Czego potrzebuje każdy ogród tryskający kolorami? Chyba tylko szczypty złota, srebra i brokatu. Kiedy przekwitną już najwspanialsze kwiaty, błyszczące dodatki w postaci roślin ogrodowych o popielatych, siwych i srebrnych liściach ściągną na siebie uwagę zastępując jarmark kolorów wytwornym wdziękiem. Z sierpniowej wizyty w Arboretum w Wojsławicach przywiozłem całą masę inspiracji, a moja pierwsza propozycja to rośliny z efektem mrozu - dla odpoczynku po letnich upałach!
W sierpniu odwiedziłem Arboretum w Wojsławicach, gdzie wybrałem dziesięć wspaniałych roślin o srebrnym kolorze liści.
10 roślin o srebrnych liściach:
1. Starzec popielny (starzec srebrzysty, mrozy)
Senecio cineraria
Popularne "Mrozy" często są wykorzystywane do sezonowych kompozycji w skrzynkach balkonowych i na miejskich klombach. Kwitną na żółto, ale ich największą, całoroczną ozdobą są głęboko powcinane srebrne liście. Starca popielnego traktujemy jako roślinę jednoroczną, chociaż w cieplejszych rejonach kraju, przy łagodnej zimie i po okryciu liśćmi na koniec sezonu może całkiem dobrze przezimować na drugi rok. Liście przyjmują srebrne, niemal białe zabarwienie tylko w pełnym słońcu. Dobrze rośnie także w cieniu, ale wtedy jego liście zielenieją, a cała roślina ma mniej zwarty pokrój. Starca najlepiej rozmnażać przez przez wysiew nasion wiosną.
Starzec popielny, "Mrozy" |
2. Bylica Schmidta 'Nana'
Artemisia schmidtiana 'Nana'
Ta karłowa bylica tworzy srebrzyste, ażurowe kobierce. Pod koniec sezonu jej łodygi mogą się pokładać, ale przy ziemi srebrzą się już nowe odrosty. Dobrze rośnie nawet w ubogiej, piaszczystej ziemi, w pełnym słońcu. Dorasta do zaledwie kilkunastu centymetrów wysokości. Zasychające jesienią łodygi stopniowo zmieniają zabarwienie ze srebra na delikatną platynę. Wiosną wycinamy zeszłoroczne, zaschnięte pędy żeby odsłonić nowe przyrosty. Bylicę Schmidta rozmnażamy wiosną przez podział rozrośniętych kęp.
Bylica Schmidta 'Nana' |
3. Bylica Ludovica 'Silver Queen'
Artemisia ludoviciana 'Silver Queen'
Niemal trzykrotnie wyższa od poprzedniego gatunku bylica Ludovica srebrzy się na kwietnikach przez cały rok. Rozrasta się poprzez podziemne rozłogi, które po oddzieleniu można przesadzić w nowe miejsce. Główną ozdobą wszystkich bylic są srebrzyste, miniaturowe liście gęsto pokrywające sztywne łodygi. Kwiaty są drobne i niepozorne; rozkwitają w sierpniu i wrześniu. Bylice doskonale podkreślają byliny o niebieskich i fioletowych kwiatach.
Bylica Ludovica 'Silver Queen' |
4. Kostrzewa sina 'Blauglut'
Festuca glauca 'Blauglut'
Kostrzewy są faworytkami wśród traw pod względem srebrzystosinych liści, które często przyjmują lekko niebieskawe zabarwienie. Kostrzewa sina tworzy poduchy najeżone na wszystkie strony cienkimi jak igły liśćmi. Średnica pojedynczej poduchy dochodzi do 30cm, ale kostrzewy najlepiej sadzić w większych grupach dla większego efektu. Dobrze rośnie na skalniakach i suchych, piaszczystych rabatach w pełnym słońcu. Odmianę rozmnażamy przez podział większych kęp. Kostrzewa sina jest trawą wieloletnią.
Kostrzewa sina 'Blauglut' |
5. Wierzba piaskowa
Salix repens var. argentea
Wierzba piaskowa jest niewielkim krzewem o dekoracyjnych, zwieszających się gałązkach pokrytych srebrzystymi liśćmi. Wczesną wiosną pędy ozdobione są baziami. Posadzona w grupie tworzy zwarte zarośla, ale nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Rzadko przekracza 1m wysokości, dlatego idealnie pasuje do małych ogrodów. W Polsce rośnie dziko nad Bałtykiem, a w ogrodach często spotykamy ją w formie szczepionej w postaci kuli na niewysokim pniu. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca pod względem podłoża, ale lubi pełne słońce.
Wierzba piaskowa |
6. Czyściec wełnisty 'Big Ears'
Stachys byzantina 'Big Ears'
Czyściec wełnisty 'Big Ears' |
7. Świerk kłujący 'Schovenhorst'
Picea pungens 'Schovenhorst'
Świerk kłujący 'Schovenhorst' |
8. Przetacznik kłosowy siwy 'Silberteppich'
Veronica spicata subsp. incana 'Silberteppich'
Przetacznik kłosowy siwy 'Silberteppich' |
9. Modrak morski
Crambe maritima
Modrak morski |
10. Jodła koreańska 'Kohout's Icebreaker'
Abies koreana 'Kohout's Icebreaker'
Karłowa jodełka o kulistym pokroju, która zmieści się nawet na najmniejszym kwietniku. Odmianę 'Kohout's Icebreaker' wyselekcjonowano dopiero w 2007 roku, więc jest ciekawą nowinką. Igły pokrywające krótkie gałązki skręcone są tak, że pokazują swój srebrzysty spód. Lubi żyzną ziemię i osłonięte stanowiska, ale jest odporna na mróz. Dobrze prezentuje się na skalniakach i skarpach. Bywa szczepiona na niewysokim pniu; przyjmuje wtedy kształt małego kulistego drzewka.
Jodła koreańska 'Kohout's Icebreaker' |
Znasz inne gatunki roślin o srebrnych lub popielatych liściach?
A może uprawiasz je w swoim ogrodzie?
Napisz o nich w komentarzu!
A to ciekawe. Bardzo efektowne rośliny :-) ja mam tylko starca :-)
OdpowiedzUsuńWitam, zaproponowałabym kocankę piaskową:) pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńTa jodła koreańska bardzo fajnie wygląda, takie coś do ogródka idealnie by mi pasowało mam taki motyw srebrzysty. Powiem szczerze, że chciałbym własnie sobie udekorować w jednolitym kolorze ogród posiadając dużo rodzajów kwiatów, to by było fajne.
OdpowiedzUsuńMega jest ta kostrzewa sina Blauglut przeglądam sobie w internecie zdjęcia super! Taką chcę wychodować muszę się wczytać jak wygląda uprawa. Taka trawa idealnie bedzie mi pasować na skalniaczku który mamy w ogrodzie, muszę to obsadzić na przyszły rok.
OdpowiedzUsuńCześć!świetny blog,do tej dziesiątki dodałabym jeszcze Calocephalusa:),pozdrawiam serdecznie:)
OdpowiedzUsuńJestem za....
UsuńPrzepiękne i inspirujące. Aż mi się święta zamarzyły.
OdpowiedzUsuńod kilku lat wysadzam na balkonie celanocephalusa i tzw. mrozy
OdpowiedzUsuńPięknie wyglądają :) W szczególności kostrzewa jakoś najbardziej mi podpasowała
OdpowiedzUsuńJodła koreańska jest przepiękna! Muszę powiedzieć mojej pani architekt do projektowania ogrodu by dodała kilka krzewów do projektu :) Mam nadzieję, że u mnie również będzie wyglądała tak pięknie, jak u Ciebie! :)
OdpowiedzUsuńdwa tygodnie temu posadziłam 4 te małe bylice nana, bo urzekły mnie swoim wyglądem w szkółce, miałam ochotę na kostrzewę siną, ale ładniejsza okazała się tzw "coolio" / całej nazwy nie pamiętam/ i je też posadziłam 4X po dwie sztuki i dodatkowo wrzos z nimi. ciekawa jestem jak moje roślinki przezimują.
OdpowiedzUsuńA
Świerk kłujący 'Schovenhorst' tutaj jak dla mnie jest znacząco bezkonkurencyjny pod względem imitacji mrozu w naszym ogrodzie. Posiadam kilka roślin w moim ogrodzie i wyglądają naprawdę rewelacyjnie.
OdpowiedzUsuńCzyścieć wełsnisty na prawdę fajna rośna ona jest taka mieciutka i delikatna, pamiętam tego kwiatka moja babcia miała podobnego. Na prawdę był miły w dotyku.
OdpowiedzUsuńModrak Morski przypomina mi buraka bardziej tak te liście wyglądają podobnie że bym mógł się przypadkiem pomylić jakbym nie trafił tutaj na ten blog. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWierzba piaskowa chyba rośnie koło mnie na ogródku wspólnym muszę iść to zobaczyć bo na 99% mi się wydaje że to jest to. Bardzo fajne są te rośliny mi się podoba ten kolor nie jest często spotykany.
OdpowiedzUsuńPiękne rośliny, aż człowiek zatęsknił za zimą ;p
OdpowiedzUsuńDzień dobry, mam pytanie do fanów kwiatów i ogrodnictwa. Chodzi mi o roślinę ogrodowe, która pamiętasz dzieciństwa, niestety nie znam nazwy. Przekopalam internet jak kret 😉 i nie trafiłam na żadny trop. Kwiaty? Owej rośliny to płaskie, cienkie i delikatne i śliskie o kolorze srebea"talarki"
OdpowiedzUsuńMoże miesięcznica dwuletnia? Kwiaty są różowe, ale nasiona są w takich jakby srebrnych monetach...
UsuńWitam, to zapewne miesięcznica. Ja z kolei kupiłam roślinkę o drobnych szatych strzępiastych liściach i kwiatkach białych na długich łodyżkach przypominających stokrotki. Udzielono mi informacji, że to stokrotka kalifornijska, nic takiego nie udało mi się jednak 'wyguglować'. Proszę o poddpowiedź.
OdpowiedzUsuńDodam jeszcze rokitnika
OdpowiedzUsuńImponujące rośliny, mega mi się to podoba:)
OdpowiedzUsuńdodam oliwnika wąskolistnego , pięknie się srebrzy
OdpowiedzUsuń