niedziela, 25 października 2015

Biały burak ćwikłowy - sensacyjna nowość!

Biały burak ćwikłowy zamiast czerwonegoJeśli sądzisz, że o burakach ćwikłowych wiesz już wszystko, to zastanów się dwa razy: czy możesz wyobrazić sobie czerwonego buraka, który... nie jest czerwony? Takiego, który rośnie i smakuje dokładnie tak samo, ale nie brudzi rąk, kuchni i sufitu? Taki właśnie jest biały burak ćwikłowy odmiany 'Śnieżna Kula', sensacyjna nowość i tegoroczny zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich, a ponadto - mój prywatny zwycięzca w walce z suszą i niekwestionowany faworyt wśród najsmaczniejszych odmian. Tego się nie da opisać, białego buraka ćwikłowego trzeba po prostu przeżyć...Buraki ćwikłowe, które nie są czerwone


Całkiem niedawno zachwalałem buraki liściowe we wszystkich kolorach tęczy, a teraz trochę na przekór, będzie o czymś zupełnie odwrotnym: buraku ćwikłowym, który został odbarwiony. 'Śnieżna Kula' jest pierwszą zarejestrowaną w Unii Europejskiej białą odmianą buraka ćwikłowego, która ma te same walory smakowe  i wymagania uprawowe co jej kolorowi kuzyni, ale nie ma jednego: czerwonego barwnika! Wyhodowano ją w toruńskiej firmie Torseed i nie jest to odmiana modyfikowana genetycznie (w przeciwnym wypadku nie zostałaby wprowadzona do sprzedaży, bo przypominam że w Polsce roślin GMO nie można ot tak sobie uprawiać na działce. Właściwie to u nas nigdzie nie wolno). Jak się to udało? Pewnie sama Matka Natura maczała w tym paluchy - czasami zdarzają się bowiem różne spontaniczne mutacje, które sprawiają że nagle z nasiona takiego jak każde inne wyrasta roślina zupełnie różna od wszystkich pozostałych, a czasami hodowcy pracują na to wiele lat (zobacz też jak powstały kolorowe kaktusy oraz inne niekolorowe warzywo, biały pomidor).

I jak tu żyć, kiedy nawet buraki nie są już zwykłymi burakami?


Białe buraki ćwikłowe uprawiane w gruncie

Białe buraki ćwikłowe zebrane na działce
Czerwone buraki torturowano tak długo, aż puściły farbę i biedaki pobladły ze strachu. A wszystko to dla twojej przyjemności. To teraz zajadaj je na zdrowie!Jak uprawiać białego buraka ćwikłowego?


Korzenie tej odmiany są kuliste i mają gładką skórkę. Charakterystyczne pierścienie po przekrojeniu są słabo widoczne. W tym roku miałem okazję uprawiać tę odmianę po raz pierwszy i jestem naprawdę zdumiony, jak doskonale poradziła sobie z upalnym latem i suszą - a muszę zaznaczyć, że buraki niemal zupełnie nie były podlewane i w pewnym momencie byłem już przekonany, że zupełnie uschną. Na szczęście nic takiego się nie stało, korzenie w dobrej formie doczekały jesiennych zbiorów i nie nękały ich żadne choroby. Większość z nich urosła do wielkości pięści z czego jestem bardzo zadowolony, bo uważam to za wielkość optymalną dla kulistego buraka. Teraz wszystkie korzenie zostały już wykopane i przygotowane do przechowywania.

Nasiona białego buraka ćwikłowego można wysiewać już od kwietnia do gruntu - co kilka centymetrów jedno nasiono, aby każde miało szansę urosnąć do solidnych rozmiarów, albo gęściej i wtedy można młode buraczki przerwać i wykorzystać jako białą botwinę.

Kiełkujące siewki białego buraka ćwikłowegoBiałe buraki ćwikłowe na botwinkę
 Białe buraki ćwikłowe tuż po wykiełkowaniu (po lewej)  i miesiąc od wysiewu (po prawej).

Często mówi się, że im zasobniejsza w składniki pokarmowe ziemia, tym warzywa urosną większe i ładniejsze. W przypadku warzyw korzeniowych nie ma to aż takiego znaczenia i od dawna obserwuję, że marchew, pietruszka czy właśnie buraki ćwikłowe dobrze rosną i wydajnie plonują także na lżejszej, piaszczystej ziemi, bo taką właśnie mam w swoim ogródku.

Białe buraki ćwikłowe w warzywniku w lipcu
Białe buraki ćwikłowe uprawiane w gruncie - lipiec.


Skąd wziąć nasiona białego buraka ćwikłowego? Można je dostać w każdym dobrze zaopatrzonym centrum ogrodniczym. 


Biały burak ćwikłowy 'Śnieżna Kula' - niezwykła nowośćBiałe buraki ćwikłowe to oczywiście nie to samo co zwykłe białe buraki, tzw. pastewne czy cukrowe, to po prostu kolejna odmiana buraka ćwikłowego, tak jak cylindryczny 'Opolski' czy stara poczciwa 'Czerwona Kula'.


Określenie "czerwony jak burak" za sprawą białego buraka ćwikłowego wkrótce nabierze nowego znaczenia.


Przepisy na białe buraki ćwikłoweBiały burak ćwikłowy pozbawiony jest charakterystycznego buraczkowego barwnika: betaniny. To dzięki niej czerwony barszcz jest czerwony, a kuchnia i ręce upaćkana na czerwono. W czołówce "Kuchennych Rewolucji" Magda Gessler macha przed kamerą dwiema szklaneczkami z czerwonym barszczem: jeden jest lichy i blady, a drugi intensywny i na pewno pyszny. Oj, zdziwiła by się pewnie gladiatorka polskiej gastronomii, gdyby tak spróbowała barszczyku z białego buraka!
Buraczana betanina może także działać uczulająco, przez co nie każdy może zostać smakoszem tego zacnego warzywa, tak jak nie każdy życzy sobie później... no, po prostu: sikać na różowo :) Dzięki białej odmianie buraka nie masz się już czego obawiać. Uff!

Przepisy na białego buraka ćwikłowego


W tym temacie naprawdę można się uśmiać po pachy i pogubić w zeznaniach. Bo na przykład taki czerwony barszczyk z uszkami - przygotowuje się go z czerwonych buraków ćwikłowych, więc ma krwistoczerwoną barwę. Ale jeśli taki barszcz ugotujemy z białego buraka ćwikłowego? To jaki ten barszcz będzie: biały, czy czerwony? Oczywiście biały, jeśli chodzi o kolor, a czerwony gdy chodzi o zasady, bo przecież tradycyjny barszcz biały to zupełnie coś innego i z burakami nie ma nic wspólnego.

Ponieważ w kuchni nie mam sobie równych tylko jeśli chodzi o dania z ziemniaków, białe buraki ćwikłowe przetestowały dla mnie również:

Dorota z bloga Kuchenne Szaleństwa, z którą razem przygotowywaliśmy już cykl Szalony Ogródek. Tym razem Dorota zaserwowała:

Białe buraki ćwikłowe
fot. Dorota Indycka, kuchenneszalenstwa.pl


oraz Marysia z bloga Gruszka z Fartuszka, która zasłynęła niesamowitymi daniami inspirowanymi małym ekranem, a z białego buraka wyczarowała:

Pieczony biały burak ćwikłowy marynowany w miodzie, whisky i rozmarynie z twarożkiem i orzechami laskowymi
fot. Maria Banach, gruszkazfartuszka.plDziewczęta chwaliły wyjątkowo słodki smak białych buraczków i solennie potwierdziły wszystkie wymienione wcześniej ich zalety:

"Bardzo przyjemny Pan Burak. Smak zaskakująco buraczany, a na duży plus brak brudnych rąk. Doskonały, żeby zaskoczyć przy stole - myślisz, że to rzodkiew a tu burak"
Dorota Indycka
kuchenneszalenstwa.pl


"Uwielbiam buraki, ale pałam sporą niechęcią do zafarbowanych na czerwono rąk i kuchni, dlatego biały burak ćwikłowy jest dla mnie bardzo satysfakcjonującym odkryciem. Smakuje podobnie jak jego czerwony kuzyn, choć jak na mój gust jest może odrobinę słodszy. Nie są to jednak różnice znaczące - biała odmiana sprawdzi się świetnie we wszystkich tych daniach, które znamy w wersji z tradycyjnym burakiem ćwikłowym. Efekt wygląda natomiast bardzo intrygująco - nietrudno pomylić go z rzepą czy rzodkwią, a w wersji pieczonej - z ziemniakiem."
Marysia Banach
gruszkazfartuszka.pl


Ja również objadam się od jakiegoś czasu "Śnieżną Kulą", która obrodziła w tym roku nad podziw i przyrządzam ją na wszystkie sposoby: piekę, gotuję (biały burak ćwikłowy można gotować nieco krócej), trę z chrzanem i robię czerwony barszcz. To znaczy biały. To znaczy biały czerwony barszcz. No, wiadomo już chyba o co chodzi! :)
Przede mną na pewno jeszcze sok z białego buraka, biała botwinka, chłodnik i wiele, wiele pysznych buraczanych dań.

Białe buraki w przekroju


Ciągle nie jesteś przekonany do białych buraków ćwikłowych? Niepotrzebnie. Są zdrowe i naprawdę pyszne! Dostają ode mnie piątkę z plusem, bo są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych czerwonych odmian.

Białe buraki ćwikłowe to doskonały przykład warzywa 2.0 - esencja smaku i plenności zamknięta w nowoczesnej formie.


Białe buraki ćwikłowe przed umyciem


Białe buraki ćwikłowe to doskonałe alternatywa dla czerwonych odmian

5 komentarzy:

 1. Rety! Co post to jakieś odkrycie! Chyba spróbuję na wiosnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadna mi nowość, białe buraki znali już Rzymianie. :)

   Usuń
 2. Jak mi udo kupić to cudo to posieję! Na chwilę obecną na moje pytanie o tego buraka sprzedawcy reagowali znacznym powiększeniem oczu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po czerwonych burakach mocz jest czerwony tylko wtedy, gdy ma się zniszczone jelita - nieszczelne. Całe życie tak miałam, nie wiedząc, że mam nietolerancje pokarmowe. Od momentu jak przestałam jeść to, co mi szkodzi - mocz jest żółty po burakach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłem nasiona. Miała być czerwona kula. I wyrosły, część w moim rozumieniu normalne, tzn liście zielono-buraczkowe, korzeń mocno buraczkowy, a część liście fioletowe (mocno buraczkowe), korzeń słabo buraczkowy z pasmami białymi. Czy to dwie różne odmiany, czy tylko efekt mutowania u mnie na działce?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...