środa, 30 września 2015

Jak sadzić tulipany? Wszystko, co musisz wiedzieć


Jak sadzić tulipanyPosadzić cebulki tulipanów to żadna sztuka, ale posadzić je jak należy to już co innego. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania i wskazówki jak kupować cebulki, kiedy i jak je sadzić i jak je pielęgnować. A dodatkowo - czy koniecznie trzeba wykopywać cebulki każdego roku i czy można sadzić tulipany wiosną.
Czyli wszystko o sadzeniu tulipanów w jednym miejscu!


Uprawa tulipanów jest łatwa. Oto, co musisz wiedzieć na początek:


O czym pamiętać kupując cebulki tulipanów?


 • każda cebulka powinna być jędrna, twarda, nieuszkodzona, niezapleśniała, nieobita i niezgniła. Musi być po prostu ładna i kształtna. Nie szkodzi, jeśli jest zupełnie pozbawiona brązowej łuski okrywającej. Cebulki - nudystki też są dobre.
 • cebulki kupuj od września do końca października - wtedy jest ich najwięcej w sprzedaży i są najlepszej jakości
 • jeśli skuszą cię cebulki z marketu sprzedawane na wagę, to pamiętaj że kupujesz kota w worku. Co z tego, że na opakowaniu było napisane "żółte", albo "czerwone"? Te cebulki macało już tysiąc rąk i na pewno będą wymieszane. Wiosną spodziewaj kolorowej dyskoteki kwiatów.
 • zapisz sobie nazwę odmiany, którą kupujesz. Nie później, bo zapomnisz. NA PEWNO zapomnisz zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz pojedyncze cebulki wielu odmian. Wiosną sąsiad przyjdzie zapytać jaka to odmiana tak ładnie kwitnie, a tobie będzie głupio.

Cebulki - nudystki są w porządku.


Jak sadzić tulipany?
W takie miejsce nie wolno nigdy zabierać ogrodnika.


Gdzie sadzić tulipany?


Ja je tak lubię, że sadziłbym je wszędzie.
Tulipany lubią słońce, więc nasłonecznione stanowiska będą najlepsze. Wiosną, kiedy tulipany zakwitają prawie każde stanowisko jest słoneczne, bo większość drzew liściastych jeszcze nie rzuca cienia. Jeśli jednak sadzisz tulipany w pobliżu drzew, niech będą to gatunki które późno wydają liście. W ten sposób tulipany złapią maksymalnie dużo słońca, zdrowo odżywią swoje cebulki i równie pięknie zakwitną na następny rok.Jak sadzić tulipany?
Wyjątkowo udane połączenie trawnika i tulipanów, zwykle trudne do osiągnięcia.


Kiedy sadzić tulipany?


Tulipany sadzi się jesienią, od września do końca października. Przed nadejściem zimy muszą zdążyć wypuścić korzenie. Na pewno głupim pomysłem jest sadzenie tulipanów wiosną, ale o tym powiem jeszcze później.

Jak sadzić tulipany? - to musisz wiedzieć:


Przy sadzeniu tulipanów trzeba jeszcze pamiętać o właściwej głębokości sadzenia. Duże cebulki wysokich odmian (np. tulipany z grupy Triumph albo tulipany Darwina) posadź na głębokość około 15cm, mniejszym odmianom i gatunkom, np. tulipanom botanicznym, wystarczy głębokość około 10cm. Dlaczego trzeba sadzić cebulki tak głęboko?
Wiosną, kiedy tulipany zaczną zakwitać mogą się łatwo przechylić a nawet złamać, jeśli nie będą stabilnie tkwić w podłożu, a tak będzie tylko wtedy jeśli posadzisz je na właściwą głębokość.

Nie żałuj tulipanom właściwej głębokości sadzenia,
dzięki temu nie połamią się podczas kwitnienia.
[zapamiętaj ten częstochowski rym]

Cebulki tulipanów na rabatach posadź co 10-15 cm. Nie wygłupiaj się też z sadzeniem pojedynczej cebulki, bo nie uzyskasz żadnego efektu. Kwiaty cebulowe sadzi się w grupach po co najmniej 5-7 sztuk, ewentualnie w rozproszeniu, ale zawsze jest to więcej niż jedna sztuka.


Jak sadzić tulipany?
Tulipany posadzone w grupie zawsze zrobią piorunujące wrażenie.


Przed posadzeniem cebulek tulipanów warto jeszcze pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed zjedzeniem przez gryzonie. Krety, chociaż kopią tunele i mogą niechcący uszkodzić pazurami cebulki, nie będą zainteresowane ich zjedzeniem. Co innego nornice - jeśli masz w swoim ogródku nornice koniecznie posadź cebulki w plastikowych ażurowych koszyczkach. Niestety większość koszyczków jest bardzo płytka i nadaje się tylko do sadzenia krokusów, kosaćców cebulowych, szafirków lub przebiśniegów. Jeśli nie znajdziesz koszyczka o odpowiedniej wysokości możesz wykorzystać zwykłe, produkcyjne doniczki. Doskonale sprawdzą się np. cebulki po sprzedawanych jesienią chryzantemach, ponieważ mają w dnie mnóstwo otworów. Jeśli i takich doniczek nie masz (co z ciebie za ogrodnik?!), każda inna doniczka będzie równie dobra, pod warunkiem że ją mocno podziurawisz. Przez te otwory cebulki będą później wypuszczać swoje korzenie.
Sadzenie cebulek w koszyczkach lub doniczkach ma jeszcze tą zaletę, że cebulki nie zginą w ziemi i latem łatwo je wykopiesz. Brzeg koszyczka powinien znajdować się na równi z poziomem ziemi.


Jak sadzić tulipany?
Pora posadzić to i owo.


Przy sadzeniu kwiatów cebulowych, zwłaszcza na trawniku, możesz korzystać z pomocy ręcznej sadzarki do cebulek. Pamiętaj tylko, że wysokość sadzarki to nie jest wysokość odpowiednia do sadzenia wszystkich gatunków kwiatów cebulowych. Dla tulipanów może być trochę za mała (za krótka). 

Tulipany możesz także posadzić do doniczek, które później zakopiesz na rabacie, a wiosną wykopiesz i przeniesiesz w inne miejsce. Tulipany rosnące w doniczkach mogą być posadzone trochę gęściej i płycej, niż bezpośrednio w gruncie. Inaczej wymagałyby ogromnej beczki, a nie zgrabnej doniczki.

Kiedy już wybrałeś odpowiednie stanowisko, przyglądnij się uważnie swojej ziemi. Ciężką, gliniastą i zbitą ziemię rozluźnij mieszając ją z gruboziarnistym piaskiem. Stanie się przez to bardziej przepuszczalna, po deszczu nie będzie zalegać w niej woda, a cebulki tulipanów nie będą gnić.

Teraz już możesz posadzić swoje cebulki.

Jeśli jesień jest długa i ciepła czasami może się zdarzyć, że tulipany jeszcze przed nadejściem zimy wypuszczą swoje kiełki i tak przyczajone postanowią przetrwać zimę. Wtedy warto okryć je gałązkami drzew iglastych, ale nie dlatego, że cebulki mogłyby przemarznąć (to mało prawdopodobny scenariusz) ale dlatego, żeby nie przemarzły właśnie te kiełki - to z nich wiosną rozwiną się liście. Uszkodzone mrozem nie będą wyglądały atrakcyjnie.

Okrycie trzeba koniecznie usunąć wiosną, bo kiedy kiełki zaczną rosnąć i wydłużać się, będą musiały przebić się przez okrywające je gałązki. Cienkie i wątłe pędy łatwiej się przewrócą i połamią.

Trudne pytanie #1:

Czy cebulki tulipanów trzeba wykopywać co roku?


Nie, to nieprawda, wcale nie trzeba. Warto jednak to zrobić w przypadku:


 • gdy chodzi o tulipany pełnokwiatowe lub wielokwiatowe. To wrażliwe odmiany, które są już tak wycackane przez hodowców, że potrzebują mnóstwa składników odżywczych i jak najlepszych warunków.
 • kiedy kępa tulipanów zrobiła się już tak gęsta, że warto byłoby ją rozdzielić
 • jeśli ziemia w twoim ogródku jest kiepskiej jakości, uboga w składniki pokarmowe. Wykop wtedy cebulki tulipanów latem i jesienią posadź je w innym miejscu.
 • kiedy masz taki kaprys, za dużo czasu, albo chcesz zmienić koncepcję obsadzenia swojej rabaty.


Trudne pytanie #2:

Czy można sadzić tulipany wiosną?


Generalna zasada jest taka:

Dwa lata temu odwiedziłem Holandię. To był spontaniczny wyjazd autostopowy na majówkę. Jaką pamiątkę można przywieźć z Holandii, jeśli nie cebulki tulipanów? Przywiozłem oczywiście całą torbę cebulek, jednak pojawił się właśnie taki dylemat: co z nimi zrobić? W maju tulipany powinny powoli kończyć kwitnienie i jest to najgorsza pora by je sadzić. Cebulki były w kiepskim stanie, ponieważ przeleżały w chłodniach całą jesień, zimę i wiosnę, aż w końcu zmarnowane trafiły na targ. Niektóre z nich były już lekko zapleśniałe, niektóre przesuszone, a niektóre zaczynały kiełkować. Postawiłem wszystko na jedną kartę i posadziłem je natychmiast. Nie wykiełkowały w tym samym roku, ale dopiero na wiosnę następnego roku. Z 25 cebulek tylko kilka wypuściło niewielkie liście, ale żadna nie zakwitła. Dopiero w tym roku te cebulki, które przeżyły, wydały kwiaty.
Dlaczego tak się stało?

Te cebulki przeszły prawdziwe pranie mózgu. Zwariowały dlatego, że nie mogły zacząć wzrostu wtedy, kiedy powinny. Oczywiście wiedziałem, że tak się może stać, ale kupując je zależało mi po prostu na pamiątce, a nie na natychmiastowym efekcie. Wiedziałem, że nie zakwitną w tym samym roku.


Jak sadzić tulipany?
Te cebulki tulipanów zaczęły już kiełkować. To bardzo zły znak.


Dlatego pamiętaj:

Jeśli posadzisz cebulki tulipanów wiosną, zrobisz im pranie mózgu. Być może zakwitną, ale nie wcześniej niż za dwa lata. O ile przeżyją, odpłacą Ci się pięknym za nadobne.

Tak, kwiaty też mogą być mściwe.
Zapamiętaj to, i leć sadzić tulipany. Teraz możesz to robić bezkarnie.


Jak sadzić tulipany?


Jeszcze Ci mało?
Więcej o tulipanach znajdziesz tutaj: tulipany w szołbiznesie

15 komentarzy:

 1. Hop, hop! Bardzo cenne informacje! Nie zdążyłam wetknąć w ziemię 10 cebul czarnych tulipanów, które dostałam w prezencie z Holandii! To był maj! ;o)
  A teraz pytanie od czapy! Ale ogrodnicze! O maliny! Badylki wsadzone chyba ze trzy lata temu, nareszcie zaczęły produkować owoce, ale produkują je całą parą teraz! Akcja rozgrywa się na letnisku, 300 km od Warszawy i w zasadzie trzeba się zwijać do domu, a tu maliny nie dają się ruszyć ;o) Czy ścięciem (teraz? na wiosnę?) można wpłynąć na termin owocowania? Od razu zeznaję, że nie wiem jak się nazywa ta odmiana (nawet nie miałam okazji zapisać, bo ofiarodawca też nie wiedział! A więc Wuju Dobra Rado poradź! ;o)
  Przy okazji zapraszam do siebie - piszę o sensownym jedzeniu, a więc dość blisko sensownego produkowania żywności! http://silkdressdiet.blogspot.com/
  Pozdrowienia znad żuławskiej grządki! Katarzyna Kozłowska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hop hop! :) Jeśli maliny owocują teraz, to muszą być maliny tzw. jesienne które owocują na pędach jednorocznych. Zapewne od upalnego lata i suszy trochę im się poprzestawiało, bo powinny zacząć owocowanie znacznie wcześniej, już w sierpniu. Najlepiej zostawić je teraz w spokoju i zebrać tyle owoców ile się jeszcze uda przed zimą. Wczesną wiosną zanim jeszcze rozwiną się pierwsze pączki wytnij wszystkie ich pędy przy samej ziemi i podlewaj jeśli znów będą miały sucho, by wcześniej zakwitły i wydały owoce na czas. Pozdrowienia!

   Usuń
  2. Nie ma czegos takiego jak czarny tulipan. Pracuje przy nich w Holandii 7 lat. To bardzo ciemny fiolet a nie czerń i pewnie chodzi o Midnight

   Usuń
 2. Tulipanowy zawrót głowy. Fajny wpis. W Lidu są wielkie wory cebulek zdaje się 150 sztuk w każdym worku. Kurcze, chyba zakupię...piękne te na Twoim zdjęciu, mój ogród ciągle w budowie (albo przebudowie jak kto woli:)), masa już mi się zagubiła na rabatach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja, mimo że ogród mam młody (tzn. młody dla mnie, bo sam w sobie jest tutaj od 35 lat jakoś), to już zdążyłam pogubić cebulki. Zawsze myślę, że pamiętam gdzie wyszły, a jesienią stoję i się zastanawiam... gdzie jest miejsce jeszcze by nowe cebule wsadzić ;)
  P.S. Bardzo mi się podobają Twoje ostatnie wpisy. Wydaje mi się, czy jakoś więcej humoru w nich? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  mam podobna sytuację? kupiłam cebulki w Holandii jako pamiątkę. Cebulki zaczęły już kiełkować jak na zdjęciu. Co w takim razie radzisz zrobić? Przechować je w jakimś chłodnym miejscu, np w lodówce do października??

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny artykuł, sporo informacji dobrych dla początkujących, napisany z humorem, lekko. zachwycają mnie tulipany wiosną a szkoda, że nie kwitną do jesieni.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jestem zdziwiona. Bywało, że sadziłam tulipany wczesną wiosną i zawsze mi zakwitały(?)

  Dorka

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie. Właśnie zabieram się za gruntowny remont jednej z rabat w moim ogrodzie. Rosną na niej też tulipany,które muszę wysadzić. Moje pytanie co zrobić z cebulami wysadzownymi na wiosnę? Można je jakoś uratować? Wsaszić z liśćmi do doniczek czy całkowicie ściąć i wsaszić na nowe miejsce?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykop tulipany razem z liśćmi i cebulami i posadź w nowym miejscu lub do donic, ale w żadnym razie nie ścinaj im liści jeśli chcesz by zakwitły w następnym roku.

   Usuń
 9. Bardzo lubię tulipany już od małej dziewczynki :) Kiedy najlepiej je sadzić?

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiam się tylko, czy takie rośliny wymagają jakiegoś specjalnego nawożenia. Przyznam szczerze, że nie mam zbyt dużej wiedzy o ogrodnictwie, a marzy mi się piękne pole tulipanów. Ostatnio na na stronie firmy Agrecol widziałam ciekawy produkt, ale nie wiem, czy nadaje się on do tej konkretnej odmiany. Co Pan poradzi?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...