poniedziałek, 28 listopada 2016

Sadzonki zdrewniałe. Rozmnażamy krzewy z gałązek!

rozmnażanie krzewów ozdobnych z sadzonekWiele  ozdobnych i jadalnych krzewów możesz rozmnożyć własnoręcznie poprzez sadzonki zdrewniałe. Jesienią i zimą, w okresie ogrodniczej stagnacji, przyjemnie jest sobie coś poprzycinać i posadzić. A jeśli w przy okazji możesz uzyskać nowe rośliny, to dlaczego miałbyś nie spróbować? Kupowanie gotowych sadzonek to łatwizna; zafunduj sobie zimową obniżkę cen na krzewy, rozmnóż je za darmo i przekonaj się jakie to proste!
Co to są sadzonki zdrewniałe?


To takie magiczne patyki, które wbijesz w ziemię i urosną z nich nowe rośliny, całkiem za darmo. Na sadzonki wybierz proste i zdrowe pędy jednoroczne, czyli te które wyrosły w tym sezonie. Nie potrafisz jeszcze ich rozpoznać? Szukaj takich o świeżej, bardziej kolorowej od pozostałych gałązek korze i bez rozgałęzień. Proste i długie jak strzały - to właśnie pędy jednoroczne. Każdy taki pęd możesz pociąć na kilka sadzonek, ale górną końcówkę lepiej odrzuć, bo może być zbyt cienka i jeszcze nie całkiem zdrewniała.sadzonki zdrewniałe krzewów ozdobnych
Gotowe sadzonki krzewów ozdobnych


Jak i kiedy zrobić sadzonki krzewów?


Przygotowanie sadzonek zdrewniałych jest bajecznie proste. Jesli robisz to pierwszy raz weź ze sobą ołówek którym będziesz je odmierzać - każda sadzonka powinna mieć długość i grubość ołówka, przynajmniej w przybliżeniu. Tawuły mają zwykle cieńsze gałązki, a bez czarny - grubsze, ale u pozostałych krzewów na pewno znajdziesz proste pędy które potniesz na kawałki przypominające ołówki. długość sadzonek zdrewniałychsadzonki forsycji
Sadzonki powinny mieć grubość i długość ołówka

Górę sadzonki przytnij około 1cm nad ostatnim pąkiem i na skos, a dół sadzonki przytnij na prosto. Krople wody będą spływać po ranie uciętej na skos, a przez to sadzonki nie zaczną gnić lub chorować. Dodatkowo nie pomylisz wierzchołka z końcówką sadzonki i nie posadzisz jej... do góry nogami (zdarza się najlepszym!)


przygotowanie sadzonek krzewów do rozmnożenia - dereń
Wierzchołek sadzonki tniemy na skos, a końcówkę na prosto

Sadzonki zdrewniałe z ozdobnych i owocowych krzewów liściastych pobierz w okresie ich spoczynku, czyli od października do marca (kiedy nie ma na nich liści). Najlepiej jednak nie wycinaj sadzonek w czasie trzaskającego mrozu, bo obcięty pęd na krzewie z którego pobierzesz sadzonkę może wtedy przemarznąć, a i z sama sadzonką będzie kłopot, bo w zamarzniętej ziemi jej przecież nie posadzisz.


Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej zrobić sadzonki zdrewniałe jesienią niż wiosną. Co prawda z posadzonymi jesienią sadzonkami niby nic zauważalnego się nie stanie (nie zaczną od razu rosnąć tylko i tak poczekają do wiosny), ale powoli na zanurzonych w ziemi końcówkach zacznie w tym czasie tworzyć się kalus i zaczątki korzeni. Tym samym sadzonki będą się przygotowywać do wzrostu który rozpoczną gdy tylko zrobi się cieplej.

Ale nic straconego jeśli nie zdążysz jesienią - zetnij je i posadź wczesną wiosną zanim ruszą soki i rozwiną się pąki, a też otrzymasz dobre rezultaty.

Jeśli zaś zetniesz swoje przyszłe sadzonki i nie możesz ich od razu posadzić, zawiń je w foliowy woreczek i przechowaj w lodówce. Byle nie za długo - sadzonki nie mogą wyschnąć ani zgnić. Sadzonki ucięte, ale co dalej?


1. Końcówki przygotowanych sadzonek obsyp ukorzeniaczem, który przyspieszy wzrost korzeni. Nie jest to konieczne, ale na pewno pomoże.sadzonki krzewów zanurzone w ukorzeniaczu
Ukorzeniacz zawsze spoko!

2. Posadź sadzonki do donicy, na rozsadniku, albo od razu w docelowym miejscu. Bezproblemowo ukorzeniają się np. sadzonki ligustru, więc jeśli planujesz nowy ligustrowy żywopłot możesz od razu wetknąć sadzonki tam, gdzie będą miały rosnąć. Równie dobrze, a nawet lepiej, posadzić sadzonki w donicy. Będziesz mógł je przenosić w razie potrzeby i podepczesz ich przypadkowo kiedy o nich zapomnisz. 


3. Napełnij donicę mieszanką pół na pół uniwersalnej ziemi i żwirku. Nie używaj samego piasku; w czystym piasku nie ma składników pokarmowych i w ich bezcelowym poszukiwaniu sadzonki wydadzą długie, wątłe korzenie które połamią się przy przesadzaniu.


4. Posadź sadzonki na głębokość około 2/3 ich długości. Nad ziemię powinien wystawać jeden pąk lub jedna para pąków. Dokładnie podlej!sadzenie sadzonek krzewów w donicy
Sadzonki w donicy. U mnie gęsto, na bogato!

5. Ustaw donicę w chłodnym miejscu, np. w garażu, piwnicy, w zimnym inspekcie lub nieogrzewanej szklarni. Może też zostać na świeżym powietrzu jeśli pogoda sprzyja. Podlewaj jeśli ziemia wyschnie.

6. Cierpliwie czekaj aż stanie się magia - wiosną sadzonki zaczną rosnąć.


Nie zapomnij też podpisać swoich sadzonek jeśli rozmnażasz różne gatunki z rozpoznaniem których masz jeszcze kłopot. Ten kłopot szybko minie, kiedy odkryjesz jak wspaniałe jest mnożenie roślin z sadzonek dla siebie i obdarowywanie nimi rodziny, przyjaciół, znajomych i przypadkowych przechodniów :D Co można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe?


Przede wszystkim - bardzo dużo kwitnących krzewów ozdobnych i owocowych . Ale tylko tych, które mają miękkie drewno. Na przykład głóg, berberys czy ostrokrzew mają bardzo twarde drewno i nie chcą się w ten sposób ukorzeniać. Ja to sobie tak tłumaczę, że twarda gałązka szybciej wyschnie niż zdążą się z niej wylęgnąć korzenie.

Wszystkie gatunki krzewów które z powodzeniem rozmnażam przez sadzonki zdrewniałe znajdziesz poniżej.


W kolejce do sadzonkowania


Krzewy ozdobne, które rozmnażam przez sadzonki zdrewniałe:


Derenie (Cornus)

Forsycje (Forsythia)
Kaliny (Viburnum)
Ligustry (Ligustrum)
Śnieguliczki (Symphoricarpos)
Tamaryszki (Tamarix)
Tawuły (Spiraea)
Wierzby (Salix)

oraz:


Bez czarny (Sambucus nigra)

Budleja Dawida (Buddleja davidii)
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)
Krzewuszka cudowna (Weigela florida)
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)


Krzewy owocowe, które rozmnażam przez sadzonki zdrewniałe:


Porzeczka biała

Porzeczka czerwona
Porzeczka czarna
Porzeczka agrest
Winorośle

Skąd wiadomo czy sadzonki się przyjęły?


Nie daj się zwieść! Jeśli wiosną na sadzonkach zaczną rozwijać się pąki i pierwsze liście to jeszcze nie oznacza, że wszystko się udało. Sadzonki korzystają ze składników pokarmowych i wody które mają jeszcze w sobie i wystarczą im one do wydania tych pierwszych pąków, ale do wytworzenia większych pędów będą już potrzebować nowych korzeni.

Zatem jeśli po kilku tygodniach od rozpoczęcia wzrostu zauważysz na sadzonkach co najmniej kilkucentymetrowe nowe pędy, możesz uznać że sadzonki się ukorzeniły i wszystko jest na dobrej drodze. Latem podlewaj je obficie i stosuj regularnie płynny nawóz pobudzający wzrost liści i pędów. Ukorzenione i podrośnięte nowe krzewy będziesz mógł rozsadzić jesienią, a próbę zdobycia nowej ogrodniczej sprawności będziesz mógł uznać za zaliczoną.


ukorzenione sadzonki porzeczki
Porzeczki rozmnożone z sadzonek zdrewniałych


Powodzenia i przyjemnego sadzonkowania!

sadzonki zdrewniałe krzewów posadzone w donicy


Bonus: Czy drzewa owocowe również można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe?


Można (chociaż nie ukorzeniają się wcale tak znowu łatwo) ale nie ma to uzasadnienia. Szlachetne odmiany drzewek owocowych szczepi się na dzikich podkładkach, by lepiej rosły i owocowały. Rosnąc na własnych korzeniach nie dadzą oczekiwanych rezultatów, więc po prostu nie warto ich ukorzeniać.sadzonki krzewuszki

12 komentarzy:

 1. Marzy mi się ten dereń 'Flaviramea', ale póki nie ma rośliny matecznej to trzeba działać z tym co się ma :D
  Świetny artykuł, wszystko przedstawione w tak prosty sposób, że aż korci żeby wybrać się na "łowy" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł, będę próbować z winoroślą. Może się uda :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najlepsza metoda na sadzonki winogron to w połowie lutego ucinamy patyk gałązki winogrona gruby ok 1 cm i długości to zależy od odmiany aby miał dwa oczka nad oczkiem powyżej 2cm ucinamy gałązkę
   dolna cześć zanurzamy patyka do słoika z wodą stawiam na parapet okna nie słoneczna strona sprawdzamy aby wody nie ubywamy a w maju mamy gotowe sadzonki każdej odmiany jaka przygotujemy z patyka

   Usuń
 3. Czy mozna próbować tego z różą.Sąsiedzi mają stary cudowny pięknie kwitnący krzew róży, marzę o niej.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. takiego wpisu szukałam. Wiem już co mogę w swoim ogrodzie rozmnożyć a potrzebuje wielu nowych sadzonek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny felieton, wiedza plus doświadczenie przekazane przystępnym językiem i jeszcze obrazowo fotografiami. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawo, szukałam dużo informacji na ten temat, ale wszędzie tylko nic nie mówiące prostemu człowiekowi trudne opisy ogrodniczym językiem. A tu super, prosta instrukcja, zdjęcia i wszystko od razu wydaje się łatwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo rzeczowo i przystępnie napisane dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł. A czy pigwe lub pigwowca również da się ta metodą rozmnożyć?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za tak przystępnie podane informacje z dużą dawką motywacji w tle jestem początkującą ogrodniczką i ta wiedza jest mi baardzo przydatna

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo ciekawy artykuł! chcialbym tak rozmnozyc pigwowca, czy sa jakies konkretne zalecenia co do tej rosliny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za cenne i proste rady, a jak się szczepi drzewka ?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...