosypano trochę kamieni. Taka ziemia do kaktusów ma już odpowiedni dla większości najpopularniejszych gatunków odczyn pH (lekko kwaśny, mieszczący się w granicach 5,5 - 6,5), ale zwykle jest też zbyt żyzna. To powoduje, że kaktusy rosną w niej szybko i bujnie - czyli dokładnie odwrotnie niż powinny. Kaktusy i inne sukulenty przystosowały się do surowych warunków środowiska i aby zdrowo i szczęśliwie rosły i kwitły trzeba spróbować im te warunki przynajmniej częściowo odtworzyć. A najlepiej zacząć od posadzenia ich we właściwym, czyli ubogim i przepuszczalnym, podłożu.


Jak zrobić ziemię do kaktusów?


Składniki, których używam do przygotowania domowej ziemi do kaktusów i sukulentów:


z czego zrobić ziemie do kaktusów


ziemia ogrodniczaUniwersalna ziemia ogrodnicza - jedyny składnik ziemi do kaktusów który dostarczy roślinom składników pokarmowych. Wybierz świeżą ziemię dobrej jakości bez dodatku torfu. Przesiej ją przez grube sito (ja używam durszlaka) aby oddzielić większe fragmenty i włókniste części. Możesz także wybrać gotową ziemię do kaktusów, którą podrasujesz dodając do niej wybrane składniki mineralne wymienione poniżej; własnej produkcji ziemię liściową lub domowy kompost. Ale uwaga: kompost i ziemia liściowa mogą zawierać różne patogeny lub nasiona chwastów, a ich pH jest niewiadome. Przed użyciem wysterylizuj je w piekarniku i zbadaj odczyn by sprawdzić czy się nadają.




kruszywo ceglane Kruszywo ceglane - czyli pokruszone stare cegły. Przygotowanie takiego kruszywa wymaga nieco pracy i cierpliwości, bo cegły trzeba rozbić młotkiem na drobne kawałeczki - nie większe niż 1 cm długości. W międzyczasie powstaje sporo ceglanego pyłu, który należy odsiać lub wypłukać. Kawałeczki cegieł świetnie poprawiają strukturę ziemi do kaktusów i bardzo ładnie wyglądają, ale zwiększają wagę podłoża no i nie da się ich kupić. Trzeba się nad nimi namęczyć samemu.







keramzyt ogrodniczyKeramzyt ogrodniczy - do podłoża dla kaktusów wybierz drobny keramzyt o średnicy granulek do 5mm. Keramzyt ma jeszcze bardziej porowatą strukturę od kruszywa ceglanego, nie ma ostrych krawędzi, jest lekki, nie uwalnia żadnych dodatkowych składników i nie zmienia odczynu podłoża. Keramzyt o większej granulacji możesz rozbić młotkiem na mniejsze kawałki.







styropian
Kulki styropianowe - od wielu lat dodaję je do ziemi do kaktusów. Możesz je przygotować własnoręcznie rozdrabniając kawałki styropianu. Kulki nie reagują z podłożem, są bardzo tanie i ultralekkie. Tak lekkie, że czasem wyfruwają z doniczek, dlatego jeśli zdecydujesz się na ich użycie powierzchnię podłoża po przesadzeniu kaktusa obciąż np. kamykami.








piasekPiasek - drobny żwirek lub żółty piasek pozyskany z natury przed użyciem przesiej przez sitko, zalej wrzątkiem lub wypraż w piecu by zniszczyć nasiona chwastów i zarodniki grzybów. Możesz też kupić woreczek piasku np. w sklepie zoologicznym (taki do akwarium), który wystarczy tylko przepłukać.








żwirekŻwir - żwirowe kamyczki o wielkości do 5mm bardzo dobrze sprawdzają się jako domieszka do ziemi do kaktusów. Żwir przed użyciem przygotuj tak, jak piasek (powyżej). Tani, ale ciężki. Jeśli przesadzasz kaktusa-olbrzyma do wielkiej donicy, lepiej zrezygnuj z kamyków by Twoja przesadzona roślina razem z doniczką dała się swobodnie przenosić.









Do przygotowania własnej ziemi dla kaktusów użyj ziemi ogrodniczej i jednego lub mieszanki kilku wybranych przez siebie składników mineralnych w proporcji 1:2. Czyli na każde dwie części składników mineralnych (kruszywo, keramzyt, styropian, piasek, żwir) użyj tylko jednej części ziemi. Nie musisz używać wszystkich składników mineralnych, wybierz po prostu te które masz pod ręką. Postaraj się jednak zawsze dodać trochę piasku, który ma najdrobniejsze ziarenka. Uzyskane w ten sposób podłoże dla kaktusów powinno być sypkie, a po ściśnięciu w dłoni nie może zbijać się w kulkę:


skład ziemi do kaktusów
Skład i proporcje składników użytych do przygotowania ziemi do kaktusów są różne. Moje podłoże wygląda tak.

Ja zawsze przygotowuję swoją własną ziemię dla kaktusów i za każdym razem wygląda ona nieco inaczej. Czasem zawiera więcej żwirku, czasem styropianu, a czasami wrzucam do niej wszystko. Najważniejszym składnikiem i tak jest jednak ziemia ogrodnicza i to od niej zależy czy domowe podłoże spodoba się kaktusom, czy nie i jak będą w nim rosły. W ramach eksperymentu spróbuj przygotować kilka różnych mieszanek i do każdej z nich posadzić szczepki lub odnóżki tego samego kaktusa. Wkrótce przekonasz się jak bardzo rodzaj ziemi wpłynie na ich ogólny wygląd, kolor cierni i tempo wzrostu.




Zamów książkę "Zrób Ten Zielnik" TUTAJ

lub szukaj w księgarniach w całej Polsce!

15 komentarzy:

  1. Genialne, dzięki za ten wpis, posadziłam moje sukulenty w zwykłej i mi marnieją...

    OdpowiedzUsuń
  2. Przymierzam się właśnie do wymiany podłoża moich sukulentów - bardzo przyda mi się ta wiedza.
    A czy gruboszowate też powinny mieć taką ziemię? Mam kilka roślin posadzonych w ziemi ogrodowej i... kiepsko rosną - pędy wiotkie i długie, a dolne liście opadają. Czy to z tego powodu?

    OdpowiedzUsuń
  3. A ziemia do palm ? pozdrowienia dla ciotki Pana Paszczaka. Żyje jeszcze ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeszcze nie robiłam sama takiej ziemi, ale zachęcił mnie ten blog :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Styropian i kruszywo ceglane, a także keramzyt można sobie odpuścić. Można je dodać oczywiście, ale nie jest to konieczne.
    Podstawowa mieszanka dla sukulentów powinna składać się z:
    -1/3 ziemi uniwersalnej
    -1/3 piasku
    -1/3 żwirku akwarystycznego, chemicznie obojętnego, czyli najlepiej granitowego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Granit ma podobno odczyn kwaśny. Kwarcowy obojętny.

      Usuń
  6. Dziękuje też będe próbować, dla Aloa Vera, którą zawsze przypadkowo za bardzo podlewam..

    OdpowiedzUsuń
  7. Hej :)
    Od niedawna mam kaktusy, niestety zostały zakupione w hipermarkecie i nie są w dobrej kondycji.
    Czy przesadzanie ich teraz to dobry pomysł czy lepiej poczekać do kwietnia?
    A drugie pytanie to czy możesz polecić konkretną marke ziemi? :)
    Dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od razu najlepiej przesadzać, kupić odżywkę i aplikować zgodnie z instrukcją.

      Usuń
  8. Kruszywo ceglane jest dostępne gotowe jako produkt akwarystyczny lub "Seramis" - jest na Allegro. Właśnie napisałem do Polskiego OBI aby zamówili z niemiec bo w Polsce "Seramis" dostępny jest tylko na Allegro - i zdaje się zamówią bo spytali gdzie chciałbym kupić. Jest nawet Seramis z przeznaczeniem do kaktusów ale ten uniwersalny też jest bardzo dobry do kaktusów. Jest też "Ichthyo Tropic Grunt Bioaktywny" - dostępny na allegro (około 2x taniej niż uniwersalny Seramis).

    OdpowiedzUsuń
  9. Od miesiąca zadomowiły się u mnie kaktusy z supermarketu Posadziłem je ziemię do kaktusów z OBI Ma dno dałem keramzyt Podlewałem bardzo małą ilością wody. do dziś dwa. mi zgniły.Przesadzając zostawiałem torf w którym rosły.Dziękuję za podanie składu mieszanki Resztę będę przesadzał w marcu. Pozdrawiam Bogdan

    OdpowiedzUsuń
  10. Widzę, że kryptoreklama firmy OBI szerzy się na blogu... wpierw wpis, że nie ma i sprowadzą na życzenie (jednej!) Pani a drugi, że już jest w OBI! Przypadek? Nie sądzę, za stary wyga w marketingu szeptanym jestem. Szkoda tylko, że tak prymitywnie ten OBI działa...

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny wpis. 👍
    Ja właśnie jestem w trakcie przygotowywania podłoża dla moich żywych kamieni.
    I korzystam z tego przepisu.🙂

    PODŁOŻE DLA LITOPSÓW
    (proporcje 1:2 - 1 ziemia:2 pozostałe)
    • Ziemia dla kaktusów
    • Żwir rzeczny
    • Keramzyt
    • Piasek morski płukany
    • Kruszywo ceglane samoróbka
    • Perlit

    Zobaczymy jak się spodoba moim Litopsom.
    Dziękuję za ten wpis. 😉

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo pomocne informacje. Często mam problem z wyborem odpowiedniego podłoża.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...