czwartek, 14 czerwca 2018

Chelsea Flower Show 2018 - Ogrody pokazowe ARTISAN GARDENS

chelsea flower show wycieczkaMałe, ciasne, ale własne - niewielkie przydomowe ogródki to jedne z najtrudniejszych przestrzeni do aranżacji i uprawy roślin. Miejsce jest ograniczone, dlatego trzeba sprecyzować swoje oczekiwania i wybrać rośliny, które nie zawiodą. Szukasz inspiracji? Zobacz, jak robią to najlepsi światowi projektanci ogrodów.
W tym wpisie przedstawiam siedem ogrodów pokazowych z kategorii Artisan Gardens z wystawy Chelsea Flower Show 2018.
W poprzednim wpisie poznaliśmy dziesięć wielkich ogrodów pokazowych najbardziej prestiżowej brytyjskiej wystawy - RHS Chelsea Flower Show 2018.
Teraz zmniejszamy skalę - pod lupę bierzemy małe ogródki rzemieślnicze. To w nich na mikro-przestrzeniach (nierzadko o wielkości twojego salonu) zastosowano sprytne i stylowe rozwiązania, którymi warto zainspirować się przy aranżacji własnego ogrodu.

Ponieważ ogrody pokazowe powstają na zlecenie sponsorów, w wielu elementach tworzących te ogrody znajdziemy nawiązania do produktów, usług czy misji sponsorów. Niech to będzie kolejne źródło inspiracji - w końcu ogród powinien wyrażać charakter jego właściciela!

Ogrody pokazowe rywalizują o medale (złote, pozłacane, srebrne i brązowe) w trzech kategoriach:

  • SHOW GARDENS - duże ogrody pokazowe (10 ogrodów)
  • ARTISAN GARDENS - małe ogródki rzemieślnicze inspirowane lokalnymi tradycjami i rzemiosłem (7 ogrodów)
  • SPACE TO GROW GARDENS - czyli ogrody pokazujące przestrzeń do wzrostu - ale nie tylko roślin; podziwiając ogrody z tej kategorii natychmiast widać, że są one inspirowane również rozwojem osobistym człowieka (8 ogrodów)
W tym wpisie zapraszam na podróż po siedmiu ogrodach pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 z kategorii ARTISAN GARDENS.

Chelsea Flower Show 2018

Ogrody pokazowe ARTISAN GARDENS


Ogród pokazowy #1: The Viking Cruises Wellness Garden


Kategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Złoty medal

Projekt: Paul Hervey-Brookes
Wykonawca: GK Wilson Landscapes
Sponsor
: Viking Cruises

Viking Cruises Wellness Garden to przestrzeń inspirowana wypoczynkiem w spa i ideą równowagi, które są nieodłącznym elementem skandynawskiego stylu życia. Ten ogród jest zaprojektowany dla jednej osoby lub pary i jest miejscem, w którym można się zrelaksować, poczuć więź z naturą, odprężyć się i odetchnąć od stresów życia. Jest bogaty w tradycyjne skandynawskie zioła i warzywa odradzające się w Norwegii i Szwecji.

Drewniana sauna i balia odgrodzona kamienną ścianą tworzą rdzeń ogrodu dodając mu formy i zwiększając wrażenie. Razem ze spływającymi ze zbocza płytami proponują sprytne i realistyczne rozwiązanie dla małych ogrodów w których przestrzeń jest ograniczona.


chelsea flower show zdjęcia z wycieczkiOgród pokazowy #2: The Embroidered Minds Epilepsy Garden


Kategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Silver Gil

Projekt: Kati Crome
Wykonawca: Conway Landscapes
Sponsor
: Embroidered Minds

Embroidered Minds jest efektem współpracy nawiązanej pomiędzy pisarzami, artystami, lekarzami i historykami w celu zbadania skutków epilepsji, zaburzenia neurologicznego, które dotknęło najstarszą córkę wiktoriańskiego rzemieślnika Williama Morrisa, oraz podniesienia świadomości tego, jak że epilepsja po dziś dzień jest dla nas wyzwaniem.

Ogród przedstawia różne stany drgawek. Obszar "przed napadami" jest spokojny, pełen zielonych i białych nasadzeń z akantem miękkim, stosowanym często w projektach Morrisa, i kozłkiem lekarskim, który był jednym z pierwszych leków na padaczkę. Dębowa ławka, wyłożona kafelkami ścieżka i nasadzenia na pierwszym planie są przerywane dramatycznymi, surowymi, brązowymi nasadzeniami, przedstawiającymi napad choroby. Nasadzenia "po napadzie" są bardziej żywe dzięki jaskrawym żółciom i pomarańczom, niebieskiemu orlikowi i białym piwoniom, symbolizującym możliwe wyostrzenie zmysłów po napadzie.

chelsea flower show zdjęcia z wycieczki

  Ogród pokazowy #3: The Supershoes, Laced With Hope Garden


Kategoria: Artisan Gardens
Nagroda
: Silver medal (Srebro)

Projekt
: Laura Anstiss
Wykonawca
: Frosts Landscape Construction
Sponsor: Frosts Garden Centres

Ogród Laced with Hope opowiada historię podróży dziecka od chwili diagnozy nowotworu i pracy charytatywnej Supershoes, która pomaga dzieciom w ich walce. Wykorzystanie elementów sztuki w tym ogrodzie reprezentuje sposób, w jaki fundacja wykorzystuje możliwość ozdabiania butów by inspirować chore dzieci. W ogrodzie znalazły się rzeźby przedstawiające dzieci i ich rodziny. Rzeźby współgrają z roślinami, wiążąc ze sobą wszystkie elementy a kręta ława zapewnia miejsce do siedzenia i refleksji dla przyjaciół i personelu pomocniczego.

Złoty kolor zastosowany w rzeźbach reprezentuje nowotwór u dzieci, podczas gdy jaskrawe kolory i duże kwiaty w nasadzeniach, w tym byliny i róże, odzwierciedlają psychologiczne wsparcie w trudnym czasie. Na kostce brukowej wyryto słowa szczególnie ważne dla rodzin walczących z rakiem, a także odzwierciedlające mieszankę emocji i wyzwań z czymś nieznanym i przerażającym.


chelsea flower show zdjęcia z wycieczki
Ogród pokazowy #4: The Claims Guys: A Very English GardenKategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Silver Gilt (Pozłacany medal)

Projekt: Janine Crimmins
Wykonawca: Andrew Loudon
Sponsor: The Claims Guys

A Very English Garden to ogród będący świętem rzemiosła i tradycji, inspirowanym ruchem artystycznym Arts and Crafts. Zaprojektowany jest tak, by przetrwać próbę czasu zarówno fizycznie jak i estetycznie i po prostu być pięknym.
Centralnym punktem ogrodu jest kamienna nisza zbudowana bez użycia zaprawy pokazująca umiejętności rzemieślnika i oferująca osłonięty widok na wystawne, biżuteryjne rabaty.


chelsea flower show zdjęcia z wycieczki

Ogród pokazowy #5: British Council Garden - India: A Billion DreamsKategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Silver Gilt

Projekt: Sarah Eberle
Wykonawca: Belderbos Landscapes
Sponsor: British Council

Projekt Sarah Eberle uosabia nadzieję i marzenia młodych ludzi w Indiach czerpiąc jednocześnie z wielkiej miłości do krykieta w Wielkiej Brytanii i Indiach. Ogród powstał dla uczczenia 70 rocznicy Instytutu Brytyjskiego w Indiach

W nasadzeniach widzimy mekonopsy (himalajskie niebieskie maki), znalezione w 1922 roku przez brytyjską ekspedycję prowadzoną przez legendarnego alpinistę George'a Leigh Mallroy; storczyki Vanda, które po raz pierwszy zostały zebrane na wzgórzach Khasi w Indiach we współczesnym stanie Meghalaya przez Thomasa Lobba w latach 1848-1853; i róże. Motywy róży często występują w architekturze Mughal w północnych Indiach, w tym w Taj Mahal. W ogrodzie wykorzystano marmur pietra dura, zaprojektowany przez tradycyjnych rzemieślników w Jaipur.


chelsea flower show zdjęcia z wycieczkiOgród pokazowy #6: O-mo-te-na-shi no NIWA - The Hospitality GardenKategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Gold medal (Złoto)

Projekt: Kazuyuki Ishihara

Wykonawca: Ishihara Kazuyuki Design Laboratory Co. Ltd
Sponsor
: G-Lion

Ten tradycyjny ogród inspirowany jest japońską kulturą "omotenashi", ideą szczerej i serdecznej gościnności oraz pragnieniem wywołania tego uczucia u gości odwiedzających ogród. Nasadzenia roslinne oparte są na Ikenobo, japońskim stylu aranżacji kwiatów pochodzącm z XV wieku, ze starannym rozmieszczeniem roślin i przemyślanym użyciem kolorów w przestrzeni.

Główną cechą ogrodu jest ośmiokątna Azumaya, czyli chatka ogrodowa kryta miedzią. Centralny zbiornik wodny otaczają klony japońskie. Naturalny dźwięk wody spływającej po skale zachęca do zapomnienia o upływającym czasie i poczuciu wieczności.


chelsea flower show zdjęcia z wycieczki
Ogród pokazowy #7: The Warner Edwards Garden
Kategoria: Artisan Gardens
Nagroda: Silver medal (Srebro)

Projekt: Kate Savill and Tamara Bridge
Wykonawca: Frogheath Landscapes
Sponsor: Warner Edwards

Ogród inspirowany Falls Farm w Northamptonshire, gdzie destylowany jest Warner Edwards Gin (sponsor ogrodu). Gospodarstwo położone jest na pozostałościach średniowiecznych ogrodów tarasowych, gdzie obecnie rozciąga się piękny stepowy krajobraz porośnięty trawami, który jest dyskretnie reprezentowany w topografii tego ogrodu pokazowego.

Wybór roślin odzwierciedla naturalne składniki wykorzystywane w produkcji ginu Warner Edwards, z których wiele jest uprawianych w ogrodach ziołowychi gorzelni. Źródło wody reprezentuje naturalne źródło w gospodarstwie, z którego woda jest używana do destylacji. Wykorzystanie naturalnych materiałów, w tym kamienia Northamptonshire, naśladuje kamienne ściany gospodarstwa, a miedź reprezentuje sprzęt do destylacji

Rośliny przyjazne pszczołom odzwierciedlają pasiekę w gospodarstwie, a aromatyczne tymianek i melisa mogą być używane do drinków z ginu i toniku.

chelsea flower show zdjęcia z wycieczki

Który z małych rzemieślniczych ogródków pokazowych RHS Chelsea Flower Show 2018 spodobał Ci się najbardziej?

Zobacz też moje pozostałe relacje z RHS Chelsea Flower Show 2018:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...