sobota, 6 października 2018

Sekrety kwiatów #29: Trójsklepka

kwiaty trójsklepkiCo storczyki zrobiły nam na parapetach tego ludzkie słowo nie opisze. Z koron drzew rosnących w tropikalnych lasach wyruszyły na podbój klimatyzowanych apartamentów i okazało się, że w nich także czują się wyśmienicie. Teraz łącznie więcej falenopsisów rośnie już chyba w naszych mieszkaniach niż w naturze; storczykowa rewolucja trwa w najlepsze i wciąż przybiera na sile.
Przed storczykami, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, podobnej rewolucji próbowały dokonać kaktusy. Nowo sprowadzone pięknie i łatwo kwitnące gatunki wprost idealnie pasowały do ciasnych pokoików bloków z wielkiej płyty więc kolekcjonowano je z lubością, ale sympatia do kłujących kulek okazała się tak samo wielka, co wyboista (a raczej: ciernista) i nie przetrwała próby czasu. Teraz zapaleni kaktusiarze należą już do grona ogrodników zgoła prehistorycznych, a nasze serca oddaliśmy karnie orchideom. I tylko ogródki bronią się jeszcze dzielnie przed storczykowymi uzurpatorami. Warunki „pod chmurką” odpowiadają tylko niektórym egzotycznym storczykom i tylko latem. Mamy co prawda różne krajowe gatunki storczyków, które dadzą się uprawiać w ogrodach, ale nawet najpopularniejszy wśród nich obuwik jest wyzwaniem dla ogrodników o wyższym stopniu wtajemniczenia. Łatwych storczyków ogrodowych nie ma i cześć. Jest za to storczykowa księżniczka zamieniona w żabę: trójsklepka

uprawa trójsklepki
Trójsklepka lubi lekkie, próchniczne gleby i poranne słońce latem.
Za czułą opiekę odwdzięcza się cętkowanymi kwiatami o egzotycznej urodzie.

Trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta) cały rok czeka na pocałunek jesieni by wreszcie rozkwitnąć i pokazać światu swoje prawdziwe oblicze. W październiku niewiele kwiatów ogrodowych zaczyna kwitnienie lub wciąż jeszcze kwitnie na całego, nie licząc oczywiście dogorywających już wrzosów czy stygmatyzowanych chryzantem (kiedy w końcu przestaniemy je traktować jako kwiaty typowo nagrobkowe?). A trójsklepka cały rok dzielnie pilnuje swoich pięciu minut, żeby właśnie teraz zakwitnąć.


żabi storczyk
Kwiaty trójsklepki mają nakrapiane płatki - podobnie jak niektóre falenopsisy.


Nierzadko jej kwiaty można podziwiać dosłownie pięć minut, bo kiedy przymrozek postanowi figlarnie powitać ogrodników, którzy ledwie pomachali na do widzenia za latem, kwiaty trójsklepki więdną od zimna. Przed spodziewanym ochłodzeniem warto je zatem okryć choćby włókniną, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej. I chociaż są raczej niewielkie (ledwie do 3cm średnicy) i na każdej łodydze jest ich najwyżej kilka, to i tak nic teraz się z nimi nie może równać. Podobieństwo do prawdziwych storczyków, z którymi trójsklepka nie jest nawet spokrewniona, jest uderzające. Takie piętrowe, nakrapiane kwiaty i szerokie błyszczące liście najczęściej można znaleźć właśnie u storczyków. Najwyraźniej trójsklepka ukradła im niezły pomysł! Zapewne właśnie dlatego, trochę na przekór jej oczekiwaniom, bywa nazywana żabim - lub jeszcze gorzej – ropuszym storczykiem. Co prawda w prawdziwego storczyka zmienić się nie może, jednak jako roślina storczykopodobna sprawdzi się wyśmienicie i na pewno nikt nie powie, że jej brak powabu, a Tobie – ogrodniczych umiejętności.


trójsklepka owłosiona


Długo dumałem nad nią w zachwycie, kiedy pierwszy raz zobaczyłem na żywo trójsklepkę. Wiedziałem co prawda, że żaden z niej storczyk, a mimo to nie mogłem się nadziwić jej egzotycznej urodzie. Niedługo po tym ropuszy storczyk zawitał i do mojego ogródka i teraz wspólnie witamy każdą jesień. Coś mi się zdaje, że to będzie miłość na długie lata. I tylko kaktusy zerkają mi na nią podejrzliwie, jeżąc swoje ciernie z oburzenia. Ale...

Prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie, niż pozwolę trójsklepkę obrażać płazimi epitetami. 

A falenopsisów ani do domu ani do ogródka nie wpuszczę, choćby nie wiem co.


zdjęcie trójsklepki


Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

11 komentarzy:

 1. Piękne ma kwiaty ta roślina takie nietypowe i kolorowe, lubię fioletowy a może mieć kielichy o innym kolorze czy tylko takie są ? Bardzo mi się podoba ta trójsklepka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny kwiat, nie wiedziałem że jest taka piękna ta trójsklepka. Powiem szczerze że faktycznie można się nawet na dłużej zapatrzeć niż 5 min żeby podziwiać tą roślinę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te nakropkowane liście są bardzo ładne, robi wrażenie ten kwiat. Chętnie takiego chciałabym sobie wyhodować, można go gdzieś kupić w sieci jakąś sadzonkę coś ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam już parę razy tą roślinę i nie wiedziałam że aż tyle ciekawostek się z tym wiąże. Sama nazwa jest już mega intrygująca. Fajny wpis, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zakwita to na prawdę wygląda mega ładnie, szkoda że tylko raz do roku się to dzieje bo na prawdę taką zakwitniętą trójsklepke zobaczyć to super. Ja myślałam żeby sobie ją hodować ale na razie jeszcze nie trafiła mi w ręce żadna sztuka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna roślinka jest mega kolorowa, bardzo mi się podoba. Nigdy takiego kwiatka nie widziałam pewnie jest dość rzadki i nie występuje tak często, gdzie taki kwiatek rośnie naturalnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna jest ta roślina ją można normalnie hodować w warunkach domowych czy trzeba zrobić jej jakieś specjalne miejsce ? Bo pierwszy raz spotykam się z taką roślinką a wygląda bardzo egzotycznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzeczywiście kwiaty posiadają wiele sekretów. Sfotografowany w tym wpisie jest bardzo tajemniczy, przepiękny. W moim ogrodzie również nie brakuje niebanalnych propozycji. Teraz ma mają przyjść mi trzykrotka wirginijska sadzonki, nie mogę sie już ich doczekać:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zauroczyła mnie uroda tych kwiatów. Muszę je mieć!

  OdpowiedzUsuń
 10. Trójsklepkę sztuk jeden, bo była ostatnia, kupiłam za grosze w ostatnim dniu jakiegoś agro-targu i posadziłam przy dziś już wielkim krzewie hortensji a niewielkimi, niskimi azaliami. Rośnie w półcieniu (pn-wsch), ma mokro i kwaśno. Rozrosła się przez kilka lat do wymiarów średniej wielkości krzewu. Zastanawiam się czy nie dało by się jej podzielić, bo rośnie fajnie ale dość zwarcie i można by jej przygotować większy areał..
  Jak jesienią kwitnie "na bogato "razem z biało-zieloną hortenją pięknie ożywia rabatę. Sypię ją nawozem tak jak hortensję, więc korzysta.. Na zimę ścinam zostawiając "jeża", żeby nie pomylić się i na jej miejscu czegoś nie próbowac zakopać..

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dziękuję dwóm trollom, dzięki którym trafiłam na ten wpis. :D Nie miałam pojęcia o istnieniu tej odmiany storczyka. I wcale go nie skojarzyłam z żadnym płazem. Jest absolutnie piękny i unikatowy!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...