środa, 23 sierpnia 2017

Sekrety kwiatów #15: Lwia paszcza

kwitnące lwie paszczeCo powiedziałyby Twoje rośliny, gdyby potrafiły przemówić ludzkim językiem? Wierzę, że same miłe i ciepłe słowa. W końcu te kilka razy, gdy zapomniałeś ich podlać, niechcąco złamałeś jedną łodyżkę (ewentualnie osiem) czy pozwoliłeś mszycom ucztować do woli nie miało przecież większego znaczenia, prawda? Nie ma co rozpamiętywać starych niesnasek. Grunt, że posadziłeś je w dobry grunt i nie szczędziłeś pochwał, kiedy w końcu rozkwitły. A jednak są czasem takie chwile, gdy zaczynam podejrzewać, że niektóre kwiaty chcą mi powiedzieć coś więcej i niejeden ich sekret ujrzy w końcu światło dzienne. Tak jak druga, ciemna strona lwich paszczy.


Do niedawna sądziłem jeszcze, że lwie paszcze powinien znać każdy. Czy to z babcinego ogródka, czy z każdej innej okazji, a szczególnie z okresu dzieciństwa spędzonego w ogrodzie, kiedy każdy kwiat z którym można zrobić coś więcej niż „tylko” powąchać powinien zapaść głęboko w pamięć. Nieznajomość ich właściwej nazwy – wyżlin większy – mogę jeszcze podarować, ale...


Lwia paszcza? – tego się nie zapomina.

kwiaty lwich paszczy
Kwitnące lwie paszcze to jedne z piękniejszych kwiatów ogrodowych. Do czasu!

Okazało się jednak, że lwie paszcze wcale nie są aż tak rozpoznawalne, jak sądziłem. W każdym razie nie na pierwszy rzut oka. Demonstracja otwierania i zamykania wyżlinowego kwiatu przyniosła ostatecznie oczekiwane rezultaty w gronie przepytywanych przeze mnie osób. „Aaa, znam!” – usłyszałem w końcu. Zacząłem się wtedy zastanawiać, jakie pierwsze doświadczenia zdobywają teraz młodociani ogrodnicy i które z nich zostaną zapamiętane już do końca życia. Czyżby pokazywanie urwisom pozornie niewinnego kwiatuszka, który nagle otwiera się by pożreć ich palec nie było dla nich ekscytujące tak, jak kiedyś było dla mnie? Niemożliwe! W końcu ile kwiatów potrafi taką sztuczkę? Ile kwiatów otwiera się i zamyka przy leciutkim ściśnięciu udając ryczącego lwa? Naprawdę niewiele gatunków to potrafi.

lwia paszcza - sekrety kwiatów
Przy lekkim ściśnięciu kwiat lwiej paszczy otwiera się.

Ale jeśli nawet to nie sprawi, że nieletni ogrodnik zapamięta i polubi lwią paszczę, roślina ta ma jeszcze jedną tajemnicę, która bez dwóch zdań wywoła piorunujące wrażenie na twarzy każdego, z dorosłymi włącznie.

niezwykłe lwie paszcze w zbliżeniu
Odwróć do góry nogami suchy pęd lwiej paszczy i przyjrzyj się mu dokładnie.

Kiedy kwiaty już przekwitną, kwiatostany zaczną zasychać a torebki nasienne otworzą się by uwolnić dojrzałe nasiona zerwij całą łodyżkę i odwróć ją do góry nogami. Pozornie niewinne torebki zamienią się nagle w upiorne czaszki rodem z nocnego koszmaru. Zaschnięte i poskręcane słupki kwiatów wywołują dodatkowy dreszcz grozy, wyrastając wprost z tych wyschniętych twarzyczek. Po takim przedstawieniu nikt już nie tylko nie zapomni jak wygląda i nazywa się lwia paszcza, ale zapewne więcej już nie odważy się przejść nocą po ogródku...

lwie paszcze jak z horroruzaschnięte lwie paszcze
 Suche pędy lwich paszczy przypominają ludzkie czaszki!

sekrety kwiatów lwie paszcze
Lwia paszcza, czy obcy?

Może to tylko wybujała wyobraźnia, a może naprawdę lwie paszcze są kwiatem o wielu sekretach, a odkrycie ich wszystkich jest dopiero przed nami. Na razie wygląda na to, że chciałyby nam powiedzieć coś więcej; coś co wcale nie brzmi jak hakuna matata. Mam ciarki na samą myśl o tym, ile jeszcze niezwykłych tajemnic i niespodzianek może tkwić w pospolitych kwiatach znanych nam od tak dawna. W przypadku wyżlinu dwie mamy już rozpracowane. A póki co, biegnę do ogródka podlać moje lwie paszcze. Wolę mieć pewność, że wszelkie ich potrzeby zostaną zaspokojone. Tak na wszelki wypadek.

horror lwich paszczy
Lwie paszcze występują w wielu odmianach różniących się kolorami i pokrojem. Wszystkie jednak potrafią co najmniej dwie niezwykłe sztuczki: ich kwiaty otwierają się i zamykają przywodząc na myśl paszczę lwa, a zaschnięte torebki nasienne są łudząco podobne do ludzkich czaszek.

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

4 komentarze:

  1. O torebkach nasiennych niezwykle ciekawe - nie hodowałam ich jeszcze, więc nie miałam okazji się przyjrzeć. Świetne makro na końcu;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow niesamowite! :) Lwie paszcze rosną sobie już od dłuższego czasu u mnie w ogródku, ale jakoś nigdy nie przyglądałam im się od takiej strony, te nasienne torebki naprawdę wyglądają przerażająco :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyglądają, jak czaszki! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...