czwartek, 11 stycznia 2018

Poroże z roślin - zrób to sam!

roślinne trofeum
Jeśli jesteś łowcą roślin, niestrudzonym poszukiwaczem zielonych nowinek lub po prostu łasuchem nowych ogrodniczych pomysłów roślinne trofea muszą zawisnąć na twojej ścianie! Poroże z roślin będzie ukoronowaniem ogrodniczych osiągnięć i wspaniałą ozdobą na każdą porę roku - rogate kompozycje możesz zmieniać kiedy tylko zapragniesz. Zobacz jak własnoręcznie wykonać ten nietypowy kwietnik i ruszaj na eko-polowanie po swoje pierwsze roślinne trofeum!


Niedawno, jeszcze tuż przed Gwiazdką, biegałem po jednej z galerii handlowych w poszukiwaniu ostatnich ultrapotrzebnych produktów świątecznych. Przechodząc obok sklepu obuwniczego w witrynie pomiędzy szpilkami a botkami 
zobaczyłem rośliny posadzone w słoiku, czyli tak popularny w minionym roku ogród w szkle. Przestraszyłem się trochę, że niedługo znajdę go nawet w swojej lodówce.
Moda na szklane ogródki rozszalała się na dobre i bardzo mnie to cieszy, bo ostatecznie przyczynia się do wprowadzania zieleni do naszego otoczenia w większym wymiarze. Dobrze wykonany szklany ogród będzie cieszył właściciela przez długi czas, chociaż powiedzmy sobie szczerze, że jest to wydatek nie na każdą kieszeń, a utrzymanie go w dobrej formie wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy o roślinach - a często nawet większej.

Rok 2017 zdecydowanie należał do roślin w słoikach, a jakie kompozycje zdobędą uznanie miłośników roślin w 2018?

W alternatywie do szklanych ogródków proponuję znacznie tańszy i dużo bardziej uniwersalny projekt na ten rok:

POROŻE Z ROŚLIN


Roślinne trofeum to świetna propozycja dla wszystkich, którzy kochają przyrodę, szukają niebanalnej ozdoby do powieszenia na ścianie, a przede wszystkim - nie znoszą nudy. Kompozycje roślinnych poroży możesz zmieniać tak często, jak tylko chcesz i wykorzystać do tego wszystkie materiały jakie tylko przyjdą ci do głowy. Możesz zebrać kwiaty, liście i gałązki z własnego ogródka, kupić je na targu lub w kwiaciarni lub zerwać na łące lub w lesie. Roślinne poroże może zdobić mieszkanie na specjalne okazje i na co dzień no i świetnie nadaje się na prezent. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!

Do własnoręcznego wykonania poroży z roślin będziesz potrzebować:


Materiały:

- deski pod poroże (podkładki pod trofeum)
ja wykorzystałem dębowe deski lakierowane bezbarwną bejcą z wyfrezowanym gniazdem umożliwiającym powieszenie na ścianie; wys/szer/gł: 220/150/15 mm.

- miedziany drut o średnicy 1 mm
na jedno poroże potrzeba ok. 40 cm drutu

- dwie szklane probówki
długość 160 mm, średnica 16mm

Narzędzia:

- ołówek, wiertarka z wiertłem fi 2mm, linijka (do równego zaznaczenia otworów na drucik), szczypce

roślinne trofeum wykonanie

Jak wykonać poroże z roślin?

roslinne trofeum

Poroże z roślin jest połączeniem świata roślin (materiały) i zwierząt (forma). Wspaniale prezentują się w nim kompozycje z żywych kwiatów, liści i zielonych gałązek. Do probówek nalej wcześniej wody, aby rośliny nie zwiędły.
poroże roślinne
Poroże z roślin z różą i filodendronem.
elkebanaróże na ścianie


Jesienią i zimą kiedy brakuje świeżych kwiatów możesz wykorzystać gałązki z kolorowymi liśćmi i owocami. Tutaj wykorzystałem gałązki śnieguliczki i berberysa:

elkebanakwiaty jak poroże

poroże roślinne
Poroże w wersji minimalistycznej z gałązek berberysa

Żywe kwiaty możesz też zastąpić suszkami - wtedy kompozycje mogą wisieć na ścianie przez cały rok. W tych kompozycjach wykorzystałem suche kwiatostany hortensji bukietowej, kocanki ogrodowe, wiechy miskanta i (jako "rogi") olbrzymie strąki glediczji trójcierniowej.

hortensja w porożu roślinnymkwiatowe kompozycje poroże
elkebana plant trophy
Trofeum roślinne. Zdobycze: wiechy miskanta i strąki glediczji.

Świetnymi dodatkami do kompozycji są też pióra: ja wykorzystałem pióra bażanta w połączeniu z suchymi torebkami okry i gałązkami ligustru.
kwiaty poroże z roślin i piórplant and feathers wall trophy

W probówkach roślinnych trofeów możesz umieścić liście i pędy kwiatów domowych, a nawet szczepki które chcesz ukorzenić.
roślinne trofea z kwiatów
Asparagus pierzasty i filodendron.

Jako poroże z roślin świetnie wyglądają zakręcone draceny Lucky Bamboo:
bambus roślinne poroże
Rogi na ścianie z roślin: dracena Lucky Bamboo


A jaki jest twój pomysł na roślinne poroża?

roślinne trofeum7 komentarzy:

 1. Świetny pomysł! Na pewno wykonam kilka takich projektów - moim zdaniem to jest doskonała alternatywa na trofea zwierzęce, wszyscy powinni z takiego roślinnego poroża korzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja! Piękne dekoracje, szalenie pomysłowe :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł, nigdy nie pomyślałabym, że może być roslinne poroże:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że na początku byłam trochę sceptyczna, ale propozycje kompozycje są niesamowite. Gratuluję pomysłu i pięknych aranżacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł, jednak motyw poroży nie jest dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...