czwartek, 8 grudnia 2016

Rozmnażamy bukszpan z sadzonek

sadzonki bukszpanuWłasnoręczna produkcja sadzonek bukszpanu to doskonały sposób, aby przygotować sobie dużo nowych roślin tanim kosztem. Planujesz posadzić nowy żywopłot albo zieloną obwódkę i potrzebujesz do tego mnóstwa roślin? Zrób sobie sadzonki i rozmnóż bukszpan samemu. Będziesz zaskoczony jakie to łatwe, tanie i wydajne. Jak i kiedy się do tego zabrać? Ostatni dobry termin był wczoraj, kolejny jest dziś!


Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) jest niekwestionowanym królem żywopłotów strzyżonych w fantazyjne formy i ogrodowych rzeźb, czyli topiarów. Doskonale nadaje się także na niskie obwódki, labirynty i ornamenty oraz wycinania bukszpanowych kul. Można go silnie przycinać i kształtować do woli, nie traci liści na zimę i pięknie się zagęszcza. Ale ma też niewielką wadę - stosunkowo wolno rośnie, maksymalnie kilkanaście centymetrów rocznie. Dlatego dla uzyskania zadowalającego efektu z bukszpanowych nasadzeń potrzeba zwykle sporej liczby sadzonek, których łączna cena może być zniechęcająca. Na szczęście bukszpan łatwo i tanio rozmnożysz z sadzonek które przygotujesz własnoręcznie.

kule z bukszpanu w donicach
Bukszpan można też uprawiać w donicach i formować z niego różne kształty - np. kule

Kiedy pobierać sadzonki z bukszpanu?


Jeśli w twoim ogrodzie rośnie już bukszpan, możesz przygotować sadzonki z gałązek pozostałych po przycinaniu w lecie - w ten sposób nic się nie zmarnuje. W każdym innym przypadku pobierz sadzonki kiedy tylko chcesz. Każda pora roku jest do tego odpowiednia. Tak, nawet zima! Sadzonki które widzisz na moich zdjęciach pobierałem w styczniu i wszystkie ukorzeniły się bezproblemowo cały czas pozostając na wolnym powietrzu i bez okrycia. Jeśli jednak miałbym wskazać okres kiedy mimo wszystko tego nie robić, lepiej omiń okres pomiędzy kwietniem a czerwcem. Wtedy bukszpan intensywnie rośnie, a nowe pędy są jeszcze miękkie i delikatne. Przygotowane z nich sadzonki będą wymagały nieco więcej opieki, przeniesienia w zacienione miejsce, zraszania i okrycia foliowym woreczkiem. W pozostałych okresach ukorzenią się praktycznie same. I to jest właśnie lubię w bukszpanie najbardziej -  najlepszy termin przygotowania bukszpanowych sadzonek jest wtedy, kiedy po prostu mam na to czas.

Jak zrobić sadzonki bukszpanu?


Do zrobienia sadzonek bukszpanu własnym sumptem będziesz potrzebować: doniczki, odpowiednią ziemię, ukorzeniacz i bukszpanowe gałązki.

materiały potrzebne do ukorzenienia bukszpanu


Ukorzeniamy bukszpan!


1. Wybierz sztywne, zdrowe pędy bukszpanu o ładnych i kształtnych liściach. Oderwij z nich proste i krótkie gałązki, najlepiej te które urosły w ostatnim roku. Długość pędów które staną się sadzonkami powinna wynosić około 10 cm. Możesz odciąć je sekatorem albo oderwać palcami z kawałkiem starszego pędu - z tzw. piętką (zobacz na zdjęciu).

pobieranie sadzonek bukszpanuprzygotowanie bukszpanowych sadzonek
 Pobieranie sadzonek z bukszpanowych gałązek

2. Przygotuj doniczki do których posadzisz sadzonki. Jeśli wybierzesz plastikowe wielodoniczki w każdej komórce umieść później po jednej sadzonce bukszpanu - to najlepsze rozwiązanie, bo każdą nową roślinę będziesz mógł później przesadzić razem z ziemią bez uszkodzenia delikatnych jeszcze korzeni. Napełnij doniczki uniwersalną ziemią ogrodniczą wymieszaną pół na pół z piaskiem.

ziemia w doniczkach
Napełnij ziemią doniczki do których posadzisz sadzonki


3. Usuń z sadzonki kilka dolnych liści i obsyp końcówkę ukorzeniaczem, który przyspieszy tworzenie się nowych korzeni.

sadzonki w ukorzeniaczu
Końcówki sadzonek obsyp ukorzeniaczem

4. Zrób palcem lub patykiem dołki w ziemi, umieść w każdym z nich sadzonkę i dobrze uciśnij dookoła. Nie wciskaj sadzonek bezpośrednio do ziemi, bo usuniesz z nich ukorzeniacz.

rozmnażanie bukszpanu z sadzonek
Posadź bukszpan do wcześniej przygotowanych doniczek

5. Dokładnie podlej sadzonki i ustaw je w zacienionym, zacisznym miejscu. Jeśli sadzonkujesz bukszpan zimą zostaw sadzonki w nieogrzewanej szklarni lub foliowym tunelu, jasnej piwnicy albo garażu. Latem, kiedy jest ciepło możesz okryć sadzonki foliowym woreczkiem, aby nie wyschły i szybciej się ukorzeniły.

Kiedy sadzonki bukszpanu będą gotowe do wysadzenia?


Sadzonki bukszpanu ukorzenią się w ciągu kilku miesięcy i zaczną powoli wypuszczać nowe pędy. Niektóre sadzonki ukorzeniają się lepiej i wcześniej, inne - gorzej i wolniej. Tak wyglądają moje sadzonki bukszpanu rok później - gotowe do posadzenia w nowym miejscu:

sadzonka bukszpanuukorzeniony bukszpan
Ukorzenione sadzonki bukszpanu

Oczywiście specjalnie wyjąłem sadzonki z ziemi aby pokazać, jak różnej wielkości może być ich system korzeniowy. Ty tego nie musisz robić - przesadź młode bukszpany razem z ziemią w której rosły, aby nie uszkodzić korzeni.

sadzonki bukszpanu z korzeniami tanie

Zobacz jak własnoręcznie rozmnożyć inne krzewy ogrodowe - z sadzonek zdrewniałych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...