wtorek, 24 listopada 2015

Niebieska hortensja ogrodowa - jak zmienić kolor kwiatów?

jak zmienić kolor hortensjiNiebieskie hortensje to jedne z nielicznych kwiatów przyjmujących barwę czystego nieba. Uzyskanie niebiańskiego koloru ich kwiatów nie jest wcale trudne, wymaga tylko znajomości podstawowych trików i regularnej pielęgnacji.
Ale! Nie wszystkie hortensje potrafią zmieniać swój kolor, tę magiczną właściwość zarezerwowała dla siebie tylko hortensja ogrodowa. Zobacz, jakie hokus-pokus musisz zrobić, żeby nakłonić ją do pokazania swojej sztuczki!
Kwiaty hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) przyjmują określone zabarwienie płatków zależnie od pH podłoża, na którym rosną. Niestety, robią to dokładnie na odwrót, niż byś się tego spodziewał (zakładając, że znasz podstawy chemii).

Tak działają antocyjany:

Za barwę płatków hortensji ogrodowej odpowiadają barwniki antocyjanowe. Ogólna zasada jest taka, że w niskim pH (pH<7, czyli przy kwaśnym odczynie) antocyjany przyjmują czerwone zabarwienie. Łatwo można to zaobserwować dodając do czerwonego barszczu octu lub soku z cytryny - jego barwa natychmiast stanie się wtedy rubinowoczerwona. W środowisku zasadowym (pH>7) antocyjany przebarwiają się na niebiesko (posyp czerwoną kapustę sodą oczyszczoną, a sam się przekonasz).


niebieskie hortensje ogrodowe
Kwiaty hortensji mogą być czysto białe, głęboko rubinowe i ultramarynowe - w najbardziej skrajnych przypadkach.


Ogromne kule kwiatów hortensji będą najsilniejszym, najczystszym niebieskim akcentem w ogrodzie.
O palmę pierwszeństwa mogą walczyć tylko z ostróżkami.

Jak zmienić kolor hortensji?


Zgodnie z tą zasadą hortensje ogrodowe rosnące na podłożu zasadowym powinny być niebieskie, ale... nic z tego! Piękne, naprawdę niebieskie hortensje otrzymasz uprawiając je tylko na podłożu kwaśnym! Ale to jeszcze nie wszystko, tajemnica hortensji jest znacznie bardziej skomplikowana. W podłożu musi się znaleźć jeszcze odpowiednio duża ilość glinu, pierwiastka który w połączeniu z odpowiednim antocyjanem da niebieskie zabarwienie płatków. Jakby tego było mało, związki glinu są rozpuszczalne tylko w kwaśnym środowisku, a więc tylko w kwaśnej glebie.

Tak więc jeśli swoje hortensje ogrodowe uprawiasz w podłożu o kwaśnym odczynie (najlepiej poniżej pH=5,5), rozsyp dookoła krzewu siarczan glinu lub ałun, aby pogłębić niebieską barwę swoich hortensji. Jednak jeśli ziemia w twoim ogródku jest zasadowa lub obojętna, to musisz pogodzić się z faktem, że twoje hortensje będą tylko różowe lub czerwone i żadnym środkiem tego nie zmienisz. W takim wypadku, jeśli marzysz o niebieskich hortensjach, uprawiaj w donicach lub przesadź w inne miejsce.

Swoim hortensjom możesz pomóc zmienić kolor na niebieski stosując również gotowe nawozy barwiące. Podlewaj nimi krzewy regularnie od wczesnej wiosny aż do czasu otwierania się kwiatów. Zalecaną częstotliwość podlewania i odpowiednie stężenie nawozu znajdziesz na opakowaniu.


niebieskie hortensje ogrodowe
Niebieska hortensja ogrodowa: to nie kwiaty, to szafiry!


Czy wszystkie hortensje mogą być niebieskie?


Nie. Niebieski kolor mogą mieć kwiaty tylko hortensji ogrodowych, i tylko wybranych odmian. Jeśli z natury hortensja jest biała, jak np. odmiana 'Lenarth White', to w żaden sposób nie zmusisz jej by stała się kolorowa. Ponadto nie wszystkie odmiany tak samo reagują na zmiany pH podłoża i manipulacje z glinem. Nowe odmiany są bardziej skłonne do zmiany barwy niż ich prababki. Niekiedy przekwitające hortensje bukietowe również delikatnie zmieniają kolor, wybarwiając się na jasnoróżowo, a np. odmiana 'Pinky Whinky' ma krwiste kwiatostany już od początku kwitnienia, jednak jest to cecha odmianowa i hortensje bukietowe nigdy nie będą niebieskie.


niebieskie hortensje ogrodowe zmieniają barwę
Niektóre hortensje zostają jedną nogą w niebieskim kolorze, a drugą w różowym. Efekt? Taki jak powyżej.

Najlepsze niebieskie hortensje - odmianyOdmiany hortensji ogrodowej takie jak 'Early Blue', 'Nikko Blue', 'Cityline Venice', 'Pfau', 'Bluebird', 'Renate Steiniger' lub hortensje z serii 'Endless Summer' mają piękną, głęboko niebieską barwę kwiatów, ale oczywiście tylko wtedy, gdy rosną na kwaśnym podłożu i mają pod dostatkiem glinu.


kolorowe hortensje

biało - niebieskie hortensje ogrodowe
Białe płatki tej odmiany nie zmienią już koloru.

Rozwinięte kwiaty nie zmienią już swojego koloru: ani z różowego na niebieski, ani na odwrót. Jeśli marzysz o niebieskich hortensjach, zbadaj pH gleby wiosną i jak najszybciej rozpocznij kurację koloryzującą.

Zobacz też jak powstają niebieskie storczyki lub niebieskie róże

6 komentarzy:

 1. Kocham hortensje ale jednak zostaje przy bukietowych:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozwinięte kwiaty nie zmienią już swojego koloru: ani z różowego na niebieski, ani na odwrót? Moja hortensja zakwitała jako biała, potem kwiaty przebarwiły się na zielono a pod koniec sezonu na czerwono... Te same rozwinięte już kwiaty. Nie nowe pąki. W związku z tym pytanie: czy coś jest z nimi nie tak? Zaznaczam, że nie mam zielonego pojęcia jaka to odmiana, bo odziedziczyłam ją razem z ogródkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to hortensja wim's red :) taki jej czar...

   Usuń
 3. Uwielbiam hortensje ale ogrodowe przemarzaja mimo okrycia.Bukietowe przycinam wiosna i kwitna obficie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do bg: opisywana zmiana zabarwienia płatków hortensji ogrodowych to całkiem naturalna cecha, które sprawia, że kwiaty hortensji ogrodowych są zmienne niczym kameleon. Podczas wilgotnego lata kwiaty hortensji ogrodowych zwykle szybko przekwitają lub zagniwają, ale gdy lato nie jest zbyt wilgotne, kwiaty pięknie się przebarwiają najpierw w odcieniach zieleni a potem w pastelowych odcieniach różu lub niebieskiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam te magiczne kwiaty :-) Choć najbardziej białe, które akurat koloru nie zmieniają. Za to wyglądają jak Panna Młoda ;-) Pozdrawiam cieplutko :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...