niedziela, 7 maja 2017

Dzień Nagiego Ogrodnictwa

world naked gardening dayJak obchodzić Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa? Najlepiej na golasa i najlepiej powiedzieć o tym wszystkim dookoła. To nie żarty! Bynajmniej nie chodzi jednak o chwalenie się zdjęciem gołego tyłka w sieci. Chociaż Dzień Nagiego Ogrodnictwa (World Naked Gardening Day, #wngd) brzmi zabawnie, to - wbrew pozorom - nie głupie ogrodnicze heheszki. Oczywiście śmiechu i dobrej zabawy nie powinno w tym dniu zabraknąć, warto jednak pamiętać o co w tym roznegliżowanym ogródkowaniu właściwie chodzi i dlaczego liczy się class, not ass!


Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa to przede wszystkim wspaniała okazja do pogłębienia kontaktu z naturą. Wydawałoby się, że kto jak kto, ale ogrodnicy akurat nie powinni cierpieć na jego deficyt. W końcu wąchanie kwiatów (a okazjonalnie pokrzywowej gnojówki), brudzenie rąk ziemią i macanie roślin to nasza codzienność. Ale nawet jeśli tak jest, to do nawiązania bliższej relacji ze środowiskiem warto zachęcić też innych. Jeśli tak zabawne święto przyczyni się do oderwania kilku znajomych od elektronicznych uzależniaczy na rzecz wygłupów wśród zieleni to wyjdzie to wszystkim tylko na zdrowie. No i w końcu można się bezkarnie pobrudzić wzdłuż i w poprzek - a nie tylko końcówki palców.

Najwspanialsze w ogródkowaniu jest to, że z roślinami każdy może być za pan brat, bez względu na wiek, kondycję, zawartość portfela i tego co mu w głowie piszczy. Skoro więc każdy może być ogrodnikiem (nawet domorosłym!), każdy też może ogródkować jak mu się podoba: w ogrodzie czy w balkonowej skrzynce, w ubraniu lub bez.


Dzień Nagiego Ogrodnictwa propaguje także akceptację dla ludzkiego ciała w jego naturalnej postaci, a nie tej z błyszczących okładek magazynów modowych. Rośliny nie zawsze wyglądają doskonale lub tak jak byśmy tego chcieli i nasze ciała też miewają gorsze dni. Jedne i drugie najlepiej docenić takimi, jakimi zaplanowała je Matka Natura - najbardziej niedościgniona ze wszystkich projektantek.dzień nagiego ogrodnictwa
foto: MM photo

Za World Naked Gardening Day nie stoi żadna organizacja, korporacja ani partia polityczna. To święto ogrodników i roślin, które każdy może celebrować jak mu się podoba: w naturze, we własnym ogródku lub w domu. Najważniejsze to dać sobie w tym dniu odrobiną luzu i swobody. Rośliny też można wyjąć z doniczek i je poprzesadzać - wiosna to w końcu najbardziej sprzyjający temu okres!


Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa przypada zawsze na pierwszą sobotę maja. 06 maja 2017 świętowaliśmy jego obchody po raz trzynasty. Spóźniłeś się? Nic nie szkodzi, zobacz w mediach społecznościowych pod #wngd jaką kreatywnością wykazali się dotychczas ogrodnicy i ile mieli przy tym zabawy i nie zapomnij sam dołączyć za rok: 05.05.2018 świętujemy ponownie!


Więcej o idei #wngd dowiesz się z oficjalnej strony: www.wngd.orgfoto: instagram.com/bryony_willis

foto: instagram.com/evaggeliadokou

foto: instagram.com/cotswolddapper


foto: instagram.com/raisedbeds

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...