środa, 6 stycznia 2016

10 najważniejszych świąt dla ogrodników

10 najważniejszych świąt dla ogrodników
Dobry ogrodnik żadnej pracy się nie boi. Ale w końcu praca w ogrodzie to sama przyjemność! Są jednak dni, kiedy naprawdę warto odłożyć wszystko na bok i odpocząć. Jeśli tradycyjne święta nie są was w stanie do tego nakłonić, to może chociaż Dzień Doceniania Chwastów lub Dzień Gapienia się w Niebo będą bardziej przekonujące? Oto mój subiektywny przegląd 10 najważniejszych świąt w roku (z punktu widzenia ogrodniczego świra) oraz 5 dodatkowych dni na wypadek, gdyby od tego świętowania też trzeba było odpocząć. Weź kalendarz i zaznacz te dni dużym uśmiechem!
10 Świąt dla Ogrodników

(+ 5 dla tych, którzy muszą z nimi wytrzymywać)


20 marca: Dzień Wróbla


Kiedyś ten pospolity ptak uważany był za szkodnika, ale odkąd jego populacja zaczęła gwałtownie spadać warto spojrzeć na niego przychylnym okiem. Wszystkie Ćwirki i Elemelki zasługują na naszą gościnność, bo żaden ogródek nie jest kompletny bez skrzydlatych przyjaciół. Nawet jeśli czasem podwędzą jakieś ziarenko. Albo sto.

Dzień Wróbla

21 marca: Dzień Wierzby


Wierzby głowiaste coraz rzadziej występują w naszym krajobrazie, a są nieocenionymi siedliskami gniazdowania ptaków i bytowania drobnych ssaków. Wierzby głowiaste ze względu na rozmiary trudno przyjąć do ogrodu, ale już wierzbowe płotki, kopuły czy meble to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodowej architektury. 21 marca nie rób lipy i posadź wierzbę!

Dzień Wierzby


28 marca: Dzień Doceniania Chwastów


28 marca ogłaszam dyspensę od pielenia, plewienia, odchwaszczania i wyrywania. Niech żadnemu chwastowi nie stanie się krzywda! Przytul pokrzywę, pogłaskaj mniszka i przez jeden dzień w roku popatrz na nie przyjaznym okiem. Niektórzy twierdzą, że bez chwastów życie ogrodników byłoby znacznie łatwiejsze. Ja uważam, że straciłoby sens. Wiwat wszystkie chwaściory!

Dzień Doceniania Chwastów


01 maja: Dzień Słonecznika


To międzynarodowe święto, chociaż wciąż mało popularne. Pierwszy maja to doskonały dzień na wysianie słoneczników i urządzenie lokalnego słonecznikosiania. A może w tym roku wysiejesz słoneczniki - giganty?


Dzień Słonecznika


07 maja: Dzień Nagiego Ogrodnictwa


W tym dniu (World Naked Gardening Day) należy powstrzymać się od przycinania róż, pielenia pokrzyw i ostów. Można za to wylegiwać się na świeżo skoszonej trawie. Dzień Nagiego Ogrodnictwa przypada zawsze w pierwszą majową sobotę i został ustanowiony dla wszystkich ogrodników i ogrodniczek, którzy nie lubią pracować w rękawiczkach. I w ogóle w niczym. W tym roku zamierzam świętować ten dzień w stroju galowym.

Dzień Nagiego Ogrodnictwa


15 maja: Dzień Polskiej Niezapominajki


Święto przyrody, które w tym roku obchodzimy po raz czternasty. Taki patriotyzm to ja rozumiem! Zamierzam je świętować po raz pierwszy, a głównie skupię się na tym, by o nim nie zapomnieć. Pozytywna inicjatywa rozpoczęta na antenie radiowej Jedynki w 2002 roku.

Dzień Polskiej Niezapominajki

30 czerwca: Dzień Bielinka Kapustnika


Zapewne wielu ogrodników chętnie świętowałoby ten dzień, gdyby na ziemi nie ostał się ani jeden bielinek, ale hej! Bielinki też są pożyteczne: na przykład nie dopuszczają do opanowania świata przez kapustę. Inaczej już dawno na śniadanie, obiad i kolację jedlibyśmy bigos.

Dzień Bielinka Kapustnika


23 września: Święto Plonów


Dwudziesty trzeci wrzesień - zaczyna się jesień, a wraz z nią powoli kończy się okres letniego dobrobytu. Za to spiżarki zaczynają wypełniać się przetworami, lokalne festyny kipią od pyszności, a grzyby po deszczu wyskakują jak piegi na muchomorach. W Święto Plonów świętujemy dobre zbiory!


Święto Plonów


10 listopada: Dzień Jeża


Jesienią jeże bardzo lubią ukrywać się w stertach liści, gałęzi i patyków więc Dzień Jeża jest doskonałą okazją by sobie o tych kłujących owadożercach przypomnieć. Zanim podpalisz jesienne ognisko dokładnie sprawdź, czy nie stało się tymczasowym domkiem dla jeża.

święto Jeża


24 listopada: Dzień Buraka


W tym dniu wszystkie epitety w stylu "Ty buraku!" zmieniamy na "Mój ty buraczku". Buraki tradycyjnie lubią spędzać swoje święto popijając czerwony barszczyk i i zagryzać go ćwikłą, ale odkąd pojawiły się białe buraki ćwikłowe na wszystkie buraki padł blady strach. Niezależnie jednak od twoich sympatii, w tym dniu żaden burak nie powinien zostać sam. 24 listopada przygarnij buraczka do brzuszka!


Dzień Buraka


5 dni dla tych, którzy na co dzień

muszą wytrzymać z ogrodnikami:


14 kwietnia: Dzień Gapienia się w Niebo


Moje ulubione święto ze wszystkich! Celebruję je przynajmniej jednym, szybkim spojrzeniem w górę ilekroć mam ku temu okazję. W ten kwietniowy dzień najlepiej jednak ułożyć się wygodnie na kocyku pod gołym niebem i gapić się tak długo, aż od wielkiego błękitu zakręci się w głowie. Ogrodnicy mogą mieć z tym czasem problem, bo jak wiadomo rozróżniają tylko odcienie zielonego.


Dzień Gapienia się w Niebo


19 czerwca: Dzień Leniwych Spacerów


Świetna okazja by trochę odsapnąć, odłożyć na bok kosiarkę, motykę i sekator (lub pozwolić je sobie zabrać) i zamiast tego chwycić czyjąś dłoń i pospacerować wspólnie przed siebie. Trzeba tylko uważać, żeby po drodze nie napatoczył się jakiś ogródek, bo ze świętowania nici i nieszczęście gotowe. Leniwe spacery to leniwe spacery; należy świętować je prawidłowo!

Dzień Leniwych Spacerów


04 lipca: Dzień Wypadów do Parku


Ten dzień powinien wypadać w kalendarzu znacznie częściej niż tylko raz w roku! Stanowczo domagam się Dni Wypadów do Parku (i w ogóle wszystkich pozostałych dni świątecznych) pomiędzy każdą sobotą i niedzielą! Mam tylko nadzieję, że dobrze rozumiem tytułowe "wypady" i są to spontaniczne wycieczki do parku, a nie coś w rodzaju "Wypad (mi stąd) do parku!"


Dzień Wypadów do Parku

17 sierpnia: Dzień Pozytywnie Zakręconych 


W takim dniu każdy zielono zakręcony może czuć się usprawiedliwiony. Ale to też doskonały dzień na zrobienie czegoś wyjątkowego i - może dla odmiany? - pozaogrodniczego. W Dniu Pozytywnie Zakręconych jedyne czego nie wolno, to wprowadzać zakazów czego nie wolno.

Dzień Pozytywnie Zakręconych


08 września: Dzień Marzyciela


Kiedy ogrodnik marzy o tych wszystkich roślinach i ogrodniczych artefaktach, które wkrótce wypełnia puste grządki, garaż i komin, ty w Dzień Marzyciela pewnie marzysz o szóstce w totka, która pokryje pierwszą ratę za te zakupy. Ale co tam, bez marzycieli co to byłby za nudny świat! (O zgrozo, a co dopiero bez ogrodników!?)

Dzień Marzyciela


8 komentarzy:

 1. O, to ja coś chwastnego Babci i Tacie na urodziny wykombinuję. :) Siostrę mam pozytywnie zakręconą - nawet nie przypuszczałam. Jeżyki mają swój dzień, świetnie,może jakiegoś uda się mlekiem napoić z tej okazji, bo jak pamiętam z dzieciństwa: "O, bo jeże tak jak kotki / bardzo lubią mleczko słodkie." - tak, miałam taką pięknie ilustrowaną książeczkę, no i jak nie lubić owadożerców, gdy się za robalami nie przepada. I chociaż być może to nieprawda (kotom mleko na zdrowie wszak nie idzie) to mleczny drink wielkości naparstka może żadnemu "igielnikowi" krzywdy by nie zrobił ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy dzień zielarek to Dzień Doceniania Chwastów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba się przyłączę z świętowaniem na 7 maja:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile mamy tych dziwnych i ciekawych świąt. Zapamiętam sobie! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brakuje 15. maja Światowego Dnia Siania Dyni w Miejscach Publicznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych jest 16 maja, chyba tylko ten pierwszy był 15

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...