środa, 28 października 2015

Dom cały w pnączach

winobluszcz trójklapowy nie niszczy elewacji budynku
Żadna, nawet najbardziej wyszukana elewacja budynku nie dostarczy tylu wrażeń co ściana porośnięta pnączami. Dzięki niej cały dom może zmieniać barwy jak kameleon - od żywej zieleni latem po ognisty pomarańcz jesienią. Jednym z najpiękniejszych gatunków, a do tego łatwym w uprawie i szybko porastającym ściany, jest winobluszcz trójklapowy. Zobacz ile ma zalet i jakiej metamorfozy domu potrafi dokonać!
Pnącze na mur - beton


Domy oplecione pnączami wyglądają atrakcyjnie przez cały sezon: wiosną i latem pokrywają się ścianą zieleni, jesienią płoną ciepłymi barwami, a zimą przyciągają oko pełzającymi po ścianie nagimi pędami.

dom cały w pnączach

Jesienią szczególnie pięknie wyglądają domy w całości porośnięte pnączami, których liście przebarwiają się na ciepłe kolory. Od dawna moim ulubionym pnączem, chętnie sadzonym przy domach i budynkach jest winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) ten gatunek oplata także mury Wawelu w Krakowie! Tworzy zwartą ścianę zieleni, a jego liście wyglądają z daleka jak żywe koronki. Ma zdecydowanie więcej zalet niż wad i mało który gatunek jest w stanie dorównać mu jesiennym ubarwieniem liści.

okno otoczone przebarwiającym się winobluszczem

Zalety pnączy posadzonych przy ścianie budynku: • Zwiększają ilość zieleni w naszym otoczeniu
 • Nie wymagają rozległej przestrzeni do uprawy
 • Rosną bardzo bardzo szybko i bujnie
 • Jeśli nie masz ogrodu, dom obrośnięty pnączami będzie jego namiastką
 • W lecie zielona ściana liści chroni przed nagrzewaniem się elewacji budynku, a zimie stanowi dodatkowe ocieplenie (tylko w przypadku zimozielonych pnączy, takich jak bluszcz)
 • Chronią elewację przed zamoczeniem deszczem
 • Wyciszają budynek przed hałasem i wiatrem (wpływają na utrzymanie stabilnej temperatury w budynku)
A jakie zalety ma winobluszcz trójklapowy?
 • Winobluszcz trójklapowy dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale radzi sobie również z głębokim cieniem - obrasta także ściany od północnej strony
 • Jego liście układają się regularnie jak dachówki, równomiernie pokrywając całą powierzchnię
 • Pomiędzy jego pędami znajdują schronienie liczne zwierzęta - owady i ptaki (kryją się w nim zarówno komary jak i polujące na nie pająki)
 • Jesienią liście winobluszczu trójklapowego przebarwiają się na płomienne barwy: od żółtej i pomarańczowej poprzez różową do ostrej czerwieni
 • Po opadnięciu liści ozdobę stanowią granatowe jagody
 • Łatwo się rozmnaża - odcięte pędy szybko się ukorzeniają


okno obrośnięte pnaczami

Wady pnączy posadzonych przy ścianie budynku:

Na przykładzie winobluszczu

 • Winobluszcz trójklapowy wspina się po podporach, czyli również po elewacji specjalnymi przylgami. Jeśli tynk jest uszkodzony i znajdują się w nim pęknięcia przylgi chętnie je wykorzystają i w efekcie mogą doprowadzić do powiększenia pęknięć.
 • Winobluszcz trójklapowy może się wspiąć po praktycznie gładkich powierzchniach, ale pozostawia ślady po przylgach, kiedy zostanie oderwany od elewacji, a więc może ją brudzić, czyli w pewien sposób zniszczyć, bo pozostałe ślady trudno jest usunąć (trzeba je zeskrobać i zamalować)
 • Często mówi się, że posadzenia pnącza obok budynku osusza mury budynku. Jest to prawdą tylko po części, ponieważ roślina może wymagać podlewania podczas suszy, zwłaszcza w pierwszych 2-3 latach po posadzeniu
 • Niektóre pnącza, tak jak winobluszcz trójklapowy rosną bardzo bujnie i w szybkim czasie pokryją nie tylko całą ścianę, ale też wszystko co się na niej znajduje - anteny telewizyjne, linie telefoniczne, rynny, parapety, a czasem również dach. Niektóre elementy mogą w ten sposób ulec uszkodzeniu, a rynny lub kable - zerwaniu. Winobluszcz trzeba mieć na oku!
Nie zmienia to faktu, że ściany porośnięte winobluszczem trójklapowym wyglądają po prostu bajecznie....

jesienne barwy pnączy

winobluszcz pieknie przebarwia się jesieniąelewacja budynku pokryta winobluszczem


owoce winobluszczu trójklapowego stanowią pożywienie ptaków

10 komentarzy:

 1. Prawda wyglada bajecznie;) jednak moj maż nie godzi siena posadzenie pnączy przy domku a szkoda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmienić męża ;-)

   Usuń
  2. powtarzają wszyscy u nas ten (głupi) mit, że to niszczy budynek itp. - w krajach np. jak Francja nawet drzewa są zatopione w budynki wręcz

   Usuń
 2. bajeczne zdjęcia.
  szczególnie podoba mi to to od spodu blaszek liściowych

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam domy obrośnięte pnączami, na moim też rosną. I bluszcz wlazł bezczelnie pod dach, przelazł w ciemności na piętro i wyszedł na powietrze przy oknie łazienkowym! Będę ciąć, ale nie zamierzam się go pozbyć.
  Ciekawa jestem, czy winobluszcz trójklapowy w cieniu też się tak przebarwia. Żeby chciał choć trochę. Pięciolistkowy zmienia kolor, ale ma o wiele mniej szlachetny wygląd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się po co remontować elewacje, skoro można zastosować taki patent! Oszczędność pieniędzy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Winobluszcze są o tyle polecane, gdyż wyglądają nie tylko pięknie wiosną i latem, ale ożywiają budynek właśnie dopiero jesienią, kiedy większość roślin gubi liście.
  Zdjęcia super!

  OdpowiedzUsuń
 6. mieszkam w starej kamienicy gdzie wilgoc jest jak holera pod moim mieszkaniem parterowym mialam piekny bluszcz ale wandale oblali pierw jakims swinstwem a potem dokonczyli dziela wyslannicy soldzielni i obcieli co zostalo bo cytuje wilgoc robaki i takie bzdury a bylo sucho i pieknie

  OdpowiedzUsuń
 7. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety bluszcz niszczy elewacje przekonałam się o tym osobiście, potrafi się wżerać w tynk, pod płytki tarasowe, pod wnęki i wszelkie szczeliny których w nowym domu oczywiście nie ma ale za parę lat się pojawią .

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...