sobota, 26 września 2015

Jesienne dekoracje: lampiony z butelek

lampiony z butelek
Puste butelki po winie lub nalewkach można łatwo ozdobić, by stały się dekoracyjnym uzupełnieniem jesiennych aranżacji. Wystarczy opróżnić wcześniej butelkę (to najprzyjemniejsza część!), odciąć z niej denko, ozdobić liśćmi i nakryć nią świeczkę - podgrzewacz. Takie jesienne lampiony wspaniale rozświetlą wieczorny ogród, stolik na balkonie, werandzie lub tarasie. A przy posiadówce w miłej atmosferze można przy okazji spreparować kolejne butelki do wykorzystania jako ozdoby...
Jak zrobić lampion z butelki?


Super łatwo. Najpierw jednak zgromadź odpowiedni materiał: kolorowe butelki po winach lub nalewkach o ciekawych kształtach albo przezroczyste butelki np. po kefirze. Wbrew pozorom te ostatnie można jeszcze znaleźć w sklepach, a nie tylko w postaci skamielin z minionej ery.
Od butelek trzeba będzie odciąć denko tak, by móc włożyć do ich środka małe świeczki - podgrzewacze.

butelka po nalewce
Jesienny lampion z butelki wypełniony światłem świecy. Poprzednie wypełnienie też było niczego sobie.

Jak równo przeciąć szklaną butelkę?

Zrób to sam!


Sposobów na idealne przecięcie szklanej butelki jest co najmniej kilka, ale wbrew pozorom nie jest to taki proste. Jeden z nich, chyba najpopularniejszy, polega na obwiązaniu butelki dratwą albo kawałkiem włóczki nasączonej denaturatem, podpaleniu sznurka i szybkim zanurzeniu butelki w lodowatej wodzie. Próbowałem tej metody wielokrotnie, niestety nigdy mi to nie wychodziło - butelka albo w ogóle nie chciała pęknąć, albo pękała bardzo krzywo. Znalazłem jednak rozwiązanie tego problemu, które zawsze się sprawdza.

Oto czego będziesz potrzebował:

 • Butelka, którą chcesz przeciąć
 • Nożyk do cięcia szkła - dostaniesz go w każdym markecie budowlanym lub sklepie z narzędziami za kilkanaście złotych. Popularnie nazywa się go "diamentem".
 • Miska z lodowatą wodą (z kostkami lodu)
 • Wrzątek prosto z czajnika.

Nożykiem do cięcia szkła obrysuj butelkę w miejscu w którym chcesz by pękła. Okrąg musi być idealnie równy. Zanurz butelkę w ciepłej wodzie by się rozgrzała. Następnie nalej do niej wrzątku do poziomu narysowanego okręgu i natychmiast zanurz ją w misce z lodowatą wodą. Usłyszysz dźwięk pękającego szkła, a butelka pęknie w miejscu w którym nożykiem do cięcia szkła narysowałeś okrąg. Denko butelki samo opadnie na dno miski. Jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stanie powtórz operację z nalewaniem wrzątku i zanurzaniem w lodowatej wodzie. Bądź ostrożny, bo krawędzie przeciętej butelki są bardzo ostre. Możesz dla bezpieczeństwa oszlifować je metalowym pilnikiem.

Jak ozdobić butelkę jesiennymi liśćmi?


Liście muszą być świeże, jeszcze niezupełnie wyschnięte. Suche liście będą się łamać i kruszyć, więc ciężko będzie je przykleić. Wybierz najbardziej kolorowe liście (żółte liście są najlepsze, bo nie stracą koloru po wyschnięciu, czerwone i pomarańczowe wkrótce zbledną, a brązowe są nudne) o ciekawym kształcie - będą rzucać piękne cienie.

bottle lantern
jesienna dekoracja okna: lampion z butelki


Naklej liście na zewnętrzną powierzchnię butelki używając bezbarwnego, uniwersalnego kleju (ja używam kleju UHU lub Dragon). Dociśnij liście mocno do butelki. Klej może wypłynąć, a zasychając zrobią się w nim pęcherzyki powietrza, które po podświetleniu płomieniem świeczki będą wyglądać bardzo fajnie.
Odstaw udekorowaną butelkę do wyschnięcia.
Kiedy butelka będzie już gotowa przygotuj świeczkę - podgrzewacz umieszczoną w szklanym świeczniku i nakryj ją butelką. Proste, prawda?


jesienna dekoracja


Takie butelkowe lampiony możesz postawić wśród innych domowych, jesiennych dekoracji, wzdłuż ogrodowych ścieżek, na tarasie a nawet na parapecie. Pamiętaj tylko, by nie zostawiać ich na całą noc bez opieki i nie zapalaj świeczek kiedy pada deszcz - rozgrzana płomieniem świecy butelka może łatwo pęknąć pod wpływem zimnych kropel deszczu.

BONUS:

Cięcie i ozdabianie pustych butelek to tylko jeden ze sposobów na ciekawą jesienną dekorację. Jeśli masz dwie lewe ręce do takiego majsterkowania, kolorowe butelki po winie możesz także wykorzystać w ogrodzie tworząc z nich ogrodową biżuterię. Wystarczy nadziać butelki na bambusowe tyczki. Zobacz jak interesująco wyglądają niebieskie butelki na rabatach z jesiennymi trawami. Pamiętaj tylko, aby z tym nie przesadzić, w końcu ogrodowe rabaty to nie skład butelek!

niebieskie butelki po winie wśród traw ogrodowych
Ogrodowa biżu: niebieskie butelki po winie wśród jesiennych traw.
Masz inny pomysł na wykorzystanie pustych butelek? Podziel się nim ze mną w komentarzu

7 komentarzy:

 1. Bardzo oryginalny pomysł! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dłuższego czasu marzą mi się wiszące lampki z butelek. Nie znalazłam jednak dobrego sposobu aby je przeciąć. Teraz chyba mam :) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze... A Ja tyle butelek zawsze wyrzucałam!
  Fajne są te pomysły!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajnie wygląda te butelki z liśćmi. Bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...