sobota, 6 października 2018

Sekrety kwiatów #29: Trójsklepka

kwiaty trójsklepkiCo storczyki zrobiły nam na parapetach tego ludzkie słowo nie opisze. Z koron drzew rosnących w tropikalnych lasach wyruszyły na podbój klimatyzowanych apartamentów i okazało się, że w nich także czują się wyśmienicie. Teraz łącznie więcej falenopsisów rośnie już chyba w naszych mieszkaniach niż w naturze; storczykowa rewolucja trwa w najlepsze i wciąż przybiera na sile.
Przed storczykami, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, podobnej rewolucji próbowały dokonać kaktusy. Nowo sprowadzone pięknie i łatwo kwitnące gatunki wprost idealnie pasowały do ciasnych pokoików bloków z wielkiej płyty więc kolekcjonowano je z lubością, ale sympatia do kłujących kulek okazała się tak samo wielka, co wyboista (a raczej: ciernista) i nie przetrwała próby czasu. Teraz zapaleni kaktusiarze należą już do grona ogrodników zgoła prehistorycznych, a nasze serca oddaliśmy karnie orchideom. I tylko ogródki bronią się jeszcze dzielnie przed storczykowymi uzurpatorami. Warunki „pod chmurką” odpowiadają tylko niektórym egzotycznym storczykom i tylko latem. Mamy co prawda różne krajowe gatunki storczyków, które dadzą się uprawiać w ogrodach, ale nawet najpopularniejszy wśród nich obuwik jest wyzwaniem dla ogrodników o wyższym stopniu wtajemniczenia. Łatwych storczyków ogrodowych nie ma i cześć. Jest za to storczykowa księżniczka zamieniona w żabę: trójsklepka

uprawa trójsklepki
Trójsklepka lubi lekkie, próchniczne gleby i poranne słońce latem.
Za czułą opiekę odwdzięcza się cętkowanymi kwiatami o egzotycznej urodzie.

Trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta) cały rok czeka na pocałunek jesieni by wreszcie rozkwitnąć i pokazać światu swoje prawdziwe oblicze. W październiku niewiele kwiatów ogrodowych zaczyna kwitnienie lub wciąż jeszcze kwitnie na całego, nie licząc oczywiście dogorywających już wrzosów czy stygmatyzowanych chryzantem (kiedy w końcu przestaniemy je traktować jako kwiaty typowo nagrobkowe?). A trójsklepka cały rok dzielnie pilnuje swoich pięciu minut, żeby właśnie teraz zakwitnąć.

żabi storczyk
Kwiaty trójsklepki mają nakrapiane płatki - podobnie jak niektóre falenopsisy.

Nierzadko jej kwiaty można podziwiać dosłownie pięć minut, bo kiedy przymrozek postanowi figlarnie powitać ogrodników, którzy ledwie pomachali na do widzenia za latem, kwiaty trójsklepki więdną od zimna. Przed spodziewanym ochłodzeniem warto je zatem okryć choćby włókniną, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej. I chociaż są raczej niewielkie (ledwie do 3cm średnicy) i na każdej łodydze jest ich najwyżej kilka, to i tak nic teraz się z nimi nie może równać. Podobieństwo do prawdziwych storczyków, z którymi trójsklepka nie jest nawet spokrewniona, jest uderzające. Takie piętrowe, nakrapiane kwiaty i szerokie błyszczące liście najczęściej można znaleźć właśnie u storczyków. Najwyraźniej trójsklepka ukradła im niezły pomysł! Zapewne właśnie dlatego, trochę na przekór jej oczekiwaniom, bywa nazywana żabim - lub jeszcze gorzej – ropuszym storczykiem. Co prawda w prawdziwego storczyka zmienić się nie może, jednak jako roślina storczykopodobna sprawdzi się wyśmienicie i na pewno nikt nie powie, że jej brak powabu, a Tobie – ogrodniczych umiejętności.

trójsklepka owłosiona

Długo dumałem nad nią w zachwycie, kiedy pierwszy raz zobaczyłem na żywo trójsklepkę. Wiedziałem co prawda, że żaden z niej storczyk, a mimo to nie mogłem się nadziwić jej egzotycznej urodzie. Niedługo po tym ropuszy storczyk zawitał i do mojego ogródka i teraz wspólnie witamy każdą jesień. Coś mi się zdaje, że to będzie miłość na długie lata. I tylko kaktusy zerkają mi na nią podejrzliwie, jeżąc swoje ciernie z oburzenia. Ale...

Prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie, niż pozwolę trójsklepkę obrażać płazimi epitetami. 

A falenopsisów ani do domu ani do ogródka nie wpuszczę, choćby nie wiem co.

zdjęcie trójsklepki

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

1 komentarz:

  1. Piękne ma kwiaty ta roślina takie nietypowe i kolorowe, lubię fioletowy a może mieć kielichy o innym kolorze czy tylko takie są ? Bardzo mi się podoba ta trójsklepka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...