sobota, 16 stycznia 2016

Poradnik ogrodniczy: styczeń w ogrodzie

prace w ogrodzie w styczniuStyczeń sypnął śniegiem, ścisnął mrozem i sprawa się rypła. Przyszła w końcu pora spojrzeć zimie w oczy i zaprzyjaźnić się z zimową zmarzliną, która pokryła ogródek. 
W styczniowym poradniku ogrodniczym bałwan zostaje trawnikowym cieciem, choinki kończą świąteczny dyżur, drzewa zakładają pantofle a wiewiórki trafiają do ogrodowej kartoteki złodziejaszków. Jeśli myślałeś, że ogród zimą jest martwy, to idź bądź naiwny gdzie indziej bo tutaj się pracuje. Głównie nad sprawą zaginięcia wiosny!

Poradnik ogrodniczy: styczeń w ogrodzie


Jakie kwiaty sadzimy w styczniu?


 • W sprzedaży pojawiają się już pierwsze pędzone kwiaty cebulowe: hiacynty, narcyzy, krokusy i irysy żyłkowane. Często z niewielkich doniczek w których rosną wystają ich białe korzenie. Jeśli chcesz zwiększyć komfort życia takiej rośliny w domu przesadź ją do odrobiną większej doniczki i trochę głębiej - tak, by wszystkie korzenie przykryć ziemią. Możesz też spróbować własnoręcznego pędzenia bulw hiacyntów w wodzie.
kwiaty w styczniu

 • Bacznym okiem przyglądaj się przechowywanym bulwom, cebulkom i kłączom letnich kwiatów (lilii, ismen, mieczyków, montbrecji, dalii, pacioreczników, begonii bulwiastych etc.). Jeśli znajdziesz zapleśniałego lub gnijącego delikwenta od razu oddziel go od reszty bandy, bo inaczej przeciągnie resztę na swoją stronę. Bo w końcu wiosną będziesz chciał posadzić zdrowe rośliny, a nie zgniłe resztki.
 • Choinka odstała już swój dyżur w mieszkaniu. Choinkę doniczkową wynieś z mieszkania na zewnątrz lub do chłodnego pomieszczenia (np. garażu). Z ciętej choinki możesz odciąć gałązki i okryć nimi rośliny na rabatach.


Rośliny, które rozmnażamy w styczniu


 • Przyszedł czas by założyć odkłady powietrzne na kwiatach domowych. W ten sposób możesz odmłodzić, a przy okazji rozmnożyć wiele gatunków. Będzie się to wiązało z koniecznością przesadzenia roślin, a przesadza się najlepiej wiosną. Jeśli założysz odkłady powietrzne teraz, sadzonki będą gotowe wiosną a dzięki temu będziesz miał co przesadzać (bo jak wiadomo ogrodnicy wiosną wyjątkowo nie mają co robić).


Co kwitnie w ogrodzie w styczniu?


 • W ciepłe dni rozkwitają pierwsze oczary - pod warunkiem, że temperatura utrzymuje się na plusie a słoneczko dogrzewa (co nie jest takie znów niemożliwe). Może zainteresuje cię w związku z tym 10 krzewów, które kwitną zimą?
Kwiaty w ogrodzie w styczniu

 • Kwitnienie krzewów w dużej mierze uzależnione jest od pogody; bardziej niezależne od niej są np. ciemierniki, które właśnie teraz kwitną sobie w najlepsze.
Kwiaty ciemiernika cuchnącego
Ciemiernik cuchnący nie boi się zimy. Zuch chłopak!
 • Właśnie dlatego warto zostawić na zimę część suchych kwiatostanów bylin, żeby ładnie wyglądały pod śniegowymi czapeczkami:


Pielęgnacja trawnika w styczniu


 • Styczniowa pielęgnacja trawnika polega głównie na dogadaniu się z bałwanem. Jak dostanie trochę śniegu w łapę, to pozwoli ci zrobić na trawniku orła. Jak się nie zgodzi to zjedz mu marchewkę.
Znam Śnieżynkę, która lepienie bałwanów planuje już jesienią robiąc mikrobałwanki z kasztanów. 
 • PS. Po prostu zmiataj z trawnika i ciesz się urlopem od koszenia!

Warzywnik: owoce i warzywa zbierane w styczniu


 • Do zbiorów z grządek ciągle nadają się brukselka i jarmuż. W szklarniach i tunelach foliowych nie bacząc na środek zimy spokojnie rośnie sobie niewielki chwaścik: gwiazdnica. Możesz albo z nią walczyć (jak z wiatrakami), albo potraktować ja jako przekąskę. Na bezrybiu i rak ryba, ale nic się nie martw: już niedługo nie będziesz musiał jeść chwastów by przeżyć. Jeszcze tylko luty, a stare powiedzenie mówi prawdę: w marcu - coś w garncu (albo jakoś tak).
Jadalne chwasty w styczniu


Oczko wodne w styczniu


 • Poza walką z zamarzającym przeręblem w zbiornikach wodnych niewiele się dzieje. Przynajmniej trzciny przyprószone śniegiem wyglądają bosko.
Trzciny przykryte śniegiem


Prace pielęgnacyjne w ogrodzie w styczniu


 • W wolnej chwili możesz wyczyścić wciąż upaćkane ziemią doniczki. Plastikowe doniczki umyj porządnie płynem do mycia naczyń. Nożem zeskrob z nich biały osad, a później dokładnie opłucz. Gliniane doniczki z których chcesz usunąć biały nalot najpierw skrop sokiem z cytryny lub natrzyj kwaskiem cytrynowym. Możesz także użyć octu, jednak później ciężko pozbyć się jego zapachu, dlatego nie polecam.
 • Domowe kwiaty doniczkowe rosną teraz zdecydowanie wolniej niż latem. Podczas gdy one tkwią sobie spokojnie w tym lekkim marazmie, ty zwróć uwagę na ich liście, które na pewno zdążyły się już lekko zakurzyć. Skórzaste, sztywne liście (fikusów, filodendronów, monster) przetrzyj wilgotną ściereczką a najlepiej zrób im szybki, odświeżający prysznic w wannie. Pamiętaj, że w czasie trzaskającego mrozu woda kranowa może być naprawdę lodowata. Żeby kwiaty nie przeżyły szoku spłucz ich liście letnią wodą. 
Mycie kwiatów w wannie by usunąć kurz
Pora kąpania. 

 • W pogodny i suchy dzień możesz zacząć bielenie pni i konarów drzewek: owocowych i ozdobnych. Chociaż taki mejkap nie wygląda zbyt estetycznie, na pewno pomoże przetrwać roślinom okres, kiedy już się obudzą (ich soki zaczną krążyć), a mrozik wciąż będzie twierdził, że powinny spać. Jeśli tak jak ja wyjątkowo nie znosisz widoku pomalowanej wapnem kory ochroń swoje rośliny owijając je białymi plastikowymi osłonkami, które wiosną możesz zdjąć. 
 • W grudniowym poradniku ogrodniczym pisałem o strącaniu śniegowych czap z iglaków. Chociaż wyglądają malowniczo, w styczniu także warto zwracać na nie uwagę (i w ogóle przez całą zimę kiedy pada śnieg). "Suchy" śnieg jest lekki, ale gdy zacznie się topić i zamarzać i znów topić i znów zamarzać może zrobić iglakom kuku, dlatego strząśnij go od razu, gdy tylko gałązki zaczną się niebezpiecznie giąć pod jego ciężarem.
Czapy śniegu na iglakach

 • W styczniu mróz powinien w końcu odrobić zadanie domowe i kilka razy solidnie wszystko zmrozić. Rośliny zimujące w donicach owiń wtedy materiałem izolacyjnym: folią bąbelkową albo jutą. Jednak donice donicami, ale w znacznie gorszej  sytuacji będą wrażliwe na mróz gatunki rosnące w gruncie. Większe drzewka i krzewy (judaszowce, katalpy, paulownie, klony japońskie, wrażliwe różaneczniki) otocz u podstawy siatką, którą wypełnisz suchymi liśćmi. Chociaż gałęzie mogą przemarznąć, wiosną rośliny odżyją wydając nowe przyrosty prosto z bryły korzeniowej.
jak zabezpieczyć drzewa na zimę
Ciepłe buciki to podstawa zimą. Nawet jeśli jesteś drzewem.

Słomiany chochoł
Słomiane chochoły świetnie chronią przed mrozem. Jeśli nie założyłeś ich w grudniu, pora zrobić to teraz.

 • W mroźne ale słoneczne dni rośliny zimozielone tracą sporo wody poprzez liście. Nie mogą jej jednak uzupełnić jeśli ziemia jest zamarznięta. Pół biedy, kiedy spadł śnieg (bo podnosi wilgotność powietrza). Gorzej, gdy go nie ma w ogóle. Na taką okoliczność okryj rośliny białą agrowłókniną: zatrzyma ona ostre promienie słońca, które wysuszają liście. Dzięki temu do wiosny dotrwają w dobrej formie. Albo raczej: w ogóle dotrwają.
Różaneczniki zimą
Ten różanecznik póki co bawi się doskonale.
 • Na deser w styczniu polecam podać śniegowi smerfną dłoń i spróbować się z nim zaprzyjaźnić. Czasami można wyczytać z niego mnóstwo pożytecznych informacji, np. kto niepostrzeżenie zakrada się do twojego ogródka kiedy nie patrzysz. Świeży śnieg prawdę ci powie! Tropienie zwierząt po śladach na śniegu może okazać się świetną zabawą. Ostatnio tropiłem wiewiórki w parku. Do mojego ogródka wiewiórki już nie przychodzą, bo nie mają po co: latem oskubały leszczyny ze wszystkich orzechów laskowych i pochowały je nie wiadomo gdzie. Jak to mówią skleroza nie boli, tylko trzeba się dużo nachodzić, dlatego liczę, że jeszcze wrócą.
co robić w styczniu w ogrodzie
Rudy przestępca wyśledzony!

 • Nie zapomnij też sypnąć jedzonka ptakom do karmnika. Więcej o tym, dlaczego warto to robić a dlaczego nie pisałem w grudniowym poradniku.
drewniany karmnik


4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy poradnik. W końcu nie muszę szukać kto wie gdzie, tylko tu u Ciebie mam wszystkie rady i informacje. Pozdrawiam i zapraszam do udziału w zabawie na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co za zadziorny wstęp ;-) Ale przyznaję, że prawdziwy. W ogrodzie nawet zimą może się sporo dziać. A jak zaczną szaleć ptaki, to dzieje się impreza na całego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbuję się zmobilizować do organizacji swojego ogródka ale od dwóch lat nie mogę się zebrać. Czy ktoś z Was korzystał z profesjonalnych usług tego typu? Znalazlam firmę (zobacz tu), ale zastanawiam się jak to wszystko wygląda w praniu. Ja niestety nie mam zmysłu ogrodnika i sama raczej tego nie zrobię :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...