wtorek, 5 stycznia 2016

20 fioletowych warzyw - najlepsze odmiany

Działki bez fioletowych warzyw? Podobno istnieją, ale świadków naocznych brak. W każdym warzywniku na pewno znajdzie się przynajmniej jedno fioletowe warzywo, przynajmniej buraczek ćwikłowy, albo czerwona kapusta! A to dopiero początek purpurowo - fioletowej odysei kosmicznej 2016. Planując wiosenne wysiewy zamiast trawiastozielonych odmian wybierz te, które zmienią twoje grządki nie do poznania. Nawet pomidory i ziemniaki nie oparły się fioletowej rewolucji! A ty, dasz radę?
Oto 20 fioletowych warzyw i ich najlepszych odmian!




Ja się poddałem i większość fioletowych warzyw już kiedyś uprawiałem. No po prostu nie mogę im się oprzeć! Z całego zestawienia fioletowych warzyw najbardziej lubię brukselkę (bo dziwnym trafem lubię ją w ogóle), ziemniaki truflowe i buraki liściowe. Smakują obłędnie!

Fioletowe odmiany warzyw są korzystne nie tylko ze względu na swoje szalone kolory, którymi ubarwiają grządki (dzięki nim w końcu przestaje być na działce nudno). Zawierają także pożyteczne barwniki - antocyjany, które walczą z wolnymi rodnikami. Jeśli więc można upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i połączyć przyjemne ze zdrowym i pożytecznym, dlaczego nie dodać działce nieco kolorów?

Fioletowe warzywa i ich odmiany:


1. Fioletowe brokuły

odmiany: 'Miranda', 'Purple Early Sprouting'

2. Fioletowy jarmuż

odmiana 'Scarlet'
jarmuż scarlet

3. Fioletowy kalafior

odmiany: 'Di Sicilia Violetto', 'Graffiti'. Zachowuje swój fioletowy kolor nawet po ugotowaniu!
Di Sicilia Violetto kalafior

4. Fioletowa kalarepa

odmiany: 'Blankyt', 'Alka'
fioletowa brukselka

5. Fioletowa kapusta brukselska

odmiana 'Red':

6. Czerwona cebula

odmiany: 'Karmen', 'Red Baron', 'Red Mech', 'Rossa lunga di Firenze' (szalotka), 'Wenta'. Co prawda nazywa się ją czerwoną cebulą, ale często bliżej jej kolorem do purpury i fioletu, niż do czerwieni.

7. Fioletowe buraki liściowe

odmiany: 'Rhubarb Chard', 'Vulkan', 'Bright Lights' (różnokolorowe, w tym purpurowe):
kolorowe buraki liściowe

8. Fioletowa sałata

odmiany: 'Anubi', 'Bacchus', 'Luberon'. Ciemnopurpurowe odmiany typu "lollo rossa" (kędzierzawe) świetnie sprawdzają się przede wszystkim jako dekoracja wielu dań. 
kolorowe sałaty

9. Cykoria liściowa

odmiany: 'Palla Rossa', 'Verone', 'Variegata di Castelfranco'


10. Fioletowy pomidor

odmiany: 'Indigo Rose', 'Baby Blue Cherry', 'Blue Beauty', 'Blue Pitts', 'Bosque Blue'.
Wygląda kosmicznie, ale tylko jego skórka wybarwia się na fioletowo. Miąższ pozostaje żółty lub czerwony (zależnie od odmiany).
niebieski pomidor

11. Fioletowa papryka

odmiany 'Nokturn', 'Oda'. Nie zapomnij także o paprykach ozdobnych, wśród których wybór odmian o fioletowych owocach jest ogromny!
kolorowe warzywa



12. Fioletowa fasola szparagowa

odmiany 'Purple Teepee', 'Metisa'. Fasolki szparagowe nawet kwitną na fioletowo!
fioletowe kwiaty fasoli

13. Fioletowy groch

odmiana 'Blauwschokker' - fioletowe strąki skrywają słodkie cukrowe groszki w tradycyjnie zielonym kolorze.

14. Fioletowa marchew

a właściwie czarna marchew, ale odmiany 'Deep Purple' czy 'Purple Sun' są pięknie wybarwione na purpurowo:
czarna marchew


15. Rzodkiewka

'Malaga' - najbardziej purpurowa ze wszystkich odmian rzodkiewek:
rzodkiewka malaga


16. Fioletowe ziemniaki

znane również jako ziemniaki truflowe. Zobacz, jak uprawiać odmianę 'Vitelotte'
fioletowe ziemniaki


17. Filetowe bakłażany

odmiany jasnopurpurowe i pasiaste: 'Bianca Rosa', 'Tsakoniki', 'Violetta di Firenze'

oraz:

18. Czerwone buraki ćwikłowe - wszystkie odmiany
19. Czerwona kapusta głowiasta -wszystkie odmiany


a do przyprawienia tych wszystkich fioletowych pyszności na pewno przyda się:

20. Fioletowa bazylia


Bazylia tajska - o fioletowych kwiatostanach:
bazylia tajska

Bazylia właściwa - odmiana czerwonolistna
purpurowa bazylia


PS. Jeśli zapomniałem o jakimś warzywie (a już wiem że tak, bo uciekł mi bób 'Karmazyn'), to podpowiedz mi o tym w komentarzu!

12 komentarzy:

  1. Heh wlasnie na mojej liscie zakupow znalazlo sie sporo fioletowych warzyw:)nigdy takowych nie uprawialam no oprocz burakow i cebuli:) czas poeksperymentować:) bedzie kolorowo i napewno zdrowo;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tak trzymać! :) Ja w ramach noworocznych postanowień postanowiłem polubić bakłażany i dać im kolejną szansę. Nie, żeby mi nie smakowały, ale stonka już tyle razy mi je zjadała że w pewnym momencie się poddałem. 2016 będzie więc mocno bakłażanowy ;)

      Usuń
    2. Nie wolno sie poddawać:)ja sie nie poddałam i melony na działce wyhodowałam- człowiek taki dumny z siebie i do tego głośno o moim eksperymencie było...a bakłażan też jest na mojej liście:)pomidory,papryki , brokuł oczywiscie fioletowy:)
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Też lubię brukselkę - szczerość za szczerość ;) A jako że brokuły i kalafior lubię pochrupać bez gotowania to i kolor się zachowa. W ogóle wszystkie rośliny szalenie inspirujące. Ej, zanim pora zasiewów przyjdzie będę miała pięć razy więcej pomysłów niż ziemi do zagospodarowania - w sumie piękny stan, więc nie mam prawa się skarżyć. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej tak, niż w odwrotną stronę - mieć działkę i pustkę w głowie jak ją obsiać. Mam nadzieję, ze podrzucę jeszcze niejeden pomysł na nowy sezon!

      Usuń
    2. Podrzucaj podrzucaj nowe pomysły na sezon może i ja skorzystam..

      Usuń
    3. Łukaszu, jeśli mogłabym coś zasugerować, to jak najwięcej inspiracji "jadalnych" proszę. Albowiem piękno pięknem, ale niejedną roślinną piękność strach do garnka włożyć - znaczy albo niesmaczna, albo nie pójdzie na zdrowie... A ja pragmatyczką jestem i gotować lubię. Niemniej jestem próżną pragmatyczką i kocham komplementy, więc uważam, że warto zaskakiwać rodzinę i przyjaciół niecodziennymi daniami - oczywiście, najlepiej połączyć piękne z pożytecznym i takie cudeńka jak te z tego Twojego wpisu posadzić, chociaż te papryczki z poprzedniego to również pozycja godna uwagi. ;)

      Usuń
    4. Obiecuję, że niedługo będzie coś jadalnego, łatwego w uprawie, bardzo smacznego i... bardzo mało znanego :)

      Usuń
  3. To jest niesamowite, jak można wyhodować takie cudeńka w ogrodzie. Najbardziej mnie interesują fioletowe ziemniaki i marchewki. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie cała masa fioletów w ogrodzie. Począwszy od rzodkiewki, sałaty czy jarmużu, poprzez obowiązkowe buraczki, aż po kalarepę czy fasolę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uprawiałam fioletowego kalafiora, pomidory, jarmuż i marchewkę. Ta ostatnia jest dobra na sok, fioletowy jarmuż można uprawiać na rabacie kwiatowej, jesienią i zimą tworzy piękne akcenty kolorystyczne, dodatkowo tworzy barierę zabezpieczającą przed mroźnym wiatrem bardziej wrażliwe byliny i niskie krzewinki.
    W tym roku może spróbuję wysiać fioletową paprykę. Chciałabym ją zasuszyć i używać jako przyprawy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...