niedziela, 13 grudnia 2015

Cięta czy w doniczce? Wybieramy żywą choinkę!

choinka cięta czy w doniczceOstatnie ciepłe zimy przyzwyczaiły nas do świąt bez śniegu, komercyjny Mikołaj przekonuje, że święta nie mogą obejść się bez Coca-coli i prezentów, a w każdym regionie kraju znajdą się ulubione dania bez których święta należałoby odwołać.
A pieczę nad prawidłowym przebiegiem Bożego Narodzenia i tak tradycyjnie trzyma tylko ona: świąteczna dama, choinka!


Choinka cięta czy w doniczce?


To bez choinki i bez najbliższych najtrudniej jest nam wyobrazić sobie święta. Na co dzień kłujące i nieprzyjazne drzewko w grudniu staje się synonimem ciepła i w ogromnym stopniu współtworzy przytulny, świąteczny klimat.
Choinka jest podatna na zmieniające się trendy: raz ubiera tylko ekologiczne słomiane gwiazdki i aniołki, innym razem owija się w tiulowe sukna i lampki w jednym tylko kolorze, by już następnego roku rozbłysnąć wielobarwnymi LEDami i błyszczącymi łańcuchami. Miewała w swojej karierze lepsze i gorsze okresy, na szczęście czasy gdy bardziej popularna od prawdziwego, pachnącego drzewka stała się jego sztuczna atrapa wydają się bez żalu przemijać. Bo...

Żaden plastikowy, choinkowy manekin nie ma tak zniewalającej mocy jak naturalne, prawdziwe drzewko made by Matka Natura

Żywiczne olejki elektryzują powietrze, igły kłują przy każdej próbie niepostrzeżonego zerwania cukierka, gałązki uginają się niebezpiecznie pod ciężarem co większych bombek i już nie masz wyjścia: od razu poddajesz się jej magicznemu wpływowi.
Pamiętasz staropolskie powiedzenie Gość w dom, Bóg w dom? W okresie bożonarodzeniowym choinka wydaje się jeszcze wzmagać naszą polską gościnność, otwartość i sympatię nie tylko dla członków rodziny lecz nawet dla obcych, dla których zostawiamy miejsce przy wigilijnym stole. Ona sama także jest w domu gościem – tym na którego czekamy cały rok i którego podczas świąt po prostu nie może zabraknąć.
Przyjmij i ugość ją serdecznie!

Jak dbać o choinkę w donicy?


 • choinki w doniczkach kupujemy zwykle mając w planach późniejsze posadzenie ich w ogrodzie. By taka choinka szczęśliwie doczekała wiosny nie powinna odczuć, że na pewien czas stała się ulubienicą domowników. W mieszkaniu może pozostać maksymalnie dwa tygodnie, później powinna zamieszkać na balkonie lub w zacisznym ogrodowym zakątku.
 • doniczkową choinkę ustaw w chłodnym pomieszczeniu, z dala od kominka lub kaloryfera: w hallu, przedsionku czy na klatce schodowej. W ciepłym salonie lepiej sprawdzi się cięte drzewko,  o którego kondycję nie będziesz się musiał martwić – wszak będzie tylko jednorazową ozdobą.
 • jeśli choinkę obudzi ciepła atmosfera świąt i jej pąki zaczną się rozwijać, a chciałbyś jeszcze ozdobić nią ogród pamiętaj, że na wiosnę musi poczekać w chłodnym, ale wolnym od mrozu pomieszczeniu. Znajdź dla niej miejsce w widnym garażu lub spiżarce i nie zapomnij jej regularnie podlewać.

choinkę z donicy można posadzić w ogrodzie


Jak dbać o ciętą choinkę?


 • cięte świąteczne drzewko zamocowane na drewnianym stojaku z dwóch skrzyżowanych deszczułek połączonych gwoździem ładnie i funkcjonalnie wygląda tylko w kreskówkach. Stojaki tego typu, chociaż proste do samodzielnego wykonania i oldskulowe, są najmniej stabilne a drzewka w nich umieszczone szybko uschną.
 • metalowy trójnóg lub nowoczesny stojak z tworzywa nie tylko doskonale utrzymają choinkę w pionie; zapewniają także możliwość ustawienia pod nią naczynia z wodą w którym powinien być zanurzony pień drzewka. Choinka w ciepłym, domowym zaciszu szybko budzi się do życia i wypija codziennie mnóstwo wody.
 • w przeciwieństwie do choinek doniczkowych, cięte drzewko możesz ustawić w pokoju lub nawet w kuchni, pod warunkiem, że nie zapomnisz o regularnym uzupełnianiu poziomu wody w naczyniu a wybrany gatunek nie ma tendencji do gubienia igieł i zaśmiecania otoczenia – gatunkiem szybko gubiącym igły jest świerk pospolity; świerk kłujący (srebrny) i różne gatunki jodeł wytrzymają jako choinki najdłużej, chociaż słabiej pachną.
cięte choinki są lepsze od sztucznych drzewek


Choinkowa etykieta - zanim wybierzesz świąteczne drzewko...


 • Kupując świąteczne drzewko zapytaj o jego pochodzenie. Nie wspieraj leśnych grabieży i nieuczciwych sprzedawców. Choinki pochodzące z plantacji powinny być odpowiednio oznakowane. Legalne drzewko kupisz na pewno w lokalnym nadleśnictwie.
 • Wycinając choinkę nawet we własnym ogródku pomyśl o posadzeniu na jej miejscu następnego drzewka. Kiedy podrośnie może stać się świąteczną choinką tak samo, jak jej poprzedniczka.
 • Jeśli posiadasz ogród zastanów się, czy udekorowana choinka rosnąca za oknem nie wystarczy do wprowadzenia Cię w świąteczny nastrój. W ogrodzie, wśród swoich, choinka będzie najszczęśliwsza.

Jeśli szukasz zamiennika świątecznego drzewka, sprawdź jak w tej roli sprawdzają się cyprysy, a o tym dlaczego żywe choinki - czy cięte, czy doniczkowe - są bardziej eko od sztucznych drzewek dowiesz się tutaj.

2 komentarze:

 1. Zawsze wybierałam zwykły świerk, albo ten srebrny na choinkę. W tamtym roku zaeksperymentowałam z jodłą kaukaską i... Zachwyciłam się nią! U nas w Niemczech jest bardzo lubiana i teraz wiem dlaczego. Ma wyjątkową trwałość!

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas w domu od kiedy pamiętam, to zawsze była żywa, cięta choinka. To jest dopiero urok, zapach.. Te kłujące igiełki, które potem jeszcze przez długi czas znajduje się na dywanie :) No i mój kocur leżący pod choinką ;) Nie wyobrażam sobie świąt bez takiego zielonego drzewka, przystrojonego ozdobami zrobionymi własnoręcznie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...