sobota, 5 grudnia 2015

Gwiazdkowy konkurs z nasionami

Zima to najlepszy czas na przygotowanie się do wiosennych wysiewów. Czy już wiesz, czym zabłyśnie Twój ogród w następnym sezonie? Jeśli ciągle poszukujesz nasion wspaniałych gatunków i odmian roślin, które w 2016 roku zamienią ponurą działkę w kalejdoskop kolorów i kształtów, a przy tym nie są wymagające w uprawie, weź udział w Gwiazdkowym konkursie z nasionami i wygraj jeden z 7 pakietów nasion, w którym znajdziesz aż 13 cudownych i niezawodnych gatunków roślin z Bez-Ogródkowym znakiem jakości. Spraw sobie wymarzony prezent pod choinkę!
Wiem, wiem - czasami piszę o roślinach, których nasiona naprawdę ciężko zdobyć. Ponieważ znam ten ból (w końcu sam najpierw też muszę je skądś skołować!), przed Gwiazdką postanowiłem zamienić się w Świętego Mikołaja i sprezentować Wam nadwyżkę swoich nasion.

Do rozdania mam 7 kompletów nasion, a w każdym komplecie znajdzie się aż 13 różnych gatunków i odmian kwiatów i warzyw!

Wszystkie nasiona są świeże i zdrowe, zebrałem je własnoręcznie z roślin które sam uprawiałem i które możesz zobaczyć na zdjęciach. Chciałbyś zobaczyć też, jakie nasiona możesz wygrać? Dokładnie takie:

W każdym z 7 pakietów znajdą się wszystkie nasiona przedstawione na zdjęciu!


Jak wygrać zestaw nasion?


Rozpoznaj przynajmniej 5 roślin przedstawionych na zdjęciach poniżej + odpowiedz na pytanie:
"O jakiej roślinie chciałbyś/chciałabyś przeczytać na blogu Bez-Ogródek?"
Zaskocz mnie! Na pytanie odpowiedz kreatywnie, inspirująco i z humorem, nawet jeśli chciałbyś się czegoś dowiedzieć o zwykłym ziemniaku.

Swoją odpowiedź napisz w komentarzu pod tym postem. Masz czas do 19 grudnia 2015, a wyniki poznasz już następnego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Przeglądnij dokładnie bloga lub jego facebookowy fanpage aby prawidłowo rozpoznać rośliny na zdjęciach. Pssst! Większość z nich już kiedyś opisywałem!

Spośród opublikowanych komentarzy wybiorę 7 najlepszych odpowiedzi, zawierających dokładne nazwy co najmniej 5 z 13 gatunków przedstawionych tutaj roślin oraz najfajniejszą odpowiedzi na pytanie konkursowe.

Wszystko jasne? Przeczytałeś i akceptujesz regulamin na końcu tego posta? Zatem do dzieła! Oto zdjęcia 13 gatunków i odmian roślin, których nasiona możesz wygrać:

#1: Nasiona...


#2: Nasiona...


#3: Nasiona...


#4: Nasiona...


#5: Nasiona...


#6: Nasiona...


#7: Nasiona...


#8: Nasiona...


#9: Nasiona...


#10: Nasiona...


#11: Nasiona...


#12: Nasiona...


#13: Nasiona...REGULAMIN KONKURSU

1. Uczestnictwo w konkursie oznacza, że zapoznałeś się z treścią regulaminu i akceptujesz jego postanowienia.

2. Konkurs rozpoczyna się w dniu 05.12.2015 i trwa 2 tygodnie; do końca dnia 19.12.2015 włącznie. Wyniki opublikowane zostaną w osobnym poście na tym blogu, dnia 20.12.2015 oraz na fejsbukowym fanpejdżu bloga Bez-Ogródek.

3. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich osób fizycznych, które posiadają adres zamieszkania na terenie Polski.

4. Podanie danych, w tym danych osobowych, dla celów związanych z konkursem jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w konkursie (poprzez wzięcie udziału w konkursie, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby konkursu).

5. Konkurs jest prowadzony na blogu Bez-Ogródek.

6. Udział w konkursie polega na udzieleniu odpowiedzi w komentarzu pod tym postem, w którym: rozpoznasz przynajmniej 5 gatunków/odmian roślin przedstawionych na zdjęciach od #1 do #13 (powyżej) i odpowiesz na pytanie: "O jakiej roślinie chciałbyś/chciałabyś przeczytać na blogu Bez-Ogródek?". Komentarz należy oczywiście opublikować w czasie trwania konkursu.

7. Spośród opublikowanych komentarzy wybiorę 7 najlepszych odpowiedzi (minimum 5 rozpoznanych gatunków + ciekawa/zabawna/inspirująca odpowiedź na pytanie) a ich autorzy zostaną nagrodzeni pakietami Bez-Ogródkowych nasion (w każdym pakiecie znajdą się nasiona 13 gatunków roślin przedstawianych na zdjęciach od #1 do #13). Decyzja w sprawie nagrodzonych odpowiedzi będzie ostateczna. 

8. Nagroda nie podlega wymianie na równowartość pieniężną.

9. Anonimowe komentarze (nie zawierające imienia i nazwiska lub nazwy użytkownika) nie będą brane pod uwagę.

10. Jeśli znajdziesz się w gronie nagrodzonych osób, w ciągu 3 dni od daty publikacji wyników konkursu prześlij na adres mailowy bez-ogrodek-blog@gmail.com swoje dane adresowe niezbędne do wysyłki nagrody.

11. Gotowi? Powodzenia!

20 komentarzy:

 1. Co ja tu wypatrzyłam :)
  1. Kukurydza glass gem
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  7. Dynia sweet dumpling
  8. Słonecznik sky scraper
  9. Srebrniki judasza
  10. Kukurydza ozdobna truskawkowa
  12. Szkarłat

  Z kwiatami mam trochę problem, więc nie strzelam :)

  Co zobaczyć na blogu? Kolorowe kalafiory, przegląd kwiatów jadalnych lub okrę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kinga Latecka

  1. Kukurydza glass gem
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  3. Nikanda
  4. Fasolnik egipski
  5. ONĘTEK LICHTERFEST
  6. Kleome ciernista jednoroczna
  7. Dynia sweet dumpling
  8. Słonecznik skyscraper
  9. Srebrniki judasza
  10. Kukurydza ozdobna truskawkowa
  11.Mak syberyjski różowy
  12. Szkarłat zwisający
  13.Powój.

  Na blogu bez-ogrodek chcialabym poczytac o ciemiernikach i jeżówkach.To moje ulubione rośliny.Ciemierniki gdyz zakwitają zimą wtedy kiedy pada i zalega śnieg (może z tym śniegiem przesadzam bo w zeszlym roku na całą zimę widziałam go kilka godz.Kiedy wyszłam z dzieckiem na sanki wracają po godzinie z sanek śniegu już nie było). Wracając do roślin uwielbiam takze jeżówki.Mozna spotkac teraz kilkanaście gatunków.Chcialabym za pośrednictwem bez-ogrodka je blizej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Kukurydza 'Glass Gem'
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  3. Nikandra miechunkowa
  4. Fasolnik egipski
  5. Kosmos
  6. Kleome ciernista
  7. Dynia ozdobna 'Sweet Dumpling'
  8. Słonecznik 'Skyscraper'
  9. Miesiącznica roczna
  10. Kukurydza tzw. truskawkowa
  11. Mak
  12. Szarłat zwisły
  13. Powój pnący

  Chętnie bym poczytała o ciekawych odmianach truskawek, ponieważ gdzieś mi się rzuciło w oczy zdjęcie niebieskich truskawek i jestem ciekawa czy faktycznie taki "dziwak" istnieje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rośliny:
  1. Kolorowa kukurydza odmiany „Glass Gem”
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  3. Nikandra miechunkowa
  4. Fasolnik egipski
  5. Onętek Lichterfest
  6. Kleome ciernista
  7. Dynia odmiany „Sweet Dumpling”
  8. Słonecznik odmiany „Skyscraper”
  9. Miesiącznica roczna
  10. Kukurydza truskawkowa
  11. Mak
  12. Szarłat zwisły
  13. Powój pnący


  Dasz się wpuścić w maliny, Szanowny Autorze? I jeszcze, żeby udowodnić, że w świecie roślin rasizm jest pojęciem zupełnie obcym – w czarne maliny. I wiesz, Szanowny Autorze, wcale nie dlatego, że „W malinowym chruśniaku” mi się nagle przypomniało (chociaż pomnę, że umiałam ten wiersz na pamięć i tak jakby o szybsze bicie pewnego organu mnie w swoim czasie ów utwór przyprawiał), ale dlatego że maliny to pierwsze rośliny, które zapamiętałam. Miałam cztery lata, malutką łubiankę i mama puszczała mnie przodem w rządek, a ja rwałam, rwałam, trochę z ogonkami, a trochę z listeczkami, no i bardziej niż rwałam to obserwowałam to całe życie tętniące pośród krzaków malin (pajączki, pszczółki, pasikoniki). I pamiętam że to była świetna zabawa. Chociaż nie zawsze byłam tego zdania, ot, w czasach nastoletnich (a zwłaszcza wczesnonastoletnich), gdy praca w polu była złym złem, w związku z tym... ano pracowałam, jeno naburmuszona).
  Tak, mam do malin sentyment. Nie zaprzeczam.
  A dlaczego chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej akurat o czarnych malinach? Gdzieś natknęłam się na publikację,w której opisywano ich właściwości prozdrowotne.
  W związku z tym nabrałam ochoty, żeby posadzić kilka krzaczków, z których korzystaliby moi najbliżsi. Tylko że mi się marzy, żeby ktoś za mnie zrobił research, czy warto zająć się czarnymi malinami, a jeśli tak to jaką odmianę uprawiać. No i dlatego uśmiecham się do Ciebie, Szanowny Autorze (a poza tym już widzę oczami duszy mojej, gdzie posadziłabym nasiona, które są do wygrania ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. 2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  4. Fasolnik egipski
  6. Kleome ciernista (Tarenaya hassleriana)
  7. Dynia ozdobna ‘Sweet Dumpling
  8. Słonecznik – Helianthus annuus ‘Skyscraper’.
  9. Miesiącznica roczna
  12. Szarłat zwisły
  Chciałabym przeczytac o roslinie o przewrotnej nazwie Wężymord. Podobno jest smacznym warzywem, ale czym zasluzyl sobie na takie miano?
  Pozdrawiam, Dorota Gmiterek

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Kukurydza Glass Gem
  2. Fasola niepodległości
  4. Fasolnim egipski
  5. Kosmos siarkowy
  6. Kleome ciernista
  7. Dynia ozdobna Sweet Dumpling
  8. Słonecznik Skyscraper
  9. Miesiącznica roczna
  10. Kukurydza truskawkowa
  11. Mak syberyjski
  12. Szarłat zwisły
  13. Wilec purpurowy

  Tematykę bloga można poszerzyć o rośliny zielarskie i lecznicze. Rośliny te są jednocześnie bardzo ozdobne, swą urodą mogą ozdobić ogród, a jednocześnie leczyć i dobrze smakować. Są wśród nich rośliny mało znane np. Gynostemma, lub znane i pachnące jak lawenda, swojskie rumianki i wrotycze, kulinarne bazylie, pachnące mięty. Wachlarz zastosowań i gatunków jest bardzo bogaty, a w tych czasach zwrot ku naturalnym terapiom bardzo potrzebny. Przybliżenie sylwetek choćby niektórych z roślin zielarskich na pewno wzbogaci Pana bloga i poszerzy wiedzę czytelnika.
  Pozdrawiam
  Małgorzata Urbaniak-Pabisiak

  OdpowiedzUsuń
 7. 1.Kukurydza Glass Gem
  2.Fasola Niepodległości z Orzełkiem
  3.Nikandra Miechunkowa
  4.Fasolnik Egipski
  5.Onętek Lichterfest
  6.Kleome Ciernista
  7.Dynia Sweet Dumpling
  8.Słonecznik Skyscraper
  9.Miesiącznica Roczna
  10.Kukurydza Truskawkowa
  11.Mak Różowy
  12.Szarłat Zwisły
  13.Wilec(Powój Pnący)

  Z ochotą poznam rośliny Afrodyzjaki,bo już nadszedł w mym życiu czas,aby leki z apteki odstawić i naturalnie (bez-ogródek) się zabawić Hihihi Monika Skiba :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. 1.Kukurydza Glass Gem na kosmiczny popcorn
  2.Fasola Niepodległości z Orzełkiem na obiad 11 listopada
  3.Nikandra Miechunkowa cudny niebieski odstraszacz na komary
  4.Fasolnik Egipski perłowe koraliki na oczy zaprzyjaźnionej mumi
  5.Onętek Lichterfest na wiejski zagonek
  6.Kleome Ciernista na koronę dla mej królewny
  7.Dynia Sweet Dumpling na pyszna zupe
  8.Słonecznik Skyscraper na drabine do nieba
  9.Miesiącznica Roczna srebrniki judasza do skarbonki
  10.Kukurydza Truskawkowa na bukiet
  11.Mak Różowy na kompot?
  12.Szarłat Zwisły na popping
  13.Wilec(Powój Pnący) czapeczka na nosek Na Twym blogu same cudne opowieści o zwykłych roślinach, które stają sie niezwykłe, o tych egzotycznych, które śnią sie po nocach i doprowadzaja mnie do obłędu.nNawet sie nie spostrzegłam a juz gadam z teczowa kukurydza nizam fasole YinYang na korale dla córki i wsuwam sałatkę z pędow chmielu az sie uszy trzesą.O czym byś wiec nie napisał to czyta sie to jednym tchem. Pisz wiec o wszystkim o pokrzywie z pieprzem,o wężymordzie z uśmiechem i pisz wiecej, bo na Twe artykuły wciąz mam niedosyt.Słodziła tak i cukrowała Ci Asia B.

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.Kukurydza Glass Gem
  2.Fasola Niepodległości z Orzełkiem
  3.Nikandra Miechunkowa
  4.Fasolnik Egipski
  5.Onętek Lichterfest
  6.Kleome Ciernista
  7.Dynia Sweet Dumpling
  8.Słonecznik Skyscraper
  9.Miesiącznica Roczna
  10.Kukurydza Truskawkowa
  11.Mak Różowy
  12.Szarłat Zwisły
  13.Wilec (Powój pnący)

  Spragniony jestem o drzewie butelkowym* treści
  Literek SKOPanych jak żyznej ziemi grudek
  Bez owijania w bawełnę bez ogródek
  *Pachira na pniu mózgowym
  Już mi dłoniastymi liśćmi szeleści

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. Kukurydza 'Glass Gem'
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  3. Nikandra miechunkowa
  4. Fasolnik egipski
  5. Kosmos
  6. Kleome ciernista
  7. Dynia ozdobna 'Sweet Dumpling'
  8. Słonecznik 'Skyscraper'
  9. Miesiącznica roczna
  10. Kukurydza tzw. truskawkowa
  11. Mak
  12. Szarłat zwisły
  13. Powój pnący

  Chciałam by przeczytać na blogu Bez-Ogródek jak uprawiać pieczarki domowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o dopisanie imienia i nazwiska, bo anonimowych komentarzy nie mogę wziąć pod uwagę!

   Usuń
 11. 1.Kukurydza Glass Gem
  2.Fasola z orzełkiem
  3.Nikandra miechunkowa
  4.Fasolnik egipski
  5.Onętek Lichterfest
  6.Kleome Ciernista
  7.Dynia Sweet Dumpling
  8.Słonecznik Skyscraper
  9.Miesiącznica roczna
  10.Kukurydza truskawkowa
  11.Mak różowy
  12.Szarłat zwisły
  13.Wilec(Powój
  Posiadam cudo brzydkie jak noc a smaczne - niebo w gębie! Fasolka pnąca bez nazwy, bo nikt nie wie, jak się nazywa, stareńka jakaś odmiana przekazywana z rąk do rąk.Odmiana pnąca -oj pnie się po czym może, strączki - brzydkie, krótkie, zielone. Gdy gotujemy jak szparagową - po odchyleniu pokrywy otwiera strąki i dumnie pokazuje nasionka. Jak przykrywkę nałożymy na garnek - zamyka się. Przesmaczna!!! Oczywiście też jest świetna na ziarno suche. Nasionka niewielkie, okrągłe, kolor... brzydki. W zupie fasolowej - cudo! Warto ją rozpowszechnić!

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Kukurydza 'Glass Gem'
  2. Fasola niepodległości z orzełkiem
  3. Nikandra miechunkowa
  4. Fasolnik egipski
  5. Kosmos
  6. Kleome ciernista
  7. Dynia ozdobna 'Sweet Dumpling'
  8. Słonecznik 'Skyscraper'
  9. Miesiącznica roczna
  10. Kukurydza tzw. truskawkowa
  11. Mak
  12. Szarłat zwisły
  13. Powój pnący

  Poczytałabym o różnych odmianach truskawek i kalafiorach oraz marchwiach, chodzi mi o różne kolory odmian oraz czym się różnią te cudeńka. Poczytam też chętnie o innych kolorowych warzywach i owocach. Czy kolor ma znaczenie, czy też to wszystko jest takie same? Pozdrawiam serdecznie, Marta

  OdpowiedzUsuń
 13. 1)kukurydza Glass Gem
  2)fasola niepodległości z orzełkiem
  3)nikandra miechunkowa
  4)Fasolnik egipski
  5)onętek siarkowy
  6)Kleome ciernista
  7)Sweet Dumpling
  8)słonecznik Skyscraper
  9)Srebrniki Judasza
  10)Kukurydza truskawkowa
  11)Mak wschodni
  12)Szarłat zwisły
  13)powój
  Może warto wspomnieć o zapomnianych warzywach jak pasternak, skorzonera czy brukiew ,które kiedyś tak chętnie uprawiane zostały wyparte przez inne.

  OdpowiedzUsuń
 14. #2 fasola eucharystyczna - z hostią / (z orzełkiem)
  #7 dynia ozdobna - Cucurbita pepo "Sweet Dumpling"
  #1 kukurydza Glass Gem
  #8 słonecznik "Skyscraper"
  #9 miesiącznica roczna "Judaszowe srebrniki"

  O czym chciałabym przeczytać ? - o agawach. Zimą kiedy wszystkie rośliny na zewnątrz są w stanie uśpienia, warto podziwiać rośliny domowe, w tym te ciekawe sukulenty którymi są agawy. Dla dużej części osób temat ten jest nieznany lub ogranicza się tylko do podstawowej-klasycznej formy agawy amerykańskiej. Natomiast agawy zadziwiają formami i kolorami. Są moimi ulubieńcami, szczególnie w tych miniaturowych formach. Zachwycam się nimi zimową porą. Mimo iż je lubię, mało wiem na temat ich pielęgnacji i szkodników. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej :) Troszkę egzotyki w środku zimy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. #1. Kukurydza ‘Glass Gem’
  #2. Fasola niepodległości
  #3. Nikandra miechunkowa
  #4. Fasolnik egispki
  #5. Onętek Lichterfests
  #6. Kleome ciernista
  #7. Dynia ‘Sweet Dumpling’
  #8. Słonecznik ‘Skyscraper’
  #9. Lunnaria annua
  #10. Kukurydza truskawkowa
  #11. Mak syberyjski
  #12. Amaranthus caudatus
  #13. Ipomoea purpurea

  "O jakiej roślinie chciałbyś/chciałabyś przeczytać na blogu Bez-Ogródek?" – Nie chciałbym Tobie dawać konkretnej rośliny do opracowania. Jestem zainteresowany bardzo mocno botaniką, przechodziłem etap fascynacji roślinami ozdobnymi, lecz od pewnego czasu staram się używać w swoim ogrodzie roślin rodzimych lub tzw. „znaturalizowanych” roślin obcych. Brakuje takie tematu na rynku ogrodniczym, więc byłbym rad, jeśli w przyszłości na blogu Bez-Ogródek będę mógł przeczytać o rabacie założonej z roślin przyniesionych z sąsiedztwa, tj. roślin łąkowych (np. Lysymachia vulgaris, Achillea millefolium), szuwarowych (np. Lythrum salicaria, Valeriana officinalis) czy ruderalnych (np. Oenanthera biennis,Echium vulgare). Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. 1.kukurydza 'Glass Gem'
  2.Fasola Niepodległości z Orzełkiem.
  3.Nikandra miechunkowata.
  4.Fasolnik egipski.
  5.kosmos siarkowy.
  6.Kleome ciernista.
  7 Dynia 'Sweet Dumpling"
  8.Słonecznik 'Skyscraper'
  9.Miesiącznica roczna.
  10.Kukurydza truskawkowa.
  11.Mak syberyjski.
  12.szarłat zwisły.
  13.Wilec trójbarwny

  Próbuje ten komentarz dodać trzeci raz. Chciałbym przeczytać o dinozaurach roślinnych-paprociach dzrzewiastych,wolemi, welwiczji i pywaczu. A także o nagietku 'Prolifera'
  Artur Kurpiel

  OdpowiedzUsuń
 17. 1.Kukurydza 'Glass Gem'
  2.Fasola niepodległości
  3.Nikandra miechunkowa
  4.Fasolnik egipski
  5.Onętek siarkowy
  6.Kleome ciernista
  7.Dynia ozdobna 'Sweet Dumpling'
  8.Słonecznik 'Skyscraper'
  9.Miesiącznica roczna
  10.Kukurydza truskawkowa
  11.Mak syberyjski
  12.Szarłat zwisły
  13.Wilec purpurowy

  O czym chciałabym przeczytać? W mojej głowie pojawia się długa lista roślin :) Jedną z nich jest krzew owocowy podpatrzony w programie o brytyjskich ogrodach - ugni chilijskie. Chętnie dowiedziałabym się więcej na jego temat. Kolejną moją propozycją są trawy, często niezauważane i od dawna stanowiące dla mnie pewną zagadkę. Robienie zielnika na studiach (nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy traktują to jako karę :D )zmotywowało mnie do podejmowania prób ich oznaczania jednak jak na razie różnie mi to wychodzi. Wpisy o tej tematyce na pewno pomogą mi poznać je lepiej. Może też niektórzy w końcu przekonają się, że nie wszystkie trawy wyglądają tak samo :) Jeśli miałabym zaproponować jedną z nich to na pewno chętnie poczytałabym o ostnicy Jana - pięknej, rzadkiej trawie, którą bardzo chciałabym zobaczyć na stanowisku naturalnym.

  Aleksandra Joachimiak

  OdpowiedzUsuń
 18. Sadłowska Anna
  1.Kukurydza Glass Gem
  2.Fasola Niepodległości z Orzełkiem
  3.Nikandra Miechunkowa
  4.Fasolnik Egipski
  5.Onętek Lichterfest
  6.Kleome Ciernista
  7.Dynia Sweet Dumpling
  8.Słonecznik Skyscraper
  9.Miesiącznica Roczna
  10.Kukurydza Truskawkowa
  11.Mak Różowy
  12.Szarłat Zwisły
  13.Wilec(Powój Pnący)
  Bardzo chciałabym poczytać o polskim imbirze, który można hodować w naszym klimacie. Taka herbatka rozgrzewająca, w przyszłą jesień, z imbiru z własnego ogródka, coś pysznego.
  Sadłowska Anna

  OdpowiedzUsuń
 19. Przedstawione rośliny to:
  1.Kukurydza glass gem- wszystkie kolory tęczy.
  2.Fasola niepodległości z orzełkiem-najlepszym miejscem dla niej jest związany z Piłsudskim Sulejówek
  3.Nikanda
  4.Fasolnik egipski
  5.Onętek Lichterfest
  6.Kleome ciernista jednoroczna
  7.Dynia sweet dumpling
  8.Słonecznik skyscraper-sięga nieba,niczym słońce w ogrodzie w pochmurny dzień,
  9.Srebrniki judasza-zawsze będą mi się kojarzyły z ogrodem mojej babci,
  10.Kukurydza ozdobna truskawkowa
  11.Mak syberyjski różowy
  12.Szkarłat zwisający- niczym atłasowe zasłony
  13.Powój-pięknie zdobi siatkę odgradzając ogród od spojrzeń przechodniów.
  Chciałabym przeczytać i dowiedzieć się na które rośliny szczególnie uważać. Nie chodzi mi wcale o te z kolcami bo po pierwszym pokucju zbliżamy się do nich jak pies do jeża, ale o te na które trzeba szczególnie uważać mając małe dzieci i psy które wszystko gryzą. Powiem Bez-Ogródek: Które rośliny są trujące,które mogą zaszkodzić dzieciom i zwierzętom towarzyszącym nam w domu i ogrodzie?
  Katarzyna Woźniak-Gdak

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...