sobota, 2 stycznia 2016

Rose Quartz & Serenity - kolory 2016 roku wśród kwiatów

kwiaty w kolorach roku 2016Stało się. Z hukiem pożegnaliśmy stary rok, a w nowy wchodzimy wyjątkowo spokojnie: majtkowym różem i mdłym niebieskim. Po raz pierwszy w historii mamy nie jeden, a dwa kolory roku: w 2016 wg Pantone rządzić będą Rose Quartz (Różowy Kwarc) i Serenity (Niebiański Spokój). W ogródku to żadna rewolucja, bo delikatnych róży i stonowanych błękitów wśród kwiatów nie brakuje. Czym jednak uzupełnić nasadzenia by jeszcze bardziej podrasować rabaty i przygotować je na nowy sezon tak, by wpasowały się w najnowsze modowe wytyczne? Bo z kwiatami w tych kolorach to jeszcze można pokombinować... a faceci jak zwykle mają przechlapane.Ale najpierw słowo wyjaśnienia: dlaczego nie było i nie będzie na blogu postu podsumowującego ubiegłoroczny sezon ogródkowy?

Dla mnie było to wyjątkowy rok, w którym bardzo wiele się wydarzyło. Przeprowadzki, nowe projekty, nowe spojrzenie na przyszłość. Pod tym względem rok był bardzo odświeżający i udany. Pod względem ogródkowym - już nie tak do końca. Wiosenne chłody i deszcze plus letnia susza zrobiły swoje i wiele super odmian roślin na które się śliniłem od dawna nie dało sobie rady z pogodą tak, jak bym tego chciał. Ale wybaczam im, bo przed nami nowy sezon i nowe możliwości. Tym samym postanowiłem zupełnie nie oglądać się wstecz, ale spoglądać przed siebie, bo tam - mocno w to wierzę - czeka wciąż wiele dobrego.
Jaki zatem będzie 2016 rok?

Oby nie był tak zamulony jak nowe kolory wybrane przez specjalistów z Pantone na obowiązujące w 2016 roku. W 2015 królowała tajemnicza i elegancka Marsala, natomiast w tym roku mamy do czynienia ze sporym zaskoczeniem: po raz pierwszy w historii zdecydowano się na wybór dwóch najmodniejszych kolorów naraz, a do tego wybór padł na wyjątkowo grzeczne, stonowane i do przesady pastelowe barwy: Rose Quartz & Serenity, czyli Różowy Kwarc i Niebiański Spokój.

Moda męska w 2016 roku ma przechlapane. Majtkowy róż i mdły niebieski to nie jest to, co macho tygryski lubią najbardziej. Za to kwiaty będą usatysfakcjonowane.

Nie powiem, żebym był szczególnym fanem takich kolorów ale trzeba przyznać, że przynajmniej ogrodnicy mają ułatwione zadanie: jasnoróżowe i bladoniebieskie odcienie to żadna nowość wśród kwiatów i w tym roku wybór odmian i gatunków które wpiszą się kolorem w obowiązujący w 2016 trend jest naprawdę ogromny...

Najmodniejsze kolory roku 2016 wg Pantone: Rose Quartz & Serenity


Kwiaty w kolorach Rose Quartz & Serenity na 2016 rok - moje inspiracje


Wiosenną bitwę na kolory na pewno wygrają wszyscy posiadacze różowych magnolii, takich jak pokazana na zdjęciu magnolia Soulange'a 'Rustica Rubra', u której wewnętrzna strona płatków jest dużo jaśniejsza o zewnętrznej strony. Jeśli dodatkowo u stóp magnolii znajdzie się dywan z niebieskich szafirków, taki różowo - niebieski duet będzie trudny do pokonania:

magnolia 'Rustica Rubra'
Magnolia Soulange'a 'Rustica Rubra'
Rose Quartz & Serenity szafirki
Szafirkowy dywan

Szafirki możesz także zastąpić kosaćcem żyłkowanym (oczywiście w kolorze Niebiańskiego Spokoju) albo hiacyntami. Te ostatnie zresztą znajdziesz w obu najmodniejszych kolorach, jednak wiosną trzeba będzie zadowolić się tylko doniczkowymi zestawieniami w wykonaniu tych kwiatów, bo ich cebule należało posadzić jesienią zeszłego roku. Kto to zrobił i wybrał różowe i niebieskie odcienie hiacyntów, ten o formę swojego ogrodu wiosną nie musi się martwić. Cała reszta może szlochać. Najlepiej - z zachwytu.

iris reticulata blue
Kosaciec żyłkowany
hiacinth
Hiacynty w najmodniejszych kolorach 2016 roku

Wśród kwitnących wiosną kwiatów cebulowych nie powinno zabraknąć drobnych kwiatów wypełniających przestrzeń pomiędzy nimi, a któż poradzi sobie z tym zadaniem lepiej niż poczciwe niezapominajki? Dodatkowo możesz wybrać nie tylko tradycyjnie niezapominajkowe (czyli niebieskie) niezapominajki, lecz także białe i przede wszystkim: różowe. Mieszanka niebieskich i różowych niezapominajek rozkwitnie chmurą drobnych kwiatów idealnie pasujących do kolorów roku 2016!

forget-me-not, niezpominajki
Niebieskie i różowe niezapominajki

Tuż za niezapominajkami radośnie rozkwitną lilaki, wśród których jasnoróżowych odmian jest całe mnóstwo. Szczególnie polecam odmianę 'Żemczużina' o romantycznych, pełnych, jasnoróżowych kwiatach. 

lilacs
Lilak 'Żemczużina'. Bzy w prawdziwie pościelowym wydaniu.

Zanim utopimy się w letnim bogactwie kwiatów ogrodowych, warto rozejrzeć się równiż co słychać na łące. A tam na przełomie wiosny i lata rozkwitają dwie dzikie rośliny o urzekających kwiatach: firletka poszarpana i przetacznik ożankowy. Ten skromny duet przynajmniej raz doczekał się uznania i jest doskonałym dowodem na to, że nawet łąka kwietna może mieć modne dodatki:

wildflowers
Firletka poszarpana (po lewej) i przetacznik ożankowy (po prawej), czyli prêt-à-porter w wydaniu kwiatowym.

Wróćmy jednak do ogrodu, bo to tutaj latem będą dziać się prawdziwe cuda w kolorach Rose Quartz & Serenity. Przedstawienie zaczną piwonie - zwłaszcza stare, majtkoworóżowe odmiany w końcu będą trendy. Nasze babcie wiedziały, co dobre.

peony, piwonie
Może w tym roku zwrócimy w końcu większą uwagę na piwonie?

Popisy babcinych piwonii uzupełnią równie staromodne orliki, wśród których wybór niebieskich i różowych odmian jest ogromny. Najlepiej posadzić ich mieszankę i do tematu kolorów roku podejść na orlikowym luzie: niech kwitną i mieszają kolorami czym chata bogata.

orliki
Orliki: kwiaty nieustraszone, niezastąpione, niekwestionowane i niepokonane.

W ślad za orlikami swoje dostojne kwiatostany rozwiną łubiny. Coś mi się widzi, że przez te kolory roku będziemy obserwować powrót żelaznych i sprawdzonych gatunków bylin, do których łubiny z pewnością należą. Nie brakuje wśród nich silnej, niebiesko - różowej reprezentacji. 

Lupus
Łubiny mogą być także Rose Quartz & Serenity, cbdu.

Oprócz łubinów, w ogrodzie w stylu Rose Quartz & Serenity nie powinno zabraknąć kolejnych dobrze znanych kwiatów: ostróżek! Tym bardziej, że wśród wielu niebieskich i różowych odmian znaleźć można nawet takie o kwiatach w obu tych kolorach, a to już prawdziwe szaleństwo!

delphiniums
Ostróżki jeszcze niejednym nas zaskoczą, Zaczną w 2016.

Kolory roku 2016 zdecydowanie upodobały sobie rośliny o strzelistych kwiatostanach, a wśród nich sporo różowych akcentów mogą dostarczyć tawułki Arendsa. Wspomniane wcześniej ostróżki najłatwiej dostać w wyborze niebieskich odmian, zatem doskonale można je uzupełnić różowymi tawułkami, a tym samym kolorowy postulat sezonu zostanie spełniony. Będzie i Rose Quartz i Serenity.

Rose Quartz & Serenity flowers
Różowe tawułki Arendsa ubrane w najmodniejszy kolor 2016: Różowy Kwarc.

Cokolwiek by jednak nie mówić, królowa i tak będzie tylko jedna. 2016 rok, przynajmniej pod względem kolorów na pewno będzie należał do hortensji. Ogrody ogrodami, ale we florystyce, jeszcze bardziej podatnej na sezonowe nowinki i zmieniające się trendy hortensje powinny zrobić prawdziwą furorę. Już sam fakt, że kwiaty hortensji ogrodowej potrafią zmienić kolor daje im fory. A te kolory bez przeszkód mogą być właśnie kolorami roku 2016! Hortensje ogrodowe zdominują najmodniejsze w tym sezonie bukiety i zrobią to z asem w rękawie i dwoma kolorami w zanadrzu.

hydrangea
Hortensje już szykują się do przejęcia władzy nad światem.
Rose Quartz & Serenity flowers


W pełni lata z dominacją hortensji mogą jeszcze powalczyć jednoroczne niebieskie chabry. Albo... niebieskie i różowe chabry! Wielokolorowa mieszanka chabrów bławatków to doskonały wybór, jeśli szukasz jednorocznych kwiatów, które błyskawicznie nadadzą twoim rabatom odpowiednich kolorów. Tych najmodniejszych, rzecz jasna.

Rose Quartz & Serenity flowers
Bławatki to nie tylko niebieskie dzikusy. To również ogrodowe modnisie!

Bardziej okazałych, a nawet ogromnych kwiatów dostarczą na pewno dalie. I chociaż nie znajdziemy wśród nich odmian kwitnących na niebiesko, wśród tych różowych wybór jest prawie nieskończony. A żonglować można nie tylko różowymi odcieniami, lecz także formami. Na szczęście tych drugich Pantone nie ogranicza. Jeszcze.

dahliaRose Quartz & Serenity flowers
 Dalie. Nawet na zdjęciu chciałoby się je pomacać.

Zimnym, pastelowym chłodem powiać może za to od niebieskich kwiatów ołowników, które zdobią te egzotyczne krzewy aż do końca sezonu. Najlepiej uprawiać ołownika w donicy, którą latem można wystawić na taras albo wkopać na rabacie, bo tak samo jak cudownie kwitnie, tak samo nie znosi naszych mrozów.

plumbago, ołownik
Zimny spokój wieje od kwiatów ołownika. 

Wiodące kolory właśnie rozpoczynającego się roku możesz wprowadzić także do ziołowego ogródka w postaci ogórecznika lekarskiego. To okazałe jednoroczne ziółko kwitnie szybko, a w ciągu jednego sezonu można uprawiać je non-stop. Kwiaty ogórecznika są bladoniebieskie, a te dopiero rozwinięte podkolorowane są na różowo. Miód malina, wszystko tak, jak trzeba i w odpowiednim odcieniu:

Rose Quartz & Serenity flowers
Ogórecznik lekarski zada w 2016 szyku każdemu zielnikowi.

Na sam koniec zostawiam prawdziwą królową, która kolory roku 2016 może reprezentować tylko połowicznie, dlatego zdetronizowałem ją na chwilę na rzecz hortensji. Róża, mimo wszelkich prób i starań hodowców, wciąż Niebiańskiego Spokoju nie może nam objawić. Za to Różowy Kwarc zaprezentuje wyśmienicie, tak jak róża bukietowa 'Pouldron':

Rose Quartz & Serenity flowers
Róża. Miss Universe 2015 tuż po zabraniu korony

2016 rok dzięki dwóm wiodącym kolorom zapowiada się prawdziwie sielsko i anielsko. Czego Wam i sobie życzę.

A jeśli macie swoje propozycje odmian i gatunków roślin w kolorach Rose Quartz & Serenity, koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!

15 komentarzy:

 1. Ach te hortensje :)
  To już wiem jakiego koloru będę miała bratki przed domem :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Wierzę, że panowie mogą nie przepadać, ale jak dla mnie to najgenialniejsze możliwe kolory. Wybór kwiatów i kolorów żywcem wyjęty z mojego ogrodu marzeń. Uszy do góry, może nie będzie tak źle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja skłanaiałbym się jednak w bardziej wyrazistym kierunku, np. granatowy + słonecznożółty...

   Usuń
 3. Piękna kolorystyka. .oby ten rok był lepszy od poprzedniego.aby .pogoda była wymarzona dla ogrodu. .troszkę słonka i deszczu..pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne! Niezwykłe kolory, które w ogrodzie wyglądają bajecznie. Skoro takie mamy kolory roku, to może warto zasadzić tegoroczny ogród w takim stylu? Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto spróbować, bo wybór odmian i gatunków mamy całkiem duży!

   Usuń
 5. Przepięknie zapowiada się Twój ogród pod względem kompozycji kolorystycznych. Ja mam słabość do kosaćców, ot, moje ulubione kwiaty. I zawsze najpiękniej komponowały mi się z piwoniami - może i babciowate, ale "vintage" jest w modzie. ;) A ten odcień różu to mi się z krwawnikami kojarzy - biegało się z siostrą po łące i rwało bukiety, bladoróżowy odcień był rzadziej spotykany, więc takich krwawników zażarcie poszukiwałyśmy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rzeczywiście, różowy krwawnik to był prawdziwy skarb! Ale mi teraz przypomniałaś czasy... (bo że też za takimi krwawnikami biegałem, to już chyba nie muszę dodawać ;)

   Usuń
 6. W tym roku stawiam na łubiny,ostróżki i na kwiatki nie wiem czemu ale w kolorze żółtym:)jednoroczne,liste już zrobiłam ale może sie troche wydłużyć!

  OdpowiedzUsuń
 7. kolory akurat na ukojenie nerwow po burzliwym 2015stym... ;-P a co do propozycji zestawien: czarnuszka damascenska http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/czarnuszka-niesamowity-kwiat-id885,g2.html
  http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/czarnuszka-niesamowity-kwiat-id885,g3.html

  OdpowiedzUsuń
 8. No i do tych dwóch mdławych dodałabym marsalę i będzie super.

  OdpowiedzUsuń
 9. Paleta barw dobrze wyglądająca na wiosennych rabatach. Kwitnące na różowo - magnolia, lilak i migdałek, na wyższym piętrze rabaty bladoróżowe i błękitne orliki oraz w tej samej tonacji łubiny, niższe piętro cebulkowe, czyli przede wszystkim tulipany (Albert Heijn, Angelique) i hiacynty otulone dywanem z szafirków oraz niebieskiej i różowej niezapominajki. Pokusiłabym się też o białe akcenty, np. tulipan Christmas Sweet, Lady Jane albo dwubarwne Melrose, Syneada Amor. I jeszcze jakieś pachnidło, np. różowo kwitnąca konwalia. Rabata letnia i jesienna w tej tonacji mi się nie widzi, w pełnym jaskrawym słońcu te barwy będą wyglądały mdło i blado. Sprawdzą się za to na cienistej rabacie rozświetlając ciemne zakątki, do których dociera mało światła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale piękne kolory, idealnie się ze sobą zgrywają. Aż miło patrzeć. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałem, że kwiaty ołownika są takie piękne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mój ogród to straszny misz-masz. Szkoda, że nie przyszło mi do głowy by trzymać się jednej konwencji. Napradę bajkowe miejsce. Pozdrawiam cieplutko :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...