niedziela, 20 września 2015

Jak mieć ładne wrzosy na balkonie?

jak mieć ładne wrzosy na balkonie
Wrzesień ma tylko jedno kwiatowe imię: wrzosy. Wrzosy są wszędzie: szczęśliwcy tworzą z nich w ogrodach rozległe i barwne wrzosowiska wyglądające jak biało-różowe poduchy, balkonowi potentaci obsadzają nimi wszystkie donice a cała reszta, mam nadzieję, wpatruje się w chociaż jednego, symbolicznego wrzosa na przyokiennym parapecie. Bo bez wrzosów nie ma prawdziwej jesieni!Zanim wpadniesz we wrzosowe szaleństwo opanuj się po raz ostatni i zapamiętaj jak uprawiać wrzosy, a zacznij od...

3 ważne rady: jak kupować wrzosy?


Po pierwsze - nie daj się skusić niskim cenom sadzonek w wielkich wielobranżowych marketach. Jeśli wrzosy stały w nich długo to na pewno są przesuszone (czasami nawet: ususzone!). Zwykle nikt ich tam nie podlewa. Poza tym - marketowa klimatyzacja i sztuczne oświetlenie źle wpływa na zdrowie roślin. 

Wrzosy w marketach kupuj tylko wtedy, gdy wypatrzysz świeżą dostawę.


jak kupować wrzosy


Po drugie - nie bój się wyjąć wrzosa z doniczki. Nie musisz sprawdzać każdej sadzonki, ale nie rezygnuj z tego zupełnie. Nie kupuj kota w worku! Sprawdź, czy korzenie nie są zupełnie zaschnięte albo przeciwnie - zgniłe od nadmiaru wody. Korzenie nie powinny przerastać zupełnie poza otwory doniczki, albo być czarnego koloru. Zdrowe korzenie wrzosów są jasnobrązowe, a ich końcówki - białawe. Uwaga: możesz nawet powąchać podłoże, czy nie śmierdzi zgnilizną. A wszystko to, by wybrać jak najlepszy okaz ;)

wrzosy w doniczkach


Masz takie same prawo sprawdzić, czy korzenie wrzosów są zdrowe jak wtedy, gdy kupując żarówkę testujesz ją czy nie jest spalona!

Po trzecie - upewnij się, że kwiaty wrzosów nie opadają albo nie przebarwiają się na brązowo, a sadzonka nie jest podsuszona od dołu (wszystkie liście powinny być żywozielone). 

Jakie odmiany wrzosów wybrać?


Oczywiście takie, jakie podobają Ci się najbardziej. Dobrze jednak będzie jeśli zdecydujesz się wybrać takie odmiany wrzosów, które nie kwitną w tym samym czasie. Kupując we wrześniu sadzonki w centrum ogrodniczym lub w szkółce (najlepiej specjalizującej się w uprawie roślin wrzosowatych - wtedy będziesz mieć pewność, że sadzonki są dobrej jakości) gdzie wybór odmian jest zwykle olbrzymi od razu zauważysz, że jedne wrzosy już kwitną a inne dopiero rozwijają swoje pąki. Kieruj się nie tylko kolorem kwiatów, ale także stopniem ich rozwoju. W ten sposób znacznie przedłużysz atrakcyjność swojego balkonowego wrzosowiska - a o to przecież chodzi, by cieszyć się nim jak najdłużej.


wybieramy wrzosy


W jakiej ziemi posadzić wrzosy na balkonie?


Przygotowując jesienne balkonowe aranżacje musisz się najpierw zastanowić, czy chcesz posadzić wrzosy solo czy w kompozycji z innymi roślinami. Najlepsze będzie to pierwsze rozwiązanie. Wrzosy ładnie rozwijają się w swojej ulubionej kwaśnej ziemi (o odczynie pH 4,0 - 5,5). Możesz wybrać dla nich specjalne podłoże do uprawy wrzosów lub każde inne o kwaśnym odczynie - poszukaj takiej informacji na opakowaniu. Niestety większość innych balkonowych kwiatów źle rośnie w aż tak kwaśnym podłożu, więc musisz podjąć decyzję: czy chcesz przez długi czas mieć piękne wrzosy, czy ładną, wielogatunkową kompozycję na chwilę. Na dno doniczki nie zapomnij nasypać warstwy drenażu, np. z keramzytu. O tym, że prawdziwa doniczka musi mieć otwory odpływowe chyba nie muszę już wspominać? :)

Kwaśna ziemia jest bogata w torf, który słabo utrzymuje wilgoć. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu swoich wrzosów, by ich nie zasuszyć!

Ile wrzosów posadzić w jednej doniczce?


Jak bardzo by się nie starać i tak będzie to kompozycja sezonowa. Tutaj nie ma więc takich ograniczeń jak w przypadku zakładania wrzosowiska na lata, wrzosowy balkon ma być ładny od razu, tu i teraz. Sadzonki wrzosów można sadzić gęsto, co kilka-kilkanaście centymetrów, tak żeby ich pędy całkowicie zasłoniły podłoże. Wolną przestrzeń dookoła sadzonek można również wypełnić suchym mchem, porostami, szyszkami, korą albo innymi jesiennymi gadżetami.


wrzosowe kompozycje
Podlewanie i nawożenie wrzosów na balkonie


Od razu po posadzeniu wrzosów do skrzynek sadzonki należy obficie podlać. O ich prawidłowe nawodnienie dbamy także zimą w czasie bezmroźnych dni. Wiadomo, że te rośliny kupujemy głównie jesienią, kiedy są najpiękniejsze. Nie jest to dla nich najszczęśliwsza pora na przesadzanie, ale to już inna kwestia. Dość powiedzieć, że posadzone w świeżej ziemi wrzosy nie będą wymagały nawożenia aż do wiosny. O ile oczywiście do niej doczekają, a to będzie zależeć od prawidłowego przezimowania kompozycji.

Wrzosów po posadzeniu jesienią nie trzeba nawozić aż do wiosny!


wrzosowisko


Pielęgnacja wrzosów na balkonie zimą. Jak je zabezpieczyć?


Wszystkie zimujące w skrzynkach i donicach rośliny, w tym również wrzosy, łatwo mogą przemarznąć, nawet jeśli teoretycznie są mrozoodporne. Rosnąc w pojemnikach ich korzenie mają ograniczone możliwości wzrostu. Dodatkowo same wrzosy wytwarzają bardzo płytki system korzeniowy (znajduje się on głównie w górnej warstwie podłoża), dlatego tym łatwiej mogą przemarznąć. Na zimę najlepiej ustaw wrzosowe kompozycje blisko siebie, jedna doniczka obok drugiej na podkładce ze styropianu. Każdą doniczkę możesz również owinąć dookoła jutą lub włókniną. Od góry wrzosy przykryj gałązką z drzewa iglastego (możesz wykorzystać gałązki bożonarodzeniowej choinki, zanim ją wyrzucisz!) albo warstwą białej agrowłókniny. To powinno wystarczyć.

Kiedy i jak przycinać wrzosy?


Nawet wrzosy uprawiane na balkonie wymagają wiosennego przycinania. Jeśli jesienna kompozycja z wrzosów przetrwała zimę i nie okazała się tylko krótkotrwałą ozdobą warto o nią zadbać wiosną i odświeżyć ją tak, by i kolejnej jesieni ładnie zakwitła. Cięcie wrzosów wykonujemy w marcu-kwietniu. Sekatorem skracamy wszystkie długie pędy na których w ubiegłym sezonie pyszniły się kwiaty. Wyrównujemy przy tym także pozostałe pędy, by cała roślina miała postać równej czuprynki. Kwiaty pojawią się na łodyżkach, które wyrosną latem.


szkółka roślin wrzosowatych


Wszystkie piękne zdjęcia wrzosów wykonałem podczas wizyty w niesamowitym ogrodzie wrzosowym u Państwa Magdaleny i Marka Majewskich w Witowicach. Prowadzą oni Szkółkę Roślin Wrzosowatych "Majewscy". Serdeczne podziękowania za wspaniałe i ciepłe przyjęcie!

3 komentarze:

  1. Oj dziękuję za takie porady bardzo się przydały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za porady proste, jasne i konkretne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy jeżeli zapomniałam przyciąć wrzosów, to czy mogę zrobić to teraz czy lepiej już w przyszłym roku?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...