wtorek, 16 lutego 2016

Wysiew nasion warzyw na parapecie - co, jak i kiedy?

kalendarz wysiewu warzyw w domuPierwsze oznaki wiosny zawsze najłatwiej znaleźć na parapetach zniecierpliwionych ogrodników, których swędzą już paluchy żeby coś posiać. Zdrowa, bujna i krzepka rozsada produkuje się właśnie w doniczkach, szklarenkach i kuwetach i nic nie zatrzyma już tego zielonego peletonu przed zmasowanym wjazdem na grządki. Niech no tylko jeszcze trochę się ociepli! Ciągle jeszcze możesz dołączyć do radosnego parapetosiania, a nawet zdobyć żółtą koszulkę lidera i przechodni tytuł Króla Warzywnej Rozsady. Nowy etap zaczyna się dokładnie tam, gdzie skończył się jesienią: od nasiona!
Wysiewy: czas start!

Wysiew nasion warzyw na parapecie - co, jak i kiedy?


Nikt oprócz dziadka do końca nie wie, jak właściwie baba siała ten swój mak. Jej technika nie była jednak najwidoczniej do końca przemyślana, bo jak wieść gminna niesie skończyło się to dla niej dziesięcioletnim urlopem od działki. Mam jednak nadzieję, że przynajmniej siała ten mak prosto do gruntu i ktoś ostatecznie z jego plonu skorzystał...


Zdrowe nasiona porządnej jakości są zapowiedzią udanych zbiorów


Ciepłoluby, wcześniaki i ślamazary

czyli kiedy rozpocząć pierwsze wysiewy warzyw do doniczek


Jednak nie wszystkie warzywa wysiane wprost do gruntu dadzą obfite plony. Niektóre z nich, te najbardziej ciepłolubne, wymagają wysiania już na przedwiośniu w warunkach domowych i przygotowania rozsady, która na początku maja powędruje na stałe miejsca. Dzięki temu ich kwitnienie, zawiązywanie owoców i ich dojrzewanie przypadnie na okres pełni lata - czas najbardziej sprzyjających warunków pogodowych. Do tego rodzaju warzyw należą przede wszystkim warzywa psiankowate: papryka (w tym papryka chili), pomidory, bakłażany i miechunki, a także... tytoń. Wyjątkiem są ziemniaki, których sadzeniaki możesz podkiełkować nie dla uzyskania większych, lecz wcześniejszych zbiorów. Jako pierwsze - w połowie lutego - wysiej papryki, a z początkiem marca pozostałe psiankowate.

Jeśli zależy ci na przyspieszeniu zbiorów, w domowych warunkach możesz rozpocząć przygotowanie rozsady kolejnych warzyw: kapustnych, strączkowych i dyniowatych. Strączkowe (groch i fasola) oraz dyniowate (ogórki, dynie, cukinie, patisony, melony, arbuzy, tykwy) nie lubią jednak manipulacji przy swoich korzeniach, dlatego najlepiej wysiewać je do osobnych doniczek, tak by uzyskane sadzonki przesadzić później razem z całą, nienaruszoną bryłą korzeniową. Wszystkie te warzywa wysiewa się w warunkach domowych od połowy marca do połowy kwietnia - w zależności od pogody. Przygotowanie rozsady tych warzyw ma na celu głównie ich wcześniejszy zbiór.

Ostatnią podgrupą warzyw są te, które są najbardziej leniwe we wzroście. To pory i selery korzeniowe. Zanim z nasion zamienią się w sensownych rozmiarów rozsadę, ty będziesz już pił lemoniadę leżąc plackiem na zielonej łące. Te warzywa wysiewamy w lutym. I chociaż niespecjalnie przejmują się swoim żółwim tempem, im dłuższy sezon dostaną tym większe urosną. Dlatego to od nich najlepiej zacząć parapetowe wysiewy.

Warzyw korzeniowych jak rzodkiewka, marchew, pietruszka czy buraki ćwikłowe nie uprawiamy z rozsady. Warzywa liściaste - jak kto chce. Kto jest glonojadem i nie może doczekać się już świeżej zieleniny, na pewno już coś tam sobie wysiał, żeby podskubywać pierwsze listki. Prawda? :)


domowy wysiew warzyw na rozsadę


Jak prawidłowo siać warzywa, by uzyskać zdrową i silną rozsadę?


#1 Weź świeże podłoże


Do doniczkowych wysiewów nasion najlepiej użyj całkiem świeżego podłoża. Nie wykorzystuj ziemi z własnego ogrodu, nawet jeśli jest pierwszorzędnej jakości. Mogą w niej pozostawać uśpione zarazki i nasiona chwastów, które tylko czyhają by zaatakować twoje pierwsze wychuchane siewki. Za niewielką cenę kupisz specjalne podłoże do wysiewów, które ma wszystko, czego młode rośliny potrzebują do szczęścia.

#3 Nie siej zbyt gęsto


Zanim siewki podrosną na tyle, żeby móc je przepikować do osobnych pojemników lub na miejsca stałe, powinny mieć swój własny kawałek przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Jeśli zbyt gęsto wysiejesz nasiona zmusisz rośliny do konkurencji między sobą już od pierwszych chwil życia, a to nie sprzyja zdrowemu i silnemu wzrostowi. Siewki to twoje parapetowe dzieciaki, czy nie chcesz dla nich jak najlepiej?


Wysiew pomidorów do doniczki
Nasiona wysiewaj w równych odstępach, by żądne światła siewki nie musiały o nie walczyć


rozsada paprykirozsada pomidorów
Po lewej: wysiana zbyt gęsto papryka. Jak najszybciej do pikowania!
Po prawej: rozsada pomidorów wysianych punktowo. Stoją na baczność!

#4 Użyj niskich doniczek lub kuwet


Do produkcji parapetowej rozsady wykorzystaj niskie i płaskie doniczki - małe siewki do wzrostu nie potrzebują hektolitrów ziemi w olbrzymich donicach. Jeśli możesz sobie pozwolić na wysiew pojedynczych nasion do plastikowych wielodoniczek, będzie to najlepsze rozwiązanie jednak zabierają one sporo miejsca i nie każdy parapet jest dla nich wystarczająco szeroki. A więc - płaskie doniczki, albo kuwety. Ale nie takie dla kota! Kiedyś do wysiewów stosowano kuwety fotograficzne (te w których wywoływano zdjęcia). Dzisiejsze kuwety do wysiewów ciemni fotograficznej nigdy pewnie nie zobaczą, ale podobnie jak swoje pierwowzory są szerokie i niskie - doskonałe do wysiewów (tylko sprawdź czy aby na pewno posiadają otwory odpływowe).

#5 Podlewaj wodą kranową


Do podlewania zawsze i wszystkiego najlepsza jest deszczówka, z jednym wyjątkiem - oprócz doniczkowych wysiewów. Te są stosunkowo delikatne, a w wodzie deszczowej mogą znajdować się patogeny, m.in. groźnej zgorzeli siewek. Woda kranowa jest ich pozbawiona, więc używając jej do podlewania możesz spać spokojnie. Jeśli wyczuwasz w niej chlor, odstaw ją na 24h przed podlewaniem, by chlor się ulotnił.

#6 Znajdź jasne i ciepłe miejsce


Doniczki z pierwszymi wysiewami umieść na najjaśniejszym i ciepłym parapecie. Pamiętaj, że nawet na parapetach przy supernowych oknach o podwójnych szybach temperatura może być o kilka stopni niższa niż w pozostałych miejscach pomieszczenia. W zimnej i wilgotnej ziemi wiele nasion szybciej spleśnieje i zgnije zanim wykiełkuje. Nie narażaj ich (i siebie) na takie niespodzianki. Jeśli czujesz, że parapet jest wyjątkowo zimny w dotyku, pod doniczką z wysianymi nasionami umieść kawałek styropianu.

#6 Okryj wysiewy folią


Aby zatrzymać wilgoć w podłożu i utrzymać w miarę stałą temperaturę tuż nad nim, doniczki z wysianymi nasionami okryj przezroczystą folią. Specjalne mini-szklarenki przeznaczone do wysiewów zawierają zazwyczaj w komplecie przezroczyste nakładki. Moment, w którym siewka wyłania się z nasiona i ukazuje się nad powierzchnią podłoża to jedna z najbardziej niebezpiecznych chwil w jej życiu. Odpowiednia wilgotność podłoża i temperatura są na tym etapie bardzo ważne (dla przyszłych sukcesów uprawowych).

#7 Nie używaj nawozów


Nowo zakupiona ziemia ogrodnicza zawiera tyle składników odżywczych, by wystarczyły roślinom na około 5-6 tygodni wzrostu. Po tym czasie można dokarmiać największe rośliny-żarłoki nawozami. Rozsada zwykle nie pozostaje w tym samym podłożu do którego została wysiana ponad ten czas, a już na pewno nie wymaga dodatkowej porcji substancji odżywczych. Od ich nadmiaru sadzonki wcale nie będą silniejsze ani większe - co najwyżej słabe, wiotkie i wybujałe.

PS. A punkt #8 to: bądź dobrej myśli. Własnoręczny wysiew nasion warzyw powinien przede wszystkim przynieść ci satysfakcję i być przyjemnością. Rośliny to żywe organizmy i nie wszystko można w ich uprawie przewidzieć. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami!

Niech moc wiosennego parapetosiania będzie z tobą!


15 komentarzy:

 1. Kusisz tym wpisem i to bardzo! Ale ja w tym roku twardo postanowiłam - startuję po Gardenii i 3.SBO ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis, z pewnością skorzystam:) Czy folię należy ponakłuwać, żeby zapewnić siewkom dopływ tlenu czy nie ma potrzeby? Kiedy zdjąć folię? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykle nie ma potrzeby, jednak gdy tylko nasiona zaczną kiełkować a małe siewki pojawia się na powierzchni folię zdejmujemy lub uchylamy.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź:)

   Usuń
 3. Dzieki za rady,powoli startujemy.Rok temu po raz pierwszym zabrałam się za własną rozsadę pomidorów i udały się wspaniale! Nie ma się czego bać ale właśnie być dobrej myśli!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieki za rady,powoli startujemy.Rok temu po raz pierwszym zabrałam się za własną rozsadę pomidorów i udały się wspaniale! Nie ma się czego bać ale właśnie być dobrej myśli!

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie na taki wpis czekałam, bo zastanawiałam się co, oraz czy w ogóle powinnam coś teraz wysiewać :) Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba każdy nie może się już doczekać pełni wiosny i prac ogrodowych ! Ja czekam już od początku lutego i miejmy nadzieje pogoda nas oszczędzi i wiosna przyjdzie i zakwitnie w naszych ogrodach piękno !

  OdpowiedzUsuń
 7. Do moich ulubionych warzyw należą przede wszystkim te strączkowe - groch i fasola. Z pewnością posadzę je w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, jak piszesz nie każdy ma taki parapet, żeby pomieścić takie doniczki, a w przypadku mojego mieszkania nie ma nawet balkonu, gdzie można by przenieść potem warzywa lub zioła. Teraz w domu mój chłopak zasadził różnego rodzaju papryczki i pomidorki odmiany Tim (pomidorek koktajlowy). Stoi tam z 15 kubeczków plastikowych, co strasznie mnie drażni, bo mimo wszystko oszpeca pokój. Czy papryczki chili można wsadzić np. w taką doniczkę: https://fajnedonice.pl/towar.2368.deko.bottle.planter.grey.html? Nie będzie za płytka? I czy skoro ma 30 cm to można wsadzić dwie papryczki obok siebie? Byłabym wdzięczna za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początek do wysiewu będzie ok, ale dla dorosłych roślin jest za płytka (no i nie wygląda jakby miała otwory odpływowe w dnie)... no chyba że dla jakichś naprawdę malutkich i niskich odmian ozdobnych.

   Usuń
 9. Moje siewki wybujały... czy przy pikowaniu mogę je wszystkie (np. aksamitki) posadzić głębiej,tak jak paprykę, do liścieni? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...