piątek, 19 lutego 2016

Największe kwiaty jednoroczne: 8 gigantów na rabaty

giganty w ogródkuUwielbiam kwiaty jednoroczne i nie wyobrażam sobie by kiedykolwiek mogło ich zabraknąć na moich grządkach. Kiedy wszyscy trąbią, że największym hitem są teraz rabaty bylinowe, ja spoglądam na jednoroczne i po prostu nie mogę odebrać im tytułu moich prywatnych faworytów. Niektóre z nich zresztą na pewno by na to nie pozwoliły - w końcu to one patrzą na mnie z góry, więc jak tu nie poddać się ich rządom? Spośród kwiatów jednorocznych wybrałem 8 olbrzymów, które przynajmniej raz powinny zagościć także na twojej rabacie. W szranki o tytuł ogrodowego giganta stają największe i najwyższe kwiaty jednoroczne!

Największe kwiaty jednoroczne: 8 rabatowych gigantówKwiaty jednoroczne mają tę niebywałą zaletę, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy potrafią zamienić puste, smętne grządki w kolorowe eldorado. Nie trzeba się do nich zbytnio przywiązywać, bo jeśli któryś z gatunków nie spełni oczekiwań w następnym sezonie wystarczy w jego miejsce wysiać coś innego. Jednoroczne mają jednak to do siebie, że rzadko kiedy zawodzą. Tak już zostały zaprogramowane: w każdym małym nasionku kryje się zapowiedź letniej obfitości. W swoich ojczyznach często muszą radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami, letnimi upałami, brakiem deszczu i jałową ziemią, dlatego nie mają czasu na marudzenie. Ich być albo nie być zaczyna się w tej sekundzie w której zaczynają kiełkować. Otoczone troską w naszych ogródkach nie muszą ścigać się z czasem. Im więcej wody, słońca i składników pokarmowych dostaną, tym bardziej odpłacą się w naturze - bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

Bogactwo kwiatów jednorocznych jest nieskończone: od maciupkich konusów po prawdziwe olbrzymy. A które z nich są najbardziej spektakularne? 

Oto moja top lista ośmiu największych, najwyższych i najbardziej okazałych kwiatów jednorocznych:

#8 Malwa 'Summer Carnival'


Już od początku mierzymy wysoko. To nie konkurs dla podrostków, tutaj walka toczy się na najwyższym poziomie. Zestawienie największych kwiatów jednorocznych otwiera - dość zaskakująco - malwa. Ale to wcale nie pomyłka! Chociaż tradycyjne malwy to rośliny dwuletnie, 'Summer Carnival' zakwita w tym samym roku w którym została wysiana! Prawdziwa niespodzianka, skuteczny debiut i malownicze otwarcie zestawienia; w sprzyjających warunkach przekroczy 1m wysokości. W tym roku zadebiutuje także na moich grządkach.

Największe kwiaty jednoroczne: malwa


#7 Bieluń


Szczęśliwa siódemka przypadła dla bielunia. Ten przysadzisty typ masywnymi łodygami rozpycha się na boki jakby już wykosił konkurencję. Gdy już zajmie z góry upatrzoną pozycję nie omieszka odtrąbić zwycięstwa - oczywiście trąbkowatymi kwiatami. Zarówno dziki bieluń dziędzierzawa jak i ozdobny bieluń surmikwiat to Pudziany tego rankingu. Żaden chłystek im nie podskoczy. Jest się czego bać, nawet jeśli zatrzymują się w okolicach 1m.

Największe kwiaty jednoroczne: bieluń

#6 Kleome ciernista


Kleome jest królową letnich rabat. Daj jej pełne słońce i zasobną ziemię, a zaleje twój ogród kwiatami od początku lata do pierwszych przymrozków. Rozrasta się w górę i na boki przejmując kontrolę nad rabatami. By wyrosła naprawdę okazale unikaj jej przesadzania, które może spowolnić wzrost. Sięga 1,5m wzwyż, a czasem i wszerz.

Największe kwiaty jednoroczne: kleome

#5 Klip Dagga


Całkowite przeciwieństwo bielunia. Klip Dagga od samego początku walczy o szczyt, chcąc przebić konkurentów wysokością. Jej kwiatostany przypominają włócznie, na które ktoś nadział kuliste, pełne pomarańczowych kwiatów kwiatostany. Rzadko gości w ogródkach, bo nie wiadomo dlaczego. Klasa i elegancja, szyk i niezawodność - nazywa się Dagga, Klip Dagga. Osiąga do 2m wysokości.

Największe kwiaty jednoroczne: klip dagga

#4 Niecierpek Roylego


Tylko szaleńcy zapraszają go do swoich ogrodów. Różowe łodygi dźwigają grona kołyszących się kwiatów w tym samym kolorze, które szybko zamieniają się w strzelające nasionami torebki. Łatwo się rozsiewa, porasta nieużytki i dostarcza sporo nektaru owadom. Dla bezpieczeństwa wylądował tuż poza podium, bo to zbyt nieobliczalny typ jak na finał. Dorasta nawet do 2m.

Największe kwiaty jednoroczne: niecierpek

#3 Szarłat


Amarantusy z pyłkiem w kwiatku wygrałyby to zestawienie, gdyby nie ograniczał ich nieco nasz klimat. W tropikach potrafią się zamienić w kilkumetrowe drzewopodobne giganty, u nas spokojnie połechcą cię w okolicach szyi. Szarłat zwisły jest dobrym przykładem kolosa, który kryje się pod postacią niepozornych nasion. Ma nieocenione wartości odżywcze, a na rabatach wśród jednorocznych jest nieocenionym wielkoludem. 

Największe kwiaty jednoroczne: szarłat

#2 Rącznik


Popularny "kasztanowiec" to nie przelewki. Trudno mu się postawić, żeby nie dostać z potężnego, bordowego liścia. Grube łodygi, kolczaste owoce i gigantyczne liście to broń rącznika pospolitego i jego sposób na podium. Zwycięstwo przeszło mu tym razem koło nosa, chociaż bywają sezony, gdy to on dyktuje warunki. W sprzyjających okolicznościach sięga nawet 3m wysokości.

Największe kwiaty jednoroczne: rącznik

#1 Słonecznik 'Skyscraper'


Nie mogło być inaczej. Gigantyczne słoneczniki żółtymi talerzami kwiatów na wszystkich spoglądają z wysokości. Odmiana 'Skyscraper' jest jedną z najwyższych na świecie, o ile dobrze ją nakarmisz nawozem i zabezpieczysz przed wywróceniem. Bez zastanowienia łamie barierę 3m. Gromada tych gigantów każe się zastanowić co u licha siedzi w tych niepozornych nasionach, że całe lata picia mleka nie sprawią, że będziesz tak wielki jak one. To może lepiej jeść słonecznikowe pestki, by tak urosnąć?

Największe kwiaty jednoroczne: słonecznik


7 komentarzy:

 1. Fajne pomysły na zapełnienie ogródka takimi gigantami. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne rośliny jednoroczne - giganty:) cześć z nich zagości i w moim ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo piękne! Najbardziej spodobał mi się niecierpek i ten niesamowity słonecznik. Czy masz pomysł, skąd wziąć nasiona? Na razie szukałam niecierpka, niestety - bezskutecznie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wie ktoś gdzie można kupić takie gigantyczne słoneczniki? Bardzo chciałbym je sobie posadzić na swojej działeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  U mnie wyrósł niecierpekna 2.5 m

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...