czwartek, 7 stycznia 2016

Pleśń w doniczce i 3 kroki, by się jej pozbyć

3 domowe sposoby na usunięcie pleśni z kwiatów domowychZimą większość kwiatów doniczkowych (i ludzi) przeżywa prawdziwe katusze wynikające głównie z chłodu i niedostatku światła. Na parapetach częstym problemem jest także pleśń w doniczkach, tworząca białe kożuchy na powierzchni podłoża. Mało kto wie, że pleśń bardzo dużo mówi o warunkach panujących w mieszkaniu.
Skąd się bierze, o czym świadczy i jak pozbyć się pleśni, która atakuje twoje kwiaty? Zanim biały nalot doprowadzi ciebie i twoje rośliny do rozpaczy sprawdź co możesz zrobić, by go zwalczyć (domowymi sposobami).


Pleśń w doniczce i 3 kroki, by się jej pozbyć


Pleśń w doniczkach z kwiatami domowymi rozwija się głównie na powierzchni podłoża, a przynajmniej jej powierzchniowe strzępki najłatwiej jest zobaczyć gołym okiem. Bo oczywiście to nie jest tak, że w głębi podłoża tej pleśni nie ma. To zupełnie tak samo jak z pleśnią pojawiającą się na produktach spożywczych: jeśli na pysznym dżemie wyrośnie tęczowy kożuch pleśni, to jego zebranie z powierzchni wcale nie sprawi, że resztę dżemu będzie można zjeść. Zarówno strzępki grzybni, jej zarodniki oraz wszelkie szkodliwe substancje wydzielane przez grzyba do podłoża na którym rośnie są już nie tylko na samej powierzchni, ale i w całej zawartości dżemowego słoiczka. Tak samo jest z podłożem w doniczce: jeśli pojawiła się na nim pleśń którą możesz zobaczyć, to jest ona już w całym podłożu.

Skąd bierze się pleśń w doniczce?


Zarodniki grzybów pleśniowych znajdują się naturalnie w podłożu i tylko czyhają na dogodne warunki, by mogły zacząć się rozwijać. Zwykle mówi się, że ziemia w workach, zwłaszcza ta dobrej jakości, jest wolna od wszelkich patogenów, ale to tylko połowa prawdy. Faktycznie nie powinny się w niej znajdować patogeny np. zgorzeli, zarazy czy chorób wirusowych lub bakteryjnych, ale co innego pleśń. Zarodniki pleśni otaczają nas z każdej strony i są dosłownie wszędzie. Często czytam, że sposobem na pozbycie się pleśni z doniczek jest ograniczenie podlewania roślin i przesadzenie ich do świeżego podłoża - nic bardziej mylnego! Dziękuję za taką radę, po której rośliny albo uschną, alb trzeba przesadzać co kilka tygodni.

Sugerowanie przesadzenia rośliny do świeżego podłoża jako całkowitego rozwiązania problemu pleśni jest po prostu nierozsądne. To może pomóc na jakiś czas, ale jeśli nie pozbędziesz się przyczyn rozwoju pleśni, to ona i tak wróci. I to nawet jeszcze szybciej, bo będzie miała świeżą ziemię do skolonizowania. Czyli krótko mówiąc - świeże jedzonko, które jej właśnie zaserwowałeś.
Pleśń w doniczkach rozwija się najlepiej kiedy ma ciemno, mokro i chłodno, a powietrze nie może przepływać swobodnie. Zimą na wielu parapetach znajduje więc wymarzone warunki do rozwoju.

jak usunąć pleśń z podłoża
Pleśniowy kożuch w doniczce. Diagnoza: pacjent ma przechlapane.


Dlaczego pleśń w doniczkach to ZŁO?


  • wygląda ohydnie, jak wszystko co jest spleśniałe (poza pleśniowymi serami)
  • zżera składniki pokarmowe, które mogłyby wykorzystać rośliny
  • stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia roślin


3 sposoby na pozbycie się pleśni:


1. Sprawdź szczelność swoich okien


Nawet przez nowe, szczelne okna zimą z mieszkania ucieka mnóstwo ciepła. Cieplejsze powietrze ochładza się w pobliżu szyb, a zawarta w nim para wodna ulega skropleniu. Mokre szyby to doskonałe miejsce rozwoju pleśni. Ale pleśń nie będzie rosła na szybie czy plastiku - znajdzie dla siebie najbliższe dogodne miejsce rozwoju, którym zwykle jest właśnie doniczka z podłożem. Na pewno w sporym stopniu ograniczysz rozwój pleśni wycierając skraplającą się na szybach wodę i rozszczelniając okna (co umożliwi wydostawanie się wilgotnego powietrza na zewnątrz).

2. Daj kwiatom więcej przestrzeni


Tam, gdzie powietrze nie może swobodnie przepływać tam pleśń czuje się jak w raju - np. chleb zawinięty w plastikowy woreczek spleśnieje szybciej niż ten pozostawiony bez przykrycia. Jeśli na jednym parapecie trzymasz zimą mnóstwo kwiatów, pomiędzy stłoczonymi doniczkami powietrze nie może cyrkulować i nieszczęście gotowe - pojawia się pleśń. Zrób większe odstępy pomiędzy doniczkami, ustaw je piętrowo lub przestaw w inne miejsce, a pleśń nie będzie już taka skora do rozwoju.

3. Usuwaj regularnie pleśniowy kożuch


Co prawda regularne usuwanie pleśni z powierzchni podłoża nie zlikwiduje całkowicie problemu, ale na pewno jest to lepsze wyjście niż zimowe przesadzanie roślin do świeżego podłoża. Po co zimą pobudzać rośliny do wzrostu i męczyć je przesadzaniem, kiedy i tak nie mają wystarczającej ilości światła do wzrostu? Zamiast tego lepiej regularnie zeskrobywać pleśń z powierzchni podłoża, doczekać do wiosny i dopiero wtedy zabrać się za przesadzanie. Przy okazji trzeba wtedy porządnie wymyć i odkazić doniczkę lub wybrać nową.

Pleśniowy kożuszek aż miło. Ale jak dla kogo.


PS.1:
Pleśń możesz również zwalczyć środkami chemicznymi, ale jeśli już się pojawiła to radzę najpierw znaleźć przyczyny jej występowania (powyżej), zamiast zamiatać problem pod dywan. Bo fungicydy pomogą usunąć tylko efekty kiepskich warunków panujących na parapecie, a przyczyny nadal zostaną nierozwiązane.

PS.2:
Biały nalot na powierzchni podłoża to nie zawsze pleśń. Tak kończy się również podlewanie roślin twardą wodą - w postaci wapiennych wykwitów. Krystaliczny i grudkowaty osad wapienny łatwo jednak odróżnisz od pleśni, która jest miękkim kożuszkiem.

biały nalot na kwiatach
 Powyżej: to nie pleśń, to wapienny osad powstały wskutek podlewania twardą wodą.


Zamów książkę "Zrób Ten Zielnik" TUTAJ
lub szukaj w księgarniach w całej Polsce!


44 komentarze:

  1. "Ale pleśń nie będzie rosła na szybie czy plastiku" - obalam. Rośnie i ma się świetnie. W głowę zachodzę, czym to dziadostwo się żywi.

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie na szczęście jeno twarda woda w doniczkach. Pleśń miałam ostatnio tylko w lodówce w jednym zapomnianym słoiku, przepiękna, od czasów, gdy mieszkałam w akademiku nie widziałam czegoś równie "żywotnego" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć! A jakie środki chemiczne polecasz? Ponieważ próbowałem już wszystkiego co nie wymaga użycia chemii i niestety pleśń dalej się pojawia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olejek eteryczny z tymianku lub rozmarynu, wyciag z cebuli i czosnku, cynamon i pewnie ze sto innch.

      Usuń
  4. Bardzo ciekawy poradnik, choć u mnie w doniczkach pleśń jest bardzo rzadkim gościem. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pleśń to previcur, można podlać do doniczki, ale lepiej tego nie wdychać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super to opisane jest. Ja miałam problem w cytrusie z pleśnią, ale na razie nie wraca.

    OdpowiedzUsuń
  7. A u mnie nigdy nie było, a w tym roku jest... :( I to w skrzynkach na balkonie! Gruby brązowy kożuch, który z czasem zamienia się w biały osad....a gdy się go ruszy to roznosi się pyłek... Może przelałam ziemię? Jest taka mazista i ubita... Ale fakt faktem, że prawie cały maj było zimno i wilgotno - mało słońca... No i ziemia, widać jakaś nie taka, jak trzeba... :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Moje kwiatki w skrzynkach balkonowych pochłania żarłoczna gęsta, żółta pleśń.Zbieram ją codziennie, ale niestety ona namnaża się. Nie wiem co robić żeby nie stracić roślin.

      Usuń
  8. Na powierzchni ziemi położyć przekrojony ząbek czosnku, kilka sztuk, po jakimś czasie pleśń zniknie, podlewać oszczędnie, czosnek wyschnie, wymienić na nowy do uzyskania efektu

    OdpowiedzUsuń
  9. U mnie doniczki stoją na szafie, nie bezpośrednio na słońcu, ani nie przy oknie, w dużej odległości od innych roślin, a i tak mam czasem pleśń. Po prostu ją co jakiś czas zbieram. Robi się tak faktycznie tylko jak jest zimno. Okna mam szczelne. Nie wiem jaka jest przyczyna, likwiduję tylko objawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym powiedziała że wilgoć w powietrzu. Mieszkam w UK. W Polsce nigdy nie miałam tego problemu. Tu czasem się pojawia. Wietrzyć, mniej podlewać, przykryć ziemię spagnum moss, samo wciąga nadmiar wody.

      Usuń
  10. Super artykuł! Ostatnio w moim ulubionym storczyku pojawiła się pleśń i nie miałam pojęcia, jak sobie z tym poradzić. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Kupiłam ostatnio krążki torfowe. W zeszłym roku sprawdziły się genialnie w hodowaniu siewek, a w tym wszystkie pleśnieją...zbieram pleśń ale każdego ranka pojawia jej się coraz więcej na powierzchni i na bokach krążków. Czy można to jeszcze uratować, czy już po wszystkim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można uratować, ale ponieważ siewki są bardzo wrażliwe najlepiej przesadzić je do świeżego podłoża.

      Usuń
    2. Wszędzie jest ten problem ostatnio, nawet u znajomych co nigdy pleśni nie mieli...

      Usuń
  12. Dzięki wielkie za te rady, bo uwielbiam mieć rośliny w domu, ale ta pleśń lekko mnie dbijała.

    OdpowiedzUsuń
  13. Widzę,że nie ma żadnego rozwiązania na pozbycie pleśni

    OdpowiedzUsuń
  14. Pleśń można zebrać zwykłą taśmą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ot napisała ale nie do końca wiadomo co

      Usuń
  15. roztwor mody i wody utlenionej 9-1. najpierw usunac korzuch potem spryskac roztworem. ozliwe ze trzeba bedzie powtorzyc. najlepszy i naturalny sposob nie uzywajac chemicznych pestycydow

    OdpowiedzUsuń
  16. Zastosowałam w 3 doniczkach Substrat na ziemiórki. Efekt jest taki, że ziemiórkek nie widzę, ale ziemia we wszystkich doniczkach jest pokryta pleśnią. Bluszcz nie do odratowania, ale dwie pozostałe rośliny bardzo chce uratować. Co mam robić?

    OdpowiedzUsuń
  17. Szczelne mieszkania, okna PCV i brak wietrzenia naszych mieszkań w okresie zimowym prowadzi do rozwoju wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów. Biała pleśń, która pojawia się na powierzchni ziemi w doniczekach jest tego dobrym przykładem. Warto wspomnieć, że coraz wiecej osób sygnalizuje podobny problem. Rozwój pleśni i grzybów na pewno nie służy naszemu zdrowiu.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Walka z białą pleśnią w doniczkach jest niezwykle trudna. Należy ją rozpocząć od wietrzenia mieszkania, rozszczelniania okien, użycia preparatów grzybobójczych, ograniczenia podlewania roślin w okresie jesienno- zimowym. Użycia pochłaniacza wilgoci.
      Jeżeli biała pleśń objeła ziemię nie tylko w doniczkach umieszczonych na parapecie, ale również wewnątrz mieszkania, gdzie umieściliśmy nasze rośliny problem jest dość poważny. W tym przypadku dalasza walka z białą pleśnią wymaga fachowaej porady.

      Usuń
  18. Domowy sposób - przemyć powierzchnię octem tak, aby pozostało go na niej trochę, a następnie po paru minutach znów przetrzeć octem i wytrzeć do sucha. Powinno usunąć pleść, ale oczywiście nie nadaje się to do użytku w doniczce z rośliną. Ocet odparowuje i nie jest szkodliwy, ale zastosować go można do pozbycia się pleśni z okna lub przy czyszczeniu pustej doniczki, której ziemię trzeba będzie wcześniej wyrzucić. Przy stosowaniu octu (bez rozrabiania z wodą) najlepiej otworzyć okno, bo ma on właściwość w postaci absorbowania tlenu z powietrza.

    OdpowiedzUsuń
  19. A co z pleśnią u storczyków. Pleśń jest na górnych korzeniach.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy polecisz jakieś preparaty grzybobójcze? Można je stosować do roślin jadalnych?

    OdpowiedzUsuń
  22. Pleśń w doniczkach najlepiej zwalczyć posypując powierzchnię cynamonem,ma on właściwości grzybobójcze.

    OdpowiedzUsuń
  23. A co jeśli pojawi się pleśń w mieszkaniu? Na stronie https://optimal-osuszanie.pl/ znajdziecie sobie firmę, która zajmie się ozonowaniem. Ponadto firma zajmuje się również osuszaniem mieszkań. Jest to firma osuszająca Warszawa.

    OdpowiedzUsuń
  24. Kiedyś przeczytałem: "Należy położyć przekrojony czosnek w ziemię". Zrobiłem tak. Po tygodniu pleśń zaatakowała również ten czosnek :D Także odradzam wsadzania czosnku w ziemie

    OdpowiedzUsuń
  25. Dzięki za kilka porad, i najlepszy sposób będzie raczej cynamon

    OdpowiedzUsuń
  26. Haha ja zrobiłam mieszankę, położyłam czosnek przekrojony, posypałam granulowanym, na to cynamon, rozmaryn, tymianek zobaczymy czy coś to są :D
    Roślinę niestety kupiłam z plesnia, tylko wtedy nie było jej widać :(

    OdpowiedzUsuń
  27. U moich kwiatów pojawiła się biały nalot czy ktoś mi podpowie co mam zrobić dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  28. moje storczyki też często miały pleśń dopóki się nie doedukowałam, że je przelewam xd

    OdpowiedzUsuń
  29. Praktyczne rady, dziękuję. Nigdy nie pomyślałam, że pleśń może mieć związek ze szczelnością okien.

    OdpowiedzUsuń
  30. Nie miałam pojęcia, że pleśń w mojej doniczce, może mieć związek ze szczelnością okien. Dzięki za praktyczny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzięki za praktyczny poradnik, na pewno mi się przyda w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  32. dzięki za fajny post, będę testował te metody i dam znać czy dały dobre efekty

    OdpowiedzUsuń
  33. Super porady! Przydatne informacje

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...