poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Wiosenne kwiaty jadalne

jadalne kwiaty na talerzuJadalne kwiaty są wszędzie: znajdziesz je w swoim ogrodzie i na łące; tuż przy ziemi i wysoko w koronach drzew. A jeśli lubisz warzywa, to na pewno miałeś je już kiedyś na swoim talerzu. W końcu brokuły, kalafiory czy karczochy to także kwiaty! Ale prawdziwa kwiatowa uczta dopiero na ciebie czeka. Już wczesną wiosną wiele kwiatów możesz nie tylko wstawić do wazonu dla dekoracji, ale też wykorzystać je w kuchni. Zobacz, ile nowych smaków przygotowały do ciebie rośliny.
Wraz z początkiem wiosny sezon dla chwastożerców i kwiatożerców zaczyna się na dobre. Z każdym dniem rozwijają się nowe kwiaty, które nie tylko możesz podziwiać za wygląd; niektórych z nich możesz skosztować i wykorzystać do ozdoby dań oraz jako ich składnik. Jadalne kwiaty najlepiej sprawdzają się w deserach i różnego rodzaju świeżych sałatkach. Niektóre z nich możesz też wykorzystać do koktajli lub po prostu wrzucić do dzbanka z wodą, w towarzystwie owoców lub solo.


Przed wyruszeniem w kwiatowo-kulinarną podróż zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi zbioru jadalnych kwiatów.
Zanim zostaniesz kwiatożercą:


Jedz tylko takie kwiaty, które jesteś w stanie rozpoznać w 100%. Jeśli nie masz pewności - lepiej zrezygnuj!


Jadalne kwiaty zbieraj najlepiej w swoim własnym ogródku. Nie zbieraj roślin z terenów chronionych, terenów publicznych oraz w miejscach o wysokim zanieczyszczeniu (np. przy ruchliwych drogach). 


Kwiaty z kwiaciarni najlepiej używać tylko do dekoracji. Do ich uprawy stosuje się dużo nawozów - w końcu przede wszystkim mają wyglądać pięknie i dorodnie.


Dzikie kwiaty i te rosnące nisko nad ziemią mogą być zanieczyszczone przez zwierzęta (mówiąc bez ogródek: obsikane ;). Umyj je porządnie na wszelki wypadek albo znajdź takie, których czystości jesteś pewien.


Zdarza się to rzadko, ale kwiaty także mogą powodować uczulenia. Jedzenie kwiatów zawsze zacznij od niewielkich ilości i obserwuj reakcje swojego organizmu.


Nie zbieraj kwiatów z roślin chorych i tych na których żerują szkodniki - mogą być trudne do usunięcia, a kwiaty są delikatne i mogą ulec zniszczeniu w trakcie oczyszczania.


Zebrane kwiaty dobrze otrząśnij przed zjedzeniem - mogą  się w nich ukrywać różne owady (np. w mniszku).


Nie zbieraj dzikich kwiatów rosnących w zbożu lub w sąsiedztwie innych dużych upraw - mogą mieć na sobie resztki środków ochrony roślin (oprysków).


Nie zrywaj kwiatów roślin chronionych, nawet jeśli są jadalne.
Wiosenne kwiaty jadalne

Dzikie i ogrodowe rośliny o jadalnych kwiatach, które kwitną od marca do czerwca:


Magnolia

Magnolia spp.

Płatki magnolii są mięsiste i skórzaste w dotyku a w smaku wyjątkowo chrupiące. Można je marynować, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podjadać je także na surowo. W surówce mogą udawać białą sałatę - do czasu kiedy ich nie skosztujesz. Kwiatowy smak szybko je zdradzi!


jadalne kwiaty magnolii
Jadalne kwiaty magnolii

Tulipan

Tulipa spp.

Tak, tak - płatki tulipanów są jadalne! Mają tyle wspaniałych kolorów, że może się od nich zakręcić w głowie. Najlepiej sprawdzają się w sałatkach i do dekoracji deserów.

jadalne kwiaty tulipana
Płatki tulipanów są jadalne. Na zdjęciu - jedna z moich ulubionych odmian,
tulipan 'Apeldoorn Elite' (stara i niezawodna odmiana).


Miesiącznica roczna

Lunaria annua

Mało kto wie, że kwiaty miesiącznicy (nazywanej też popularnie srebrnikami Judasza) są jadalne. Wspaniały purpurowy kolor i wczesna pora kwitnienia (od początku kwietnia) sprawiają, że kwiaty miesiącznicy doskonale dodadzą kolorów - i apetyczności - wiosennym potrawom.


jadalne kwiaty miesiącznicy
Jadalne kwiaty miesiącznicy

Bratek ogrodowy

Viola x wittrockiana

Bratki to jedne z najbardziej klasycznych wiosennych kwiatów jadalnych. Smakują podobnie do sałaty i występują w niezliczonej ilości kolorów, dlatego możesz nimi ozdobić praktycznie wszystkie potrawy jakie przyjdą ci do głowy i do każdej z nich będą pasowały wyśmienicie! Ale bratki to nie tylko jadalne kwiaty - mają jeszcze wiele innych sekretów.jadalne kwiaty bratków
Jadalne kwiaty bratków


Fiołek wonny

Viola odorata

Z wiosennych kwiatów jadalnych to właśnie fiołki są najsłodsze. Kwiaty fiołków dodane do deserów dodadzą im nie tylko szczypty elegancji, ale też cudownego fiołkowego zapachu. Sezon na nie trwa jednak bardzo krótko (kwitną w kwietniu), dlatego pamiętaj, aby ich nie przegapić!


jadalne kwiaty fiołka
Jadalne kwiaty fiołka wonnego

Nizapominajka leśna

Myosotis sylvatica


Pojedyncze drobne kwiaty niezapominajki można jeść, chociaż nie w dużych ilościach. Mogą być ciekawą ozdobą tortów i wykwintnych deserów. Ze względu na ich rozmiar nawet nie poczujesz ich smaku. Ale oczy można nacieszyć nimi ogromnie!

jadalne kwiaty niezapominajki
Jadalne kwiaty niezapominajki


Podbiał pospolity

Tussilago farfara

Podbiały kwitną na przełomie marca i kwietnia. Jego kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni. Jako dodatek do potraw najlepiej nadają się pojedyncze żółte płatki podbiału.


jadalne kwiaty podbiału
Jadalne kwiaty podbiału


Śliwa tarnina

Prunus spinosa

Kwiaty tarniny są bardzo nietrwałe (otwierają się zwykle około połowy kwietnia a płatki szybko opadają), ale możesz je wykorzystać do ozdoby wielu dań. Nie mają określonego smaku, za to słodko pachną i doskonale nadają się do wiosennych sałatek i deserów.


jadalne kwiaty tarniny
Jadalne kwiaty tarniny

Śliwa domowa

Prunus domestica

Śliwki, podobnie jak tarnina, kwitną w kwietniu a ich kwiaty możesz podjadać bez obaw. Mirabelki, węgierki czy renklody - kwiaty wszystkich śliwek są jadalne!


jadalne kwiaty śliwki
Jadalne kwiaty śliwy

Grusza pospolita

Pyrrus communis

Grusze to kolejne owocowe drzewa o jadalnych kwiatach. Kwiaty gruszy nie pachną zbyt intensywnie ale są znacznie większe i bardziej eleganckie od kwiatów śliw. Doskonałe na wiosenne bukiety i do ozdoby wykwintnych dań!


jadalne kwiaty gruszki
Jadalne kwiaty gruszy

Stokrotka pospolita

Bellis perennis

Kocha czy nie kocha? Kwiaty stokrotki dodane do wiosennych dań sprawią, że każdy je pokocha! Możesz wykorzystać pojedyncze stokrotkowe białe płatki lub całe kwiaty i chrupać je bez obaw - zarówno polne jak i ogrodowe stokrotki są jadalne.


jadalne kwiaty stokrotek
Jadalne kwiaty stokrotek

Forsycja pośrednia

Forsythia × intermedia

Żółte kwiaty forsycji są jadalne i całkiem smaczne. Ich niewątpliwą zaletą jest kolor - wiosną dodadzą słońca do każdej potrawy do której ich użyjesz. Najlepiej sprawdzają się w deserach, sałatkach i koktajlach.


jadalne kwiaty forsycji
Jadalne kwiaty forsycji


Porzeczki

Ribes spp.

Niepozorne zielonkawe kwiaty porzeczek (białych, czarnych i czerwonych oraz agrestu) są jadalne, chociaż niezbyt dekoracyjne. Najbardziej intensywne w smaku są kwiaty czarnych porzeczek - wykorzystaj je jako przyprawę do wiosennych sałatek.


jadalne kwiaty porzeczek
Jadalne kwiaty porzeczek

Jasnota purpurowa

Lamium purpureum


Jasnota purpurowa jest popularnym wiosennym chwastem. Można ją rozpoznać po purpurowych wierzchołkach i jasnofioletowych kwiatach. Pojedyncze kwiaty można sobie podjadać, chociaż nie są zbyt smaczne. Najlepiej zmieszać je z innymi wiosennymi kwiatami jadalnymi, których teraz jest pod dostatkiem.

jadalne kwiaty jasnoty purpurowej
Jadalne kwiaty jasnoty purpurowej


Bluszczyk kurdybanek

Glechoma hederacea

Bluszczyk kurdybanek to jeden z najpopularniejszych wiosennych jadalnych chwastów. Możesz użyć całych roślin albo samych fioletowych kwiatów. Będziesz zaskoczony ich smakiem - ziołowym i lekko pikantnym.


jadalne kwiaty kurdybanka
Jadalne kwiaty kurdybanka


Wiśnia pospolita

Prunus cerasus

Kwiaty wiśni możesz użyć w kuchni bez obawy - są jadalne. Pamięta jednak, że im więcej ich zerwiesz, tym mniej będziesz mieć owoców na swoich drzewkach!

jadalne kwiaty wiśni
Jadalne kwiaty wiśni

Dereń jadalny

Cornus mas

Dereń kwitnie bardzo wcześnie - często już w marcu. Kwiaty derenia to jedne z najwcześniejszych jadalnych kwiatów. Nie są zbyt piękne ani smaczne, ale zawsze można ich trochę użyć - jako jadalną ciekawostkę.


jadalne kwiaty derenia
Jadalne kwiaty derenia

Fiołek polny

Viola arvensis

Jadalne kwiaty fiołka polnego wyglądają jak mikroskopijne bratki. Warto wiedzieć, że fiołek polny jest rośliną leczniczą (cała roślina, nie tylko kwiaty). Ale tutaj mówimy o jadalnych kwiatach, a fiołek jest jednym z nich - kwitnie od kwietnia nawet do późnego lata.

jadalne kwiaty fiołka polnego
Jadalne kwiaty fiołka polnego

Klon zwyczajny

Acer platanoides

Klony kwitną później od dereni (w kwietniu) ale ich kwiaty są bardzo do siebie podobne. W porównaniu z dereniem kwiaty klonu są jednak znacznie słodsze w smaku, więc możesz nimi lekko osłodzić sałatkę lub wykorzystać do dekoracji - w końcu zielone kwiaty wcale nie są takie częste.

jadalne kwiaty klonu
Jadalne kwiaty klonu

Mniszek pospolity

Taraxacum officinale

Mniszkowe kwiaty są lekko gorzkie w smaku jeśli zjadasz je w całości. Do dekoracji dań dużo lepiej nadają się pojedyncze płatki. Kwiaty mniszków możesz wykorzystać na wiele sposobów: nie tylko jeść je na surowo, przerabiać na mniszkowy miód lub wino

jadalne kwiaty mniszka
Jadalne kwiaty mniszka

Jasnota biała

Lamium album

Kwiaty jasnoty białej (lub jak ja lubię ją nazywać "nieparzącej pokrzywy") są stuprocentowo jadalne. Mają papierową teksturę, ale są wyjątkowo słodkie. W każdym pojedynczym kwiecie znajduje się kropelka pysznego nektaru.

jadalne kwiaty jasnoty
Jadalne kwiaty jasnoty białejPozostałe jadalne kwiaty wiosenne:
(ten post będzie aktualizowany - zdjęcia pozostałych wiosennych kwiatów będę dodawał w miarę ich rozkwitania)

Bez czarny
Bez lilak
Brzoskwinia
Czosnek niedźwiedzi

Głóg
Gwiazdnica
Jabłoń
Koniczyna biała
Miodunka
Pierwiosnek
Poziomka
Robinia akacjowa
Truskawka

9 komentarzy:

 1. Jakie apetyczne zdjęcia, aż człowiek ma ochotę za widelec chwycić i zapolować w ogródku albo na nieużytku. Kwiaty można sobie np. kandyzować, albo zamrażać w lodzie w celu stworzenia oryginalnych miseczek do podania np. sorbetów, bo to jednak bardziej ciekawostka, oryginalny dodatek do dania niż coś z czego pełnowartościowy posiłek można wykrzesać. A z płatków kwiatów to ja najbardziej lubię kwiatoladę sobie zrobić (ot, lemoniada, jeno do butelki wrzucam mieszankę kwiatów wszelakich i jest uczta głównie estetyczna, ale to przyjemność na lato, albo późną wiosnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi też bardzo podoba się pomysł na zdjęcia kwiatowo-widelcowe. Jednak szkoda byłoby mi zjadać kwiaty gruszy wiedząc, że gdy trochę poczekam - pojawią się w ich miejscu pyszne owoce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poza mniszkiem na syrop, nigdy nie mam cierpliwości zbierania kwiatów do jedzenia. Walory smakowe słabe (poza fiołkiem), a za dużo dłubaniny, żeby mi się chciało tak ozdabiać surówki. Za to dzikie liście - jak najbardziej, całymi pękami :)

  A, kalafior to zmutowany pęd, nie kwiat. W końcu brokuły po przyjściu ze sklepu lubią sobie zżółknąć, zwiędnąć lub zakwitnąć, kalafior nie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami w programach kulinarnych widzę, że niektóre dania ozdobione są pięknymi kwiatami. Nie przyszłoby mi jednak do głowy by je jeść!

  Jestem totalnym laikiem i wszystkie roślinki mi umierają. Jakie proste w utrzymaniu kwiatki mogę posadzić na balkonei w taką pogodę jaką mamy w tym maju?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponieważ był Pan dla nas natchnieniem kulinarnym - czekamy na dalsze wpisy o jadalnych kwiatach, zgodnie z obietnicą:) A tak jadły moje dzieci: http://frajdap.blogspot.com/2017/05/kwiaty-na-kanapkach.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze mnie tak nie pokręciło, żeby jeść kwiaty. Mimo wszystko. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kto by pomyślał, że aż tyle kwiatów nadaję się do spożycia.

  OdpowiedzUsuń
 8. no to po tulipanku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jaka ziemie potrzebują kwiaty jadalne ? Chcialabym sprobowac w dobiczce ?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...