czwartek, 14 czerwca 2018

Chelsea Flower Show 2018 - Ogrody pokazowe SPACE TO GROW

wystawa chelsea flower show 2018Masz swoje własne M? Dodaj do niego O jak ogród. Do jego założenia nie potrzebujesz jednak własnej działki - w końcu rośliny mogą rosnąć wszędzie, a ogród niejedno ma imię. Współczesne ogrody bywają zaskakujące i czerpią inspiracje z różnorodnych źródeł. A gdzie ty znajdziesz przestrzeń do wzrostu?
W tym wpisie przedstawiam osiem ogrodów pokazowych z kategorii Space To Grow z wystawy Chelsea Flower Show 2018.Widzieliśmy już duże ogrody pokazowe i małe ogródki rzemieślnicze z tegorocznej edycji wystawy Chelsea Flower Show. W ostatniej, nowej kategorii znalazły się ogrody typu Space To Grow, czyli dosłownie przestrzeń do wzrostu. To nie przypadek - Brytyjczycy potrafią zazielenić każdą przestrzeń, uprawiają warzywa w miastach na zdumiewającą skalę i nie mają żadnych ogrodniczych kompleksów. Ogródkowanie stanowi dla nich niezwykle ważną część życia, a bycie działkowcem to nie powód do śmiechu, tylko do dumy.

Czego możemy się od nich nauczyć? Przede wszystkim tego, że każdy ma miejsce do uprawy roślin, nawet jeśli nie ma własnego ogrodu. Wszędzie znajdzie się przestrzeń na której coś urośnie, bo miejsc do założenia ogródka jest nieskończenie wiele.
Ogród to także miejsce w którym zdobywamy doświadczenie i ciągle się uczymy. To miejsce nie tylko do wzrostu roślin, ale też - a może przede wszystkim - do naszego rozwoju. Dlatego w tej nowej kategorii ogrodów pokazowych pokazano przeróżne interpretacje przestrzeni do wzrostu

Ogrody pokazowe rywalizowały o medale (złote, pozłacane, srebrne i brązowe) w trzech kategoriach:

  • SHOW GARDENS - duże ogrody pokazowe (10 ogrodów)
  • ARTISAN GARDENS - małe ogródki rzemieślnicze inspirowane lokalnymi tradycjami i rzemiosłem (7 ogrodów)
  • SPACE TO GROW GARDENS - czyli ogrody pokazujące przestrzeń do wzrostu - ale nie tylko roślin; podziwiając ogrody z tej kategorii natychmiast widać, że są one inspirowane również rozwojem osobistym człowieka (8 ogrodów)
W tym wpisie zapraszam na podróż po ośmiu ogrodach pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 z kategorii SPACE TO GROW GARDENS.

Chelsea Flower Show 2018

Ogrody pokazowe SPACE TO GROW


Ogród pokazowy #1: Seedlip GardenKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Gold medal (Złoto)

Projekt: Dr Catherine MacDonald
Wykonawca: Landform Consultants Ltd
Sponsor: Seedlip

Seedlip Garden sławi skromny groch zwyczajny (Pisum sativum) i trzech mężczyzn (Mendel, Lamborn i Branson) z trzech różnych stuleci: groszkowych pionierów w znaczeniu naukowym, kulinarnym i kulturowym.

Nasadzenia, formy, kolory i elementy dostarczające wrażeń dla wszystkich zmysłów w ramach tego ogrodu konceptualnego są związane z grochem i tworzą współczesne kompendium wiedzy na cześć jednego z ulubionych warzyw Brytyjczyków. Uformowana z okrągłych (reprezentujących kształt grochu) elementów ścieżka prowadzi do ogrodowego pawilonu, "świątyni", w której znajduje się zbiór artykułów dotyczących grochu. Wszystkie gatunki roślin wykorzystane w ogrodzie należą do rodziny bobowatych (Fabaceae). Niech żyje groszek!wystawa chelsea flower show 2018Ogród pokazowy #2: The Myeloma UK Garden


Kategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Silver Gilt (Pozłacany medal)

Projekt: John Everiss and Francesca Murrell
Wykonawca: Peter Gregory Landscapes
Sponsor: Myeloma UK

The Myeloma UK Garden został zainspirowany przez Petera Kinga, wspierającego Myeloma UK, którego żona Gill i brat Graham zmarli w 2016 roku po krótkiej walce ze szpiczakiem. Ogród został zaprojektowany w celu podniesienia świadomości o szpiczaku, nieuleczalnej postaci raka krwi, która rozwija się w szpiku kostnym. Tę chorobę można leczyć, ale nie jest jeszcze całkowicie uleczalna.

Ze środka ogrodu wyrosta olbrzymia rzeźba zbudowana z warstw przezroczystego błękitnego akrylu i wzorowana na Gemmie Peace, córce Petera i Gill King, . Reprezentuje ona rolę opiekuna - osoby, która często odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu pacjenta, że to on, a nie choroba, jest najważniejszy..

Rzeźba ucieleśnia osobę która rozdmuchuje nasiona i rośliny na żyzną glebę i przedstawia nowe metody leczenia, nadzieję i postęp. W ogrodzie celowo nie ma zdefiniowanej ścieżki, co odzwierciedla sytuację wielu pacjentów ze szpiczakiem. Głazy reprezentują komórki plazmatyczne z których rozwija się nowotwór, a zachodzące na siebie stalowe panele graniczące z ogrodem reprezentują bariery w trakcie opieki i leczenia. Rośliny w ogrodzie to m.in. bukszpany, jabłonie, trybule, wiśnie, pióropuszniki i perłówki.wystawa chelsea flower show 2018Ogród pokazowy #3: Urban Flow GardenKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Gold medal (Złoto)

Projekt: Tony Woods
Wykonawca: Garden Club London
Sponsor: Thames Water

Odważne wzornictwo, kolorowe nasadzenia i praktyczna przestrzeń zewnętrzna mieszczą się razem na małej miejskiej działce. Ogród zaprojektowano z myślą o oszczędności wody i dbałości o środowisko naturalne, co widać też w nasadzeniach, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i przyciągają dzikie zwierzęta.

Urban Flow Garden charakteryzuje się starannie dobraną gamą roślin o oszałamiających kolorach, kształtach i pokroju liści i ozdobnych pędach, interesujących także poza sezonem kwitnienia. Rośliny zostały tak dobrane, aby znieść szereg nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych: niektóre z nich poradzą sobie z nadmiarem wilgoci a inne zniosą okresy suszy. Najważniejsze rośliny to róża czerwonawa, baptysja błękitna, dereń kanadyjski i wielopędowy miłorząb japoński. Materiały wykorzystane w ogrodzie to tradycyjne ręcznie wyrabiane gliniane cegły, porcelanowe zdobienia i corten. Te kontrastowe wykończenia stanowią inspirację dla wszystkich użytkowników ogrodu.


wystawa chelsea flower show 2018Ogród pokazowy #4: The Silent Pool Gin GardenKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Silver Gilt (Pozłacany medal)

Projekt: David Neale
Wykonawca: Neale Richards Garden Design
Sponsor: Silent Pool Distillers

Łącząc eleganckie i surowe krajobrazy z miękkimi nasadzeniami ten ogród stanowi współczesny miejski raj dla dwojga ludzi w którym mogą się zrelaksować.
Inspiracją dla ogrodu jest położona na pięknych wzgórzach Surrey destylarnia Silent Pool Distillery. Materiały i lokalne rośliny starannie wyselekcjonował gorzelnik. Wyniesiona tafla wody odzwierciedla zasilany źródłem Silent Pool, który jest źródłem wody do produkcji ginu. Pochodzące z Wielkiej Brytanii materiały wykorzystane w ogrodzie to m.in. kamienie portlandzkie, murki typu Purbeck i sezonowany dąb. Odbiciem procesu wytwarzania ginu są laserowo wycinane miedziane panele, miedziane kadzie destylacyjne i centralna rzeźba, "skórka cytrusowa". Gęste drzewa o wielu gałęziach zapewniają prywatność.
Nasadzenia w odcieniach błękitu, bieli, zieleni i miedzi łączą się dla stworzenia uspokajającego klimatu. Pięć z dwudziestu czterech ziół używanych do produkcji ginu Silent Pool zostało wykorzystanych w ogrodzie, w tym arcydzięgiel, irysy i róże.wystawa chelsea flower show 2018
Ogród pokazowy #5: The Pearlfisher GardenKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Gold medal (Złoto)

Projekt: Karen Welman and John Warland
Wykonawca: The Garden Builders
Sponsor: Pearfisher, Nigel Colclough, Jason deCaires Taylor

Ogród został zaprojektowany, by uczcić piękno ogromnych podwodnych ogrodów naszych oceanów i składa się z szeregu zbiorników wodnych, w których znajdują się rośliny morskie, koralowce i ryby, otaczające główną rzeźbę- trójwymiarowego nurka.

W nasadzeniach dominują kaktusy i sukulenty naśladujące strukturę i formę podwodnych raf koralowych. Wiszące oplątwy imitują glony, bo formą przypominają rośliny zawieszone w toni wodnej. Ogród Pearlfisher powstał we współpracy z Plastic Oceans i podkreśla nieodwracalny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na ekosystemy i stanowi wezwanie do działania dla marek, firm i projektantów, aby tworzyć produkty i opakowania przyjazne przyrodzie.


wystawa chelsea flower show 2018

Ogród pokazowy #6: Skin Deep


Kategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Silver Gilt (Pozłacany medal)

Projekt: Robert Barker
Wykonawca: Terraforma Landscapes
Sponsor: Harley Street Skin Care, Vaughan Designs, Chiltern GRC and London Stone

Skin Deep to ogród konceptualny stworzony dla znanej brytyjskiej firmy zajmującej się pielęgnacją skóry. Betonowe bloki reprezentują ludzi o różnych problemach skórnych z którymi wszyscy się spotykamy. Skóra - nasza zewnętrzna powłoka odzwierciedla historię naszego życia i ujawnia światu nasze radości i zmartwienia w postaci różnych sladów: od znamion do zmarszczek, które są oknem naszej genetycznej przeszłości. Ta koncepcja jest odzwierciedlona w schemacie piętrowych nasadzeń w ogrodzie.

Rośliny zostały wybrane ze względu na ich formę i fakturę, subtelnie odzwierciedlając różne warunki skórne. Ścieżka prowadzi przez rzeźbę miejskiego pejzażu do obszaru kontemplacji opowieści, które opowiada nasza własna skóra. Czasami możemy czuć się osłabieni przez nasz wygląd, ale gdy widzimy, że nie jesteśmy sami, odnajdziemy siłę.


wystawa chelsea flower show 2018


 

Ogród pokazowy #7: New West End GardenKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Gold medal (Złoto)

Projekt: Kate Gould
Wykonawca: Kate Gould Gardens
Sponsor: New West End Company, Sir Simon Milton Foundation

Ogród New West End to nowoczesna interpretacja londyńskich ogrodów i architektury. Zaprojektowany jako ogród wspólnotowy, który przez cały rok zapewnia zieloną oazę w sercu West Endu i wykorzystuje przyjazną środowisku technologię, w tym systemy pozyskiwania energii dla mieszkańców, pracowników i gości. W ogrodzie znajdują się również innowacyjne płytki firmy Pavegen, które zamieniają kroki w energię elektryczną

W tej spokojnej przestrzeni rosną ażurowe drzewa zapewniające prywatność i osłonę od otaczających budynków. Kolorowe niskie obwódki zapraszają odwiedzających do ogrodu.


wystawa chelsea flower show 2018

Ogród pokazowy #8: The CHERUB HIV garden: A Life Without WallsKategoria: Space to Grow Gardens
Nagroda: Silver Gilt (Pozłacany medal)

Projekt: Naomi Ferrett-Cohen
Wykonawca: Burnham Landscaping
Sponsor: CHERUB

Ogród stworzony przez profesora Johna Fratera z Uniwersytetu Oksfordzkiego i współpracowników z CHERUB; Life With Walls jest metaforą podróży, z którą mierzy się dziś młody człowiek żyjący z HIV. Biała kopuła na froncie ogrodu reprezentuje klinikę i kokon bezpieczeństwa odgradzający od świata zewnętrznego. Nasadzenia wokół niej są skromne i minimalne.

Ścieżka wiodąca od kopuły przez ogród symbolizuje przejście do życia bez ograniczeń i napotykanych przeszkód - reprezentowanych przez coraz luźniejsze i mniej uporządkowane nasadzenia. Otwarta przestrzeń do siedzenia w drugim krańcu ogrodu stanowi symbol społeczeństwa bez uprzedzeń. Nasadzenia są tutaj cieplejsze, jaśniejsze i mniej formalne.
wystawa chelsea flower show 2018Który z ogrodów pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 z kategorii Space To Grow spodobał Ci się najbardziej?

Zobacz też moje pozostałe relacje z RHS Chelsea Flower Show 2018:

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...