piątek, 6 listopada 2015

Jak NIE rozmnażać róż

pędy róż umieszczone w ziemniakach
Z wielu sposobów rozmnażania róż ten jest chyba najbardziej nieprawdopodobny. Pewnie nie zwróciłbym na niego większej uwagi gdyby nie to, że masa grafik i artykułów na ten temat przetoczyła się tornadem przez cały ogrodniczy internet. A później wszystko ucichło. To w końcu jak to jest: czy róże można rozmnażać przez... ziemniaki? Czy tej metodzie bliżej do gruszek na wierzbie, czy powiedzeniu o kotku i młotku? A może tradycyjne sadzonkowanie i szczepienie róż odejdzie wkrótce do lamusa?





Rozmnażanie róż poprzez sadzonki i ziemniaki


Z nowatorskimi metodami rozmnażania roślin wymyślanymi przez domorosłych geniuszy różnie bywa. Oczywiście wszyscy mamy swoje sekretne sposoby, w które przynajmniej chcemy wierzyć, że działają, jak np. kalendarze wpływu Księżyca na rośliny. Jednak nie wszystkie metody poskutkują wszędzie i u każdego. Niektóre z nich są uniwersalne, innym ciężko w ogóle dać wiarę, a im bardziej spektakularny pomysł tym szersze grono naśladowców spróbuje go przetestować, bo a nuż się powiedzie.
Jestem przekonany, że z ziemniaczanym sposobem na rozmnażanie róż tak właśnie było. Przepis na innowację wydaje się prosty:

"Weźmy coś cennego i trudnego w rozmnożeniu, połączmy to z czymś dokładnie odwrotnym, dorzućmy odrobinę uniwersalnych porad i szczyptę magii i bum! - brawo my".

Jako cenny i trudny w rozmnożeniu składnik występuje tu róża, kapryśna królowa kwiatów którą z sadzonek nie tak łatwo rozmnożyć, a wiele odmian wymaga nawet szczepienia. Co by tu zrobić, żeby ułatwić i przyspieszyć jej rozmnażanie? Weźmy drugi składnik, czyli ziemniaka. Ziemniaki są tanie i wszędobylskie; każdy ma jakieś ziemniaki. Uniwersalne porady reprezentuje stwierdzenie, że sadzonka róży umieszczona w ziemniaku nie będzie wysychać, bo ten będzie ją nawadniał. Szczyptą magii jest cynamon, który działa antybakteryjnie i zapobiegnie gniciu końcówek pędów róży.

róże plus ziemniaki
Sadzonki róż umieszczone w ziemniakach, gotowe do posadzenia

Szczegółowy sposób rozmnażania róż z użyciem ziemniaków wygląda następująco:


  • Wiosną pobierz kilkunastocentymetrowe pędy róż, jeszcze zanim rozwiną się na nich liście
  • W ziemniakach wywierć otwory, w których umieścisz pędy róż
  • Końcówki pędów obsyp wcześniej cynamonem
  • Posadź cały twór w przepuszczalnym podłożu i okryj go folią by utrzymać wysoką wilgotność powietrza
  • Czekaj na zdumiewające rezultaty do dwóch miesięcy, w trakcie których sadzonki róż zaczną wytwarzać korzenie

W testowaniu tego sposobu postanowiłem pójść nawet o krok dalej: wierzchołki pędów zalałem woskiem, by jeszcze bardziej ograniczyć ich wysychanie.


A później czekałem, czekałem i czekałem. Przeczekałem tak dokładnie sześć miesięcy. W tym czasie walczyłem z ziemniakami, które oczywiście zaczęły żyć własnym życiem, wypuszczając mnóstwo własnych pędów. Zrzuciłem to na karb efektów ubocznych całego eksperymentu i regularnie je usuwałem.


Po sześciu miesiącach wykopałem sadzonki róż, które prezentowały się tak:

rozmnażanie róż z sadzonek

Końcówki różanych pędów, które wyjąłem z ziemniaków. To tutaj miały być korzenie.

Boczne pąki ani drgnęły. Przez pół roku nie rozwinęły się ani trochę!


Żadna sadzonka nie wydała korzeni. Bulwy ziemniaków zupełnie zgniły, przez co sadzonki tkwiły nawet nie w ziemi, a w śmierdzących i rozpływających się ziemniakach. (bulwy ziemniaków zgniły w naturalny sposób). Dolne końcówki pędów róż zaczęły zasychać i butwieć. Rzeczywiście, nie zaschły zupełnie, ale też nie ukorzeniły się ani trochę, więc wnioski możemy już sobie chyba darować.

Czy było warto? No pewnie! Zawsze warto próbować, chociaż nie ukrywam, że własnie takich efektów się spodziewałem (czyli - żadnych). Do tego rodzaju porad, w których pokazane jest tylko jak coś zrobić, bez efektów końcowych, zawsze podchodzę z dużym dystansem, ale też chętnie je testuję. W tym przypadku mogę stwierdzić, że rozmnażanie róż poprzez sadzonki umieszczone w ziemniakach nie przynosi rezultatów. Lepiej zastosować stare, sprawdzone metody - sadzonkowanie róż z wykorzystaniem ukorzeniacza, poprzez odrosty korzeniowe i szczepienie

32 komentarze:

  1. Mi się marzą róże na dżemory ;) Niestety we własnym ogródku nie potrafię ich wyhodować. Muszę odwiedzać babcie, która ma jedną wielką sztukę (od lat). Czekam więc dalej na jakich cudowny sposób.

    http://joannaatakuje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Hahahaha, świetne! Walka z ziemniakami, kto by pomyślał jeszcze o tym! Ubawiłeś mnie do łez:) Dzięki za wpis, zastanawiałam się czy to działa, ale nie było czasu badać. Może te ziemniaki były za małe? Mnie udało się rozmnażać róże, ale były one jednak głębiej osadzone w podłożu. Oczywiście tradycyjnym a nie ziemniaczanym. Pozdrawiam, Ewa:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A po co ten cynamon ? może to jego zasługa że róże się nie ukorzeniły .

      Usuń
    2. Cynamon nie ma tu zadnego znaczenia... Ja rowniez probowalam w ten 'ziemniaczany' sposob rozmnozyc swoje ukochane roze, a efekt byl dokladnie taki jak opisany w powyzszym artykule... zamiast rozy wychodowalam wielkiego ziemniaka! A ped rozy po wyjeciu go z ziemniaka po kilky tygodniach wygladal dokladnie tak samo jak na powyzszym obrazku, czyli byl przegnity. Jednym slowem - sposob do bani!

      Usuń
    3. Od lat tak robię i mam piękne róże w ogrodzie to żadna magia a w tym wypadku woskiem już ja zniszczyles.Sprobujcie sami co za problem zanim włożysz do bulwy ziem.troche miodu na koniec lub cukier .Brzmi dziwnie ale to żadna magia robią tak kwiaciarze to stare jak świat .

      Usuń
  3. Ja rozmnożyłam różę pienną przez sadzonki z ukorzeniaczem latem. Bardzo ładnie się przyjęły.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zawsze warto próbować! Bez takich prób nie wiemy na czym stoimy. ;) Pozdrawiam Łukaszku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czasami się zdarza, ale trzeba próbować! Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Też próbowałam ten sposób rozmnażania róż - oczywiście okazał się niewypał.Szkoda.Niedaleko ode mnie rośnie bardzo stara odmiana róży,którą właściciel (gmina) zapewne usunie w trakcie wyburzeń ruder.Miałam nadzieję ocalić od zapomnienia.
    Trochę z innej beczki - czy jest możliwość kupienia od Ciebie nasion?
    Pozdrawiam, Ulka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dogadaj się ,jak będą usuwali,mocno przytnij,wykop i przesadź.

      Usuń
  7. Dobre to było z tymi ziemniakami!
    ...a prawie już przy końcu posta spodziewałam się jakichś wypasonych krzaków róż!
    A tu taka niespodzianka... ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki, że zrobiłaś za mnie ten eksperyment, właśnie miałam próbowac :)

    OdpowiedzUsuń
  9. No tak, trochę to pachnie Miczurinem :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Eksperyment zakończył się fiaskiem z jednej prostej przyczyny: do ziemniaków dodajemy sól i masło zamiast cynamonu.
    Po dwóch miesiącach w części podziemnej pojawiają się solone ziemniaczki, a na pędzie naziemnym małe pączki w maśle.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wypróbowałam z samymi ziemniakami. Po dniu matki mialam 11 różyczek. Oberwalam liście kolce i zasadzilam w ziemniaki. Przykryłam plastikowymi butelkami. Dzisiaj pod czas podlewania zauważyłam że każda z pędu puściła liście. Ziemniaków ani sladu. Jestem zadowolona!! Mi się udało :)

    OdpowiedzUsuń
  12. ... cholercia, to jak cuda na kiju - a może byś wrzuciła jakąś fotę tego osiągnięcia, bo trudno uwierzyć że chociaż komuś się ta sztuczka z ziemniakami udała ?

    OdpowiedzUsuń
  13. to stary sposób naszych babć, którego proszę nie wyśmiewać. przedobrzył Pan z magią

    OdpowiedzUsuń
  14. Właśnie postanowiłam dzisiaj rozmnożyć różę. Mam 6 patyczków. 3 pójdą do ziemniaka, 3 do ukorzeniacza.Będą rezydować w zimnym garażu do...wiosny?..do..ukorzenienia? Zobaczymy, trzymajcie kciuki..

    OdpowiedzUsuń
  15. Moje róże w ziemniakach jednak wypuściły listki....korzeni jeszcze nie widać...

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy to ktoś jeszcze przeczyta po tak długim czasie? Ale piszę: łodygi zaschły, bo zalał je Pan woskiem - pomysł bez sensu, jak mogły się rozwijać, pobierać wodę z ziemniaka czy z gleby, wszystko jedno. Po prostu stały się nieprzemakalne w obie strony i udusiły się :(

    OdpowiedzUsuń
  17. Wierzchołki zalał woskiem w celu zapobiegania wysychaniu, a nie dół sadzonki. Zacznijmy myśleć i czytać ze zrozumieniem

    OdpowiedzUsuń
  18. Zalał woskiem? A jaką temperaturę miał wosk?

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja zrobiłem z ziemniakami i po 3 tygodniach na jednym już puścił listek

    OdpowiedzUsuń
  20. Mi się udało. Łodyga właśnie wypuściła liść : ) Czekam na dalszy rozwój

    OdpowiedzUsuń
  21. Nie trzeba zalewać woskiem, to domowy sposób a nie szkółka roślin, ja również z powodzeniem tak robię, listki pojawiają się po kilku dniach, korzenie po kilku tygodniach, przykrywam sadzonki bańkami 5 litrowymi po wodzie

    OdpowiedzUsuń
  22. jestem ciekawa wiec zrobie probe

    OdpowiedzUsuń
  23. A mnie się nie udało. Ziemniak wyrósł ale listki róży się nie pojawiły 😣

    OdpowiedzUsuń
  24. Dzisiaj proboje z ziemniakiem

    OdpowiedzUsuń
  25. Dzisiaj posadziłam łodygę róży pnącej w ziemniaku,a końcówkę przed włożeniem do ziemniaka zanurzyłam w miodzie. Ciekawa jestem czy się przyjmie tym bardziej, że robię to w połowie września i nie wiem czy wogole przezimuje ? Zobaczymy.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ja zrobiłam ×3 jedna z ziniskiem druga z bananem a, trzecia z aloesem

    OdpowiedzUsuń
  27. Mi wyrosły ziemniaki ,,, niestety 😏

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...