wtorek, 3 listopada 2015

Kapusta ozdobna - kwiat zimowego ogrodu

różne odmiany kapusty ozdobnejO tym, że warzywa nie muszą być brzydkie przekonuję od dawna. Jeśli nie tracą przy tym swojego smaku i aromatu, tym lepiej dla nas. Niektóre odmiany wyhodowano jednak tylko po to, żeby były po prostu ładne, tak jak kapustę ozdobną. Jej uprawa nie zapełni spiżarki dorodnymi główkami, ale późną jesienią, a nawet zimą, doda kolorów szaroburemu o tej porze ogrodowi i warzywnikowi, który świeci pustkami. Wielokolorowe odmiany kapusty ozdobnej można uprawiać w doniczkach i w gruncie i chociaż jest rośliną jednoroczną, najpiękniej wybarwia się właśnie teraz, kiedy większość kwiatów swój najlepszy okres ma już dawno za sobą...różowe i białe kapusty ozdobne

Jak uprawiać kapustę ozdobną?


Uprawa kapusty ozdobnej jest ekstremalnie łatwa. Nie wymaga ani żyznej ziemi, ani przesadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W rzeczywistości zbyt żyzna ziemia spowoduje, że kapusta ozdobna wyda mnóstwo zielonych liści i urośnie bardzo bujnie, ale może nie zdążyć już wybarwić się na jesień. Jedyne, za co kapusta ozdobna będzie na pewno bardzo wdzięczna to słoneczne stanowisko. Sadzonki kapusty ozdobnej posadź w rozstawie 40-50 cm, nieco głębiej niż rosły na początku. Możesz uprawiać je bezpośrednio w gruncie lub od razu w doniczkach. Dobrym pomysłem jest zadołowanie doniczek na grządkach, a później posadzenie do nich sadzonek kapust. Jesienią możesz wyjąć doniczki z kapustami z ziemi i przenieść je w inne miejsce - tam, gdzie będą się prezentowały najładniej.

kapustę ozdobną można uprawiać w doniczkachkolekcja kapust ozdobnych
 Powyżej: sadzonki kapusty ozdobnej w doniczce i w grunciefryzowane odmiany kapusty
Kapusty ozdobne latem


Kapusta ozdobna nie jest dosłownie ozdobna przez cały rok. Wiosną i latem przypomina zwyczajną kapustę. Kiedy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, kapusty zaczynają wydawać pierwsze wybarwione liścieWśród wielu odmian kapusty ozdobnej są takie o fryzowanych, kędzierzawych liściach, albo zupełnie gładkich; różnią się także kolorem: mogą być fioletowe, purpurowe, białe lub kremowe.

 Kapusty ozdobne: różowa, kędzierzawa i kremowa, gładka


Kapusty ozdobne, chociaż pochodzą od nieurodziwej kapusty ogrodowej (Brassica oleracea) są od niej na pewno bardziej dekoracyjne. Szczyt okresu ich popularności przypada na późną jesień, kiedy zimowity już dawno zaschły, ostatnie wrażliwe kwiaty zmroził przymrozek, a astry marcinki kończą już swoje kwitnienie. Wtedy właśnie na scenę wjeżdżają ozdobne, ogrodowe kapusty. Jeśli zima jest łagodna, będą zdobić ogród aż do wiosny; niestraszne im mrozy nawet do -15°C. Pokryte szronem lub szadzią wyglądają nawet jeszcze bardziej dekoracyjnie. Niektóre odmiany potrafią przetrwać łagodną zimę bez żadnej osłony i bez uszczerbku na zdrowiu. Najtrudniej im jednak poradzić sobie z ostrym mrozem, kiedy nie ma śniegu.  Wtedy kapusty możesz okryć białą agrowłókniną i otoczyć iglastymi gałązkami, żeby im nie zmarzły korzenie.

kapusta ozdobna zimą
Kapusty ozdobne nie boją się przymrozków


Nazwać kapustę ozdobną warzywem to zuchwalstwo, ale nazwać ją kwiatem to już czysta brawura. Po prostu ciesz się jej pięknem, zamiast przyklejać jej etykietki!

Kapusty ozdobne w warzywniku

Jak wykorzystać kapustę ozdobną?


Kapusta ozdobna doskonale zdobi rabaty jesienią i zimą. Możesz posadzić ją na obwódkach, gdzie będzie udawała mały żywopłot. Świetnie sprawdzi się się także w uprawie doniczkowej, także na balkonie, solo lub w zestawieniach z innymi odpornymi na mróz gatunkami. Pojedyncze "kwiaty" kapusty ozdobnej bardzo długo zachowują świeżość w wazonie, dlatego możesz ją także wykorzystać do bukietów (zwłaszcza mniejsze okazy). Coraz większą popularnością cieszą się także kapusty ozdobne, którymi ozdabia się cmentarze na Święto Wszystkich Świętych. W przeciwieństwie do chryzantem nie sa one tak wrażliwe na mrozy.

kompozycja z kapusty ozdobnej

Pielęgnacja kapusty ozdobnej


Zbyt długa łodyga kapusty?


Sadzonki kapusty ozdobnej kupione jesienią gdziekolwiek, zwykle mają bardzo ładny, zwarty pokrój i krótkie, krępe łodygi z mnóstwem liści. Jeśli zdecydujesz się na uprawę kapusty ozdobnej z własnoręcznie wysianych nasion, możesz otrzymać wysokie, chwiejne baleriny na dłuuugich i łysych łodygach (nawet ponad 50 cm wysokości!), które niepewnie utrzymują równowagę w doniczkach. Jak temu zapobiec? Nie spiesz się z wysiewem nasion - im dłużej rośliny będą miały szansę rosnąć, tym urosną wyższe. Wystarczy, jeśli wysiejesz kapusty ozdobne nawet w maju. Ponadto pamiętaj, żeby uprawiać je tylko w pełnym słońcu. Wszystkie kapusty kochają słońce, a w cieniu mogą się wydłużać w jego poszukiwaniu. Jeśli chcesz ozdobić kapustami częściowo zacienioną rabatę, w czasie lata uprawiaj je na słonecznym stanowisku, a jesienią przesadź na docelowe miejsce.


Kapusta ozdobna wytwarza główki?


W większości wypadków - nie, bo nie w tym celu została stworzona. Może się tak jednak zdarzyć, że kapusta teoretycznie ozdobna zawiąże główki i będzie to wyjątek potwierdzający regułę. Dzieje się tak bardzo rzadko i nic z tym już nie można zrobić: główka nie "otworzy się" i musisz się cieszyć tym, co masz. Możesz ją także zjeść (kapusty ozdobne oczywiście są także jadalne, chociaż nie są przesadnie smaczne) np. wykorzystując do kolorowych gołąbków. 

 Po lewej: główka kapusty ozdobnej, po prawej - kwiatostan.

Kapusta ozdobna kwitnie?


Każda kapusta, nawet ozdobna, kiedyś kwitnie. Kolorowe - fioletowe, purpurowe czy kremowe liście kapusty nie są jej prawdziwym kwiatem, chociaż cała roślina sprawia takie wrażenie, jakby właśnie była jednym, dużym kapuścianym kwiatem. Prawdziwe kwiaty kapusty rozwijają się dopiero w drugim roku uprawy, jeśli roślina dobrze przezimuje i jej do tej pory nie wyrzucisz. Niekiedy, a tak np. było u mnie w tym roku, kapusta ozdobna kwitnie już w pierwszym roku uprawy, jeśli pogoda oszuka ją na tyle, że kapusta pomyśli że zimę ma już za sobą. W tym roku zimę udawały letnie upały i susza - niektóre z moich kapust ozdobnych uznały je za przerwę w wegetacji i jesienią ponownie zaczęły rosnąć, tyle że zamiast kolorowych liści wydały... kwiatostany. Takie rośliny nie wydadzą już jesienią ozdobnych liści, więc możesz od razu je wyrzucić.

Czy kapusta ozdobna może się krzewić?


Pewnie, że może. Boczne pędy wyrosną wtedy, gdy usuniesz roślinie wierzchołek wzrostu. Najlepiej zrób to kiedy kapusta jest jeszcze niezbyt duża, bo opóźni to jej wzrost i wytwarzanie kolorowych liści.

jak uprawiać kapustę ozdobną ogrodową
Różne odmiany kapusty ozdobnej

9 komentarzy:

 1. Dzięki temu postowi może w przyszlym roku udami sie ją wychodować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te kolory robią wrażenie. Można je bardzo łatwo wykorzystać do poprawy aspektów wizualnych ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już kilka dni beczę po kątach, że w listopadzie mój ogród nie będzie miał żadnego króla ani królowej, a wystarczyło wsadzić kapustę. Hmm, może jeszcze nie wszystko stracone, rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, kapusta nie wygląda jadalnie, aby można ją używać w celach konsumpcji. Zimą, kiedy śnieg już u nas jest rzadkością, przydaje się trochę kolorów. Warto o niej pomyśleć na przyszły rok i porównać efekty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż te kolory! Przepięknie się prezentują!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękna :D muszę chyba spróbować i u siebie posadzić

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest naprawdę piękne, spróbuję ją zasadzić w swoim ogródku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz posiałem w 2019 i wyrosły mi wysokie, więc przesadziłem je do donic i wystawiłem na balkonie , zas w ogrodzie posadziłem w gazonach - różne kolory - piękny widok . W tym roku ponownie posieję, ale w różnych termoinach , żeby nie porastały takie wysokie. Jedyny problem to Mszyca kapuściana. Stosowałem różne środki chemiczne, pokrzywe i nic nie skutkowało. Podgryzały liście - nawet późną jesienią, kiedy temperatura spadała do zera.
  Czy macie jakieś wyprubowane sposoby, bo tutaj najdroższa chemia do opryskiwania nie radziła sobie .

  Pozdrawiam kapustników :-))

  OdpowiedzUsuń
 9. Może mi ktoś poradzić kiedy wsiać kapustę do doniczki tak żeby była na wszystkich świętych? Bo boje się, że zrobię to za wcześnie i mi wyrośnie..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...