niedziela, 19 marca 2017

Top 10 odmian jagody kamczackiej

owoce jagody kamczackiej
Jagoda kamczacka jest bliską kuzynką ozdobnego pnącza - wiciokrzewu. Jednak w przeciwieństwie do wiciokrzewu jagody kamczackie sadzimy nie dla kwiatów, a dla smacznych owoców które wyjątkowo wcześnie dojrzewają, bo już w maju i czerwcu. Sadzonki jagody kamczackiej dostępne są w przystępnych cenach i w wielu odmianach. Po wysadzeniu do ogrodu zdrowo rosną i praktycznie nie chorują. Nie znasz jeszcze jagód kamczackich, a chciałbyś wybrać odmianę najlepszą do Twojego ogrodu?
Ten poradnik jest dla Ciebie.
Jagoda kamczacka to zwyczajowa nazwa krzewu owocowego który prawidłowo nazywa się suchodrzew siny i z którego wyhodowano odmianę suchodrzew kamczacki (a w jej obrębie odmiany handlowe).
Jagody kamczackie, chociaż w uprawie są jeszcze mało popularne mają wiele zalet, m.in.  wytrzymują nawet siarczyste mrozy i rzadko chorują. Właściwe nie imają sie ich żadne choroby i szkodniki, a więc nie trzeba ich pryskać. Lubisz ekologiczne owoce z własnej działki? Jagody kamczackie będą jak znalazł!
No i przede wszystkim mają smaczne, z reguły słodko-kwaśne owoce które - niespodzianka - są naszymi najwcześniejszymi sezonowymi owocami jagodowymi (na rynku do dwóch tygodni wcześniej od truskawek)!

Nowe sadzonki jagody kamczackiej najlepiej posadź jesienią albo bardzo wczesną wiosną w rozstawie co 2-2,5 metra aby mieć później swobodny dostęp do roślin i żeby wzajemnie się nie zacieniały a owoce- prawidłowo dojrzewały. Jagody kamczackie cechuje wczesny termin owocowania - w zależności od odmiany od końca maja do końca czerwca.

Jagody kamczackie mają jeszcze jedną ważną zaletę: kiedy posadzisz pierwszy krzew w swoim ogródku możesz go rozmnożyć własnoręcznie za pomocą sadzonek - przygotujesz je z ukorzenionych gałązek.

Razem Akademią Roślin wybrałem 10 najlepszych odmian jagody kamczackiej do uprawy w Polsce. Sadzonki wszystkich polecanych odmian można zakupić na stronie akademiaroslin.pl10 najlepszych odmian jagody kamczackiej


1. Jagoda kamczacka - odmiana 'Atut'


Co ją wyróżnia? Odporna na mróz odmiana wyhodowana w Polsce o nie jednym a wielu atutach! Rodzi duże i smaczne słodko-kwaśne owoce o długości około 2,5 cm, które dojrzewają w maju i na początku czerwca. Z jednego dorosłego krzewu jagody kamczackiej odmiany 'Atut' można zebrać do 4kg owoców. Owoce jagody kamczackiej odmiany Atut

Jagoda kamczacka odmiany 'Atut'


2. Jagoda kamczacka - odmiana 'Czelabinka'


Co ją wyróżnia? 'Czelabinka' rodzi jedne z największych owoców spośród wszystkich odmian jagód kamczackich. Jagody mają charakterystyczny gruszkowaty kształt i silny woskowy nalot. Zbiory możemy rozpocząć już w drugiej połowie maja. Ta odmiana jagody kamczackiej rośnie szybko (do 1,8m) i niestraszny jej mróz. Owoce jagody kamczackiej odmiany Czelabinka

Jagoda kamczacka odmiany 'Czelabinka'3. Jagoda kamczacka - odmiana 'Duet'


Co ją wyróżnia? Plenna polska odmiana o podłużnych, dużych owocach. Zakwita w pierwszej połowie kwietnia ale podobnie jak w przypadku pozostałych odmian tej rośliny kwiaty nie są jej główną atrakcją. To na owoce jagód kamczackich czekamy najbardziej (i to dość krótko, bo do czerwca). Warto jednak wiedzieć, że kwiatom jagody kamczackiej nie zagrażają przymrozki!


Owoce jagody kamczackiej odmiany Duet

Jagoda kamczacka odmiany 'Duet'


4. Jagoda kamczacka - odmiana 'Jolanta'Co ją wyróżnia? Jedna z najsilniej rosnących odmian - dorasta do dwóch metrów wysokości. Owocuje na początku czerwca, a w jej owocach można wyczuć charakterystyczną lekką nutę goryczki. 'Jolanta' najlepiej rośnie w sąsiedztwie odmiany 'Wojtek' - te dwie odmiany doskonale wzajemnie się zapylają.
Owoce jagody kamczackiej odmiany Jolanta

Jagoda kamczacka odmiany 'Jolanta'


5. Jagoda kamczacka - odmiana 'Karina'


Co ją wyróżnia? Lekko wydłużone owoce tej polskiej odmiany charakteryzują się słodko-kwaśnym smakiem. Z jednego krzewu na przełomie maja i czerwca można zebrać nawet kilka kilogramów owoców. Ale tak wspaniałych zbiorów, podobnie jak w przypadku innych odmian, możemy oczekiwać dopiero po kilku latach uprawy kiedy krzewy podrosną.Owoce jagody kamczackiej odmiany Karina

Jagoda kamczacka odmiany 'Karina'6. Jagoda kamczacka - odmiana 'Morena'


Co ją wyróżnia? Ta rosyjska odmiana jest jeszcze dość mało popularna. Najlepiej plonuje w sąsiedztwie 'Nimfy'. Zaczyna dojrzewać od połowy czerwca. Obfite owocowanie zaczyna od trzeciego roku uprawy, a później jest już coraz lepiej, bo wiadomo - im większy krzew, tym więcej daje owoców.


Owoce jagody kamczackiej odmiany Morena

Jagoda kamczacka odmiany 'Morena'7. Jagoda kamczacka - odmiana 'Nimfa'


Co ją wyróżnia? Słodka i aromatyczna 'Nimfa' nie jest tak wydajna jak pozostałe odmiany, ale i tak warto zwrócić na nią uwagę ze względu na wyjątkowy smak pozbawiony goryczki. Ta rosyjska odmiana jest dobrym zapylaczem dla naszej polskiej 'Kariny'.


Owoce jagody kamczackiej odmiany Nimfa

Jagoda kamczacka odmiany 'Nimfa'8. Jagoda kamczacka - odmiana 'Rebeka'


Co ją wyróżnia? 'Rebeka' jest jedyną w tym zestawieniu późną odmianą - dojrzewa dopiero pod koniec czerwca. Wyróżnia ją także niski wzrost - do 1,2 metra wysokości i owoce o charakterystycznym jajowatym kształcie (przypominają małe śliwki).


Owoce jagody kamczackiej odmiany Rebeka

Jagoda kamczacka odmiany 'Rebeka'


9. Jagoda kamczacka - odmiana 'Wojtek'


Co ją wyróżnia? Średnio wczesna odmiana dojrzewająca w pierwszej połowie czerwca. Początkowo są słodko-kwaśne a całkowicie dojrzałe owoce są miękkie, mają słodki smak i można je przechować w lodówce około jednego tygodnia.

'Wojtek' jest jedną z najpopularniejszych polskich odmian jagody kamczackiej.


Owoce jagody kamczackiej odmiany Wojtek

Jagoda kamczacka odmiany 'Wojtek'10. Jagoda kamczacka - odmiana 'Zojka'


Co ją wyróżnia? 'Zojka' jest jedną z najwcześniejszych odmian jagody kamczackiej - jej owoce zaczynają dojrzewać już pod koniec maja i są wyjątkowo słodkie. Ta odmiana doskonale nadaje się do deserów i ciast, do przetworzenia na dżemy, marmolady i galaretki a także do suszenia!Owoce jagody kamczackiej odmiany Zojka

Jagoda kamczacka odmiany 'Zojka'A na koniec ciekawostka: jagoda kamczacka po angielsku to honeyberry

Wpis powstał we współpracy z Akademią Roślin.

8 komentarzy:

 1. Jagody kamczackie są świetne, mi bardzo smakują, bo smak mają podobny do jagody czernicy; ale czy to nie jest tak że wszystkie odmiany są odporne na mróz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, jagody kamczackie są wyjątkowo odporne na mróz więc przemarznięcie im nie grozi - żadnej z wymienionych odmian.

   Usuń
 2. Mam problem z zapylaczami, można by to jakoś usystematyzować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla określonych odmian są sprawdzone zapylacze, generalnie chodzi o to, aby okres kwitnienia obu odmian (zapylacza i odmiany do zapylenia był podobny), innymi słowy obie odmiany muszą się "zgrać" w czasie. I tak dla przykładu: dla Zojki zapylaczem będzie Wojtek i odwrotnie, dla Nimfy - Nimfa, Morena, Leningradskij Velikan, Honeybee, dla Moreny - Nimfa, Honeybee, Leningradskij Velikan. W przypadku potrzeby doboru konkretnego zapylacza do odmiany, której tu nie wymieniłem, proszę o kontakt z naszym sklepem, chętnie Panu pomożemy.

   Usuń
 3. Pominął Pan odmianę Leningradzki velikan według mnie to najsłabsza odmiana.

  OdpowiedzUsuń
 4. witam chciałbym posadzić 6 krzewów w jednej linii,proszę o podpowiedź jakie odmiany posadzić aby zapylenie było prawidłowe

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki jest dobry zapylacz dla krz3 Watry, czy Wojtek spełni tutaj rolę zapylacz?

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam Wszystkich i mam zamiar chorować jagodę kamczacki,oraz czarna malinę,chciałbym uprawiać jagodę k w pojemnikach 2 posadzić w beczuleczkach plastikowych,ale nie wiem czy warto,gdysz mieszkam w bloku i mam balkon,pozdrawiam wszystkich,jedzmy owoce i bacmy zdrowi.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...