wtorek, 12 stycznia 2016

10 krzewów kwitnących zimą

Krzewy ozdobne które kwitną w zimieZimowy ogród nie musi być szary, smutny i nudny. Kolorów na pewno dodadzą mu rośliny o ozdobnej, kolorowej korze ale... po co poprzestawać na kolorowych patykach, kiedy nawet w styczniu można mieć w ogródku kwiaty? Chociaż pogoda znacząco wpływa na terminy zakwitania poszczególnych roślin w sprzyjających okolicznościach od grudnia do marca zawsze możesz mieć przynajmniej jeden gatunek ozdobiony kwiatami. Poznaj 10 ozdobnych krzewów, które specjalizują się w zimowym kwitnieniu!

Krzewy kwitnące zimą1. OCZARY

(Hamamelis sp.)


Oczary to prawdziwi zimowi czarodzieje. Na przekór zimie otwierają swoje kwiaty od grudnia do marca. Podczas mroźnych dni ich delikatne płatki kurczą się i zwijają, ale kiedy tylko pojawia się słońce i robi się cieplej otwierają się na powrót. Wiele odmian dodatkowo przyjemnie pachnie!

Dzięki oczarom spośród trzech rzeczy: "kwiat, zapach, zima" nie trzeba już wybierać tylko dwóch. Można mieć wszystko naraz!

A na zdjęciach - oczar pośredni:

oczar pośredni2. KALINA BODNANTSKA

(Viburnum x bodnantense)


Ta mieszańcowa kalina zakwita zebranymi w pęczki różowymi kwiatami o słodkim zapachu. Przebieg zimy ma duży wpływ na rozpoczęcie kwitnienia. Jeśli nie dokuczają jej silne mrozy może zakwitnąć już w styczniu, w przeciwnym wypadku czeka cierpliwie do marca, ale i tak jest jednym z pierwszych kwitnących krzewów. Wszak marzec to wciąż w większej części kalendarzowa zima. Kalina bodnantska pochodzi od kwitnącej równie wcześnie kaliny wonnej (Viburnum farreri).

kalina bodnantska3. WAWRZYNEK WILCZEŁYKO

(Daphne mezereum)


Wawrzynkowi towarzyszy zła sława ze względu na jego trujące właściwości, ale nie dajmy się zwariować. Wystarczy ograniczyć się do podziwiania i wąchania jego kwiatów, nie trzeba ich przecież zjadać. A kwiaty wawrzynka pojawiają się na przedwiośniu, zwykle od lutego do kwietnia, jeszcze zanim na krzewie rozwiną się liście. Wawrzynek to nasz rodzimy krzew, który preferuje wapienne gleby. Żadne mrozy nie są mu straszne!

krzewy kwitnące zimą4. JAŚMIN NAGOKWIATOWY

(Jasminum nudiflorum)


Bardzo rzadko sadzony w Polsce jaśmin nagokwiatowy może mieć problem z przezimowaniem bez okrycia, ale warto dać mu szansę ze względu na urocze słonecznożółte kwiaty rozwijające się na nagich pędach zimą: od października aż do lutego, a nawet dłużej. Młode pędy zachowują trawiastozielony kolor, stanowiąc dodatkową ozdobę.

jaśmin nagokwiatowy5. ZIMOKWIAT WCZESNY

(Chimonanthus praecox)


Trudno o lepszą nazwę dla krzewu, który kwitnie zimą. Kwiaty zimokwiatu są bladożółte i wyglądają jak skrzyżowanie kwiatów oczaru i forsycji. Warto posadzić go w zacisznym miejscu, by nie przemarzł. Kwitnie w lutym i marcu i pięknie pachnie. Świetna pozycja dla niestrudzonych poszukiwaczy ogrodniczych ciekawostek!

krzewy kwitnące zimą6. WRZOSIEC KRWISTY

(Erica carnea)


Wrzośce są łudząco podobne do wrzosów,  jednak kwitną w okresie, kiedy popisy wrzosów są już tylko wspomnieniem: od lutego do kwietnia. Jako pierwszy, już w lutym, zakwita właśnie wrzosiec krwisty. Potrafi zakwitnąć nawet pod śniegiem (oczywiście w granicach rozsądku). Mała rzecz, a cieszy!

krzewy kwitnące zimą7. WIERZBA IWA

(Salix caprea)


Wiem, wiem. Zwykła, pospolita wierzba to żadne kto-wie-co, kiedy mamy tyle ozdobnych odmian ogrodowych. Ale to właśnie wierzba iwa zakwita jako pierwsza ze wszystkich: już na początku marca. Wierzby są na przedwiośniu ultrapożyteczne dla pszczół, a bez ich bazi nie ma ani Wielkanocy, ani w ogóle wiosny.

krzewy kwitnące zimą8. LESZCZYNA POSPOLITA

(Corylus avellana)


Długie, żółte, obficie pylące leszczynowe kotki to tylko męska połowa kwiatów które wydają leszczyny. Malutkie żeńskie kwiaty są czerwonawe i niepozorne, ale to z nich rozwiną się później laskowe orzechy. Leszczyny często zakwitają ekspresowo, zaraz po tym gdy zima odtrąbi swój odwrót - czyli przy sprzyjających wiatrach nawet pod koniec lutego, czego sobie, tobie i leszczynom życzę.

krzewy kwitnące zimą9. DEREŃ JADALNY

(Cornus mas)


Ten gatunek derenia jest całkowicie odporny na mróz, ale przy kwiatach rozwijających się w marcu i kwietniu nie ma się za bardzo czego obawiać, bo najgorsze już za nim. Kwitnące derenie są gwarancją całkowitego wycofania się zimy. Kwiaty dereni jadalnych rozwijają się (ale to już standard dla krzewów kwitnących zimą) przed rozwojem liści. Starsze derenie jadalne dorastają do słusznych rozmiarów niewielkich drzew, dlatego w swojej kategorii rozmiarowej wiosną nie mają sobie równych.

krzewy kwitnące zimą10. MAHONIA POŚREDNIA

(Mahonia x media)


Mahonia pośrednia to jedyna w tym zestawieniu (poza krzewinkowatymi wrzoścami) roślina zimozielona. U naszych zachodnich sąsiadów potrafi zakwitnąć już na przełomie roku, u nas zwykle czeka z tym do marca - kwietnia, zależnie od aury. Jej żółte kłosowe kwiatostany na tle rozety lśniących liści wyglądają niezwykle egzotycznie. Nie znosi silnych mrozów i zapewne dlatego jest u nas raczej rzadkim gościem.

krzewy kwitnące zimą

14 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten post,właśnie przymierzam się do zagospodarowania dużej części ogrodu.Pozdrawiam noworocznie😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Roślinki godne polecenia:) u nas wierzb pod dostatkiem a calkoem zlikwidować sie ich nie da:) za to zdobią na Wielkanoc.

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak, ale żeby nam kwitło coś zimą to ta zima musi być bardzo łagodna. Gdy na dworze jest poniżej - 5 stopni Celsjusza to oczar, kalina kończą z kwitnieniem. Oczar przy cieplejszych temperaturach wraca do formy i fajnie kwitnie, kalina już nie zawsze. Wierzba, dereń, leszczyna i wrzosiec to rośliny końca zimy, który botanicy optymistycznie nazywają przedwiośniem. Czasem zakwitają wcześniej czyli w połowie lutego co związane jest zawsze z meteorlogicznymi anomaliami. Jak luty jest taki przeciętny, to i one jeszcze podsypiają. Co do Chimonanthus praecox i tej konkretnej mahonii ze zdjątka to mam bardzo złe doświadczenia i to wcale nie związane z wielce silnymi mrozami. Jedynymi kwiatami których możemy być pewni że zakwitną jak przyjdą solidnie ujemne temperatury, są te rysowane przez mróz na szybie. Nie pachną ale też są urodne.;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już trzecia z kolei zima, która właśnie taka jest - czyli wyjątkowo łagodna (póki co). A przedwiośnie - optymistycznie czy nie - to wciąż w dużej mierze kalendarzowa zima ;)

   Usuń
  2. no właśnie, terminy kwitnienia takie bardziej brytyjskie ;-) we Wrocławiu (dosyć ciepło mamy) jaśmin nagokwiatowy kwitnie 12.- 03., kalina wonna 11.- 03. (w tym sezonie dopiero zbiera się do kwitnienia), oczar pośredni 02.- 03., mahonia Bealeya nie przeżyła mi nigdy 2 zim pod rząd. Poza tym większość wymienionych roślin kwitną raczej na przedwiośniu, nie zimą (fenologicznie to też pora roku :-)) i każdy mróz zgładza kwiaty.

   Usuń
  3. Tak, moim zdaniem wawrzynek jeśli zakwitnie to jest jednym z wyznaczników przedwiośnia, nawet jeśli w kalendarzu jeszcze jest wtedy zima :-)

   Usuń
 4. Czy ja wiem? Na Lubelszczyźnie było -20 w styczniu. U nas Kalina b. Mahonia i wawrzynek kwitną marzec/ kwiecień.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzy mi się dereń. A na wawrzynek wilczełyko będę nadal spozierać podejrzliwie, bo dzieci i domowe zwierzaki jednak trudno upilnować i nieszczęście gotowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. A u mnie /strefa 7a/ było -16 stopni przy całkowitym braku śniegu. I kalina bodnantska i jaśmin nagokwiatowy straciły kwiaty a jaśmin to chyba także życie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczary mnie oczarowały! :D Takie niespotykane, oryginalne kwiaty, jeszcze rosnące zimą. Wawrzynka nie za bardzo bym chciał do ogrodu, bo podobno jest trujący, a ja staram się takich roślin unikać. Bardzo pomocny post. Będę wiedział, co wsadzić na zimę! :) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze należy się liczyć z możliwością silnych mrozów I okrywać na wszelki wypadek choćby część przyziemną krzewów. Ja przy zapowiedziach silnych ( poniżej 15 stopni) mrozów spryskuję krzewy wodą. Nic tak dobrze nie chroni przed przemarznięciem jak warstewka lodu. Doświadczenie wyniosłem z pracy w Karkonoskim Parku Narodowym

  OdpowiedzUsuń
 9. rok temu byłam w Anglii, w Londynie w styczniu widziałam kwitnące na biało krzewy, które ślicznie pachniały - nie mam pojęcia co to było - białe drobne kwiatki, drobne listki przypominające lawendę ( taki kształt tylko ) - ja to chcę u siebie w ogródku....

  OdpowiedzUsuń
 10. We wrocławskim Parku Szczytnickim wawrzynek pięknie zakwitł w styczniu, a zimokwiat aktualnie kwitnie, mahonia natomiast zakwitła na początku grudnia. U nas jednak zimy są łagodne.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...