wtorek, 28 marca 2017

Jak kupować rośliny przez internet? Część 2. Sadzonki roślin

internetowy sklep ogrodniczySadzonki bylin, drzew i krzewów możesz teraz zamówić w internetowych sklepach ogrodniczych z dostawą prosto pod twoje drzwi. Jednak zanim kupisz swoje pierwsze rośliny w sieci sprawdź o co zapytać przed złożeniem zamówienia a później - jak skontrolować stan otrzymanych sadzonek. Co zrobić by mieć pewność, że dostaniesz to, co zamówiłeś? Nie daj się zwieść pozorom, podejrzanym ofertom i wyprzedażom last minute
Zamiast tego - zastań mistrzem zakupów roślin przez internet i zdobądź rośliny o których zawsze marzyłeś!Jak kupować rośliny przez internet?


Część 2. Sadzonki roślin


Zanim zamówisz rośliny online:✔ Kupując sadzonki w serwisach aukcyjnych (np. Allegro, AliExpress, eBay) sprawdź komentarze klientów, którzy poprzednio skorzystali z oferty wybranego sklepu, porównaj opcje wysyłki i pamiętaj, że tam dużo częściej niż w sklepach internetowych możesz naciąć się na nieuczciwego sprzedawcę lub rośliny słabej jakości.


✔ Nie kupuj wrażliwych roślin w okresie dużych mrozów, bo sadzonki mogą przemarznąć w czasie transportu. Upewnij się kiedy możesz się spodziewać dostawy. Lepiej kupować rośliny w weekend i na początku tygodnia, tak by sprzedawca miał kilka dni roboczych na zrealizowanie zamówienia. Często ogrodnicze sklepy online wysyłają towar tylko od poniedziałku do środy aby uniknąć sytuacji w której zamówienie nie dotrze do odbiorcy przed weekendem i rośliny będą musiały leżeć w magazynie poczty lub firmy kurierskiej. Jest to bardzo dobra praktyka!


✔ Upewnij się w jaki sposób rośliny będą zabezpieczone na czas transportuWysokie sadzonki drzewek powinny być zabezpieczone przed złamaniem - np. poprzez zapakowane w wysokie kartonowe pudełko, usztywnienie kartonem lub przywiązanie do bambusowej tyczki. Przesyłka powinna być odpowiednio oznaczona, aby nie odwracać jej do góry nogami  - w przeciwnym wypadku rośliny mogłyby ulec zupełnemu zniszczeniu.


✔ Zwróć uwagę czy zamawiasz sadzonkę z gołym korzeniem (bez ziemi) czy w doniczce. Sadzonka bez ziemi będzie lżejsza, ale korzenie muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wyschnięciem. Takie sadzonki kupuj późną jesienią lub wczesną wiosną kiedy rośliny są w stanie uśpienia. 
Sadzonki w doniczkach można kupować przez cały rok, jednak ich delikatne młode pędy łatwiej mogą ulec uszkodzeniu w czasie transportu.


sadzonki róż w internetowym sklepie ogrodniczym
Sadzonki roślin wykopane z ziemi na czas transportu bezwzględnie muszą mieć korzenie zabezpieczone przed wyschnięciem. Wyschnięte korzenie uniemożliwią roślinom prawidłowe przyjęcie się w nowym miejscu.Dodatkowo możesz:


✔ W przypadku drzew i krzewów owocowych oraz niektórych ozdobnych zapytaj o wiek sadzonki którą zamierzasz kupić. Niektóre odmiany owocują dopiero po kilku latach uprawy. O wieku rośliny dużo powie jej rozmiar (wysokość) oraz cena. Starsze sadzonki są z reguły większe i droższe.


✔ Poproś sprzedawcę o real photo sadzonki którą planujesz kupić. Real photo to zdjęcie przedstawiające dokładnie tą sadzonkę którą kupujesz, a nie zdjęcie poglądowe "jak ona może wyglądać". Roślina na zdjęciu powinna być pokazana wyraźnie i tak, byś mógł ocenić jej wielkość, np. w taki sposób:sadzonka borówki
Skala zaznaczona na białym arkuszu styropianu pokazuje rzeczywistą wysokość oraz stopień rozkrzewienia sadzonki. Teraz dokładnie widać każdą gałązkę!


✔ Sprawdź czy sprzedawca dołącza do zakupionej sadzonki instrukcję sadzenia i pielęgnacji - mogą okazać się przydatne. Nie jest to obowiązkowe, ale to miły gest ze strony sprzedającego. Instrukcje sadzenia, pielęgnacji i nawożenia mogą być także dostępne na stronie internetowej sklepu.Przykładowe instrukcje uprawy roślin dołączone do zamówienia.Przy odbiorze roślin sprawdź:


 • Czy roślinom nic nie stało się podczas transportu, doniczki nie są rozbite a gałązki nie są połamane
 • Czy opakowanie nie jest uszkodzone i nie brakuje zadnej zamówionej rośliny
 • Gałązki mogą być związane taśmą lub sznurkiem na czas transportu, ale nie mogą być trwale wygięte ani połamane
 • Korzenie drzewek i krzewów kopanych z gruntu powinny być zabezpieczone przed wyschnięciem poprzez owinięcie czarną folią. Dodatkowo mogą być też wcześniej namoczone w hydrożelu
 • Doniczki powinny być owinięte folią aby w czasie transportu nie wysypywała się z nich ziemia
 • Do każdej sadzonki powinna być przytwierdzona etykietka z nazwą gatunku i odmiany
 • Rośliny powinny być zdrowe i wolne od szkodników - oceń stan sadzonek, aby nie wprowadzić do ogródka chorych okazów które rozprzestrzenią chorobę lub szkodnika

drzewa i krzewy w internetowym sklepie ogrodniczym
Wczesna wiosna to dobry czas na posadzenie sadzonek drzew i krzewów.

12 komentarzy:

 1. A czy mógłbyś polecić jakiś sprawdzonych sprzedawców, zwłaszcza z bylinami ozdobnymi i trawami?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barcikowscy czy clematisy.com, przynajmniej te mam sprawdzone.
   Najłatwiej sprawdzić na stronach Związku Szkółkarzy Polskich kto co produkuje i czy sprzedaje przez internet.

   Usuń
  2. Ja swoje sadzonki zawsze kupuje z gospodarstwa Romańscy, bardzo sympatyczni i pomocni ludzie a sadzonki pierwsza klasa :)

   Usuń
 2. Z drzewkami i owocowymi ja mam sprawdzone Konieczko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, u Nich też zamawiałam już iglaki i wszystkie przyszły w dobrym stanie:) Barcikowscy mają duży wybór traw i chyba tam zaryzykuje w tej kwestii:)

   Usuń
 3. Raz po zakupie drzewek owocowych okazało się, że są niezgodne odmianowo, niestety wyszło to na jaw dopiero na drugi rok, gdy pojawiły się pierwsze owoce. Przy zamówieniach bylin składanych wczesną wiosną warto poprosić sprzedawcę, by wysyłane sadzonki wykazywały oznaki rozpoczętej wegetacji. Jeśli rośliny były zimowane w doniczkach na zewnątrz, jest ryzyko, że nie przeżyły zimy tudzież uschły,zgniły. Problemy mogą pojawić się też po stronie kuriera. Zdarzyło mi się dwukrotnie, że rośliny wydane rano kurierowi spędziły cały cały upalny dzień w trasie w aucie, a do mnie dotarły dopiero wieczorem. Teraz zawsze proszę sprzedawców, by nie wysyłali roślin tym przewoźnikiem. Sprzedawca powinien też zaznaczyć na paczce górę oraz dół, a także że zawiera żywe rośliny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przymierzam się do ozdobienia balkonu trawami i stąd pytanie o polecane gatunki. Balkon od strony południowej, przez połowę dnia dosyć mocno nasłoneczniony. Trawy ozdobne chciałbym posadzić w skrzynkach.

  OdpowiedzUsuń
 5. \=-0Dziękuję za ten wpis. Właśnie przymierzam się do zakupu kilku roślin przez internet i kompletnie nie wiedziałam na=o zwracać uwagę. Teraz już na szczęście wszystko wydaje się być prostsze. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z borowkami mam sprawdzone Pansadzonka_pl.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm, nigdy nie sądziłam, że tak dobre sadzonki można zamówić przez internet. Musiałabym kiedyś wypróbować. Może i ja trafię na dobre sadzonki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja zawsze kupuję wszystkie sadzonki u Romanowskich. Jednak wolę kupować stacjonarnie. A u nich nigdy się nie zawiodłam-zawsze wszystkie rośliny wyrastają zdrowe ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...