poniedziałek, 11 czerwca 2018

Chelsea Flower Show 2018 - Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogrody pokazowe SHOW GARDENS
Ogrody pokazowe brytyjskiej wystawy Chelsea Flower Show należą do najpiękniejszych na świecie: są połączeniem stylu i elegancji z domieszką nowoczesności i aktualnych ogrodniczych trendów. Wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły powstają przy współpracy projektantów ogrodów, szkółkarzy i artystów z wielu dziedzin na zlecenie prywatnych firm, organizacji i fundacji. Mimo, że założenie każdego ogrodu pokazowego pochłania gigantyczny budżet w każdym z nich możemy podpatrzyć inspirujące rozwiązania do zastosowania we własnym, nawet najmniejszym przydomowym ogródku. W tym wpisie przedstawiam dziesięć ogrodów pokazowych z kategorii Show Gardens z wystawy Chelsea Flower Show 2018.


Nauczony doświadczeniami z poprzedniego roku (odwiedziłem wtedy Chelsea Flower Show ostatniego dnia) tym razem zdecydowałem się powalczyć o wejściówkę prasową na pierwszy i drugi dzień wystawy - co wcale nie jest takie proste, ponieważ stosunkowo trudno spełnić kryteria przyznawania akredytacji dziennikarskich. Aby dostać taką akredytację trzeba m.in. pokazać swoje poprzednie relacje z tego wydarzenia i załączyć zaświadczenie potwierdzające zamówienie na relację z bieżącej edycji wystawy. Z tego względu blogerzy mają naprawdę niewielką szansę uzyskania akredytacji, ale jeśli wziąć pod uwagę że Chelsea Flower Show jest prawdopodobnie najbardziej prestiżową wystawą ogrodniczą na świecie i przylatują na nią setki dziennikarzy z całego świata nie jest to już tak wielkim zaskoczeniem. Ponieważ mam ogromną przyjemność współpracować z redakcją pisma Gardeners' World - Edycja Polska, udało mi się dostać akredytację i poleciałem do Londynu jako reprezentant redakcji (moją relację z wystawy przeczytacie już w lipcowo-sierpniowym numerze Gardeners' World).


Wizyta na Chelsea jest dla każdego ogrodnika i miłośnika roślin ogromnym przeżyciem - żeby przekonać się o tym jak wielkim, trzeba go przynajmniej raz w życiu doświadczyć. Nie chcę jednak tego doświadczenia zatrzymywać tylko dla siebie - jeśli nie miałeś jeszcze okazji zobaczyć Chelsea Flower Show na własne oczy, pokażę Ci wszystkie ogrody pokazowe tegorocznej wystawy.

Ogrody pokazowe rywalizują o medale (złote, pozłacane, srebrne i brązowe) w trzech kategoriach:

 • SHOW GARDENS - duże ogrody pokazowe (10 ogrodów)
 • ARTISAN GARDENS - małe ogródki rzemieślnicze inspirowane lokalnymi tradycjami i rzemiosłem (7 ogrodów)
 • SPACE TO GROW GARDENS - czyli ogrody pokazujące przestrzeń do wzrostu - ale nie tylko roślin; podziwiając ogrody z tej kategorii natychmiast widać, że są one inspirowane również rozwojem osobistym człowieka (8 ogrodów)

W tym wpisie zapraszam na podróż po dziesięciu ogrodach pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 z kategorii SHOW GARDENS.

Chelsea Flower Show 2018

Ogrody pokazowe SHOW GARDENS


Ogród pokazowy #1: The M&G Garden


Kategoria: Show Gardens
Nagroda: Złoty medal

Projekt: Sarah Price
Wykonawca: Crocus
Sponsor
: M&G Investments

M&G Garden to romantyczne niebo zaprojektowane z myślą o ciepłym, słonecznym klimacie. Ten ogród czerpie z ponadczasowej koncepcji według której ściana, drzewo i miejsce do siedzenia mogą stworzyć intymne i piękne miejsce odpoczynku. Wykorzystując śródziemnomorską florę i surowce wydobyte bezpośrednio z ziemi (glina, kruszywo i pigment), przestrzeń ta celebruje ekspresyjność koloru, tekstury, światła i cienia.


Jest to ogród kontrastów: kolory są subtelne, ale nieoczekiwane i olśniewające; matowe szkliwione płyty uwydatniają srebrzyste odcienie krzewinek a kontrastującą kakofonię szkarłatnych, różowych, liliowych i żółtych kwiatów trzymają w garści trawiaste łany. W sercu tej przestrzeni uwagę przyciągają granatowce i dęby korkowe, a szklista powierzchnia dużego basenu odbija kompozycję ogrodu. W nasadzeniach widać poduchy płożących się ziół, pachnących krzewinek i wyższych, delikatnych, prześwitujących kwiatów. W ogrodzie rośnie wiele roślin odpornych na suszę, które doskonale pasują do ocieplającego się klimatu.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENSOgród pokazowy #2: LG Eco-City GardenKategoria: Show Gardens
Nagroda: Pozłacany medal

Projekt: Hay-Joung Hwang
Wykonawca: Randle Siddeley
Sponsor
: Lg Electronics

LG Eco-City Garden jest zieloną przestrzenią przynależną do jednego mieszkania w "pionowej dżungli" apartamentowców. Łączy naszą zależność od technologii z koniecznością świadomości problemów środowiskowych stwarzanych przez współczesny styl życia i potrzebą zmniejszenia zanieczyszczenia, szczególnie na obszarach o dużej gęstości zaludnienia.


Każde mieszkanie ma przynależny taras do którego można dostać się z kuchni i który jest doskonale oświetlony słońcem. Drzewa i mniejsze rośliny wytwarzają tlen, regulują wilgotność, obniżają temperaturę i redukują poziom dwutlenku węgla. Źródło wody zagłusza miejski hałas. Drzewa i wiele innych gatunków roślin łagodzą widoczny wpływ architektury, a całość umożliwia bliższą interakcję pomiędzy betonem, szkłem i zielonym środowiskiem. Odnosząc się do poważnych obaw związanych ze spadkiem liczby zapylaczy i ich siedlisk, naturalistyczne nasadzenia pokazują w jaki sposób można włączyć do ogrodu dzikie kwiaty, byliny i roślinność łąkową.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogród pokazowy #3: The David Harber and Savills Garden


Kategoria: Show Gardens
Nagroda: Brązowy medal

Projekt: Nic Howard
Wykonawca: Langdale Landscapes
Sponsor
: David Harber, Savills

Oto ogrodowy teatr - projekt pokazujący jak rzeźby i nasadzenia mogą opowiadać historię i skłaniać do refleksji. W tym ogrodzie różne warstwy reprezentują ewoluującą relację ludzkości ze środowiskiem. Początkowo roślinność i sztuka są swobodne i naturalne. Trawy i byliny kolonizują żwirową nawierzchnię symbolizując naturalny krajobraz. Łuszcząca się kora strzelistej brzozy nadrzecznej dodaje projektowi struktury. Z upływem czasu rzeźby zmieniają swoją geometrię.


Ewolucja człowieka znajduje odzwierciedlenie w podsadzeniach bujnymi odmianami piwonii, łubinów, kuklików, funkii i pelargonii. Przez ogród wiedzie widoczny od frontu tunel czasoprzestrzenny zakończony się rzeźbą Aeon, która reprezentuje ziemskie jądro energii utrzymujące naszą planetę w stanie równowagi.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogród pokazowy #4: The Morgan Stanley Garden for the NSPCCKategoria: Show Gardens
Nagroda: Złoty medal

Projekt: Chris Beardshaw
Wykonawca: Structure Group
Sponsor
: Morgan Stanley

Ogród został zaprojektowany dla podniesienia świadomości pracy NSPCC (Narodowe Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Dzieci) i jest metaforą ewolucji emocji, która towarzyszy dziecku kiedy doświadcza pozytywnego wpływu pracy NSPCC.


Patrząc od frontu ogrodu kierunek ścieżki jest niejasny. Kiedy ścieżka skręca, prowadzi do bardziej otwartej i spokojnej przestrzeni wypełnionej miękkimi bylinami. Ścieżka wiedzie do pawilonu z drewna cedrowego, zamkniętego z tyłu spokojnym, odbijającym światło kanałem. Przestrzeń widoczna z pawilonu jest środowiskiem przynoszącym ukojenie dla zmysłów. W ogrodzie rośnie wiele kwasolubnych roślin o subtelnej teksturze; widać plamy błękitu, różu i fioletu. W ogrodzie wystawiono wiele rzeźb, w tym Kinetic Art Table.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogród pokazowy #5: The Trailfinders South African Wine Estate


Kategoria: Show Gardens
NagrodaPozłacany medal

Projekt: Jonathan Snow
Wykonawca: Stewart Landscape Construction
Sponsor: Trailfinders

Winnice Western Cape w RPA są natychmiast rozpoznawalne i uderzająco piękne. Ten ogród jest pocztówką z tradycyjnej południowoafrykańskiej winnej posiadłości. Z uroczego gospodarstwa Cape Dutch z terakotowym tarasem schodzi się w dół do formalnego, romantycznego ogrodu, a następnie przez bramę do winnicy. Za winnicą rozciąga się namiastka dzikiego i pięknego krajobrazu fynbos. Rośliny z fynbos, w tym agapanty, mieczyki, trytomy i pelargonie rosną w ich naturalnym środowisku - wśród wiecznie zielonych, skórzastych śródziemnomorskich krzewów z plamami jaskrawych kolorów i egzotycznie wyglądających kwiatów.


Wypielęgnowany domowy ogród łączy spokojniejsze, miękkie odcienie z bardziej bujnymi świeżymi liśćmi. Poczerniałe szczątki reprezentują świeżo spaloną roślinność fynbos wśród której widać już jaskrawe kwiaty cebulowe, siewki i powracające życie.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogród pokazowy #6: Welcome to Yorkshire


Kategoria: Show Gardens
Nagroda: Złoty medal

Projekt: Mark Gregory
Wykonawca: Landform
Sponsor
: Welcome to Yorkshire

Ogród Welcome to Yorkshire jest inspirowany Yorkshire Dales, malowniczym regionem będącym kwintesencją istoty hrabstwa i znanym na całym świecie z serów Wensleydale, żółtych od jaskrów łąk i bogatej flory. Wypływający ze skraju lasu kręty strumyk przepływa obok kamiennej chatki i rozlewa się na pastwiska.


Kolorystyka ogrodu zawiera odcienie fioletu, różu i bieli z domieszką gęstej i różnorodnej roślinności. Suche wapienne murki przecinają łąkę i oddzielają chatkę z romantycznym wiejskim ogródkiem warzywnym od naturalnego krajobrazu. Sponsorowany przez Welcome to Yorkshire ogród sławi oszałamiające krajobrazy Yorkshire, naturalne materiały, tradycyjne rzemiosło i rzemieślniczą produkcję żywności i ma na celu zachęcić gości do odwiedzenia tego kultowego hrabstwa i doświadczyć jego spokojnego piękna na własnej skórze.

Ogrody pokazowe SHOW GARDENS
Ogród pokazowy #7: VTB Capital Garden – Spirit of CornwallKategoria: Show Gardens
NagrodaPozłacany medal

Projekt: Stuart Charles Towner i Studio Evans Lane
Wykonawca: RDC Landscapes
Sponsor
: VTB Capital

Ogród powstał dzięki współpracy projektantów ogrodów, architektów, muzyków, kompozytora i rzeźbiarza na zlecenie VTB Capital, międzynarodowego banku. Ogród dostarcza wrażeń dla wszystkich zmysłów i jest inspirowany pracami brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworth oraz muzyką skomponowaną przez Leo Geyera na zlecenie Hepworth Estate i Tate St Ives z okazji 40-lecia założenia ogrodu Hepworth w St Ives.


W tym ogrodzie o współczesnym stylu rośnie paleta roślin klimatu subtropikalnego i umiarkowanego, ukazujących unikalny mikroklimat Kornwalii. Metalowe elementy odzwierciedlają fale dźwiękowe muzyki z których najwyższa jest reprezentowana przez pawilon ogrodowy z przestrzenią do komponowania i koncertowania zaprojektowaną przez architektów Studio Evans Lane. Cieki wodne odzwierciedlają widok na morze z ogrodu Hepworth, a ciągły obieg wody reprezentuje motyw muzyczny. W ogrodzie znajdują się dwie piękne rzeźby autorstwa Sheili Vollmer.

 
Ogrody pokazowe SHOW GARDENS


Ogród pokazowy #8: The Wedgwood Garden


Kategoria: Show Gardens
Nagroda: Złoty medal

Projekt: Jo Thompson
Wykonawca: Bespoke Outdoor Spaces
Sponsor
: Wedgwood

Pod koniec XVIII wieku tajemnicze ogrody i ogrody herbaciane były idealnym miejscem do spotkań towarzyskich, podziwiania natury i picia herbaty. The Wedgwood Garden jest współczesną interpretacją tych spokojnych przestrzeni utożsamianych z brytyjską radością i luksusem. 


Ogród został zaprojektowany jako ogród dla kobiet, z efemerycznym pawilonem, który wydaje się tańczyć nad strumieniem, wije się przez harmonijne nasadzenia, naturalne skały i głazy. Wejście wiedzie przez luki w nasadzeniach przy krawędziach ogrodu gdzie natychmiast można poczuć pod stopami przyjemnie gładki kamień. Niemal niewidoczna ścieżka prowadzi gości do brązowego pawilonu. Na wejściu obniżony obszar prowadzi do kamiennych stopni w poprzek stawu i miejsca z ławką z której można podziwiać cały ogród.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS

Ogród pokazowy #9: Wuhan Water Garden, China


Kategoria: Show Gardens
Nagroda: Brązowy medal

Projekt: Laurie Chetwood i Patrick Collins
Wykonawca: Tendercare
Sponsor
: Creativersal

Zaprojektowany do podziwiania ze wszystkich stron Wuhan Water Garden ukazuje podróż przez kontrastujący naturalny krajobraz prowincji Hubei i zaawansowane technologicznie miejskie środowisko. Inspiracją przy projekcie ogrodu była zdolność Wuhan - chińskiego "miasta 100 jezior" - do zarządzania i kontrolowania wód rzeki Jangcy.


Ogród budzi wszystkie zmysły: daje wrażenie "unoszenia się" ponad chodnikiem i zapach lasu, odgłosy śpiewu ptaków i wody. Stylizowany na leśny krajobraz otaczający centralne jezioro symbolizuje lasy, które niegdyś pokrywały wiele prowincji Hubei.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENSOgród pokazowy #10: The Lemon Tree Trust Garden


Kategoria: Show Gardens
NagrodaPozłacany medal

Projekt: Tom Massey
Wykonawca: Landscape Associates
Sponsor
: Lemon Tree Trust

Zainspirowany wytrzymałością, determinacją i pomysłowością uchodźców mieszkających w obozie Domiz w północnym Iraku i zaprojektowany z ich udziałem, ten ogród podkreśla nieoczekiwane piękno ukryte w obozie. Wykorzystuje materiały dostępne w takich obozach, w tym beton i stal, oraz cieniujące ekrany inspirowane tradycyjnymi islamskimi wzorami. 


"Ściana innowacji" wykorzystuje przedmioty codziennego użytku takie jak puszki i plastikowe butelki - pomysł zaczerpnięto bezpośrednio z ogrodów w Domiz. Nasadzenia zawierają rośliny odporne na suszę uprawiane w tym regionie, w tym drzewa figowe, cytrynowe i granatowce oraz inne warzywa i zioła używane w kuchni bliskowschodniej. Kanaliki wodne wypływające z centralnej fontanny zapewniają spokojny i chłodny klimat a jednocześnie podkreślają znaczenie ponownego wykorzystania wody w obozach.


Ogrody pokazowe SHOW GARDENS
Który z dużych ogrodów pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 spodobał Ci się najbardziej?


Zobacz też moje pozostałe relacje z RHS Chelsea Flower Show 2018:5 komentarzy:

 1. Najbardziej podoba mi się ogród z Yorkshire. Elementy będące dziełem natury nie dominują nad roślinami, tylko je uzupełniają. Klimaty z Herriota - to lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż zazdroszczę... Piękne zdjęcia i piękne projekty. Moje serce skradł ogród The David Harber and Savills Garden.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudny wybór i dużo zdjęć. Najbardziej spodobał mi się ogród nr 3 z geometrycznymi rzeźbami w kolorze brązowym. Ogród wygląda jak wystawa i można rośliny oglądać z ciekawej perspektywy.
  Potem spodobał mi się ogród ostatni z powodu praktycznego wykorzystania różnych materiałów budowlanych, które są tak zastosowane, że wcale nie szpecą, a sprawiają, że ogród powiększa swoją przestrzeń, bo rośliny są w różnych pojemnikach i na półkach.
  Następnie znalazłam ogród nr 6 - najbardziej naturalistyczny, a takie lubię bardzo. Niby nietknięty ludzką ręką, a jednak...
  To duża wystawa i na pewno inaczej to wygląda "na żywo" ! Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie LG Eco-City Garden i częściowo The David Harber and Savills Garden :) Maciek

  OdpowiedzUsuń
 5. W Polsce to chyba by nikt tak od podstaw bez kopiowania nie zaprojektował ? Maaciek

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...