wtorek, 15 października 2013

Słoneczniki jak wieżowce


Helianthus annuus Skyscraper, the highest sunflowersKażdy ogrodnik chciałby mieć w swoim ogrodzie coś „naj”, czym zachwyci swoich gości i na widok czego sąsiadowi zrzednie mina. Jeśli będzie jeszcze szybko rosło i spektakularnie kwitło – tym lepiej. Do wywołania „efektu łał” proponuję spróbować uprawy jednego z najwyższych słoneczników na świecie – Helianthus annuus ‘Skyscraper’.







Jak uprawiać najwyższe słoneczniki?




Sunflower seedling siewka słonecznikaSłoneczniki odmiany ‘Skyscraper’ (czyli ‘Drapacz chmur’) aby osiągnąć pełnię swoich możliwości potrzebują dużo składników pokarmowych i regularnego podlewania. Wcale się pod tym względem nie różnią od swoich niższych, bardziej pospolitych kuzynów. Uprawę ‘Skyscraper’a zaczynamy od prawidłowego wysiewu.

Nasiona rozmieszczamy w rozstawie co 60-70cm (!) - tak olbrzymie kwiaty potrzebują dużo miejsca na prawidłowy rozwój. Ale uwaga, nie bądźmy nadgorliwi aby nie przedobrzyć. Jeśli rośliny posiejemy zbyt rzadko, będą miały zbyt daleko swoich sąsiadów i w trakcie porywistych wiatrów mogą się połamać, nie mając się na czym wesprzeć. Oczywiście można je palikować, jednak wbijanie 4-metrowych palików (drągów?) to już nie lada wyzwanie.

Highest sunflowers in bloomAle wróćmy do siewu. W każdym z dołeczków umieszczamy po 2-3 nasiona, a po wschodach pozostawimy tylko jedną siewkę, resztę usuwając. Posiane na głębokość ok. 2 cm nasiona rozpoczynają kiełkowanie po około tygodniu. W początkowym okresie wzrostu niewiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z takimi wielkoludami, nie różnią się wiele od innych odmian słonecznika. Kiedy osiągają około 100 cm wysokości zaczyna być jasne, że coś tu jest nie tak...

Skyscraper van gogh sunflowersU tradycyjnych ogrodowych czy jadalnych odmian możemy na tym etapie wzrostu rozchylić delikatnie liście na wierzchołku rośliny i zobaczyć już kwiatostan w postaci małej główki. Ale nie u ‘Skyscraper’a. U stucentymetrowej rośliny tej odmiany nie ma jeszcze śladu kwiatostanu! Jest to niewątpliwa zapowiedź, że słonecznikowi ani w głowie kończyć wzrost. Cała sadzonka jest krępa, bogato ulistniona i żywo zielona. Pierwsze kwiaty zaczynają się rozwijać po xx-yy dniach uprawy. W tym czasie każda z roślin osiągnęła już pełnię wzrostu. Innymi słowy: wyżej nie urośnie.



Wystrojone na grządki


sunflowers tracking the sun


Wszystkie słoneczniki kochają słońce, ten fakt nie podlega dyskusji. Pod ich uprawę przeznaczamy miejsce w pełni nasłonecznione, ciepłe, ale też najlepiej osłonięte od silnych wiatrów, bo inaczej nasze ogrodowe roślinne wieżowce mogą się wywrócić. Będą potrzebowały naprawdę sporo miejsca, ale odwdzięczą się nam obfitym kwitnieniem i będą prawie tak piękne, jak słoneczniki Van Gogha. Jeśli chcemy doczekać się nasion, pamiętajmy że nie tylko my czekamy aż dojrzeją. Wiele ptasich rabusiów też na nie czyha. Kiedy kwiaty przekwitną a płatki opadną, na każdy kwiatostan najlepiej naciągnąć starą rajstopę. Będzie wyglądać trochę śmiesznie, ale to sprawdzony sposób na skrzydlatych złodziejaszków.

Giganty na miarę oczekiwań

Dumbledor on the sunflower, trzmiel na słoneczniku

Charakterystyki tej odmiany podają średnią wysokość do 12 stóp (365 cm) i średnicę kwiatostanu do 14 cali (35 cm). Słoneczniki, które wyhodowałem mierzyły ponad 300 cm każdy i prezentowały się BARDZO okazale. Kwiatostany odmiany ‘Skyscraper’ są w jednolitym, ciepło żółtym kolorze, zarówno zewnętrzne płatki jak i utworzony z drobnych kwiatów słonecznikowy środek. Co najbardziej zdziwiło mnie u tej odmiany, to właśnie średnica słonecznikowego talerza. Wyhodowane przeze mnie słoneczniki utworzyły co najwyżej talerzyki deserowe. Dzięki temu jednak doskonale nadawały się na słonecznikowe bukiety.
highest sunflowers reaching the skyOd początku wydawało mi się podejrzanym, żeby tak wysokie rośliny były w stanie udźwignąć szczególnie wielkie kwiatostany. Spodziewałem się, że albo słoneczniki będą bardzo wysokie z małymi kwiatostanami, albo raczej niższe z prawdopodobnie okazałym, pojedynczym kwieciem. Pierwsze założenie okazało się słuszne!
Każdy z gigantycznych słoneczników wytworzył po kilkanaście – kilkadziesiąt niewielkich kwiatostanów, które rozwijały się stopniowo, przywabiając hordy pszczół i trzmieli.

Właściwe kwiaty na właściwym miejscu



Odmianę słonecznika ‘Skyscraper’ siejemy w celach dekoracyjnych. Tak gigantyczne okazy obsypane masą kwiatów będą nie lada ozdobą ogrodu i wzbudzą niewątpliwe zaciekawienie i podziw gości. Po przekwitnięciu i dojrzeniu nasion możemy je zebrać i zjeść. Będzie to raczej żmudna czynność bo chociaż całe rośliny są tak wysokie, nasionka są stosunkowo niewielkie; dwa razy mniejsze od odmian jadalnych. Będą natomiast bardzo dobre do dokarmiania ptaków zimą.
Co ciekawe, nasiona mogą mieć bardzo różny kolor i rysunek: od smoliście czarnych, przez popielate do zupełnie białych, oraz paskowane w różnych proporcjach.

Słonecznikowe ciekawostki i rekordy



- Słonecznikowe kwiatostany są ciągle zwrócone w kierunku słońca, czy to rano czy wieczorem. Podążają za nim przez cały dzień, a ruch ten nazywamy fototropizmem dodatnim. W przyspieszonym tempie wygląda to TAK.
- Najwyższy słonecznik mierzył 776 cm, wyhodowany w Oirschot (Holandia) przez M. Heijms w 1986 roku
- Największy słonecznikowy kwiatostan mierzył 82 cm średnicy, wyhodowany w Maple Ridge (Kanada) przez E. Martin w 1983.
- Najwięcej kwiatów na jednej roślinie (837 kwiatów) miał słonecznik wyhodowany w Saint Charles (USA) przez M. Hemker w 2001


Kto chciałby spróbować uprawy ‘Skyscraper’a, niech pisze. Mam do rozdania sporo nasion za całkowitą darmochę! (tylko zwrot kosztów przesyłki lub odbiór osobisty).



sunflowers ready for harvest
słoneczniki jak wieżowce
nasiona najwyższego słonecznika na świecieDifferent sunflower seeds












9 komentarzy:

  1. Posadziłam kiedyś las słoneczników,super było.
    potem posadziłam już mniej,giganty porosły.
    ale wszystko łączy jedno,piekielnie źle wyrywa się korzenie :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Korzeni się nie wyrywa, tylko zostawia w ziemi, nich gniją utworzy się próchnica.
      Polecam hasło w Googlach- permakultura!
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Witam! Bardzo ciekawe doświadczenie o pięknie ilustrowane. Noc dziwnego, że roślinka bardzo mnie zainteresowała, czy dysponuje Pan jeszcze nasionkami? nova@post.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. a gdzie mozna kubić taki nasiona nie chciałabum przez internet............

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy ma Pan jeszcze nasionka? chętnie bym posadziła. agawu7@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł,rozwiał moje wątpliwości dotyczące koloru przysłanych mi ziaren.Wczoraj dopiero wysiałam zakupione na all... w marcu ziarenka ,obfotografowałam je i podpisałam. Jestem ciekawa czy z białych pestek urośnie kapelusz pełen białych itp ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. chętnie bym przygarnoł pare sztuk naionek

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam piękny rząd słoneczników jadalnych. Uwielbiam ten widok. Poproszę o nasionka olbrzyma :-) mirton@o2.pl Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  8. Zasialam słoneczniki, jeden wyrósł gigant ok.350 cm wysoki z 12 kwatostanami. Niewiem czy uda mi się z niego uzyskać nasiona . Jest niesamowity, chcialabym zamowic nasiona drapacza chmur, będzie pewne że wyrosną. Kajka0218@gmail.com dziekuje

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...