Jak pisać ciekawy blog ogrodniczy? Jaka jest jego specyfika i czy(m) różni się od innych blogów? Sprawdź co zrobić, by twój blog był najlepszy, niezależnie czy jest to typowy blog ogrodniczy, czy wesołe przygody uschniętej paprotki na wakacjach!
Czy blog ogrodniczy to blog specjalistyczny?
Bardzo łatwo można wpaść w pułapkę i pomyśleć, że blog ogrodniczy zawsze będzie skierowany tylko do wąskiego grona odbiorców: miłośników roślin, posiadaczy ogrodów i przydomowych ogródków, działkowców, właścicieli balkonów i tak dalej. Myśląc analogicznie, blogi kulinarne powinny zatem znaleźć odbiorców jedynie wśród osób zainteresowanych gotowaniem, a blogi modowe - wśród osób mniej lub bardziej podążających za modą. Zastanów się jednak, czy ogrodnik nie jest konsumentem takich samych dóbr, jak każdy inny? Czy dzień ogrodnika - amatora aż tak bardzo musi różnić się od dnia mola książkowego, szafiarki, kucharza lub miłośnika motoryzacji? Niekoniecznie. Doskonałym przykładem są blogi parentingowe - z założenia o dzieciakach, ale rodziny z dziećmi są przecież konsumentami wszystkiego.
Pisz o wszystkim, tylko nie o swoim ogrodzie
Będąc właścicielem działki, balkonu czy ogrodu marzeń na pewno masz ułatwione zadanie. Możesz opisywać swój ogród i wrzucać setki pięknych zdjęć, które w nim wykonałeś. A co w sytuacji kiedy jedyne czym dysponujesz to kolekcja kilku roślin doniczkowych mieszkających na przyokiennym parapecie albo zrujnowane podwórko? Możesz być blogerem - ogrodowym podróżnikiem, ogrodniczym fashionistą albo blogerem ogrodniczo - kulinarnym. Poszukaj też inspiracji dookoła. Opowiedz o tym, co masz lub co chciałbyś mieć i drąż każdy inspirujący Cię temat. Twój blog nie musi być przecież typowym blogiem ogrodnika; zwłaszcza jeśli (jeszcze) nim nie jesteś. Każdy kiedyś zaczynał i nie trzeba się tego wstydzić.
Pan z poradnika ogrodnika
Jako twórca bloga jesteś na nim królem. To ty decydujesz o wszystkim co się na nim znajdzie. Uważaj jednak by nie zapędzić się w kozi róg. Pisząc porady ogrodnicze stajesz się specjalistą, który mówi jak ma być lub jak być powinno. Będąc ekspertem od ogrodnictwa stawiasz się w sytuacji, w której oczekuje się od ciebie nieomylności, a kiedy wyjedziesz na dłuższe wakacje dopuścisz do bezkrólewia w swoim własnym królestwie. Po powrocie sytuację można szybko opanować, ale w sieci nic nie znika. Blog na pół gwizdka to żaden blog. Przygotuj się na pracę 24h na dobę albo odpuść sobie od razu.
To wszystko, czym blogowanie nie jest. |
O czym pisać na blogu ogrodniczym
Pisząc bloga ogrodniczego zrób wszystko, by znalazł jak najszersze grono odbiorców. Gdyby Adam Mickiewicz pisał tylko do szuflady, nikt by o nim nie usłyszał. Przedstaw się czytelnikom i powiedz skąd się wziąłeś. Blog to nie Polska Agencja Prasowa, nikt nie szuka na nim gołych informacji - blog to emocje, a emocje tworzą ludzie. Nie opisuj po raz setny nowej odmiany pomidora, nie jesteś Wikipedią z którą nie możesz i nie chcesz konkurować. Napisz o nim w taki sposób, jak jeszcze nikt nigdy nie napisał lub nie pisz o nim wcale.
Poza tym - pisz o wszystkim. Wybierz główny temat wokół którego będziesz się poruszać i na którym się znasz. Możesz opisywać ogrody, które odwiedziłeś, pokazywać projekty ogrodów które przygotowałeś, aranżacje lub kompozycje roślinne lub zdradzić swoje patenty dotyczące pielęgnacji ogrodu. Centralnym tematem twojego bloga może być nawet zasuszona paprotka, z którą jeździsz na wakacje. Wybór masz nieograniczony. Pokaż tylko, że warto czytać o twoich paprotkowych przygodach.
O tym też możesz pisać na swoim blogu. Spróbuj i zobacz, co się stanie. |
Najlepszy blog ogrodniczy
W sieci znajdziesz wiele blogów ogrodniczych. Jedne są śmieszne, inne poważne, jeszcze inne profesjonalne albo amatorskie, niektóre towarzyskie, inne eksperckie. Czytaj i podglądaj innych a później o tym zapomnij i stwórz blog, który będzie lepszy. To nie stanie się od razu, nie jutro ani nie za tydzień. Naucz się cierpliwości, pisz i obserwuj swoje posty. Praktyka czyni mistrza!
Ogrodniczy blog firmowy
Blog ogrodniczy może być doskonałym kanałem do kontaktu z potencjalnymi klientami jeśli prowadzisz np. ogrodniczy sklep internetowy. Utwórz na swojej stronie zakładkę blog, którą będziesz regularnie aktualizował. Pokaż co słychać w twojej szkółce lub magazynie. Wrzucaj ciekawostki i bieżące informacje z życia firmy, promocje, konkursy, wyprzedaże, rekomendacje i opisy swoich produktów. Pokaż innym, że twoja firma żyje!
Twój blog to twój ogród. Nigdy nie będzie skończonym projektem. Będzie żył, zmieniał się, przechodził lepsze i gorsze okresy. Czasami wyda słodkie plony, a czasami hejterzy obsiądą go jak stonka ziemniaki. Pamiętaj tylko, by uprawiać swoje internetowe grządki najlepiej jak potrafisz!
Ten wpis przygotowałem na podstawie mojej prezentacji "Jak uprawiać internetowe grządki?", którą wygłosiłem na 2. Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych na Wystawie "Zieleń To Życie" 2015 w Warszawie.
Nie trzeba mieć tylko bloga typowo ogrodniczego aby umieszczac wpisy o ogrodzie. Ja takiego mam i docieram do szerokiego grona dzięki temu.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że nie trzeba - nigdzie tak nie twierdzę :)
UsuńTe wskazówki na pewno wskażą dobrą drogę nowym blogowiczom. :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)
OdpowiedzUsuńHa no to będę dbać o swój ogród :P
OdpowiedzUsuńIdę swoje grządki plewić:) Fajny post!
OdpowiedzUsuńBrzmi jakby to było bardzo łatwe i przyjemne, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest, wiem o czym mówię - jednak wskazówki bardzo dobre, fajny wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMega pozytywny i zachęcający do blogowania wpis ! dzięki i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSkorzystam ze wskazówek na moim blogu ( http://ogrodbarw.blogspot.com/ )
OdpowiedzUsuńdziękuję i pozdrawiam
Brak ogrodu to nie żadna przeszkoda dla miłośników ogrodów;) O rośliny doniczkowe w domu, trzeba również dbać, aby pięknie kwitły:) poza tym można wrzucać zdjęcia ogrodów znajomych, sąsiadów itp. pisać jak oni dany ogród wykonali, co można w nim zmienić itd.;)
OdpowiedzUsuńFajny tekst, wróże przyszłość na blogu i życzę jak najwięcej odsłon. Trafione wskazówki.
OdpowiedzUsuńOd jakiegoś czasu tworzę swój spis ciekawych blogów o projektowaniu, zakładaniu, pielęgnacji ogrodów. Cieszę się, że tu trafiłam i znalazłam wiele ciekawych porad. Dodaję do ulubionych:)
OdpowiedzUsuńSuper przydatne wskazówki o których nawet bym nie pomyślała, dzięki za wpis
OdpowiedzUsuń