wtorek, 5 kwietnia 2016

Czysta woda w oczku wodnym? To proste!

Jak przywrócić zbiornik wodny do stanu używalności, kiedy stał się siedliskiem glonów, zwierzęta uciekają z niego w popłochu a bezpieczna kąpiel w nim jest już tylko miłym, ale odległym wspomnieniem?
Nie ma na to lepszego czasu niż wiosna i lepszego rozwiązania niż oczyszczanie ekologiczne. W wodnych wiosennych porządkach pomocną dłoń podają nam pożyteczne mikroorganizmy.

Wiosna w oczku wodnym


Każdy zbiornik wodny w ogrodzie, czy to niewielka sadzawka, oczko wodne czy nawet większy staw na początku sezonu wymaga szczególnej uwagi. W wodnych głębinach budzą się do życia wszystkie zamieszkujące je organizmy: drobny plankton, małe skorupiaki, owady i ich larwy, zwiększoną aktywność zaczynają wykazywać ryby a żaby i ropuchy wcielają w życie plan powiększenia płazich rodzin. W tyle za nimi nie pozostają rośliny wszystkich stref. Brzegi zbiornika zaczynają się zazieleniać a na powierzchnię przebijają się z wodnych odmętów liście lilii wodnych i grążeli. Oczko wodne w końcu na powrót zaczyna tętnić życiem i robi się w nim gwarno jak w ulu. Ale nie zawsze jest tak różowo.oczyszczanie oczka wodnego
Nawet równy rząd rozplenic nie ukryje stawu, który stopniowo zamienia się w błotnistą sadzawkę.


Glony, ach te glony


Jakże częstym problemem są pojawiające się masowo glony i sinice, które w krótkim czasie potrafią zepsuć całą radość płynącą z posiadania zbiornika wodnego w ogrodzie. Jakość wody ulega pogorszeniu a jej przejrzystość i zapach pozostawiają wiele do życzenia. Zarośnięte, zamulone i zaglonione oczko wodne czy staw zamiast być zieloną wesołą oazą zmieniają się w oazę rozpaczy o której ryby, gdyby mogły mówić, wypowiedziałyby się tylko w niecenzuralnych słowach. Nie mówiąc już o tym, że strach się w takiej wodzie wykąpać jeśli należysz do grona tych szczęśliwców, którym zbiornik wodny na to pozwala. Czy raczej – pozwalał.

Każdy pozostawiony samemu sobie mały czy średni zbiornik wodny ulega prędzej czy później zarastaniu, a dzieje się to tym szybciej im jest on mniejszy i im więcej substancji odżywczych do niego trafia. Nie zawsze jesteśmy w stanie ten proces kontrolować: woda zasilająca stawy i jeziora niesie ze sobą nawozy stosowane przez rolników które doskonale służą tym organizmom, które pierwsze potrafią je dla siebie wykorzystać: glonom. Nawet w przydomowym oczku wodnym do wody mogą się przedostać stosowane w ogrodzie odżywki do roślin, czy nawóz którym zasilasz trawnik – także te ekologiczne. W ten sposób woda w twoim zbiorniku zakwita i bynajmniej nie są to kwiaty o których ktokolwiek mógłby marzyć. Nadmiar roślinnego planktonu ogranicza dostęp światła do wodnych głębin i wpływa na zmniejszenie się natlenienia wody. W takich warunkach zbiornik zamula się coraz bardziej i stopniowo ustaje w nim wszelkie życie. Krótko mówiąc – zmienia się w błotniste bajoro.

jak wyczyścić staw
Oczko wodne, w którym światła już nie uświadczyszJak oczyścić zbiornik wodny?


Są trzy główne sposoby, które pozwolą przywrócić zbiornik wodny do stanu używalności – zarówno dla nas, jak i dla zwierząt. Osady zanieczyszczające dno i toń wodną zbiornika można usuwać mechanicznie – wyławiając cały ich nadmiar. Z glonami można walczyć również chemicznie, rozpuszczając w wodzie specjalne preparaty. Najłatwiejszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem oczyszczania zbiorników wodnych jest jednak metoda biologiczna, polegająca na zaprzęgnięciu do pomocy pożytecznych mikroorganizmów które wykonają za nas całą brudną robotę. Na tej samej zasadzie działają nowoczesne oczyszczalnie ścieków – tam także wodę oczyszczają bakterie.Jak bakterie oczyszczają wodę?


Dodatek do zanieczyszczonego zbiornika wodnego specjalnego preparatu zawierającego wyselekcjonowane szczepy „dobrych” bakterii sprawi, że wkrótce nad procesami gnilnymi górę weźmie fermentacja, nadmiar azotanów i fosforanów zostanie w bezpieczny sposób zredukowany a niebezpieczeństwo zaglonienia i zamulenia oczka wodnego, stawu a nawet jeziora – zażegnane. Takie biologiczne oczyszczania wody jest zupełnie bezpieczne dla żyjących w niej stworzeń i dla nas samych i w przeciągu około pół roku pozwala na doprowadzenie zbiornika do stanu używalności, przywracając mu jednocześnie walory estetyczne.

lilie w oczku wodnym
W czystym zbiorniku wodnym zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy pozostają w równowadze. I wszyscy są zadowoleni!

Preparaty bakteryjne


Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów bakteryjnych o zbliżonym sposobie działania. Przy wyborze odpowiedniego środka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stężenie mikroorganizmów oraz przeznaczenie preparatu. Nowością na skalę światową są innowacyjne preparaty z linii EcoGerm, które funkcjonują w trzech typach:


EcoGerm Starter - do wszystkich rodzajów zbiorników wodnych – natychmiast aktywuje życie biologiczne w filtrach i strefach filtracyjnych stawów oraz oczek wodnych

EcoGerm Lakes
– stosowany do oczyszczania stawów kąpielowych i do rekultywacji dużych jezior


EcoGerm Ponds – wykorzystywany przy oczyszczaniu przydomowych oczek wodnych i stawów ogrodowych

Wszystkie z tych preparatów zawierają wyjątkowo duże stężenie (minimum miliard bakterii w jednym gramie) wyselekcjonowanych szczepów bakterii o zróżnicowanym sposobie działania. Preparaty EcoGerm stosuje się w celu redukcji poziomu związków biogennych w wodzie oraz ilości osadów, mułu i resztek organicznych zalegających na dnie zbiornika wodnego, a także ograniczenia rozwoju i wzrostu glonów nitkowatych oraz sinic. W efekcie woda w jeziorze, stawie czy oczku wodnym staje się bardziej klarowana i przejrzysta, znika nieprzyjemny zapach zgnilizny, zwiększa się żywotność i odporność ryb. Preparaty typu EcoGerm oczyszczają i uzdatniają wodę w naturalny sposób, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i życia biologicznego.
Materiał powstał przy współpracy z producentem biopreparatów, firmą Hydroidea

13 komentarzy:

 1. gdyby to było takie proste, to mielibyśmy na Ziemi same krystaliczne jeziora i akwaria :-)
  niestety, bakterie też prawom przyrody, wprowadzone utrzymają się pod warunkiem, że ekosystem będzie stabilny... a to właśnie jego labilność jest przyczyną zakwitów i innych problemów. Naprawę należy zacząć od przyczyn.

  OdpowiedzUsuń
 2. A może można je stosować interwencyjnie, np. na początku sezonu, zanim rośliny się rozrosną lub w największe upały, kiedy następuje czasowy wykwit glonów?
  A co sądzisz o zastosowaniu rozwielitek?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabrakło mi przykładu z życia ;-) czyli skutecznego zastosowania preparatu na konkretnym stawie. Mam staw, mam glony i za nic nie wyobrażam sobie by wiaderko proszku mogło pomóc. Na razie czyszczę ręcznie, zbieram glony i czekam na rozwój roślin. Wrzuciłam też worki z torfem, leżą od prawie 2 tygodni. Opisuję te swoje zmagania, może kiedyś napiszę: 'wygrałam z glonami'.

  OdpowiedzUsuń
 4. W naszym oczku wodnym od kilku lat stosujemy wczesna wiosna torf kwasny, słome jeczmienna oraz szyszki olchy czarnej. Torf zakwasza wode, glony nie lubia kwasnej wody, sloma jęczmienna wydziela nadtlenek wodoru, który powoduje spadek ph oraz szyszki olchy czarnej, równiez obnizaja pH wody,działaja odkazajaco oraz zabarwiaja wode na kolor herbaciany, dzieki temu nie pozwalaja na roswój glonom. Jesli ktoś chętny podaję link do naszej strony na allegro, mozna tam równiez słome jęczmienną
  http://allegro.pl/show_item.php?item=6169835827

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kupiłem szyszki olchy i słomę jęczmienna do tego dokupiłem NATURALNY ANTYGLON TORF WŁÓKNISTY- WODA JAK ŹRÓDŁO mineło prawie cztery tygodnie i nic woda zielona w miedzy czasie dokupiłem EKO BAKTER TABS
   http://www.all-llc.com/projects/coal_water_alternatives/e107_images/custom/water%20drop.gif
   EKO BAKTER TABS. dalej nic. czy ktoś to potrafi wytłumaczyć. czy to może wina miejskiej wody?

   Usuń
 5. Bardzo dobry poradnik. Oczka nie należy zapuszczać, bo wygląda bardzo nieestetycznie

  OdpowiedzUsuń
 6. świetna sprawa, bardzo mi się podoba takie rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne rozwiązanie, dzięki za fajny poradnik :) Powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Krystian Karol22 lipca 2017 00:28

  Dziękuje za opinie :) wreszcie coś co zadziałało i nie jest szkodliwe dla ekosystemu. Polecam ecogerm ponds z czystym sumieniem

  OdpowiedzUsuń
 9. Niby wszystko takie proste, a jak przychodzi co do czego to mój mąż mówi, że skomplikowane ;) Podrzucę mu Twój wpis!

  OdpowiedzUsuń
 10. Odwar z szyszek olszy czarnej zdaje egzamin ( na 10 000 litrowe oczko )ok.50 szyszek /5 litrów wody.

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym roku uzyskałem przejrzystą wodę w oczku na głębokość 1,5m (moje oczko ma 2m głębokości), bez żadnych wynalazków chemicznych itp. Podstawowa sprawa to filtracja i systematycznie czyszczenie wkładów. Wcześniej wydawałem mnustwo kasy na różne preparaty bez żadnych efektów. Moje oczko ma 52000 litrów wody. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na etapie tworzenia oczka ok 35 000 l wody, proszę o jakieś wskazówki co do filtra jaki zastosował Pan u Siebie. Dziękuję.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...