poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Sekrety kwiatów #11: Bratki miniaturowe

miniaturowe bratkiDo opustoszałych doniczek, na rozmarzające grządki i budzące się do życia rabatki zawitała nareszcie wiosna. Jest wszędzie: unosi się w powietrzu na słodkim zapachu hiacyntów, wypełza spod ziemi zostawiając za sobą kretowiska, chlupie w oczku wodnym rozbawiona rubasznym przekomarzaniem się żab. Budzi rośliny, zwierzęta i ostatnich ogrodników-malkontentów hojnie dodając energii i barw tam, gdzie jeszcze do niedawna zalegała zimowa szaruga. Ani się obejrzysz jak i ciebie przemaluje na kolorowo!


Wraz z masowym rozkwitaniem stokrotek, niezapominajek i bratków kwiatowy sezon zaczyna się na dobre. Te ostatnie ciągle zaskakują coraz to nowymi odmianami o ogromnych kwiatach w niekończących się barwnych kombinacjach. Jednokolorowe urzekają prostotą i elegancją; niektóre wyglądem przypominają uśmiechnięte, wesołe twarze a inne, najbardziej pstrokate i fryzowane wydają się tańczyć flamenco na naszych oczach. 


różne odmiany miniaturowych bratków
Miniaturowe bratki witają wiosnę radosnymi kolorami kwiatów


W porównaniu ze swoimi wielkokwiatowymi krewniakami bratki miniaturowe o licznych, lecz drobnych kwiatach są prawdziwymi kopciuszkami


Zresztą w niektórych rejonach Polski wciąż jeszcze nazywa się bratki „macochami” lub „macoszkami”. Dolny, największy i zwykle najbardziej kolorowy płatek porównuje się do wystrojonej macochy, boczne płatki, niewiele ustępujące mu urodą to złe siostry, a najmniej zdobne płatki górne to właśnie bajkowy Kopciuszek. W opowieści braci Grimm Kopciuszek oczarowuje księcia a później skrywa przed nim swoją tajemnicę. Miniaturowe bratki też nie od razu odkrywają swoje sekrety, ale gdy już to zrobią potrafią zaskoczyć pewną niezwykłą właściwością, którą tylko one posiadają. Wyróżniają się tym nie tylko wśród innych bratków, ale także spośród wszystkich innych kwiatów.


fioletowe bratki miniaturowe
Bratki miniaturowe wydają znacznie więcej kwiatów niż ich wielkokwiatowi kuzyni


Ich delikatne, aksamitne w dotyku płatki swój intensywny kolor zawdzięczają komórkom wypełnionym skoncentrowanymi barwnikami. Możesz się nimi cieszyć ot tak, po prostu obsadzając bratkami skrzynki i doniczki na powitanie wiosny, lecz możesz też zatrzymać ich urok na dłużej. Zerwij kilka świeżo rozwiniętych kwiatów bratków miniaturowych i rozłóż ich płatki płasko na chłonnym papierze – najlepiej czerpanym lub na bawełnianej tkaninie. Nakryj płatki przezroczystą sztywną folią i zaokrąglonym trzonkiem dowolnego przedmiotu „rysuj” po foli tak, aby odbić kwiat na papierze. Pigmenty barwiące płatki wsiąkną w papier, a kwiat odbije się na nim dokładnie tak, jak go ułożyłeś. Usuń folię i resztki płatków odkrywając cudowny bratkowy tatuaż. Możesz stworzyć w ten sposób niepowtarzalne kwiatowe motywy, którymi ozdobisz np. papeterię, zaproszenia i kartki na różne okazje.


ozdobne laurki z bratków
Bratkowe pieczątki na papierze


Potencjał tkwiący w niepozornych bratkach jest ogromny. Wszędzie tam, gdzie się pojawią ubarwią otoczenie plamami radosnych kolorów, od wczesnej wiosny aż do początku lata stopniowo uwalniając esencję barw skoncentrowanych w swoich kwiatach. Rzadko dzielą się sekretem w jaki sposób to robią, ale przede mną puściły farbę. Nie wierzysz? Wszystko potwierdza bratkowa pieczątka!

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

9 komentarzy:

 1. Czemu tu nie ma szukajki na tym blogu?? :(

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku pierwszy raz kupilem miniaturowe bratki (fiolki),spodobaly sie a tez wywoluja u mnie tesknote za ukwieconym balkonem a z drugiej strony cieszy mnie kolorowy akcent:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię te kwiatuszki, są takie sympatyczne. Przypominam sobie, że czytałam w czasopiśmie Twój artykuł o nich. Jako pasjonatka rękodzieła, muszę wypróbować ich malarskie właściwości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bratki są takie ładne:) Chętnie je widzę je w swoim ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. gdybym mogła obsadziłabym cały swój ogród tymi pięknymi kwiatami!

  OdpowiedzUsuń
 6. To jedne z moich ulubionych kwiatów. Świetnie się prezentują :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowne zdjęcia. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Uprawiam te kwiaty już około 15 lat, ale tak pięknych jak tutaj to nie widziałam. Kocham bratki ze względu na wiele wariacji wzorów i kolorów. Mało, które kwiaty mogą mieć tyle możliwości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...