poniedziałek, 27 marca 2017

Jak kupować rośliny przez internet? Część 1. Nasiona i cebulki

jak zamawiać rośliny w sieci
Gdzie, jeśli nie w internecie, kupisz roślinę o której marzysz? W ogrodniczych e-sklepach znajdziesz wszystko: od nasion poprzez rośliny doniczkowe aż do sadzonek drzew ozdobnych i owocowych. Wysyłkowa sprzedaż roślin pozwoli ci zamówić upragnione gatunki w niskich cenach i bez wychodzenia z domu. Ale uważaj: w sieci czyha mnóstwo pułapek zastawionych także na ogrodników. Kupując rośliny online nie zapomnij więc o zdrowym rozsądku oraz podstawowych zasadach dotyczących zakupu żywego towaru. Jak kupować nasiona i cebulki roślin przez internet?
- nie bądź zielony, tutaj dowiesz się wszystkiego.Jak kupować rośliny przez internet?


Część 1. Nasiona i cebulki


Nasiona online


Z jednej strony zakup nasion w sklepie wysyłkowym jest bezpiecznym rozwiązaniem: w końcu natura po to wymyśliła nasiona, by rośliny mogły się rozprzestrzeniać po całym świecie - także za pomocą poczty i kurierów. 


Każde nasiono to miniaturowa przesyłka; roślina spakowana do kompaktowych rozmiarów gotowa do odbycia podróży.


Nie do końca działa to w odwrotnym kierunku - kurierzy i poczta potrafią zrobić z żywych roślin jesień średniowiecza a i nasiona mogą dotrzeć w kiepskim stanie i z niezależnych od nas przyczyn nie wykiełkują. Aby ryzyko niepowodzenia zmniejszyć do minimum przy zakupie nasion w sklepach internetowych zwróć uwagę na następujące kwestie:- czy nasiona sprzedawane przez sklep internetowy są zapakowane w oryginalne firmowe opakowania czy zostały przepakowane?*


Dlaczego to jest ważne: na torebkach z nasionami zawsze powinny znaleźć się podstawowe informacje takie jak nazwa i odmiana rośliny, data przydatności do siewu, data przepakowania. Upewnij się, że Twoje nasiona są świeże!
Firmowe opakowanie gwarantuje, że otrzymasz nasiona dokładnie takich roślin jakie sobie wymarzyłeś. Z nasionami "luzem" nigdy nic nie wiadomo!

* nie dotyczy ogrodników - amatorów sprzedających nadwyżki nasion z własnych upraw.opakowanie nasion
Oryginalne opakowania są gwarancją nasion najwyższej jakości i podstawą do reklamacji.


- ile nasion znajduje się w porcji, którą kupujesz?


Dlaczego to jest ważne: duże nasiona bywają sprzedawane na sztuki, przy mniejszych często określa się ich przybliżoną liczbę w opakowaniu (np. 1000 szt./1g). Sprawdź dokładnie ile nasion możesz się spodziewać w swojej przesyłce!duże i małe nasiona na dłoniach
Nasiona na sztuki czy na gramy? - to zależy od gatunku rośliny którą kupujesz.


- oceń czy efekt uprawy prezentowany na zdjęciu jest prawdopodobny do uzyskania w pierwszym roku po wysiewie nasion?


Dlaczego to jest ważne: z nasion wysianych wiosną po kilku miesiącach uprawy nie otrzymasz kwitnącego, kilkumetrowego drzewa (paulownia, katalpa itp.) lub przeciwnie - wspaniałego wiekowego bonsai. Na to potrzeba wielu lat, ale niestety często sprzedawcy zapominają o tym poinformować kusząc niedoświadczonych ogrodników nadzwyczajnymi rezultatami.zdjęcia egzotycznych drzew
Tak -to są prawdziwe rośliny, ale czy będziesz potrafił wyhodować je z nasion i jesteś gotów poświecić na to długie lata?


- dowiedz się, czy wymarzoną odmianę rośliny w ogóle można rozmnażać przez nasiona?


Dlaczego to jest ważne: nieuczciwych sprzedawców nie brakuje. Nie daj się nabić w butelkę: żadnej ozdobnej odmiany róży nie rozmnaża się przez nasiona (nie istnieje coś takiego jak nasiona niebieskiej albo tęczowej róży!), nie ma naturalnych fioletowych truskawek ani kwadratowych arbuzów.jak kupować nasiona roślin
Takie rośliny rosną tylko w photoshopie. Kto sprzedaje ich nasiona lub sadzonki nabija cię w butelkę.- jak przy każdych zakupach online, sprawdź oceny sklepu i komentarze jego klientów

Dlaczego to jest ważne: z nasionami jest ten kłopot, że ciężko wystawić ocenę na podstawie otrzymanej przesyłki: tego, czy z zakupionych nasion otrzymasz upragnione rośliny dowiesz się dopiero kiedy coś z nich wyrośnie.

Wstrzymaj się z wystawieniem entuzjastycznej opinii do czasu kiedy efekty uprawy dorównają Twoim oczekiwaniom (lub przynajmniej się do nich zbliżą ;)


Bulwy, cebulki i kłącza z internetuBulwy, cebulki i kłącza są znacznie delikatniejsze od nasion roślin - ewolucja nie przystosowała ich do przemieszczania się w kopertach i pudełkach, a tym bardziej do podróżowania Pocztą Polską (cierpliwości do poczty powinni uczyć w szkole!). Wszystkie wskazówki dotyczące zakupu nasion w sklepach internetowych są aktualne także w tym przypadku, a dodatkowo zamawiając przez internet cebulki tulipanów, kłącza dalii, bulwy topinamburu (lub inne rośliny w podobnej postaci):- zapytaj jak rośliny będą zapakowane na czas transportu


Dlaczego to jest ważne: 

Organy spichrzowe roślin - a takimi są cebulki, bulwy i kłącza - w czasie transportu nie powinny ulec uszkodzeniu. Jeśli będą podróżować w kartonowym pudełku, jego wolne przestrzenie powinny zostać wypełnione aby rośliny nie obijały się w trakcie podróży jak w pralce. Wypełnieniem może być styropian, zgniecione gazety, wiolina (wełna drzewna) itp. lekkie materiały.
Podróż przesyłki trwa zwykle kilka dni, ale trudno przewidzieć z jakimi warunkami zmierzą się rośliny w trakcie transportu. Niezależnie od tego co im się przytrafi, ich stan nie może ulec pogorszeniu. Na czas transportu mogą zostać zapakowane w foliowe opakowania, ale uwaga: nie mogą to być szczelne woreczki. W foliowych opakowaniach powinny znajdować się otwory (perforowana folia) żeby rośliny drodze nie zapleśniały albo się nie zaparzyły. W końcu transport może trwać bardzo krótko, albo może to być także Poczta Polska. I wszystko jasne ;)


zakupy roślin online
Kiełkujące cebulki zapakowane w szczelny woreczek mogą zapleśnieć w czasie transportu


- kupuj cebulki i kłącza w odpowiednim czasie


Dlaczego to jest ważne:
Sezon na cebulki wiosennych kwiatów trwa od późnego lata do końca jesieni - wtedy je sadzimy i wtedy należy je kupować. Później sklepy internetowe czyszczą magazyny i urządzają atrakcyjne wyprzedaże. Uważaj na takie oferty - jakość sprzedawanych po sezonie roślin może pozostawiać wiele do życzenia. Ale możesz też zrobić interes życia i kupić mnóstwo roślin za grosze. Kto pierwszy, ten lepszy!
Uwaga: cebulki przebiśniegów, szachownic i psizębów łatwo wysychają, a przez to nie powinny przebywać zbyt długo poza ziemią. Nie warto kupować ich na wyprzedażach.


cebulki w pudełku
Cebulki w papierowych torebkach mogą oddychać, jednak pudełko powinno zostać dodatkowo wypełnione dowolnym lekkim materiałem który zapobiegnie ich uszkodzeniom.Sezon na cebulki letnich kwiatów (np. lilii, mieczyków) trwa od jesieni do późnej wiosny, ale ich wysyłka w większości sklepów internetowych zaczyna się po 1 marca. Jeśli niecierpliwisz się i chcesz zamówić nowe rośliny zaraz po tym, jak trafią do sprzedaży pamiętaj, że będziesz musiał je przechować do wiosny na własną rękę. Czy masz od tego odpowiednie warunki? Sklepy i centra ogrodnicze, szczególnie te internetowe, powinny mieć do tego przeznaczone specjalne chłodnie i magazyny w których rośliny przezimują bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu. W niektórych sklepach internetowych możesz zakupić rośliny i opóźnić termin ich dostawy - sklep przechowa twoje cebulki za darmo.

Teraz możesz spokojnie zamawiać rośliny - nasiona i cebulki - przez internet.
W kolejnej części dowiesz się jak kupować sadzonki.

7 komentarzy:

 1. Bardzo cenne uwagi. Często kupuję nasiona w sklepach internetowych. Mam to szczęście, że zawsze otrzymuję towar zgodny z zamówieniem. Nigdy jeszcze nie zamawiałam roślin. Teraz wiem o co pytać i czego wymagać. Pozdrawiam.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy zakupie nasion warto zwrócić również uwagę, czy jest podany termin ich przydatności (spisany z opakowania). W zeszłym roku miałam bardzo nieprzyjemną sytuacją, gdy dostałam oryginalne torebki, ale przeterminowane... Z papryczek nie wykiełkowała ani jedna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie przesyłki trzeba reklamować!

   Usuń
  2. Na mojego maila firma nie odpowiedziała, a telefonu nikt nie odbierał. Dla tych kilku paczuszek nie chciało mi się dalej szarpać i psuć sobie nerwów. Zła karma i tak do nich wróci ;)

   Usuń
 3. Pakowanie roślin na czas wysyłki ma bardzo duże znaczenie. O ile w przypadku nasion czy cebulek nie wymaga to jakiejś specjalnej umiejętności, to w przypadku roślin sprzedawca musi się już bardziej "nagimnastykować" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy zakupie nasion w moim przypadku największym problemem był nieważny termin przydatności nasion. Kilka razy przysłano mi opakowania nasion przeterminowanych, raz z bardzo krótkim terminem ważności, nasiona kupiłam zimą, wiosną, gdy przyszedł termin siewu, termin ważności już upłynął. W przypadku cebulek największą bolączką jest niezgodność odmianowa. I tutaj niestety reklamacja jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa, bo zwykle dopiero po kilku miesiącach od daty zakupu wychodzi na jaw pomyłka, gdy cebulki siedzą w ziemi i kwitną. Niestety sprzedawcy wykorzystują ten fakt... :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...