środa, 18 stycznia 2017

5 sposobów jak przesadzać kaktusy (i się nie pokłuć)

jak przesadzić kaktusaPrzesadzanie kaktusów często wiąże się z nie lada wyzwaniem i kończy masą cierni tkwiących w dłoniach.
Od czasu do czasu trzeba je jednak przesadzić do nowych doniczek, a wtedy warto znać kilka sprytnych sposobów jak zrobić to sprawnie i tak, by uniknąć pokłucia. Niedawno pokazywałem, jak robię swoją własna ziemię do kaktusów. Teraz pora ją wykorzystać i przygotować kaktusy do rozpoczęcia sezonu w dobrej formie.

Kiedy najlepiej przesadzać kaktusy?


Większość kaktusów najbardziej intensywnie rośnie wiosną i latem, a później ponownie jesienią. Tym samym rośliny te robią sobie dwa okresy odpoczynku: śpią przez całą zimę, od listopada do marca, a w lecie ucinają sobie krótką drzemkę, najczęściej w okolicach sierpnia. Okres spoczynku kaktusów jest najlepszym czasem do ich przesadzania, dlatego najlepiej przesadzać kaktusy zimą i, ewentualnie, w środku lata. Ponieważ jednak zimą mamy zdecydowanie mniej ogrodniczych zajęć a więcej czasu dla domowych roślin doniczkowych, dobrze zrobić to właśnie teraz.
Kwitnących kaktusów nie należy przesadzać - poczekaj, aż kwiaty przekwitną i zaschną. Poza tym, jeśli kaktus kwitnie najwyraźniej jest zadowolony z życia i spokojnie może jeszcze poczekać na nową doniczkę.


Jak często przesadzać kaktusy?


Nie trzeba robić tego tak często, jak się wydaje - zwykle wystarczy co 3-4 lata, chociaż najbardziej zależy to od gatunku kaktusa. Przede wszystkim przesadzamy je wtedy, kiedy korpus jest większy od samej doniczki i roślina jest niestabilna - zaczyna się przewracać. Wcale nie musisz przesadzać kaktusa który "wychodzi" ze swojej doniczki albo sprawia wrażenie, że jest mu za ciasno. Kaktusy lubią ciasne doniczki! A najbardziej lubią się koło siebie tłoczyć kiedy są jeszcze małe. Jeśli w jednej doniczce rośnie kilka młodych kaktusów trzeba je przesadzić wtedy, gdy zaczynają się stykać i nawzajem kłuć cierniami - o ile zależy ci na utrzymaniu ładnego wyglądu każdego kaktusa osobno. W przeciwnym razie cała grupa może rosnąć obok siebie dłużej i utworzyć zrośnięty kaktusowy gang.


Tym koleżkom zrobiło się razem za ciasno - trzeba ich rozsadzić do osobnych doniczek.


Jak przesadzać kaktusy? (i się nie pokłuć)


Ziemię do przesadzania kaktusów można łatwo przygotować samemu, a jak to zrobić pokazywałem niedawno. Teraz możesz ją wykorzystać. Oprócz ziemi i odpowiedniej wielkości nowej doniczki do przesadzania kaktusów przyda ci się stara gazeta i/lub przynajmniej jeden z kuchennych gadżetów: gruba ścierka, drewniane szczypce kuchenne, szczypce do sałaty, otwieracz do słoików.


jak nie pokłóć się kaktusem

Najważniejsze w przesadzaniu kaktusów to nie pokłuć się ich cierniami, prawda? Tak, to też. Ale równie ważne jest by nie połamać cierni w trakcie przesadzania. To one są największą ozdobą kaktusów i z reguły nie odrastają. A kaktus z powyłamywanymi cierniami bardzo dużo straci na swojej atrakcyjności. Dlatego wybierz jedno z polecanych przeze mnie narzędzi, którym pomożesz sobie przy przesadzaniu i zawsze chwytaj kaktusa za jego szyjkę korzeniową czyli tam, gdzie kończy się korpus kaktusa a zaczynają jego korzenie. W każdym innym przypadku łap go ostrożnie, nie tylko by się nie pokłuć ale też by nie połamać jego cierni.

Zaczynając przesadzanie weź kilkukrotnie złożoną grubą ścierkę, połóż ją na kaktusie i odwróć go do góry nogami, żeby zdjąć doniczkę. Następnie postaw go a blacie, skontroluj stan korzeni i jeśli trzeba usuń spomiędzy nich część starej ziemi.


ścierka pomoże przy przesadzaniu kaktusów


Następnie przygotuj sobie nową, większą doniczkę i nasyp na jej dno warstwę drenażu (np. keramzytu). Ziemię do kaktusów miej pod ręką.
Wykorzystaj jeden z poniższych sposobów, by chwycić kaktusa i móc nim swobodnie operować - podnieść go, ustawić w doniczce i przytrzymać w miejscu. Następnie obsyp jego korzenie nową ziemią, wypełnij nią wszystkie puste przestrzenie i lekko ugnieć lub ostukaj doniczkę, aby dobrze osiadła.

#1 SPOSÓB: drewniane szczypce kuchenne

Łatwo nimi operować i przydadzą się przy przesadzaniu zarówno dużych jak i małych kaktusów. Warto kupić drewniane szczypce kuchenne (są bardzo tanie) i mieć je wśród innych sprzętów ogrodniczych - mogą się przydać jeszcze przy wielu nieoczywistych okazjach.


czym przesadzać kaktusy - szczypce

#2 SPOSÓB: zwinięta ścierka

Tę samą ścierkę, którą wykorzystałeś przy wyjmowaniu kaktusa z doniczki możesz teraz wykorzystać do jego posadzenia. Owiń kaktusa ścierką kilkukrotnie dookoła tak, by najgroźniejsze nawet ciernie nie zrobiły ci krzywdy. Ścierka będzie najlepsze przy przesadzaniu dużych kaktusów (możesz wtedy złapać je oburącz), ale nie używaj jej przy przesadzaniu kaktusów o haczykowatych cierniach!

czym przesadzać kaktusy - ścierka

#3 SPOSÓB: zwitek gazety

Najtańszy ze wszystkich sposobów. Jeśli nie masz pod ręką żadnego z kuchennych gadżetów wykorzystaj po prostu zwiniętą w pasek gazetę. Owiń pasek pod korpusem kaktusa, podnieś go i ustaw w doniczce.

czym przesadzać kaktusy - gazeta

#4 SPOSÓB: szczypce do sałaty

Plastikowe lub metalowe szczypce do sałaty przydadzą się przy większych kaktusach lub tych o nieregularnym kształcie. Czasami po prostu trzeba złapać kaktusa za rogi... to jest za ciernie, a duże szczypce poradzą sobie z tym najlepiej i żaden kaktus się z nich nie wywinie.

czym przesadzać kaktusy - szczypce do sałaty

#5 SPOSÓB: otwieracz do słoików

Otwieracz do słoików nie może mieć chyba bardziej dziwacznego zastosowania niż bycie trzymadełkiem dla przesadzanego kaktusa. A jednak! Potrafi się przysłużyć także w tej czynności. Otwieracz przyda się jednak tylko przy przesadzaniu kulistych kaktusów, które uchwycisz otwieraczem od dołu i które są wystarczająco wyrośnięte, by się w otwieraczu zmieścić (a więc te o średnicy co najmniej pokrywki słoika)

czym przesadzać kaktusy - otwieracz


Pielęgnacja kaktusa po przesadzeniu


W podobny sposób możesz przesadzać nie tylko kaktusy, ale też inne kłujące sukulenty, np. aloesy. Po przesadzeniu do nowej doniczki nie podlewaj kaktusa tylko pozwól mu doczekać wiosny i zacznij podlewać razem z innymi kaktusami. Jeśli jednak w zimie twoje kaktusy nie przechodzą spoczynku - ciągle rosną, bo trzymasz je w ciepłym, jasnym pomieszczeniu i stale podlewasz, wtedy przesadzonego kaktusa podlej lekko po 1-2 tygodniach.
Na wierzchu doniczki możesz rozsypać warstwę keramzytu albo żwirku, aby ziemia się nie wysypywała lub nie wypływała przy podlewaniu i nie brudziła rośliny.


kaktusy w oddzielnych doniczkach
Kaktusy przesadzone do oddzielnych doniczek

8 komentarzy:

 1. Oooo jaki spryciarz z ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jakieś sposoby na przesadzanie dużych kaktusów? Wymyśliłam sobie okręcanie dużą ilością gazet i taśmą do pakowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Zawsze miałem z tym problem, bo notorycznie się kłułem. Świetne sposoby, bardzo pomysłowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. mój sposób to folia spożywcza, folia bąbelkowa i ściera bo przy moich cereusach i ich nieregularnych kształtach trudno je uchwycić jakimś trzymadełkiem

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie przydatne rady, bo jednak kaktusik ma ostre te kolce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co to a gatunek na zdjęciach? Bo mam podobny i staram się go zidentyfikować.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak kaktus wypuszcza odnóżki to jak z jednego kaktusa zrobić dwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez szukam na to odpowiedzimoj kaktus ma bardzo duzo małych kaktusikoe:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...