Pełnia lata przynosi kosze pełne warzyw i owoców, spiżarki wypełniają się przetworami, a kwiaty? Kwiaty też można zatrzymać na dłużej. Wiele gatunków doskonale nadaje się do zasuszania i układania z nich suchych bukietów.
Jak przygotować rośliny do zasuszenia, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Mam na to sprawdzony sposób, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i który każdy może z powodzeniem zastosować u siebie.
Jak przygotować rośliny do zasuszenia, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Mam na to sprawdzony sposób, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i który każdy może z powodzeniem zastosować u siebie.
Typowe kwiaty na suche bukiety: zatrwian, suchołuska, mikołajek i złociszek, a na pierwszym planie - suchokwiat. |
Susząc kwiaty pamiętaj, że:
- Im krótszy czas suszenia kwiatów, tym głębsza i bogatsza barwa kwiatów zostanie zachowana
- Rośliny suszone na słońcu lub przechowywane w jasnych pomieszczeniach szybko tracą swoje intensywne barwy
- Kolory: niebieski, pomarańczowy i różowy najmniej zmieniają się podczas suszenia; czerwony i purpurowy mogą się pogłębić a biały, zielony i żółty stosunkowo szybko nabierają spłowiałych, kremowych odcieni.
Suszone rośliny najdłużej zachowują swój kształt i formę w suchych pomieszczeniach. Suszki mają tendencję do pochłaniania wilgoci z otoczenia, dlatego w wilgotnych miejscach gotowe bukiety i aranżacje z suchych kwiatów tracą ładny wygląd, główki kwiatów zaczynają bezwładnie zwisać i opadać. Taki suchy bukiet należy wtedy podsuszyć w ciepłym miejscu, a najlepiej po ułożeniu utrwalić go spryskując lakierem do włosów lub specjalnym utrwalaczem. Rośliny o dużych kwiatach lecz słabych i cienkich łodyżkach możesz wzmocnić drucikiem florystycznym - usuń całą łodygę a kwiat przebij drucikiem lub zakręć drut wokół całej łodygi dla jej wzmocnienia.
Jak przygotować kwiaty do suszenia?
Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem suszenia kwiatów jest powieszenie ich w ciemnym i przewiewnym miejscu w małych wiązkach w których kwiaty są luźno ułożone i żaden z nich nie jest nadmiernie ściśnięty.
Wiązki ściętych roślin najlepiej związać jednocześnie gumką recepturką (ja zawsze do każdej wiązki używam przynajmniej dwóch gumek) i sznurkiem na którym wiązka zostanie powieszona. Jeśli użyjesz samej gumki i powiesisz na niej wiązkę kwiatów a w trakcie suszenia gumka pęknie, wtedy wiązka spadnie i kwiaty ulegną zniszczeniu. Jeśli zaś użyjesz samego sznurka, to rośliny zaczną w końcu stopniowo wypadać z wiązki - ich zasychające łodygi kurczą się i zmniejszają objętość, a sznurek w przeciwieństwie do gumki nie będzie się na nich zaciskał coraz ciaśniej. Dlatego najlepiej właśnie użyć jednocześnie gumki i sznurka:
Kwiaty do suszenia najlepiej związać gumką i sznurkiem |
Kiedy zbierać kwiaty do suszenia?
Rośliny do suchych bukietów najlepiej zbierać w pogodne, słoneczne dni.
Większość typowych kwiatów do suchych bukietów, takich jak:
- kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum, słomianki, nieśmiertelniki)
- suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)
- suchołuska różowa (Helipterum roseum, suchlin)
- złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum, wiekuistka)
ścinaj wtedy, gdy zaczyna się rozwijać pierwszy, główny kwiat na łodydze. Nie należy czekać aż kwiaty zupełnie się rozkwitną i dopiero wtedy zbierać je do wysuszenia, ponieważ podczas schnięcia płatki kwiatów wywiną się zupełnie i po wysuszeniu kwiaty będą wyglądały na przekwitnięte. Kwiaty zebrane w rozwijających się pąkach po wysuszeniu będą w pełni otwarte.
Kocanki ogrodowe ścinamy do suszenia kiedy kwiaty zaczynają się otwierać. |
Trawy zbieraj po wykłoszeniu, ale przed zakwitnięciem. Przekwitnięte kwiatostany wielu traw po wysuszeniu mają tendencję do rozpadania się i wypuszczania nasion. Zetnij trawy do wysuszenia natychmiast kiedy ukażą się ich malownicze kwiatostany. To samo dotyczy zbóż.
Dmuszek jajowaty - trawa doskonała do zasuszania. Tak wygląda w trakcie kwitnienia. |
Rośliny o ozdobnych torebkach nasiennych, czyli np. makówki maków, czarnuszki, szczeć, zaślazy itp. zbierz natychmiast kiedy całkowicie zmienią kolor na brązowy i otworzą się gotowe rozsiać swoje nasiona lub tuż przed otwarciem. Jeśli dłużej zostaną na grządkach, to nie tylko stracisz wszystkie nasiona, ale też suszki - np. zmoczone deszczem makówki szybko czernieją i stają się nieatrakcyjne.
Makówki, zaślaz i czarnuszka doskonale wyglądają w suchych bukietach
Mój sposób suszenia kwiatów
Znalezienie najlepszego patentu na suszenie kwiatów interesowało mnie od dawna. W końcu suszenie roślin jest sposobem na częściowe zatrzymanie całego letniego bogactwa kolorów na ponure zimowe miesiące! Wieszanie wiązek kwiatów na gwoździkach wbijanych tu i ówdzie szybko przestało się sprawdzać - ciągle brakowało mi miejsca na kolejne bukiety. Znalazłem jednak rozwiązanie, które sprawdza się doskonale i które szczerze polecam.
Przede wszystkim warto przygotować sobie zapas haczyków, na których można wieszać pojedyncze wiązanki. Takie haczyki, w kształcie litery "S" łatwo da sie zrobić z pociętego na odcinki kawałka drutu z siatki:
Haczyki do wieszania suszących się bukietów przygotowuję z pociętej siatki |
Takich haczyków z siatki możesz używać do wieszania bukietów kwiatów wszędzie, ale najlepiej przeznaczyć na nie jedno wybrane miejsce. Ja wieszam wiązki kwiatów na strychu, gdzie jest jednocześnie ciemno i ciepło i kwiaty suszą się bardzo szybko. Przygotowałem też specjalną prostokątną ramę, do której przybiłem kawałek zwykłej siatki ogrodzeniowej. Całą ramę podwiesiłem pod dachem i mogę na niej zaczepiać wiązanki kwiatów w dowolnych konfiguracjach. Nie muszę wbijać gwoździ i mam mnóstwo miejsca do zawieszania kolejnych roślin.
Drewniana prostokątna rama z rozpiętą na niej siatką na której wieszam bukiety suchych kwiatów. |
Na drucianych haczykach można wieszać pojedyncze bukiety kwiatów przeznaczonych do wysuszenia
Wiązki kwiatów w czasie suszenia |
Suche kwiaty możesz wykorzystać do stworzenia kompozycji i bukietów w wazonach, obrazów, wianków i innych dekoracji które będą nie tylko wspaniałą ozdobą, ale przede wszystkim pomogą ci przedłużyć kwiatowy sezon aż do wiosny, bo...
Suszki to kwiaty zatrzymane w czasie!
PS. Poznaj też inną metodę suszenia kwiatów - zrób swoją prasę do suszenia roślin!
fajny patent z tą siatką, szkoda że nie mam miejsca na nią ;) nie mniej jednak fajnie, że ktoś napisał o kwiatach do suszenia, bo większość zajmuje się tylko doniczkowymi...ja mam co roku nowy bukiet kocanek, przynajmniej 1 do każdego pomieszczenia i żeby dało się je zmieniać i dopasować do dekoracji stołu :)
OdpowiedzUsuńStosuję zużytą kratkę pod pnącza w tym samym celu. Mam jednak problem z suszeniem anafalisa perłowego. Już drugi rok się "spuchacił" i rozsypał. Pewnie za późno ścięłam... Ale do trzech razy sztuka!
OdpowiedzUsuńBardzo fajny pomysł z siatką - wcześniej suszenie kwiatów kojarzyło mi się z wkładaniem płatków do książki :)
OdpowiedzUsuńKolejna wiosna przed nami, więc będzie nad czym pracować :D
OdpowiedzUsuńSuper wykorzystam sposób do suszek z mojego ogrodu.
OdpowiedzUsuńWitam czy później impregnuje się takie suszki?
OdpowiedzUsuńDzień dobry, mam pytanie co do fragmentu:"Trawy zbieraj po wykłoszeniu, ale przed zakwitnięciem" co to oznacz? Jaki to jest miesiąc np. Dla trawy pampasowej albo trzciny?
OdpowiedzUsuń