Niedawno, jeszcze tuż przed Gwiazdką, biegałem po jednej z galerii handlowych w poszukiwaniu ostatnich ultrapotrzebnych produktów świątecznych. Przechodząc obok sklepu obuwniczego w witrynie pomiędzy szpilkami a botkami
zobaczyłem rośliny posadzone w słoiku, czyli tak popularny w minionym roku ogród w szkle. Przestraszyłem się trochę, że niedługo znajdę go nawet w swojej lodówce.
Moda na szklane ogródki rozszalała się na dobre i bardzo mnie to cieszy, bo ostatecznie przyczynia się do wprowadzania zieleni do naszego otoczenia w większym wymiarze. Dobrze wykonany szklany ogród będzie cieszył właściciela przez długi czas, chociaż powiedzmy sobie szczerze, że jest to wydatek nie na każdą kieszeń, a utrzymanie go w dobrej formie wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy o roślinach - a często nawet większej.
Rok 2017 zdecydowanie należał do roślin w słoikach, a jakie kompozycje zdobędą uznanie miłośników roślin w 2018?
W alternatywie do szklanych ogródków proponuję znacznie tańszy i dużo bardziej uniwersalny projekt na ten rok:
POROŻE Z ROŚLIN
Roślinne trofeum to świetna propozycja dla wszystkich, którzy kochają przyrodę, szukają niebanalnej ozdoby do powieszenia na ścianie, a przede wszystkim - nie znoszą nudy. Kompozycje roślinnych poroży możesz zmieniać tak często, jak tylko chcesz i wykorzystać do tego wszystkie materiały jakie tylko przyjdą ci do głowy. Możesz zebrać kwiaty, liście i gałązki z własnego ogródka, kupić je na targu lub w kwiaciarni lub zerwać na łące lub w lesie. Roślinne poroże może zdobić mieszkanie na specjalne okazje i na co dzień no i świetnie nadaje się na prezent. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!
Do własnoręcznego wykonania poroży z roślin będziesz potrzebować:
Materiały:
ja wykorzystałem dębowe deski lakierowane bezbarwną bejcą z wyfrezowanym gniazdem umożliwiającym powieszenie na ścianie; wys/szer/gł: 220/150/15 mm.
- miedziany drut o średnicy 1 mm
na jedno poroże potrzeba ok. 40 cm drutu
- dwie szklane probówki
długość 160 mm, średnica 16mm
Narzędzia:
- ołówek, wiertarka z wiertłem fi 2mm, linijka (do równego zaznaczenia otworów na drucik), szczypce
Jak wykonać poroże z roślin?
Poroże z roślin z różą i filodendronem. |
Jesienią i zimą kiedy brakuje świeżych kwiatów możesz wykorzystać gałązki z kolorowymi liśćmi i owocami. Tutaj wykorzystałem gałązki śnieguliczki i berberysa:
Poroże w wersji minimalistycznej z gałązek berberysa |
Żywe kwiaty możesz też zastąpić suszkami - wtedy kompozycje mogą wisieć na ścianie przez cały rok. W tych kompozycjach wykorzystałem suche kwiatostany hortensji bukietowej, kocanki ogrodowe, wiechy miskanta i (jako "rogi") olbrzymie strąki glediczji trójcierniowej.
Trofeum roślinne. Zdobycze: wiechy miskanta i strąki glediczji. |
Świetnymi dodatkami do kompozycji są też pióra: ja wykorzystałem pióra bażanta w połączeniu z suchymi torebkami okry i gałązkami ligustru.
W probówkach roślinnych trofeów możesz umieścić liście i pędy kwiatów domowych, a nawet szczepki które chcesz ukorzenić.
Asparagus pierzasty i filodendron. |
Jako poroże z roślin świetnie wyglądają zakręcone draceny Lucky Bamboo:
Rogi na ścianie z roślin: dracena Lucky Bamboo |
A jaki jest twój pomysł na roślinne poroża?
Świetny pomysł! Na pewno wykonam kilka takich projektów - moim zdaniem to jest doskonała alternatywa na trofea zwierzęce, wszyscy powinni z takiego roślinnego poroża korzystać :)
OdpowiedzUsuńRewelacja! Piękne dekoracje, szalenie pomysłowe :).
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł, nigdy nie pomyślałabym, że może być roslinne poroże:-)
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że na początku byłam trochę sceptyczna, ale propozycje kompozycje są niesamowite. Gratuluję pomysłu i pięknych aranżacji.
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł, jednak motyw poroży nie jest dla mnie ;)
OdpowiedzUsuńPomysłowe :) Stylowe
OdpowiedzUsuńTo jest ........ super! :)
OdpowiedzUsuń