piątek, 9 grudnia 2016

10 roślin na Boże Narodzenie

świąteczne roslinyCzy Boże Narodzenie mogłoby się obejść bez roślin? Na pewno nie! Wśród świątecznych roślin prym wiedzie choinka, a wśród kwiatów bryluje poinsecja. Ale to nie jedyne rośliny, które wprowadzają do domu świąteczny klimat i atmosferę. Oto moje top 10 roślin na święta - od kwiatów domowych po ogrodowe oraz takie, które możesz wykorzystać do przygotowania odświętnych dekoracji: stroików, girland i wianków.

Oto moje top 10 świątecznych roślin:


#1 Choinka


Choinka to najbardziej oczywista świąteczna roślina. Tylko żywe, prawdziwe choinki potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę. Bo co to za Boże Narodzenie, kiedy choinkowe igły nie kłują, nie sypią się na podłogę a w całym domu nie pachnie lasem? Niektórzy rezygnują z tych atrakcji wybierając plastikowe, sztuczne artefakty które nie wiadomo dlaczego także nazywa się choinkami. W roli bożonarodzeniowego drzewka najczęściej występują różne gatunki świerków i jodeł, a okazjonalnie nawet sosny. Cięte czy w doniczkach - wszystkie choinki natychmiast wprowadzają w domu odświętny klimat. 


choinka
Choinki


#2 CyprysCyprys wielkoszyszkowy staje się powoli coraz popularniejszym zamiennikiem choinki. Jego odmiana 'Goldcrest Wilma' ma jasnozielone pędy i pachnie cytrynowo. Mały cyprys w formie stożka przypomina świąteczne drzewko i zmieści się tam, gdzie na dużą choinkę zabraknie miejsca. Cyprysy nie są całkowicie mrozoodporne, dlatego przez cały rok można je traktować jako domowe iglaki, a z okazji świąt przechrzcić na choinkę. Nie powinny się obrazić, bo w bożonarodzeniowych ozdobach jest im do twarzy.


cyprys goldcrest
Cyprys wielkoszyszkowy 'Goldcrest Wilma'


#3 Jemioła


Tuż przed Gwiazdką uliczni sprzedawcy ze swoimi przenośnymi stoiskami czyhają za każdym rogiem gotowi sprzedać ci bukiet jemioły i nic nie pomogą tłumaczenia, że w domu masz ich już siedemnaście. Przyda się jeszcze jeden. Liście i gałązki jemioły są zimą lekko żółtawe i przystrojone białymi kulkami jagód. Półpasożytnicze życie jemioły nie przeszkadza w grudniu nikomu w tym, by się pod nią całować i uważać ją za jedną z najbardziej odświętnych roślin. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że obrywanie jemioły z drzew na których rośnie wymaga sporo poświęcenia. Od święta można się zatem wysilić.


jemioła
Jemioła pospolita


#4 Ostrokrzew


Odświętne wieńce, wianki i wianuszki z ostrokrzewem w roli głównej zobaczysz przed świętami prędzej na Pintereście niż na lokalnym targu, bo u nas ostrokrzew może przemarzać i sadzony jest raczej niechętnie. Ale ponieważ z lubością anektujemy wszystko co zachodnie i troszkę bardziej egzotyczne, każdy doskonale wie jak wygląda ostrokrzew. Ostrokrzew jest wyjątkowo atrakcyjny także dlatego, że w środku zimy ma błyszczące zielone liście i czerwone jagody. Niewiele z naszych rodzimych gatunków roślin potrafi takie dwie sztuczki jednocześnie. W zasadzie, to żaden więc propsy dla ostrokrzewu.


ostrokrzew
Ostrokrzew kolczasty


#5 BluszczTrujący i ekspansywny bluszcz jest kolejną zimozieloną rośliną chętnie wykorzystywaną do świątecznych dekoracji. Giętkie pędy tego pnącza i gwiazdkowate, skórzaste liście można wykorzystać na 1001 sposobów. Bluszcz ponadto symbolizuje m.in. nieśmiertelność i na stałe wplótł się w chrześcijańską symbolikę, czy tego chcemy czy nie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest po prostu jedną z najszerzej dostępnych roślin liściastych zimą, a każda zieleń w tym okresie jest na wagę złota.


bluszcz
Bluszcz pospolity


#6 CiemiernikCiemierniki nazywane są także różami Bożego Narodzenia. Ich wyjątkowość polega na tym, że kwitną często jako jedne z pierwszych kwiatów w ogrodach i wielu gatunkom ciemierników niestraszny mróz i śnieg. Zdarza się, że w wyjątkowo ciepłe i łagodne zimy zakwitają już w grudniu. Możesz z nich ułożyć świąteczne bukiety i będą to właściwe kwiaty na właściwym miejscu - silne, krzepkie i wytrzymałe.
(Pssst! Zobacz też jakie krzewy kwitną w zimie!)


ciemiernik
Ciemiernik ogrodowy


#7 GrudnikKaktus Bożonarodzeniowy, szlumbergera albo zygokaktus - grudnika spotkasz pod wieloma alternatywnymi nazwami. Ten epifityczny kaktus kwitnie w środku zimy i jest jednym z najpopularniejszych kwiatów domowych sprzedawanych tuż przed świętami. Niestety najczęściej radość z niego trwa krótko, bo grudnik nie lubi zmiany otoczenia kiedy zaczyna kwitnąć. Przyniesiony ze sklepu i zszokowany nowym otoczeniem zaczyna zrzucać pąki kwiatowe i może w ogóle nie zakwitnąć. Jednak jeśli potrafisz to przełknąć, dasz mu spokój i zaopiekujesz się nim troskliwe, zrobi ci niespodziankę i wkrótce wyda nowe kwiaty. Każdy zasługuje na drugą szansę - nawet taki grudnik.


grudnik
Szlumbergera ucięta


#8 Poinsecja


Poinsecja na dobre zagościła w naszej tradycji i stała się doskonałym kwiatem na Boże Narodzenie. O Gwieździe Betlejemskiej powiedziano i napisano już chyba wszystko. Egzotyczna przybyszka kwiaty ma niepozorne, ale kolorowymi przylistkami rekompensuje swoje niedoskonałości. Wyhodowano już odmiany o kwiatach białych, różowych, łososiowych, brzoskwiniowych a nawet - nowość! - purpurowych. Ponieważ poinsecja zastąpiła delikatne płatki ozdobnymi przylistkami o większej odporności i żywotności, zdobi wnętrza nawet przez kilka tygodni. Także jeśli zgodnie z trendami zaczynasz Boże Narodzenie już w listopadzie, poinsecja z chęcią potowarzyszy ci aż do Nowego Roku. 


poinsecja, różowa gwiazda betlejemska
Poinsecja - wilczomlecz nadobny


#9 ŻurawinaŚwieże, bordowe jagody żurawiny pojawiają się w sprzedaży późną jesienią a czasem dostępne są także zimą. Możesz wykorzystać je do świątecznych dekoracji, ozdobić nimi wianki i stroiki (owoce zamocuj na druciku florystycznym). Jeśli nie masz ostrokrzewu a chcesz go czymś zastąpić - wybierz zielone liście bluszczu i jagody żurawiny. Dadzą ten sam świąteczny efekt!


żurawina
Owoce żurawiny błotnej


#10 CytrusyW niejednym domu Boże Narodzenie pachnie pomarańczami i mandarynkami. Z okazji Gwiazdki domowe świąteczne dekoracje możesz uzupełnić nie tylko porozkładanymi tu i ówdzie cytrusami, ale też udekorowanymi cytrusowymi drzewkami. Na pewno widziałeś już takie w centrach ogrodniczych - małe krzaczki obwieszone owocami. Najpierw będą zdobić twój dom, później będziesz mógł zjeść ich owoce a na końcu cytrusy dołączą do twojej kolekcji egzotycznych kwiatów domowych. Nie tylko owoce cytrusów wspaniale pachną - nawet ich liście wydzielają przyjemny aromat.


mandarynki
Mandarynki

Jakie inne rośliny kojarzą Wam się nieodłącznie z Bożym Narodzeniem?

3 komentarze:

  1. Dodałabym jeszcze orzecha włoskiego:) Ciasta bez orzechów Na Boże Narodzenie to nie ciasta...

    OdpowiedzUsuń
  2. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć gwiazdy betlejemskiej to jest taki charakterystyczny kwiat dla Świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to najładniejszy kwiat ale nie wyobrażam sobie świąt bez gwiazdy właśnie. Kupuję je zawsze w kwiaciarni https://amarantkwiaty.pl/wianki-bozonarodzeniowe-czyli-kwiaty-na-boze-narodzenie/ i staram się by było ich kilka w moim domu, a największa na wigilijnym stole :) Ponadto zawsze w centrum pokoju jest sosnowa choinka. Cytrusy pojawiają się u nas na stole (mandarynki) oraz na choince jako plastry pomarańczy sprawujące rolę bombek :D Żurawina natomiast jest w sosiku do mięska, także większość świątecznych roślinek gości w naszym domu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie orzechy włoskie do ciast są dobre

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...