czwartek, 4 maja 2017

Sekrety kwiatów #12: Lilaki

kwitnące bzy
Podobne do cukrowej waty, spienione i pulchne kwiatostany wieńczące giętkie gałązki lilaków niezawodnie zapowiadają nadejście lata. Nic nie cieszy bardziej od ciepłej, wiosennej aury przesiąkniętej rozsiewanym szczodrze słodkim zapachem tych krzewów. No, może za wyjątkiem prawdziwej cukrowej waty, ale tylko do czasu aż nie poznasz wszystkich sekretów lilaków. Właśnie zaczynają kwitnąć - zobacz co dla Ciebie przygotowały!
Pospolite, dzikie odmiany lilaków nie mają sobie równych pod względem intensywności wydzielanego aromatu, chociaż w ogródkach przeważają uwielbiane przez ogrodników na całym świecie odmiany uprawne o znacznie większych kwiatach i w całej gamie atrakcyjnych kolorów. Jednak nie tylko ogrodnicy z roku na rok ulegają czarowi tych kwiatów.

kwitnące lilaki
Majowe lilaki spienione kwiatami

Legenda głosi, że lilaki upodobały sobie również niewielkie wróżki. Te baśniowe istoty potrafią być nie tylko miłe i urocze, lecz także dzikie i nieprzewidywalne. Zaproszenie ich do mieszkania byłoby co najmniej nierozsądne, z tego względu podarowanie lub przyjęcie bukietu lilaków w staroangielskiej tradycji przynosi pecha. Co więcej, ich pochodząca od perskiego imienia Lila nazwa oznacza wieczór, a fioletowy kolor płatków kojarzony jest z tą właśnie magiczną porą dnia. Lilaki chętnie i często sadzi się na cmentarzach, by ich słodka woń przyćmiła wszystkie inne zapachy. Pech, wieczór i cmentarz zdecydowanie nie niosą ze sobą pozytywnych skojarzeń i przypisanie ich tym majowym, romantycznym kwiatom wydaje się być wielką niesprawiedliwością.

różne odmiany lilaków
Lilaki kwitną we wszystkich odcieniach bieli i fioletów

Jednak nie wyrzucaj od razu lilakowych bukietów i nie wpisuj ich na kwiatową czarną listę. Zamiast tego uważnie przyglądnij się kwiatom. Za wyjątkiem odmian pełnokwiatowych lilaki zdobią zwykle cztery płatki. Wśród nich znajdziesz też ukryte kwiaty o pięciu-, sześciu- i większej liczbie płatków. Bo z lilakami jest jak z koniczynami – jeden dodatkowy płatek i już szczęście jest w kieszeni. Pięciopłatkowy kwiat białego lilaka według Rosjan przynosi co prawda farta - zwłaszcza w miłości - lecz trzeba go jeszcze zatrzymać przy sobie.
O tym, czy obiekt Twoich uczuć jest prawdziwą miłością przekonasz się… zjadając kolejno wszystkie pięć płatków. Jeśli nie ugrzęzną w gardle, szczęście zostanie uwolnione a uczucia zostały ulokowane prawidłowo i bezpiecznie. Uff! Równie bezpieczne jest połykanie kwiatów, a nawet wykorzystanie ich do dekoracji deserów i ciast, ponieważ są nie tylko jadalne, ale też całkiem smaczne. Czy to nie wystarczający powód do polubienia lilaków? Jeden bukiet w wazonie nie powinien nikomu zaszkodzić, a złośliwe wróżki pewnie i tak wolą ukrywać się w bujnych krzewach, gdzie lilakowych kwiatów mają na własność pod dostatkiem.

szczęśliwy kwiat bzu
Znalazłeś pięciopłatkowy kwiat lilaka? Szczeście murowane!

Okres świetności kwitnących lilaków jest bardzo krótki i zazwyczaj po dwóch tygodniach pierwsze kwiaty zaczynają brązowieć, zasychać i opadać. Przy tylu różnych przesądach z nimi związanych może to i lepiej? A może najrozsądniej po prostu cieszyć się tym magicznym czasem, kiedy trwa? Kolejna ku temu okazja przyjdzie za rok... na szczęście!

ogrodnik i lilaki
Cicho-sza! Rozpracowuję sekrety lilaków ;)


Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

4 komentarze:

 1. Warto jeszcze zaznaczyć, że z lilaka powstaje pyszna herbatka! Kwiaty upycha się w słoiku gdzie lekko fermentują, a następnie suszy. Herbatka ma ciekawy jabłkowo- karmelowy aromat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile to ja się za dzieciaka najadłam pięciopłatkowych kwiatów Lilaka. Powinnam chyba być najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak byliśmy mali to myśleliśmy, że im więcej zjemy kwiatów z 5-6 płatkami, tym większe szczęście do nas przyjdzie. A takich płatków było mnóstwo :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...