poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Białe muszki na jarmużu. Mączlik zżera moje warzywa!

Zwalczanie mączlika (białej muszki) na kapuście
Najpierw jarmuż, później kapusta i brukselka, ostatecznie pozostałe warzywa kapustne a nawet chwasty znalazły się w opałach: chmary małych, białych muszek unoszą się nad moimi roślinami. Nie pomagają opryski środkami chemicznymi ani ręczne zmywanie owadów. Czym zwalczyć białe muszki na kapuście i czy na mączlika warzywnego naprawdę nie ma sposobu? Czy trzeba się pogodzić z tym małym szkodnikiem, który skutecznie psuje apetyt? Szukam sposobu, jak pozbyć się mączlika!


Sytuacja jest poważna, chociaż o mączliku warzywnym (Aleyrodes proletella) mówi się niewiele, a już na pewno mniej niż o innych szkodnikach, których kiedyś w kraju nie było, a teraz atakują nasze rośliny. Kiedy do Polski dotarł szrotówek kasztanowcowiaczek i zaczął pożerać kasztanowce na naszych oczach, wypowiedzieliśmy mu wojnę, którą do tego czasu nadal wygrywa. Od kilku lat poważnym zagrożeniem jest zaś ćma bukszpanowa, która trzebi bukszpany w niemal całej Europie.

Jednak zarówno kasztanowce jak i bukszpany to wciąż rośliny ozdobne - gorzej, kiedy nowe szkodniki atakują uprawy warzyw. Od 2015 roku w poważnych tarapatach są warzywa kapustne, szczególnie jarmuż, kapusty, kapusta brukselska, kalafiory i brokuły, a także rzodkiewki, musztardowce i inne rośliny z rodziny kapustowatych (krzyżowych). Atakują je malutkie białe muszki, które bytują na spodniej stronie liści. Lokalnie szkodnik ten rozmnaża się tak dynamicznie, że zaczyna żerować nawet na okolicznych chwastach takich jak tasznik, żółtlica czy komosa. Mógłbym w to nie uwierzyć, gdyby plaga mączlika warzywnego nie dotknęła mojego własnego warzywnika.


białe muszki na jarmużu
Białe muszki na jarmużu toskańskim.


Dlaczego mączlik warzywny jest tak poważnym problemem?


Rozwojowi szkodnika sprzyja wysoka temperatura. Samice składają jaja od połowy maja do września. W ciągu jednego sezonu mączlik warzywny daje 4-5 pokoleń, z których każde rozwija się 3-4 tygodnie. Jedna samica składa do 150 jaj, dlatego owad w błyskawicznym tempie opanowuje nowe rośliny, które są nie tylko zanieczyszczone jajami i larwami, ale też dodatkowo dużą ilością wydalanej podczas żerowania lepkiej spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot na liściach).
Nie mogę uprawiać już jarmużu, bo mączliki siedzą na nim tak gęsto, że nawet po umyciu liście wyglądają nieapetycznie. Co prawda wodą można zmyć latające owady, ale na liściach wciąż pozostają jaja, larwy i poczwarki mączlika, wszystkie mniejsze niż 1mm, których nie sposób się pozbyć z silnie kędzierzawych jarmużowych liści. 

Jak zwalczać mączlika?


Mączlik warzywny jest stosunkowo nowym szkodnikiem, bliskim krewniakiem dobrze znanego mączlika szklarniowego, od którego różni się m.in. przystosowaniem do bardziej kapryśnej pogody: doskonale radzi sobie w warunkach polowych, podczas gdy mączlik szklarniowy występuje najczęściej w uprawach pod osłonami (szklarniach i tunelach foliowych) i na roślinach doniczkowych w mieszkaniach, szczególnie zimą.

Mączlik warzywny jest praktycznie niemożliwy do zwalczenia nawet opryskami chemicznymi, gdyż obecnie jedynym dostępnym i działającym na niego środkiem chemicznym jest Movento 100 SC, który jednak likwiduje tylko larwy i postacie dorosłe - białe muszki. Po kilku dniach od oprysku z pozostałych na liściach jaj wylęgają się nowe larwy, a z poczwarek wychodzą nowe dorosłe muszki i problem zaczyna się od początku. Preparatu nie powinno się używać częściej niż dwa razy w sezonie, dlatego nie polecam jego stosowania, bo nie rozwiązuje problemu.

Ja jednak się nie poddałem i znalazłem na mączlika inny sposób.zwalczanie białej muszki
Biały śnieżek u podstawy kapusty to wylinki, z których wyszły latające białe muszki. 

O tym, w jaki sposób ograniczyć występowanie mączlika warzywnego i jak zlikwidować jego kolonie dowiesz się z następnego wpisu:Mączlik warzywny - zwalczanie białej muszki


Jeszcze więcej o białej muszce - mączliku warzywnym przeczytasz tutaj.

Jeśli twoim roślinom dokuczają czarne muszki, są to ziemiórki. Zobacz, jak się ich pozbyć.

4 komentarze:

  1. Dobry poradnik, muszę się do niego zastosować bo walczę z tym mączlikiem już sporo czasu i nie wiem jakoś mi to nie idzie. Zobaczymy jak mi pójdzie z poradnikiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Beznadziejny poradnik. Poradziłaś sobie z problemem i nie piszesz jak? do doopy....

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy możemy oczekiwać jakiejś skutecznej

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...