poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Mączlik warzywny - zwalczanie białej muszki

białe muszki na jarmużuZauważyłeś na swoich roślinach małe białe muszki? To mączlik warzywny, paskudny szkodnik który upodobał sobie warzywa kapustne. W moim ogródku jest prawdziwą plagą, dlatego szukam sposobu jak się go pozbyć. W tym wpisie znajdziesz wszystkie rozwiązania jakie możesz zastosować, aby zwalczyć mączlika i uratować swoje plony. Chcesz odzyskać swoją kapustę i jarmuż? Sądzę, że znalazłem skuteczne rozwiązanie!
Jak walczyć z mączlikiem?


W poprzednim wpisie opisałem nowego szkodnika w moim ogródku warzywnym: mączlika. Białe muszki tak poważnie zaatakowały moje uprawy, że musiałem wypowiedzieć im wojnę.

Istnieje szereg sposobów, które zastosowane razem nie tylko znacząco ograniczą liczebność białej muszki, ale nawet pomogą pozbyć się jej zupełnie:

 • Dla ograniczenia występowania białej muszki należy przede wszystkim w miarę możliwości jak najszybciej pozbyć się chwastów na których mączlik zimuje, czyli głównie glistnika jaskółcze ziele oraz cykorii podróżnik.
niebieskie polne kwiaty cykoriiliście glistnika
Cykoria podróżnik i glistnik jaskółcze ziele - rośliny na których mączlik warzywny najczęściej zimuje.

 • Mączliki zimują także na plantacjach rzepaku, dlatego jeśli nasza działka z warzywami kapustnymi znajduje się w pobliżu takiej plantacji wzrasta zagrożenie plagą białej muszki - o tym warto wiedzieć.
 • Mączlika można zwalczać mechanicznie poprzez wyłapywanie latających owadów, jednak taka metoda jest skuteczna tylko kiedy szkodnik występuje bardzo nielicznie. Owady należy wyłapywać na bieżąco, powtarzając zabieg co dwa dni do czasu kiedy wszystkie muszki zostaną usunięte. Jak je łapać? Można wciągać je odkurzaczem!
 • Żółte tablice lepowe są mało skuteczne na mączlika warzywnego, ponieważ w warunkach polowych szybko się zabrudzą (muszą być rozmieszczone przy ziemi, bo mączlik lata nisko). W przypadku plagi białej muszki tablice tylko nieznacznie ograniczą jej liczebność i trzeba je często wymieniać na nowe.
 • Środki chemiczne nie działają na wszystkie stadia rozwojowe mączlika warzywnego: zwalczają latające białe muszki, czyli postacie dorosłe oraz larwy, ale nie działają na jaja oraz poczwarki, dlatego nawet po zastosowaniu oprysku populacja szkodnika bardzo szybko zostaje odbudowana.
 • W tej chwili jedynym działającym na mączlika środkiem chemicznym jest Movento 100 SC, który jednak działa skutecznie tylko na larwy i owady dorosłe, ale też nie powinno się go stosować częściej niż dwa razy w sezonie, a to oznacza że właściwie nie ma środka chemicznego, który skutecznie eliminuje wszystkie stadia rozwojowe mączlika warzywnego!
 • Resztki roślin na których żerował szkodnik należy niszczyć, aby mączlik nie przezimował na następny sezon: nie wyrzucamy liści warzyw kapustnych na pryzmę kompostową!
 • Optymalna temperatura dla rozwoju larw mączlika warzywnego wynosi około 30°C, dlatego upalne lato ma kluczowe znaczenie dla rozmnażania białej muszki. Od 2015 roku (kiedy mączlik warzywny pierwszy raz namnożył się tak, że stał się problemem) mamy wyjątkowo ciepłe lata i dość łagodne zimy, które sprzyjają zimowaniu mączlików. Pogoda może się więc okazać najskuteczniejszym rozwiązaniem mączlikowego problemu.


białe muszki na liściach
Białe muszki siedzące po spodniej stronie liści warzyw kapustnych to mączlik warzywny.


Opryski chemiczne o działaniu mechanicznym: skuteczna broń na mączlika?


Wymienione wyżej metody walki z mączlikiem warzywnym wciąż nie rozwiązują całkowicie jego problemu. Jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania mączlika może być natomiast oprysk preparatami o działaniu mechanicznym: szkodniki zostają unieruchomione pod warstewką preparatu pokrywającego liście, a warzywa wciąż można spożywać po oprysku, bo środki te nie są toksyczne dla ludzi.

Na Polskim rynku są obecnie dostępne dwa preparaty o takim działaniu: Emulpar 940 EC oraz Siltac EC.
Emulpar 940 EC jest preparatem pochodzenia naturalnego produkowanym na bazie oleju rydzowego (uzyskiwanego z lnicznika siewnego, rośliny oleistej zwyczajowo zwanej rydzem lub rydzykiem, która nie ma nic wspólnego z rydzem - grzybem).
Siltac EC jest syntetycznym środkiem wytwarzanym na bazie silikonu. Mechanizm działania obu środków jest podobny: nie zatruwają one szkodników, tylko uniemożliwiają im poruszanie się, rozmnażanie i odżywianie.


oprysk na mączlika
Tydzień po oprysku preparatem silikonowym białe muszki zniknęły z kapusty. Poczwarki i jaja również obumarły.

Na swoim jarmużu testowałem w tym roku preparat Siltac EC, który uniemożliwia mączlikom żerowanie i inne funkcje życiowe "łapiąc" owady w polimerową sieć silikonową. Muszę przyznać, że początkowo byłem bardzo sceptyczny czy preparat rzeczywiście zwalczy lub przynajmniej znacząco ograniczy liczebność szkodnika, jednak po tygodniu od pierwszego oprysku zauważyłem, że białych muszek jest zdecydowanie mniej. Sądzę, że zastosowany odpowiednio wcześnie, czyli natychmiast po zauważeniu mączlika na roślinach środek może zupełnie rozwiązać problem z jego występowaniem.
Ale uwaga: początkowo może się wydawać, że preparat nie działa, bo muszki wciąż pozostają przyklejone do roślin. Wbrew twierdzeniu producenta preparatu martwych muszek nie zmyje deszcz, ponieważ zawsze siedzą po spodniej stronie liści. Niemniej, można je zmyć ręcznie.


mączlik na kapuście jak się go pozbyć
Siltac EC nie zapobiega pojawieniu się mączlika na przyszłość, ale skutecznie pomaga pozbyć się owadów z warzyw kapustnych.


Czy warzywa na których żeruje mączlik warzywny wciąż można jeść?


Białe muszki można zmywać ręcznie z liści, chociaż w przypadku jarmużu często trudno się do nich dostać. Jaja i poczwarki szczególnie trudno usunąć, ponieważ są mocno przytwierdzone do liści i są mikroskopijnej wielkości. Sam szkodnik nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi, chociaż rośliny na których żeruje są dla mnie zupełnie nieapetyczne. Mączlik nie uniemożliwia te wzrostu warzyw, jednak wysysając ich soki spowalnia ich wzrost, powoduje deformacje liści, a na wydzielanej przez niego spadzi rozwija się czarny grzybowy nalot. Takich liści nie należy już jeść.

Po zwalczeniu szkodnika na jarmużu najlepiej odczekać do czasu, kiedy rośliny wypuszczą po kilka nowych liści, a te stare i nie nadające się do spożycia oberwać i zniszczyć.


spadź na kapuście
Czarny nalot na liściach kapusty to grzyby sadzakowe rozwijające się na spadzi wydalanej przez mączliki.

Więcej o mączliku warzywnym dowiesz się z poprzedniego wpisu:

Białe muszki na jarmużu. Mączlik zżera moje warzywa!

Znasz inne sposoby walki z mączlikiem warzywnym? Pomóż innym i napisz w komentarzu jakie są Twoje doświadczenia w walce z białymi muszkami.


7 komentarzy:

 1. Ja z tym walczę już od miesiąca i zero efektów. Niestety bardzo stronię od środków chemicznych na warzywach/owocach a już szczególnie u mnie w ogrodzie.. jednak skoro nie ma wyjścia. Wypróbuje rady ;) Przydatny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja stosowałem przez okres letni z Emulpara 940 E C i radził sobie całkiem spoko. Niestety jednak tak jak "Maria" nie lubię stosować chemii na mój warzywnik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sposób chemiczny zawsze pozostaje. Niektóre środki przecież nie integrują tak bardzo w nasze plony więc nie ma problemu aż tak wielkiego sądzę. Podobnie przecież jest ze stonką a przecież te kartofle jemy i nic nam nie jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem że Emulpar 940 EC świetnie się sprawdza u mnie w ogórdku i zwalcza białe muszki oraz mączlika z tego co widziałem po liściach to nie ma śladu już tego dziadostwa także zakup dobry.

  OdpowiedzUsuń
 5. Plaga straszna jeśli chodzi o o Mączlik to się z nim już z 2 lata męczymy i ciągle wraca, nie wiem jakich specyfików trzeba użyć żeby to wyplenić całkowicie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Emulpar 940 EC mnie zaciekawił, muszę sprawdzić bo też z tym walczę zawsze, da się to wyplenić ale trzeba czasami się trochę namęczyć nie wiem od czego to zależy. Sprawdzę ten Emulpar.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć walczę z tym mączlikiem od długiego czasu nie mam już pomysłu jak to zwalczyć, te wszystkie specyfiki które kupowałem to nie przynosiły rezultatu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...