poniedziałek, 25 stycznia 2016

Storczyk Vanda: orchidea, która nie chciała doniczki

Orchidea Vanda
Storczyk Vanda to jedna z najbardziej ekskluzywnych i efektownych orchidei. Jest kwintesencją tego, za co pokochaliśmy storczyki: uwodzi zapachem, kolorami i egzotycznym pochodzeniem. Kapryśna w uprawie, hipnotyzująca wyglądem: niejednemu potrafi zakręcić w głowie! Co musisz o niej wiedzieć, zanim zaczniesz z nią romansować? Zacznijmy od tego, że na co dzień chodzi bez doniczki. Taka z niej gorąca orchidea! Ukradnie ci serce, zanim zdążysz zaprotestować...





Vanda ma to wszystko, co każda szanująca się orchidea powinna mieć: olbrzymie, barwne kwiaty, futurystyczne kształty, wymagania którym sprostają nieliczni i cenę, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

niebieski storczyk vanda


Kwiaty orchidei vanda różnią się barwą w zależności od odmiany. Najpopularniejsze są rośliny o kobaltowoniebieskich kwiatach, bo ten kolor szczególnie rzadko występuje wśród storczyków. Inne odmiany mogą pochwalić się kwiatami o barwie ceglastej, purpurowej, wiśniowej czy cytrynowej. Znakiem charakterystycznym vandy jest nie tylko możliwość uprawy bez doniczki ale też jej marmurkowe lub piegowate kwiaty w fascynująco jaskrawych kolorach, od których nie sposób oderwać wzroku. Pojedyncze kwiaty są olbrzymie, zebrane w okazałe grona po kilkanaście kwiatów na jednym kwiatostanie. Utrzymują się na roślinie do kilku tygodni i pięknie pachną. Po opadnięciu wciąż jeszcze zachowują swój kształt i kolor, więc możesz umieścić je np. w naczyniu z wodą tworząc krótkotrwałą, ale ciekawą dekorację.

opadłe kwiaty storczyka w wodzie
Ciekawy sposób wykorzystania opadłych kwiatów vandy.

Jak uprawiać vandę?


Ten storczyk może być prawdziwym wyzwaniem, jeśli zechcesz spróbować jego uprawy w domowych warunkach. Pierwsze o czym musisz pomyśleć to miejsce. Dużo miejsca. Rozpiętość liści wandy sięga 40cm, a jej wysokość (+ długość korzeni) wynosi zwykle przynajmniej 1m. Ten storczyk rośnie tylko wzwyż, dlatego jeden metr przestrzeni to minimum na dobry początek. Na szczęście vandy rosną stosunkowo wolno, wydając po 3-4 nowe liście rocznie. Czasami u podstawy rośliny pojawiają się boczne odrosty, które możesz oddzielić i w ten sposób rozmnożyć vandę. 

Wybierz dla vandy miejsce w pobliżu jasnego okna, gdzie bezpośrednie światło słoneczne rozprasza firanka, a okno nie jest otwierane. Palące promienie słoneczne lub zimne przeciągi w krótkim czasie mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Idealna temperatura to 23-28°C. Vandy często uprawiane są w metalowym lub plastikowym ażurowym koszyczku, przez którego otwory swobodnie zwisają korzenie, a cała roślina podwieszona jest na lince. Takie rozwiązanie sprawdzi się w tropikach lub wilgotnych szklarniach, ale nie w mieszkaniu. Storczyki vanda lubią wysoką wilgotność powietrza, którą trudno zapewnić w mieszkaniu ogrzewanym centralnie. Zatem zanim zdecydujesz się na uprawę tej orchidei odpowiedz sobie na pytanie: czy będziesz miał cierpliwość spryskiwać swoją roślinę kilka razy dziennie? (i nie wyhodujesz sobie przy okazji grzyba na ścianie od tej wilgoci?) Jeśli nie jesteś na to gotów, lepiej zrezygnuj z tego sposobu uprawy. Zamiast tego lepiej umieścić storczyka w wysokiej, szklanej wazie albo jeszcze lepiej w tubie w której powietrze będzie stale lekko wilgotne. Przy takiej uprawie bacznym okiem obserwuj korzenie storczyka, ponieważ wysoka wilgotność powietrza i brak jego przepływu może doprowadzić do gnicia. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie w pobliżu storczyka zamgławiacza. Ech, same z tą vandą komplikacje! Ale wystarczy, że storczyk zakwitnie a cały trud włożony w pielęgnację zostanie natychmiast zapomniany, a kaprysy - wybaczone.

różowa orchidea vandajak uprawiać storczyki w szkle
 Vandy można uprawiać zawieszone na lince lub w szklanych naczyniach


Cały fun uprawy vandy polega na tym, że nie musisz sadzić jej w żadnym podłożu. Jeśli bardzo się uprzesz, to oczywiście możesz to zrobić: można przytwierdzić ją do gałęzi lub nawet posadzić w specjalnym podłożu do storczyków składającym się głównie z kawałków kory, włókien kokosowych, fragmentów paproci i mchu. Tylko... po co? 

Olbrzymia, naga vanda o fluorescencyjnych kwiatach i liściach ułożonych w jodełkę robi ogromne wrażenie i jest odwrotnością każdej tradycyjnej rośliny doniczkowej. Pozwól jej zaprezentować wszystkie swoje atuty!

Korzenie vandy muszą być ciągle wentylowane dlatego upewnij się, że podłoże które dla niej wybierzesz nie będzie zatrzymywać wody.

bordowe kwiaty storczyka
Storczyk vanda w ogrodzie botanicznym

niebieski storczyk vanda


Podlewanie i nawożenie storczyka vanda


Podlewanie vandy to jak kąpiel niemowlaka, tylko że nikt nie krzyczy. Ponieważ vandy nie rosną w tradycyjnych doniczkach, nie można ich zwyczajnie podlewać. Codziennie trzeba jednak moczyć ich korzenie w letniej, miękkiej wodzie. Najlepiej przygotować sobie wiaderko z wodą przeznaczone tylko do tego celu. Mocz w niej korzenie storczyka przez kwadrans, codziennie rano. Latem co raz na 1-2 tygodnie, a zimą raz w miesiącu zanurz orchideę w wodzie z dodatkiem płynnego nawozu do storczyków. W sprzyjających warunkach i przy prawidłowej pielęgnacji roślina wyda 1-3 kwiatostany rocznie.

Gdzie kupić vandę?


Chociaż storczyk ten jest tak egzotyczny i wymagający, widziałem go już kilkukrotnie w sprzedaży w zwykłym markecie. Zdecydowanie jednak nie polecam kupowania vandy w takim miejscu. Nawet jeśli tego jeszcze po nich nie widać, takie rośliny przeszły już wiele podczas transportu, a i warunki sklepowe dalekie są od idealnych. Zdrowych, silnych storczyków szukaj w sklepach specjalizujących się w ich uprawie i sprzedaży. Wtedy będziesz miał pewność, że rośliny są w doskonałej kondycji pozwalającej na obfite i niezawodne kwitnienie. Vandy to jedne z droższych roślin - przygotuj się na wydatek minimum 100 zł za jedną, niewielką sztukę! Biorąc jednak pod uwagę urodę vandy, śmiało można powiedzieć, że w jej przypadku cena nie gra roli...

odmiany orchidei wanda


PS.1. Jeśli szukasz storczyków łatwiejszych w uprawie, wybierz falenopsisa, cambrię, cymbidium lub dendrobium.

PS.2. Vanda to nazwa rodzajowa obejmująca wiele gatunków storczyków. Po polsku możesz mówić o niej vanda lub wanda, bo jej nazwa nie wywodzi się od sympatycznego imienia, które napisalibyśmy od dużej litery (Wanda).

16 komentarzy:

  1. Ciekawy poradnik, choć sam orchidei w domu nie mam. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. kusisz vando...
    w tym roku pierwszy raz orchidea, którą dostałam przed rokiem na urodziny zakwitła ponownie. To biały falenopsis. I coś mi się stało. Jakiś wirus czy coś? Zakochałam się, straciłam głowę. Na moim parapecie przybyło jeszcze pięć okazów, pięknych wyjątkowych, wyłowionych w różnych sklepach. Najchętniej wykupiłabym wszystkie, bo męczą się ściśnięte na małej powierzchni i w foliowych osłonkach. Mąż się obraził, chyba zazdrosny, ale nic nie poradzę. Zachwycam się każdym kwiatem, prążkami, centkami, żyłkami na płatkach, różnorodnością kształtów i odcieni, każdy kwiat nawet z tej samej hodowli jest inny, właśnie wyjątkowy...Vanda to trochę wyższa półka, co będzie jak mnie skusi....

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne te storczyki. Bardzo mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam Wandę w swojej storczykowej uprawie, moczę korzonki, rośnie w szklanym wazonie, czekam na nowe kwiatostany. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. o tak ją hodujesz? Troszkę bym się bała :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam mam Vande od jakis 4 miesiecy. Kupilam ja w ogrodzie storczykowym. Pani, ktora mi ja sprzedawala powiedziala ze w polowie czerwca moge ja powiesic na dworze. tak tez zrobilam... no i mam problem chyba mi zmarzla powyzej ostatniego kwiatostanu liscie zolkna brazowieja i odpadaja. Czy ktos moglby mi pomoc i powiedziec co mam zrobic???
    mam zdjecia ale nie moge ich tu wkleic, czy ktoc moglby sie ze mna skontaktowac przez email??

    nattynatty.ng@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam vandę od 4 lat i sobie rośnie i kwitnie (raz w roku, czasem dwa), ale tylko w okresie wakacyjnym. Od końca czerwca do końca września wisi w półcieniu pod drzewem i raz dziennie mocy się w oczku. W domu wisi przy oknie i moczy się raz dziennie w wazonie lub w akwarium.Chyba woli akwarium :. Liście raz są ładniejsze, raz brzydsze, ale ogólnie jak dla mnie to najłatwiejszy storczyk w hodowli.

      Usuń
  7. a czymoge powiesic ja w łazience

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, w łazience jest wilgotno więc Vanda będzie szczęśliwa. Jeden warunek - musi to być jasna łazienka z oknem.

      Usuń
  8. Jestem alergikiem - trudnym gatunkiem jak vanda:)
    W moim domu nie może być doniczek z ziemia wiec od lat mam tylko i wylacznie storczyki:) ale o tej odmianie nie słyszałam:) niech tylko dzieci odrosna od ziemi i przestana byc jak tornado to chyba zafunduje sobie dziurke w suficie na lancuch:) tam mnie na pewno ziemia nie uczuli:p

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajna i ciekawa odmiana, muszę ją mieć! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. miałam jakąś odmianę w kolorze czerwonym, zapach po całym mieszkaniu się unosił !!!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja nie mam absokutnie szczęścia do storczyków... Wizualnie, to moje ulubione kwiaty, a u mnie po prostu nie kwitną. Próbowałam różnych lokalizacji i nic. Może ktoś z Was tak miał? Znalazłam taki nawóz: URL -polecacie?

    OdpowiedzUsuń
  12. Fioletowa Vanda mojej mamy przywiezione z Holandii, od kilku lat w Polsce kwitnie do 8 razy w ciągu roku pięknymi kwiatami, w górę pnie się niesamowicie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dbać? Może risnavyw wysokim wazonie czy lepiej podwiesić?

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...