wtorek, 29 sierpnia 2017

Kwiaty na suche bukiety. Jak suszyć rośliny?

Pełnia lata przynosi kosze pełne warzyw i owoców, spiżarki wypełniają się przetworami, a kwiaty? Kwiaty też można zatrzymać na dłużej. Wiele gatunków doskonale nadaje się do zasuszania i układania z nich suchych bukietów.
Jak przygotować rośliny do zasuszenia, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Mam na to sprawdzony sposób, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i który każdy może z powodzeniem zastosować u siebie.


suszone kwiaty
Typowe kwiaty na suche bukiety: zatrwian, suchołuska, mikołajek i złociszek, a na pierwszym planie - suchokwiat.


Susząc kwiaty pamiętaj, że:


 • Im krótszy czas suszenia kwiatów, tym głębsza i bogatsza barwa kwiatów zostanie zachowana
 • Rośliny suszone na słońcu lub przechowywane w jasnych pomieszczeniach szybko tracą swoje intensywne barwy
 • Kolory: niebieski, pomarańczowy i różowy najmniej zmieniają się podczas suszenia; czerwony i purpurowy mogą się pogłębić a biały, zielony i żółty stosunkowo szybko nabierają spłowiałych, kremowych odcieni.

Suszone rośliny najdłużej zachowują swój kształt i formę w suchych pomieszczeniach. Suszki mają tendencję do pochłaniania wilgoci z otoczenia, dlatego w wilgotnych miejscach gotowe bukiety i aranżacje z suchych kwiatów tracą ładny wygląd, główki kwiatów zaczynają bezwładnie zwisać i opadać. Taki suchy bukiet należy wtedy podsuszyć w ciepłym miejscu, a najlepiej po ułożeniu utrwalić go spryskując lakierem do włosów lub specjalnym utrwalaczem. Rośliny o dużych kwiatach lecz słabych i cienkich łodyżkach możesz wzmocnić drucikiem florystycznym - usuń całą łodygę a kwiat przebij drucikiem lub zakręć drut wokół całej łodygi dla jej wzmocnienia.


Jak przygotować kwiaty do suszenia?


Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem suszenia kwiatów jest powieszenie ich w ciemnym i przewiewnym miejscu w małych wiązkach w których kwiaty są luźno ułożone i żaden z nich nie jest nadmiernie ściśnięty.

Wiązki ściętych roślin najlepiej związać jednocześnie gumką recepturką (ja zawsze do każdej wiązki używam przynajmniej dwóch gumek) i sznurkiem na którym wiązka zostanie powieszona. Jeśli użyjesz samej gumki i powiesisz na niej wiązkę kwiatów a w trakcie suszenia gumka pęknie, wtedy wiązka spadnie i kwiaty ulegną zniszczeniu. Jeśli zaś użyjesz samego sznurka, to rośliny zaczną w końcu stopniowo wypadać z wiązki - ich zasychające łodygi kurczą się i zmniejszają objętość, a sznurek w przeciwieństwie do gumki nie będzie się na nich zaciskał coraz ciaśniej. Dlatego najlepiej właśnie użyć jednocześnie gumki i sznurka:wieszanie kwiatów do zasuszenia
Kwiaty do suszenia najlepiej związać gumką i sznurkiem


Kiedy zbierać kwiaty do suszenia?


Rośliny do suchych bukietów najlepiej zbierać w pogodne, słoneczne dni.


Większość typowych kwiatów do suchych bukietów, takich jak:


 • kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum, słomianki, nieśmiertelniki)
 • suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)
 • suchołuska różowa (Helipterum roseum, suchlin)
 • złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum, wiekuistka)

ścinaj wtedy, gdy zaczyna się rozwijać pierwszy, główny kwiat na łodydze. Nie należy czekać aż kwiaty zupełnie się rozkwitną i dopiero wtedy zbierać je do wysuszenia, ponieważ podczas schnięcia płatki kwiatów wywiną się zupełnie i po wysuszeniu kwiaty będą wyglądały na przekwitnięte. Kwiaty zebrane w rozwijających się pąkach po wysuszeniu będą w pełni otwarte.


kocanki ogrodowe, słomianki
Kocanki ogrodowe ścinamy do suszenia kiedy kwiaty zaczynają się otwierać.

Trawy zbieraj po wykłoszeniu, ale przed zakwitnięciem. Przekwitnięte kwiatostany wielu traw po wysuszeniu mają tendencję do rozpadania się i wypuszczania nasion. Zetnij trawy do wysuszenia natychmiast kiedy ukażą się ich malownicze kwiatostany. To samo dotyczy zbóż.


dmuszek jajowaty
Dmuszek jajowaty - trawa doskonała do zasuszania. Tak wygląda w trakcie kwitnienia.

Rośliny o ozdobnych torebkach nasiennych, czyli np. makówki maków, czarnuszki, szczeć, zaślazy itp. zbierz natychmiast kiedy całkowicie zmienią kolor na brązowy i otworzą się gotowe rozsiać swoje nasiona lub tuż przed otwarciem. Jeśli dłużej zostaną na grządkach, to nie tylko stracisz wszystkie nasiona, ale też suszki - np. zmoczone deszczem makówki szybko czernieją i stają się nieatrakcyjne.


makówkizaślazczarnuszka na suche bukiety
Makówki, zaślaz i czarnuszka doskonale wyglądają w suchych bukietach


Niektóre gatunki roślin, chociaż mają delikatne kwiaty, wspaniale wyglądają po zasuszeniu i zachowują intensywne barwy - np. ostróżki ogrodowe po wysuszeniu wciąż będą cudownie niebieskie. Inne rośliny, np. zwiewny jęczmień grzywiasty, zupełnie nie nadają się do suszenia. Niezależnie kiedy zbierzesz jego kłosy, po wysuszeniu i tak natychmiast się rozpadną.


Mój sposób suszenia kwiatów


Znalezienie najlepszego patentu na suszenie kwiatów interesowało mnie od dawna. W końcu suszenie roślin jest sposobem na częściowe zatrzymanie całego letniego bogactwa kolorów na ponure zimowe miesiące! Wieszanie wiązek kwiatów na gwoździkach wbijanych tu i ówdzie szybko przestało się sprawdzać - ciągle brakowało mi miejsca na kolejne bukiety. Znalazłem jednak rozwiązanie, które sprawdza się doskonale i które szczerze polecam.


Przede wszystkim warto przygotować sobie zapas haczyków, na których można wieszać pojedyncze wiązanki. Takie haczyki, w kształcie litery "S" łatwo da sie zrobić z pociętego na odcinki kawałka drutu z siatki:


haczyki do wieszania bukietów suchych kwiatów
Haczyki do wieszania suszących się bukietów przygotowuję z pociętej siatki

Takich haczyków z siatki możesz używać do wieszania bukietów kwiatów wszędzie, ale najlepiej przeznaczyć na nie jedno wybrane miejsce. Ja wieszam wiązki kwiatów na strychu, gdzie jest jednocześnie ciemno i ciepło i kwiaty suszą się bardzo szybko. Przygotowałem też specjalną prostokątną ramę, do której przybiłem kawałek zwykłej siatki ogrodzeniowej. Całą ramę podwiesiłem pod dachem i mogę na niej zaczepiać wiązanki kwiatów w dowolnych konfiguracjach. Nie muszę wbijać gwoździ i mam mnóstwo miejsca do zawieszania kolejnych roślin.rama do suszenia kwiatów
Drewniana prostokątna rama z rozpiętą na niej siatką na której wieszam bukiety suchych kwiatów.

 bukiety suchych kwiatów
Na drucianych haczykach można wieszać pojedyncze bukiety kwiatów przeznaczonych do wysuszenia

wiązanki suchych kwiatów
Wiązki kwiatów w czasie suszenia

Suche kwiaty możesz wykorzystać do stworzenia kompozycji i bukietów w wazonach, obrazów, wianków i innych dekoracji które będą nie tylko wspaniałą ozdobą, ale przede wszystkim pomogą ci przedłużyć kwiatowy sezon aż do wiosny, bo...


Suszki to kwiaty zatrzymane w czasie!


PS. Poznaj też inną metodę suszenia kwiatów - zrób swoją prasę do suszenia roślin!

7 komentarzy:

 1. fajny patent z tą siatką, szkoda że nie mam miejsca na nią ;) nie mniej jednak fajnie, że ktoś napisał o kwiatach do suszenia, bo większość zajmuje się tylko doniczkowymi...ja mam co roku nowy bukiet kocanek, przynajmniej 1 do każdego pomieszczenia i żeby dało się je zmieniać i dopasować do dekoracji stołu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Stosuję zużytą kratkę pod pnącza w tym samym celu. Mam jednak problem z suszeniem anafalisa perłowego. Już drugi rok się "spuchacił" i rozsypał. Pewnie za późno ścięłam... Ale do trzech razy sztuka!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł z siatką - wcześniej suszenie kwiatów kojarzyło mi się z wkładaniem płatków do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna wiosna przed nami, więc będzie nad czym pracować :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wykorzystam sposób do suszek z mojego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam czy później impregnuje się takie suszki?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry, mam pytanie co do fragmentu:"Trawy zbieraj po wykłoszeniu, ale przed zakwitnięciem" co to oznacz? Jaki to jest miesiąc np. Dla trawy pampasowej albo trzciny?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...