piątek, 5 października 2018

Powtórne kwitnienie drzew. Czy przyroda oszalała?

anomalie przyrodniczeNiedawno pożegnane lato z pewnością zapamiętamy jako jedne z najcieplejszych i pełnych kontrastów. Właściwie zaczęło się w Prima Aprilis i jak się później okazało wysokie temperatury nie były tylko kwietniowym żartem, bo zostały z nami aż do końca września. Takie niezwykłe jak na Polskę tropiki nie były obojętne roślinom: wiele z nich szybciej zakończyło swój cykl rozwojowy, a niektóre drzewa nawet zakwitły ponownie. O czym świadczy powtórne kwitnienie drzew i jakie mogą być jego skutki?


Upalne lato to wymarzona pogoda dla wszystkich urlopowiczów, ale z pewnością nie dla drzew, które nie mogą uciec od skrajnie wysokich temperatur i palącego słońca. Złota Polska Jesień prawdopodobnie będzie w tym roku znacznie skromniejsza od wszystkich poprzednich, ponieważ na wielu gałązkach nie został już ani jeden liść: zmęczone pogodą drzewa zrzuciły zaschnięte liście jeszcze zanim zdążyły się przebarwić. Niestety, wiele z nich zmuszone było zrobić to znacznie wcześniej niż zazwyczaj i niezgodnie ze swoim biologicznym zegarem, dlatego w niejednym ogrodzie czy parku obserwujemy niezwykłe zjawisko: drzewa zakwitają drugi raz w tym samym sezonie. I nie powinno nas to cieszyć.

kasztany kwitną jesienią
Powtórne kwitnienie kasztanowców to coraz częstsze zjawisko obserwowane późnym latem.

Czy przyroda zwariowała do reszty? Przydrożne kasztanowce już na początku września straszyły gołymi gałązkami. Kasztanowce zwyczajne
(Aesculus hippocastanum) już od kilkunastu lat praktycznie w ogóle nie przybierają jesiennej szaty, ponieważ zanim ich liście zdążą się wybarwić na złotożółty kolor zostają najpierw zjedzone od środka przez szrotówka kasztanowcowiaczka a później szybko brązowieją i zasychają. W tym roku nawet sadzone w ich zastępstwie kasztanowce czerwone (Aesculus × carnea) - znacznie odporniejsze na ataki szrotówka - nie zdążyły się przebarwić, bo w wielu miejscach zbyt wysoka temperatura i susza sprawiły, że i ich liście zaschły i zbrązowiały jeszcze przed zmianą koloru.
drzewa kwitną drugi raz
Powtórne kwitnienie osłabia drzewa owocowe i ozdobne.
Nękane upałami i szkodnikami kasztanowce często zakwitają ponownie późnym latem i wczesną jesienią. Niedostatek wody i wysoka temperatura w lecie oraz stres spowodowany działaniem szkodników wpływają na drzewa podobnie, jak niedostatek słońca i mróz w zimie: rośliny zrzucają liście i wchodzą w (tym razem krótki) stan spoczynku, który nazywamy spoczynkiem względnym (narzuconym roślinie przez warunki zewnętrzne). W stan spoczynku względnego może wejść cała roślina, lub tylko jej pojedyncze części, np. niektóre gałęzie. Większa wilgotność i niższe jesienne temperatury budzą je do życia tak samo, jak robi to wiosna i drzewa zakwitają drugi raz, chociaż znacznie słabiej, bo przecież nie zdążyły się odpowiednio zregenerować.

drzewa kwitną drugi raz
Kwitnące jesienią kasztanowce wyglądają ciekawie, jednak nie wpływa to dobrze na ich kondycję.
Podobnie w tym sezonie zareagowały m.in. jabłonie, na których obok dojrzewających owoców mogliśmy obserwować pojedyncze kwiaty. Mimo, że jesienne kwitnienie drzew może być miłe dla oka, to jednak jest wysoce niekorzystne, ponieważ kwiaty rozwijają się z pąków, które drzewa przygotowały sobie już na następny rok. Nie oznacza to jednak, że za rok jabłonie nie zakwitną zupełnie, ale kwitnienie może być słabsze, a obudzone powtórnie gałązki będą po zimie w gorszej formie i mogą przemarznąć - bo przecież nie zdążą już zasnąć odpowiednio twardym snem. Z jesiennego kwitnienia drzewek owocowych nie będzie też owoców, które potrzebują znacznie więcej czasu na wyrośnięcie niż 1-2 miesiące, które pozostały do zimy.

ponowne kwitnienie drzew
Powtórne kwitnienie jabłoni: z tych kwiatów nie będzie już jabłek.

Czy w Twojej miejscowości drzewa również zakwitły drugi raz?
Napisz o tym zostawiając komentarz!

16 komentarzy:

 1. Witam.Zaczęłam czytać bo tytuł posta mnie zaciekawił,wczoraj idąc w swojej wsi zobaczyłam kwitnące czereśnie.Byłam zdumiona o co chodzi.Zrobiłam zdjęcia .Trzy drzewa obok siebie zakwitły i to nie pojedyncze kwiaty tylko aż ta biel ściągnęła mój wzrok bo nie rosną przy drodze.Jak dotąd widywałam powtórne kwitnienie tylko chyba u magnolii ale to po kilka kwiatów tylko.Tak to prawda ,przyroda bardzo ucierpiała w tym roku ,u mnie na Dolnym Śląsku lato było afrykańskie a teraz susza nadal i zamiast grzybów kwitną drzewa.Miejmy nadzieję ,że to był pojedynczy wybryk natury.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na mojej małej jabłonce /wczesna odmiana Piros/ mam nawet 3 jabłka, wielkości ok. 4 cm.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, dzięki za podzielenie się fachową wiedzą :) Jestem w trakcie budowania domu, więc i tematyka tworzenia ogrodu, czy też sadu zdecydowanie jest w kręgu moich zainteresowań. Przyda mi się parę rad, tym bardziej, że dotychczas stawiałam raczej na sztuczne kwiaty - wyglądają zawsze tak samo pięknie i nie wymagają żadnego wysiłku. Pomyślałam sobie jednak: sprawdź się, co ci szkodzi spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas niestety nie zauważyłam ponownego kwitnienia drzew w tym roku, nie wiem szkoda właśnie że się to nie odbyło bo wygląda to super. Na zdjęciach bardzo ładnie to widać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami się tak zdarza że kwitną drzewa 2 razy ale bardzo rzadko może jakaś anomalia pogodowa się stała że drzewa zwariowały i zakwitły jeszcze raz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziwne bardzo dziwne,u nas nie kwitły drugi raz przynajmniej nie te które mam w ogrodzie bo widziałabym te zajście bardzo często tam przesiadujemy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Globalne ocieplenie?:) Ale w sumie to i dobrze - mniejsze koszty ogrzewania oraz cieeeplooo - to to, co uwielbiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z roku na rok można zauważyć coraz to ciekawsze zjawiska atmosferyczne. Mnie już powiem nic nie zdziwi. U mnie w ogrodzie też często się dziwne rzeczy dzieją. Teraz zamierzam zamówić sadzonki krwawników i troszkę przyozdobić swój ogród na czerwono :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest teraz grudzień, a gdzieniegdzie na krzewach przez te temperatury widzę już nowe pączki. Zawsze ten widok mnie smuci, bo wiem, że jak przyjdzie mróz to one się zmarnują :( Często zaglądam tutaj na bloga, ponieważ nikt inny nie pisze tak ciekawie o polskim ogrodzie. Oby do wiosny!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne zdjęcia kasztanowców! Jak myślicie, w tym roku też zakwitną raz jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
 11. Teraz zakwitła czereśnia drugi raz jestem w szoku posiadam zdjęcia owocowała już w tym roku

  OdpowiedzUsuń
 12. Grochodrzew czyli akacja, również jarzębina - równolegle owocuje i kwitnie 😕

  OdpowiedzUsuń
 13. W Polsce to chyba staje się powoli standardem, u mnie mała jabłonka pięknie zakwitła. Zapewne w przyszłym roku na niej nie będzie wcale owoców.

  OdpowiedzUsuń
 14. Janek 5 września u mnie zakwitła czereśnia, ciekawe czy doczekam owoców.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzień dobry, kilka dni temu zauważyłam jak mój bez (lilak) zakwitł. Widać małe pąki, ale tylko na jednej gałęzi. Przyznam, że byłam w szoku..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...