wtorek, 22 października 2013

Dynie ozdobneDynie nazywane ozdobnymi są zwykle uważane za niejadalne, co nie oznacza że są trujące. Wszystkie odmiany o fantazyjnych kształtach i pięknej barwie są wariacjami dyni jadalnej Cucurbita pepo lub dyni olbrzymiej Cucurbita maxima. W małych kolorowych dyniach zwykle niewiele nadaje się do zjedzenia. Skórka i miąższ są bardzo twarde, ale przez to owoce są odporne na uszkodzenia i dobre do przechowywania. Postawione na półce w temperaturze pokojowej przetrwają w niezmienionej formie nawet cały rok, do następnych zbiorów. Jedyne co może ulec zmianie to kolor skórki: wszystkie zielone plamy na owocach dyni prędzej lub później zmienią kolor: jasnozielone wzory przebarwią się na żółto, a ciemnozielone na pomarańczowo. Zbierając dynie ozdobne z grządek przeznaczone do długiego przechowywania, pamiętajmy o kilku wskazówkach...Jak zbierać i przechowywać dynie ozdobne?1. Zbieramy dojrzałe owoce.

Dynie najlepiej zbierać, kiedy zaschną już liście i pędy. Ponieważ różne odmiany mają różne długości okresu wegetacji, będzie to następować sukcesywnie. Najważniejsze jednak żeby zaschnięty była szypułka owocu, której nie odłamujemy przy zrywaniu – powinna zostać na owocu. Dynia wygląda wtedy znacznie ładniej i naturalniej. Przez miejsce przyrośnięcia szypułki po jej oderwaniu do wnętrza dyni łatwo mogłyby wniknąć patogeny, a przez to owoc szybko mógłby zgnić lub pokryć się pleśnią.

2. Dynie nie mogą przemarznąć.

Jeśli zbliżają się przymrozki, a dynie są w pełni wyrośnięte (kolorowe i twarde) ale ani liście, ani łodyga ani nawet szypułka jeszcze nie zaschły, mimo wszystko trzeba je zabrać do domu. Przemarznięta skórka bardzo szybko zaczęłaby się psuć. Dynie zerwane wcześniej niż ustawa przewiduje trzeba jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie zostawić w ciepłym i suchym pomieszczeniu, a najlepiej na bezpośrednim słońcu. Szypułki wtedy zaschną a dynie dojrzeją i ostatecznie stwardnieją.

3. Wszystkie dynie dokładnie czyścimy.

Zebrane dynie trzeba dokładnie umyć (jeśli są bardzo brudne) lub suchą szmatką oczyścić z resztek ziemi, a następnie porządnie wysuszyć. Dotyczy to zwłaszcza odmian o owocach z głębokimi żebrami (bruzdami) i brodawkami. Pomiędzy zagłębieniami gromadzą się resztki materii organicznej, która rozkładając się zainicjuje gnicie owocu.

4. Z owocami obchodzimy się delikatnie.

Dynie zrywamy, czyścimy i przenosimy ostrożnie  To nie kule do kręgli. Owoc z obitą lub uszkodzoną skórką szybko zacznie się psuć

Ciekawe, polecane przeze mnie i sprawdzone odmiany dyni ozdobnej:Dynia ozdobna ‘Sweet Dumpling’ – to odmiana dyni jadalnej tworząca lekko spłaszczone, kuliste lub stożkowate owoce (8-12 cm średnicy) o kremowej skórce w pionowe, ciemnozielone mozaikowe pasy. Bardzo ozdobne i trwałe, ale nadają się nie tylko do przechowywania. Można je również faszerować i zapiekać, a ponieważ wysoka temperatura nie zmienia ich koloru, na talerzu prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Łatwa i niewymagająca specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych odmiana. Najlepsza do spożycia jest po 4 miesiącach od zbioru, który możemy rozpocząć średnio 110 dni od wysiewu.
Sweet dumpling pumpkin suashSweet dumpling pumpkin suash
Sweet dumpling pumpkin suash
Dynia jadalna i ozdobnaDynia jadalna i ozdobna
Pumpkin skin zoom

Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013Dynia ozdobna ‘Autumn Wings’ – odmiana wytwarzająca owoce o wydłużonym, gruszkowatym kształcie, każdy z nich o pięciu podwójnych żebrach uwydatnionych zwłaszcza w szerszej części owocu. Dynie mają 5-ząbkowy kielich i 5-płatkową koronę (płatki są zrośnięte u podstawy w lejek). O takich kwiatach mówimy, że są pięciokrotne, tzn. można przez nie poprowadzić pięć linii symetrii. Pięciokrotny kwiat wytwarza taki sam owoc. Jeśli znajdziecie kwiat żeński dyni o sześciu płatkach, zaobserwujcie jaki wytworzy owoc: pięcio- czy sześciokrotny? J Owoce tej odmiany występują w przeróżnych kolorach, od czarnych po jasnożółte, są jednolicie ubarwione, dwu- a nawet czterokolorowe, ponadto gładkie, paskowane lub nakrapiane. Tutaj wszystko się może zdarzyć! Fantazyjne owoce pięknie będą się prezentować, jeśli pozwolimy roślinie swobodnie się wspinać po podporach. Idealna odmiana do osłony ogrodowej altany!
Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013
Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013
Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013
Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013Dynia ozdobna jesienne zbiory plon 2013

Dynia ozdobna turbanowa sułtańska Dynia ozdobna ‘Mini Red Turban’dynia olbrzymia w formie małego, dwukolorowego „grzybka”. W warunkach pokojowych wytrzymują do 10-12 miesięcy. Owoce nie mają zbyt twardej skórki, a wewnątrz kryje się całkiem sporo apetycznego i aromatycznego, jaskrawopomarańczowego miąższu. Po odcięciu czerwonej czapeczki można ją wydrążyć i wykorzystać jako miseczkę do podania zupy. Najlepiej oczywiście dyniowej!
Porozstawiane w ogródku owoce mogą również udawać muchomory, jeśli na na czerwonej części owocu namalujemy lub nakleimy białe kropki.

Dynia ozdobna turbanowa sułtańska Dynia ozdobna turbanowa sułtańska
Dynia ozdobna turbanowa sułtańska Dynia ozdobna turbanowa sułtańska

zapylanie kwiatów dyniDynie ozdobne osiągają nieporównywalnie mniejsze rozmiary niż te przeznaczone do spożycia. Z tego względu jedna roślina jest w stanie wydać i wykarmić więcej owoców niż w przypadku dużych dyń jadalnych. Nie tylko nie musimy zatem przerzedzać zawiązków, ale wręcz przeciwnie – możemy pomóc w zapyleniu kwiatów żeby otrzymać jak najwięcej owoców (a może to być nawet kilkanaście sztuk z jednej rośliny). Dynie wydają dwa typy kwiatów: męskie i żeńskie na jednej roślinie. Męskich kwiatów jest znacznie więcej i wyrastają zwykle ponad poziom liści, żeńskich jest mniej i ukrywają się pod liśćmi. Pszczoły i trzmiele wykonują kawał dobrej roboty i bardzo chętnie odwiedzają dyniowe kwiaty już od bardzo wczesnego ranka, ale przy niesprzyjającej pogodzie może być potrzebna nasza interwencja. Pędzelkiem przenosimy delikatnie pyłek z kwiatu męskiego (na dole po lewej, wnętrze kwiatu na dole po prawej) na znamię słupka kwiatu żeńskiego (u góry po lewej, wnętrze kwiatu z poskręcanym znamieniem słupka u góry po prawej). Kwiaty żeńskie u swojej nasady mają już zawiązek przyszłego owocu zdradzający, jak będzie wyglądał przyszły owoc.


Gdzie kupić dynie ozdobne?Dynie ozdobne możemy łatwo wyhodować sami. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, jesienią są łatwo dostępne na zielonych rynkach i lokalnych targach oraz w warzywniakach. pojawiają się także w dużych marketach. Ich cena w zależności od odmiany i wielkości wynosi zwykle 1 - 5 złotych za sztukę.


7 komentarzy:

 1. Piękna jest odmiana Cucurbita pepo ‘Sweet Dumpling’. Szkoda, że jakoś jeszcze nie spotkałam jej w sklepie, chętnie bym taką kupiła, bo to wyjątkowa ozdoba :)
  Dzięki za przybliżenie dyń ozdobnych :)

  Przesyłam pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dynię Sweet Dumpling dostałam jako jadalną i zrobiłam nadziewaną po jednej na osobę, była fantastyczna. Jedynie pestki były niejadalne - gorzkie !

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja właśnie nieświadomie próbowałam ją zjeść. Paskudna!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sweet Dumpling gdzie można kupić taką dynię ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za ten artykuł. Bardzo pomocne informacje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. W przypadku odmian dyni ozdobnych trzeba pamiętać, że nadają się tylko do ozdoby, a nie do spożycia. Wszystkie dynie ozdobne zawierają trującą substancję kukurbitacynę i są niejadalne.
  Źródło: https://twojogrodek.pl/Popularne-odmiany-dyni-Jak-odroznic-dynie-jadalna-od-ozdobnej

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...