"Ach, jak przyjemnie w końcu odpocząć od prac w ogrodzie" - nie powiedział w październiku żaden ogrodnik. Grabienie liści śni ci się już po nocach, przed oczami przelatują wykopane marchewki, jesienne chwasty plączą się pod nogami a rajskie jabłuszka nie pozwalają się zjeść? Poczekaj, to dopiero początek!
Zobacz jakie prace czekają na ciebie w ogrodzie w październiku i potraktuj je jako... przyjemności. Bo czy może być coś przyjemniejszego niż jesienne porządeczki na grządkach?
Poradnik ogrodniczy: październik w ogrodzie
Jakie kwiaty sadzimy w październiku?
- Jeszcze możesz sadzić kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, zwłaszcza narcyzy i wczesne tulipany. Szczegółów jak dobrze się do tego zabrać poszukaj w moim poradniku.
- Na początku miesiąca zacznij pędzić cebule hiacyntów w doniczkach z ziemią lub w specjalnych szklanych naczyniach, a zakwitną dokładnie na święta Bożego Narodzenia.
- Zamiast sadzić – wykop: karpy dalii, kanny, bulwy mieczyków, montbrecji, begonii bulwiastej, cebule warkocznic, frezji, tygrysówek i lilii azjatyckich. Zielone części przytnij na wysokości około 10 cm i pozwól im zaschnąć. Przenieś wykopane kwiaty w suche i przewiewne, zacienione miejsce. Bulwy, cebule i karpy nie mogą schnąć na słońcu! Po około dwóch tygodniach oczyść je z resztek ziemi, posortuj, wykręć i odetnij resztki łodyg. Tak przygotowane poukładaj w przewiewnych skrzynkach wypełnionych trocinami.
- Nadszedł teraz doskonały moment, by posadzić ozdobne krzewy – zarówno z odkrytym korzeniem, jak i sprzedawane w doniczkach. Te pierwsze są tańsze, te drugie przyjmą się szybciej i łatwiej. Które wybierzesz?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9MxcO4zIK15-kv9gkJAvtkrjB47CCd5vHpyGCDdnYN8pNmBozpjAmhmNU5mGocdtHRMCAVMT2tJEp6iSws8p6q3igYdSnWlxtoQb1DihGUAEorNfaCWa9n-f0cK_NzaYkPVni1A27zwk/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25287%2529.JPG)
Rośliny, które rozmnażamy w październiku
- Posadź drzewa i krzewy ozdobne i owocowe z odkrytym korzeniem.
- Przesadź drzewka i krzewy, które rosną nie tam, gdzie powinny. Wielopędowe krzewy przy przesadzaniu możesz podzielić i rozsadzić.
- Wysiej na rabatach nagietki, smagliczki, chabry bławatki, ostróżki jednoroczne – wykiełkują wczesną wiosna i zakwitną szybciej niż te wysiane w kwietniu
- Zetnij pędy fuksji, pelargonii i koleusów – zrób z nich sadzonki w szklance z wodą, pozostałe w doniczkach rośliny wnieś do mieszkania na słoneczny parapet gdy na zewnątrz zrobi się dla nich już za zimno. Podwoisz tym samym swoje szanse na kolorowy balkon w następnym roku.
Jeśli jesienią przygotujesz sadzonki kwiatów balkonowych i dodatkowo przezimujesz na parapecie rośliny, z których te sadzonki pobrałeś podwoisz swoje szanse na ładne kwiaty w następnym sezonie. Coś w końcu musi udać się przezimować!
Ziołowy ogródek w październiku
- Zbierz nasiona ziół, które teraz dojrzewają, by mieć ich zapas na czarną godzinę albo zrobić komuś miły prezent.
- Możesz dzielić i rozsadzać miętę, melisę, oregano i estragon.
- Wnieś do domu rosnące w doniczkach majeranek, cząber, szałwię, wawrzyn i rozmaryn. One nie znoszą mrozów!
- Bazylię najlepiej zjedz lub ususz, bo pewnie i tak o tej porze wygląda już marnie, a przeniesiona do mieszkania zmarnieje tylko jeszcze bardziej. Zimą ciężko utrzymać bazylię nawet na słonecznym parapecie – lepiej kupować gotowe sadzonki w miarę potrzeby, takie do natychmiastowego zużycia.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMy9XOPIDaJcKxwVngm0sk2gJm5mUq7uLFyzefsp0Hu6_a761VCf9UKUo13bNZAL6ZZX6YfR85dOyZOe78_VKL65KAGYqKEFgFef_7T_HYTjlC213so2UnUKGVvMmftV1kl-RyLaDCq9g/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%252811%2529.JPG) |
Addio bazylio, do zobaczenia za rok! |
Co kwitnie w ogrodzie w październiku
- Kwitną astry – gawędki, nowoangielskie i nowobelgijskie, krokusy jesienne, pierwsze chryzantemy, ostatnie wrzosy, dzielżany, zimowity i słoneczniki szorstkie.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgem-_b-fLCo-AdSlhqMesiLu2Cq13Ax-6ZcP0-6WiawvEqGc_Z6xn5toVuXgaz3C9hKpxfLgVsizEcpHUSQz-jCz1MMNdVZKN3PAQLV7WzcvWJpt_O7i3OgfOAcxYc1clAMSydOyjEmYM/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%252814%2529.JPG) |
Astry nowobelgijskie 'Winston Churchill'. Czołem panie premierze! |
- Ozdobne trawy są teraz najbardziej atrakcyjne.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhrJSB90oVJsWE8fu3DdqZeV8OYmYtGCPyE6siK0WTf_5I3a9S1kIMpwrsULce4lrnojrvdREByY3HRjPuImjBCEfmGX9h8KPkV6NxBpuLM2aDfM3_Deg9-F1ZuFaQdkzGcPcZLX9O0Cis/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25283%2529.JPG) |
Łan jesiennych traw pozdrawia październik. |
- Kończą kwitnienie jednoroczne astry chińskie, aksamitki, tytoń ozdobny, lwie paszcze.
- Wciąż jeszcze pięknie wyglądają szarłaty zwisłe (amarantusy), chociaż powoli zaczynają zasychać ich końcówki – to znak, że pora zebrać z nich nasiona.
- W październiku zamiast kwiatów, kolorytu ogrodowi nadają głównie przebarwiające się na złoto i rubinowo liście drzew i owoce krzewów. Wśród okazałych bylin cudownie wyglądają teraz czarne owoce szkarłatki, a wśród krzewów – czerwone jagody kaliny i owoce róży, białe śnieguliczki i czarny ligustr. Owoce śnieguliczki dostarczają też masy zabawy dzieciom - zerwane i rozdeptywane zabawnie pękają (to była moja ulubiona zabawa!).
Śnieguliczka i szkarłatka - jesienne klejnoty.
- Dojrzewają czerwone, różowe i żółte owoce rajskich jabłoni - możesz z nich przygotować jesienne kompozycje, które będą zdobić taras i werandę przez kilka tygodni.
Żółte i czerwone rajskie jabłonie
- Na niebiesko wybarwiają się niesamowite owoce akebii pięciolistkowej i palecznika chińskiego. Niebieski kolor w ogrodzie o tej porze roku to prawdziwa rzadkość!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgx5BjUuvcaN4XXImtGhVX472Mb-qcpsONH7So6YduDR1ayZOkplxgbb69n5shynXQq3Gsbt9xibk_SMN4Hq4E3cpasbpXbmmjC03LD2meRo0FarOOLiyUsrMj7BRkXB7_qmSNtLRnySmQ/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%252812%2529.JPG) |
Palecznik chiński, czyli paluchy umarlaka jak żywe. |
Pielęgnacja trawnika w październiku
- Pamiętaj o regularnym grabieniu liści – rękami (tylko w trudno dostępnych miejscach) zwykłymi grabkami (najwięcej pracy), grabiami wachlarzowymi (trochę łatwiej) lub kosiarką czy dmuchawą (prościzna).
- Trawa rośnie już teraz wolniej, dlatego koś ją tylko sporadycznie kosiarką z podniesionym wyżej ostrzem. Jeśli przy okazji grabisz kosiarką liście i kosisz trawę, wykonujesz pracę 2w1.
- Suche, zdrowe liście warto zgrabić do worka by móc je później wykorzystać do ocieplenia wrażliwych roślin.
- Nie stosuj już żadnych nawozów do trawy – na ten sezon wystarczy.
- Pierwsza połowa października to dobry moment na założenie trawnika z wysiewu nasion lub trawnika z rolki o ile pogoda temu sprzyja. Trawa wysiana z nasion zdąży jeszcze wykiełkować, zazielenić się i wzmocnić na tyle, by przetrwać zimę w dobrej formie, a trawnik z rolki odpowiednio się zakorzeni. Pamiętaj jednak by jak najmniej deptać świeżo założony trawnik.
Październikowy trawnik w końcu może odsapnąć od koszenia, a ty od kosiarki. Pożegnaj się z nią czule, kolejne spotkanie - wiosną!
Podlewanie i nawożenie roślin w październiku
- Zwróć uwagę na właściwe nawodnienie zimozielonych krzewów i pnączy: bukszpanów, bluszczy, iglaków, kaliny sztywnolistnej, laurowiśni, mahonii, pierisów, różaneczników i trzmieliny Fortune’a.
- Rosnące na skalniakach kaktusy mrozoodporne zabezpiecz przed deszczem foliowym tunelem, niewielkim przenośnym inspektem lub nawet starym oknem, które posłuży jako daszek. Aby przetrwały nasze mrozy kaktusy muszą się w znacznym stopniu odwodnić. Ich pędy wtedy więdną, marszczą się i lekko czerwienieją.
- Rosnących w donicach pod chmurką krzewów i drzewek nie trzeba teraz nawozić, podobnie jak pozostałych roślin rosnących w gruncie.
Warzywnik: owoce i warzywa zbierane w październiku
- W sadzie zbierz późne odmiany jabłek i gruszek a pod koniec miesiąca – pigwy i pigwowca. Wszystkie zbiory trzeba zakończyć przed spodziewanymi przymrozkami. Do przechowania zostaw tylko zupełnie zdrowe, nieuszkodzone i nieobite owoce. Te, które wyglądają wątpliwie najlepiej wyrzucić, wcześniej sortując je a te, które nie są jeszcze takie najgorsze możesz okroić i wysuszyć lub przetworzyć.
- Zbieraj na bieżąco opadające orzechy włoskie i laskowe, zanim dopadną je wiewiórki. Orzechy trzeba oczyścić z resztek łupin i dosuszyć je rozłożone w pojedynczej warstwie – najlepiej na słońcu, jeśli słoneczna pogoda na to pozwala.
- Czasem jeszcze i w październiku dojrzewają ostatnie maliny jesienne i jeżyny. Pędy jesiennych malin możesz pozostawić tak długo, jak długo będą dojrzewać na nich owoce. Zaschnięte pędy wytniesz wczesną wiosną
- Zbierz z grządek ostatnie warzywa korzeniowe i kapustne: marchew, pietruszkę, buraki, selery korzeniowe, kapustę, rzepę, rzodkiew i brukiew. Kapusta brukselska i pory mogą pozostać na grządkach jeszcze chwilę, a jarmuż nawet całą zimę (przemrożony jest jeszcze lepszy). Jeśli zima będzie sroga i mroźna będziesz jednak musiał okryć go włókniną lub foliowym tunelem.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvPAiQfROxathng3clrC02XkA6LMEXV8InGPDtSCZSJNyF-sZIqDd4NnX-BHBVnhS-4QtrzxvFEdHkq_0sSSQ4pG32Sr_h17wZFVtjQo6Nnh_AQaymhpIFxLmpNxcSc2wdbr8-O30j_yg/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25286%2529.JPG) |
Jarmuż, jeden z ostatnich październikowych ostańców. |
- Korzenie buraków liściowych (boćwiny) nie nadają się do jedzenia, jednak nie wyrzucaj ich wszystkich: część z nich możesz posadzić do doniczek i ustawić na przyokiennym parapecie, a wciąż będą produkować smakowite liście.
- Ostatnie zielone, ale przynajmniej lekko zapłoniałe pomidory możesz zerwać, ułożyć w skrzynkach i przykryć gazetą. By przyspieszyć ich dojrzewanie umieść wśród nich kilka jabłek lub bananów.
- Zbierz wysiany latem szpinak i wysiany we wrześniu świeży koperek
- Zbieraj na bieżąco dojrzewające na żółto owoce rodzynka brazylijskiego, zanim zmrozi je pierwszy przymrozek.
- Możesz jeszcze zbierać owoce czarnego bzu, z których przygotujesz domowe przetwory – o ile ptaki nie zjadły wcześniej czarnobzowych owoców za ciebie.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh582LwSv0lN7hbjeDzB8fmq635FX-EnCUrptxiCB5pvc2Z-lRon7uwnPQ3BRBIO7entVCXkOYZ0RfMYYmBa8NTkl2rLi3rw2OJ3qhyphenhyphen4U8G7rpSbOl0j85o2HhVdPcsbpALJOwfwv4piA8/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25289%2529.JPG) |
Czarny bez gotowy do zbiorów. Na co jeszcze czekać? |
Oczko wodne w październiku
- Zbiornik wodny znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie drzew liściastych zdecydowanie warto zabezpieczyć siatką, by liście niepotrzebnie go nie zaśmiecały.
- Dokarmiaj ryby dozując im tylko taką ilość karmy, którą są w stanie natychmiast zjeść
- Salwinie i hiacynty wodne, które koniecznie chciałbyś przezimować (chociaż nie jest to takie łatwe zadanie) na następny rok wyłów ze zbiornika i umieść je w naczyniu z wodą: dużej misce lub starym akwarium ustawionym np. w widnej piwnicy lub garażu.
- Brązowe pałki wodne i wiechy uginających się na wietrze trzcin warto zostawić w spokoju aż do wiosny. Zimą nie tylko będą z niewielu w tym okresie ozdób ogrodu, ale też przystankiem dla ptaków i osłoną tafli zbiornika przed szybkim zamarzaniem.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj63ZVWHiGk4cTyzLN6COM0bLk1aTHTYY3nc6ay7ENyYVNFptPem-N_8YSkB4j5vXutDiowVzZ68JkaXTyAjLfPO8j_L1dPvTWGqAdge2BMcjJKj4TtdCe1FOS6cPH4ubeBUAJF24kDLeQ/s320/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25281%2529.JPG) |
Trzciny mienią się w jesiennym słońcu. |
Prace pielęgnacyjne w ogrodzie w październiku
- Wyrwij z korzeniami zwiędłe, zaschnięte lub zwarzone mrozem kwiaty jednoroczne (najgrubsze korzenie do wiosny nie zdążą zgnić i spróchnieć i wiosną i tak trzeba będzie je usunąć. Przy okazji wyrywania wzruszysz podłoże, rozsiejesz nasiona i część nasion zostanie przykryta ziemią, czyli zasieje się po prostu przy okazji.
- Zetnij nieatrakcyjne suche liście bylin. Oszczędź piękne suche kwiatostany szczeci, rudbekii, jeżówek, przegorzanów, żelaźniaków i ostów.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg4-Pq5VlK4RbcpTjAblzGTNfvusrIMFh74yBD8-JgORCoj5WW5DJQziqKd8o-iyDTaV0nr_TEdbvOjRzZp1NSeZe0xTpXIjCqjwTC3VBA1vmbB-5Tig2iVdH0eKMDHdR6w93yAq26qThw/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%252818%2529.JPG) |
Cześć, szczeć! |
- Obsyp kopczykiem ziemi wrażliwe krzewy i pnącza: róże, powojniki, glicynie i miliny. Możesz do tego wykorzystać także domowy kompost, trociny lub korę.
- Usuń szybkorosnące jesienne chwasty, zwłaszcza żółtlicę, szczawik i gwiazdnicę zanim się znowu wysieją.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhJt8kY2zuKcMuOTlnt9lqIypWyOShmmorZsmRAuoAP3-P_tSWhjRzk9epH89EDSqvpnxEAtVdLVeYGmTr0YJHtKehhVy_409c8ev5EfVJFchvuu0BSpXgwrhqGh0iA-eSjXIkFuS1q-NY/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25288%2529.JPG) |
Żółtlica jest dobrym wskaźnikiem przymrozków: zamiera natychmiast, gdy temperatura spadnie poniżej zera. |
- Zagrabione liście kasztanowca porażone przez szrotówka kasztanowcowiaczka zapakuj do szczelnych worków i wyrzuć do kosza lub natychmiast spal, by ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodnika w następnym sezonie.
- Wytnij wszystkie jednoroczne odrosty korzeniowe leszczyny, które nie tylko niepotrzebnie zagęszczają i zacieniają krzew, ale też gromadzą się w nich liście które trzeba wybierać ręcznie spomiędzy drobnych gałązek.
- Na oczyszczonych grządkach rozrzuć kompost, który podbierzesz z dolnych warstw kompostownika lub świeży obornik. Grządki przekop tak, by cały nawóz został przykryty ziemią.
- Zadbaj o narzędzia i sprzęty, o których wiesz, że nie będziesz już ich używał – trzeba je dokładnie oczyścić i zakonserwować po zakończonym sezonie.
W wolnej chwili nie zapomnij się także wybrać na jesienne grzybobranie!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiT4yetsE0I_HhepTDpf9KqaVbDxcvIg7yLg7-aDniuCZhrX3Vdnnj6vqRkOYRP81lfzIU7iljoSR16EqYhxZVYrFFecjLByPMSBoeoGNdpCkTRjYr2YgkuXL3FA3Ng1gD4Cev5FBTV850/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%25284%2529.JPG) |
Październikowy maślaczek jak malowany |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjG3yHMnTrWwXcao4T2VNJoj48HuCrMNuLp03bQ8DzsfRiHn7icm9BJy_bKWzgBDSzZfGZKBzmVPqw3ze0JNfekzrC_Waj6qjmcr9HpNGL_RyNIYap1CWM7yDhaP2LgMxTplWqC4LxHlAE/s640/pa%25C5%25BAdziernik+w+ogrodzie+%252813%2529.JPG) |
Kanie wyglądają dżdżu, a zamiast niego zjawiłem się ja. |
Teraz dopiero dowiedziałam się nazwy rośliny, która wyrosła mi w tym roku - szkarłatka....
OdpowiedzUsuń:)
Bardzo dużo czytam przeróżnych poradników, bo wiem, że można znaleźć w nich wiele pomocnych wskazówek w ogrodzie. Ja osobiście na stronie http://www.substral.pl/ znalazłam świetne nawozy i myślę, że w przyszłym roku sprawdzą się w moim ogródku, bo aktualnie jeszcze żadnych kwiatków w nim nie ma.
OdpowiedzUsuńPani Martyno, polecam najpierw zbadać ziemię w ogrodzie, określić jej stan i zasobność w składniki pokarmowe. Następnie warto przemyśleć i zaplanować swoje nasadzenia. Później polecam coś wysiać i posadzić i na podstawie otrzymanych efektów dobrać odpowiednie nawozy, które - być może - w ogóle nie będą potrzebne. A może wystarczą własnoręcznie przygotowane nawozy naturalne, kompost lub obornik? Nie trzeba leczyć i wspomagać czegoś, co tego nie potrzebuje. Pozdrawiam pracowników firmy Substral i zachęcam do bardziej finezyjnych form reklamy :)
UsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuńSuper zdjęcia. Czy z mikoryzy grzybowej - będą taki grzyby w ogrodzie?
OdpowiedzUsuń