poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Letnie kwiaty jadalne

jakie jadalne kwiaty kwitną latemW sierpniu wakacje świńskim truchtem zmierzają ku końcowi, ale sezon na jadalne kwiaty wcale się nie kończy! Znajdziesz je teraz wszędzie dookoła, w polu i na łące. Najlepiej jednak wysiej je sam we własnym ogrodzie, bo nie ma nic lepszego niż kwiatowa uczta wyrastająca wprost na grządkach w zasięgu ręki, wzroku, nosa... i oczywiście ust. Zobacz jakie smaki przygotowały dla Ciebie rośliny kwitnące latem, naucz się je rozpoznawać a później zbieraj i smakuj do woli!Co jest najfajniejszego w lecie? Wakacje? Lato z radiem? Pierwsze jabłka papierówki? Co kto lubi! Ale trudno przebić radość z pierwszych zbiorów owoców i warzyw, tych z własnego ogródka. Uciecha będzie jeszcze większa, kiedy spróbujesz letnich jadalnych kwiatów. Nawet jeśli w ty roku nie wysiałeś ich celowo, na pewno znajdziesz u siebie niektóre z roślin o jadalnych kwiatach, choćby malwy albo słoneczniki. Na łące czekają słodkie koniczyny, a w warzywniku kwitnie już cukinia, której kwiaty także można jeść.


Przygotuj się na kwiatową ucztę Lukullusa, bo lato nakrywa do stołu kwiatami!

Przed wyruszeniem w kwiatowo-kulinarną podróż zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi zbioru jadalnych kwiatów.letnie kwiaty jadalneZanim zaczniesz jeść kwiaty:


Jedz tylko takie kwiaty, które jesteś w stanie rozpoznać w 100%. Jeśli nie masz pewności - lepiej zrezygnuj!


Jadalne kwiaty zbieraj najlepiej w swoim własnym ogródku. Nie zbieraj roślin z terenów chronionych, terenów publicznych oraz w miejscach o wysokim zanieczyszczeniu (np. przy ruchliwych drogach). 


Kwiaty z kwiaciarni najlepiej używać tylko do dekoracji. Do ich uprawy stosuje się dużo nawozów - w końcu przede wszystkim mają wyglądać pięknie i dorodnie.


Dzikie kwiaty i te rosnące nisko nad ziemią mogą być zanieczyszczone przez zwierzęta (mówiąc bez ogródek: obsikane ;). Umyj je porządnie na wszelki wypadek albo znajdź takie, których czystości jesteś pewien.


Zdarza się to rzadko, ale kwiaty także mogą powodować uczulenia. Jedzenie kwiatów zawsze zacznij od niewielkich ilości i obserwuj reakcje swojego organizmu.


Nie zbieraj kwiatów z roślin chorych i tych na których żerują szkodniki - mogą być trudne do usunięcia, a kwiaty są delikatne i mogą ulec zniszczeniu w trakcie oczyszczania.


Zebrane kwiaty dobrze otrząśnij przed zjedzeniem - mogą  się w nich ukrywać różne owady drobne owady.


Nie zbieraj dzikich kwiatów rosnących w zbożu lub w sąsiedztwie innych dużych upraw - mogą mieć na sobie resztki środków ochrony roślin (oprysków).


Nie zrywaj kwiatów roślin chronionych, nawet jeśli są jadalne.


Cięte kwiaty szybko tracą świeżość, ale możesz z nich korzystać dłużej, jeśli wstawisz bukiet do wazonu i ustawisz go w chłodnym miejscu o rozproszonym świetle. Kwiaty jadalne możesz też krótko przechowywać w lodówce, zamknięte w szczelnym pojemniku (np. plastikowym do żywności).Letnie kwiaty jadalne

Dzikie i ogrodowe rośliny o jadalnych kwiatach, które kwitną od czerwca do jesieni:

Aksamitka


Do dekoracji potraw można wykorzystać wszystkie odmiany aksamitek, zarówno te o olbrzymich pełnych kwiatach jak i te miniaturowe. Aksamitki z natury pachną i smakują dość gorzko, dlatego najlepiej wybierz aksamitkę wąskolistną (na zdjęciu), której używa się również jako przyprawy. Jej kwiaty i liście mają przyjemną cytrusową nutę.


jadalne kwiaty aksamitki
Kwiaty aksamitek można jeść

Chaber bławatek


Bławatki to jedne z najlepszych kwiatów jadalnych - każdy potrafi je rozpoznać i są bardzo łatwe w uprawie. Oprócz typowych niebieskich bławatków są też odmiany białe, bordowe, różowe i fioletowe. Płatki bławatków nie mają określonego, wyraźnego smaku, ale nawet po wysuszeniu zachowują swój kolor i są świetnym dodatkiem np. do herbaty.

jadalne kwiaty bławatka
Różnokolorowe bławatki to wyśmienite kwiaty jadalne


Czarnuszka


Czarnuszki razem z bławatkami i ogórecznikiem to jedne z niewielu kwiatów jadalnych o niebieskich płatkach. Czarnuszka wyróżnia się jednak płatkami o różnych odcieniach błękitu na każdym pojedynczym kwiecie. Po przekwitnięciu czarnuszkę można też wykorzystać do suchych bukietów, a jej nasiona jako przyprawę - zarówno czarnuszkę siewną jak i czarnuszkę damasceńską.

jadalne kwiaty czarnuszki damasceńskiej
Czarnuszka ma jadalne kwiaty i nasiona

Cukinia


Kwiaty cukinii zbiera się codziennie wcześnie rano, bo szybko przekwitają. Zbieramy tylko kwiaty męskie, aby nie zmniejszyć sobie plonów (owoce zawiązują się na kwiatach żeńskich). Kwiaty cukinii można jeść na surowo, faszerować i zapiekać. To świetna letnia przekąska!

jadalne kwiaty cukinii
Kwiaty cukinii można jeść bez obaw


Dziewanna


Kwiaty dziewanny są mięsiste w smaku i aksamitne w dotyku. Nie są szczególnie smaczne (przynajmniej dla mnie) ale ładnie zdobią dania. Zbiera się je przed południem, kiedy są w pełni rozwinięte. Na każdej dorodnej dziewannie codziennie rozwija się nawet kilkadziesiąt nowych kwiatów!

jadalne kwiaty dziewanny
Kwiaty dziewanny są nie tylko ładne, ale i jadalne

Goździk


Goździki różnych gatunków (np. goździki brodate i cesarskie - na zdjęciu) są jadalne, chociaż nie mają intensywnego smaku. Zbieraj tylko pojedyncze płatki, wyrywając je delikatnie z całego kwiatostanu. Ogromna różnorodność goździków sprawia, że można z nich wyczarować przepiękne desery i ozdoby potraw!


jadalne kwiaty goździka
Goździki różnych gatunków mają jadalne płatki

Hyzop


Kwiaty wielu ziół są jadalne i hyzop jest tego doskonałym przykładem. Chociaż jego kwiaty są niewielkie, można je wyskubać z kwiatostanów i wykorzystać w kuchni (przyda się do tego odrobina cierpliwości. Hyzop kwitnie na fioletowo-niebiesko; jest też odmiana o jasnoróżowych kwiatach.


jadalne kwiaty hyzopu
Kwiaty hyzopu pięknie ozdobią każde danie

Kolendra


Kolejne ziółko o jadalnych kwiatach to kolendra. Białe, lekkie baldaszki można wykorzystać do ozdoby i jako przyprawę (mają charakterystyczny kolendrowy smak). Wybrałem kolendrę na reprezentantkę jadalnych kwiatów z rodziny baldaszkowatych, do których należą też np. koper i trybula.


jadalny kwiat kolendry
Kiedy kolendra zakwitnie, jej kwiaty także można wykorzystać 

Koniczna biała


Koniczyna biała to kultowa roślina polna o jadalnych kwiatach. Oprócz niej można też szamać koniczyny czerwoną i różową - zjadamy całe główki. Koniczyny są słodkie w smaku za sprawą sporej ilości nektaru, który wypełnia każdy pojedynczy kwiat.

jadalny kwiat koniczyny
Koniczyny mają jedne z najsmaczniejszych kwiatów jadalnych


Krwawnik pospolity


Chwast, zioło i roślina ozdobna w jednym, a do tego jego kwiaty można jeść. Czy może być coś lepszego? Może, może - krwawnik mógłby być troszkę smaczniejszy, ale kto lubi lekko gorzkie klimaty ten z pewnością pokocha krwawnik. Doskonale nadaje się do wzbogacenia smaku potraw mięsnych. No i do ozdoby innych dań też!

jadalny kwiat krwawnika
Krwawnik jest cenną rośliną leczniczą, a jego kwiaty można jeść


LawendaZwykle używamy jej do pachnących mieszanek, suchych bukiecików czy potpourri, ale kwiaty lawendy też można jeść. Ale uwaga - mają bardzo intensywny smak, dlatego używaj ich ostrożnie i w niewielkich ilościach, bo mogą zupełnie zdominować smak potrawy. Najlepiej komponuje się z mięsem, nieco mniej z deserami.

jadalny kwiat lawendy
Lawenda da się jeść!

Maki


Płatki polnych maków można jeść, chociaż ich wyrazisty smak nie każdemu się spodoba. Niemniej makowe płatki są doskonałym przykładem na to, że kwiaty mogą "jakoś" smakować. Płatki maków pięknie wyglądają zamrożone w kostkach lodu, ale możesz z nich wyczarować także coś niespodziewanego: makowy dżem!

jadalne kwiaty maków
Z makowych płatków można wyczarować nie lada specjały

Nagietek lekarski


To chyba najpopularniejszy kwiat jadalny a zarazem jedna z najprostszych roślin ozdobnych. Kto nie potrafi wyhodować nagietka, niech lepiej znajdzie sobie inne hobby, może fizykę kwantową? Nagietka można zjadać w całości (całe kwiaty) lub pojedyncze płatki. Ma lekko gorzki smak, ale przyjemnie się go gryzie.

jadalny kwiat nagietka
Nagietek jest jednym z najłatwiejszych w uprawie kwiatów jadalnych

Nasturcja


Nasturcja to obok nagietka kolejny hiperłatwy w uprawie kwiat. Można jeść nie tylko jej kwiaty, ale także niedojrzałe nasiona. Smakuje... nasturcjowo, bo trudno inaczej nazwać ten charakterystyczny, mocny smak. A na zdjęciu - moja nasturcja ciekawej odmiany 'Whirly Bird Cherry Rose' o karminowo - różowych kwiatach.

jadalny kwiat nasturcji
Nasturcja nie tylko wygląda, ale i smakuje ciekawie

Oregano


Kto nie zetnie wszystkich pędów lebiodki oregano i pozwoli im zakwitnąć może część kwiatów wykorzystać (najlepiej razem z liśćmi) jako przyprawę. Resztę warto zostawić, bo wytwarzają sporo nektaru i przywabiają do ogrodu motyle.

jadalne kwiaty oregano
Oregano ma kwiaty tak samo pyszne jak liście!

Oman


Pamiętacie jeszcze oman wielki? U mnie rośnie jak szalony i rozsiewa się dosłownie wszędzie. Delikatne, cytrynowożółte płatki można jeść (w niewielkich ilościach), chociaż sezon na nie trwa krótko - oman zwykle kwitnie około 3-4 tygodni, w lipcu.

Płatki omanu wielkiego są jadalne, podobnie jak liście i korzenie

Pysznogłówka


Pysznogłówki pięknie pachną i przywabiają motyle. Ich liście mają cytrusowy aromat, a kwiaty można jeść. Najlepiej wykorzystać je do jadalnych kwiatowych dekoracji, bo są trochę papierowe i niewygodnie się je gryzie. Za to kryją w sobie mikrokropelki słodkiego nektaru!

jadalne kwiaty pysznogłówki
Pysznogłówka jest... pycha!

Róża


Królowa kwiatów jest też jednym z najlepszych i najsmaczniejszych kwiatów jadalnych. Jej płatki są chrupkie i aromatyczne, a do tego smakują tak, jak pachną: niebiańsko! Różanymi płatkami można aromatyzować i ozdabiać nieskończoną liczbę dań, zarówno słodkich jak i wytrawnych. Można do tego wykorzystać płatki dzikich róż oraz odmian ozdobnych, chociaż te drugie często pozbawione są intensywnego zapachu a co za tym idzie - smaku.

jadalne kwiaty róży
Różane płatki smakują wyśmienicie

Słonecznik


Płatki słoneczników, podobnie jak ich nasiona, są jadalne i pyszne. Najlepiej zbierać je kiedy są jeszcze młode, czyli tuż po rozwinięciu. Z czasem bledną i stają się nieco papierowe. Jeśli nie zdążysz zebrać płatków ze swoich słoneczników nie wszystko stracone - kiedy zetniesz przekwitnięty słonecznikowy talerz roślina wyda kolejne, mniejsze kwiaty. A może spróbujesz kwiatów najwyższych słoneczników na świecie?


jadalne kwiaty słonecznika
Ozdobnym i jadalnym słonecznikom można podskubywać płatki


Rumianek


Trudno, żeby było inaczej - kwiaty rumianku są jadalne, w końcu zbiera się je i suszy do zaparzania herbatek. Rumiankowe kwiaty można zjadać w całości. Albo tylko same płatki. Albo tylko same główki. Jak kto lubi! Bardzo ciekawie smakują kwiaty rumianku bezpromieniowego - czuć w nich ananasowo - cytrusowe nuty.

jadalne kwiaty rumianku
Rumianki smakują ziołowo i można je jeść bez obaw

Złocień


Kuzyni rumianków, czyli różne gatunki złocieni również rozwijają jadalne kwiaty. Mają ziołowy posmak, taki jakby chryzantemowy. Przy okazji - chryzantemy też są jadalne! To chyba ostatnie w sezonie rośliny o jadalnych kwiatach. A na zdjęciu - złocień wieńcowy.

jadalne kwiaty złocienia


Pozostałe letnie kwiaty jadalne:


Begonia

Chrzan
Dziurawiec
Floks

Hosta
Liliowiec
Malwa

Mieczyk
Niecierpek
Pelargonia

Szałwia
Żywokost


Więcej kwiatów jadalnych znajdziesz we wpisie:

Wiosenne kwiaty jadalne


4 komentarze:

 1. Ciekawe zestawienie - o niektórych wiedziałam, o innych nie, ale wszystkie warte spróbowania

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie najczęściej na stole lądują kwiaty rukoli. Co roku moja rukola wytwarza ogromną ilość kwiatów, pomimo, że listki skubię codziennie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że niektóre z kwiatów nadają się do jedzenia. Na pewno skorzystam z artykułu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo apetyczne zdjęcia, ale fakt w dobie tak szeroko użytkowanej chemii w rolnictwie i ogrodnictwie ze spokojem można jeść tylko te kwiaty, które rosną w naszych własnych ogrodach

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...