wtorek, 18 lutego 2014

Kwiaty cebulowe w donicach


Wiosną każdy z nas chciałby mieć w ogródku połacie pięknie kwitnących, kolorowych kwiatów kiedy tylko stopnieją... połacie zalegającego śniegu. Szansę na taki efekt dają wcześnie kwitnące rośliny cebulowe. Jednak mądry ten, kto jesienią pamiętał, by je posadzić. A co mają zrobić zapominalscy? Dla zapominalskich też jest jeszcze ratunek!Rośliny cebulowe można zaprosić do ogródka także wczesną wiosną! Najlepszym wyjściem będzie posadzenie ich w donicach, misach i korytkach. Oczywiście sadzenie samych cebulek nie przyniesie żadnego efektu ponieważ przechowywane przez cała zimę w temperaturze pokojowej (np. na sklepowych półkach) cebule nie przeszły okresu przechłodzenia i nie będą wiedzieć, że powinny zakwitnąć. Trzeba będzie kupić już ukorzenione i skiełkowane rośliny – na przełomie zimy i wiosny z ich dostępnością nie ma najmniejszego problemu, znajdziemy je w każdym centrum ogrodniczym czy markecie w całkiem przyzwoitych cenach.Aranżacje z kwiatów cebulowych


Zaletą roślin posadzonych w donicach jest możliwość ich niestandardowej ekspozycji: doniczki można przecież postawić wszędzie tam, gdzie normalnie nie uprawiamy roślin przez dłuższy czas. Ponieważ wiosenne cebulowe rośliny kwitną krótko, szybko przestają być atrakcyjne. Donice można wtedy wynieść w mniej reprezentacyjne miejsce.

Żółte żonkile i śnieżne szafirki w miejscu, w którym nikt nie spodziewałby się ich spotkać. Pozostaną w nim aż do przekwitnięcia.

Niskie kwiaty, jak szafirki, krokusy, śnieżyce i śnieżyczki sadzimy w płaskich, szerokich misach, a wyższe tulipany i narcyzy w stabilnych, smukłych doniczkach. Malutkie krokusy w wielkiej donicy będą pasować jak pięść do nosa a cały ich urok odbierze im ciężki pojemnik.

Fioletowoliliowe tulipany z grupy Crispa (strzępiaste) rozgościły się w donicy zawieszonej na rowerowym bagażniku. Ponura czerń roweru doskonale kontrastuje z wesołymi, żywo kolorowymi kwiatami.

Dodatkowo umieszczenie kwiatów wyżej niż poziom gruntu pozwoli nam je podziwiać z zupełnie innej perspektywy. Będą zdecydowanie lepiej widoczne i ... nie trzeba się będzie schylać, by je powąchać. Ot, dodatkowe korzyści :)

Grupa tulipanów posadzonych w  żeliwnej, ozdobnej misie na kamiennym postumencie to mocny akcent w ogrodzie i silnie przykuwa wzrok pośrodku zielonego, żywego tunelu.

Jak zestawiać rośliny cebulowe


Wielobarwne mieszanki np. tulipanów wyglądają pięknie, jednak nic nie wydobędzie uroku konkretnej odmiany tak, jak posadzenie jej w większej grupie takich samych roślin. Wybieramy odmianę, która podoba się nam najbardziej i sadzimy w większej liczbie – dla tulipanów co najmniej 10-15 sztuk. Kilka takich zdecydowanych, jednobarwnych kompozycji będzie znacznie piękniejszych niż pojedyncze kwiaty, przypadkowo porozrzucane po całym ogródku. W kupie siła!


Świetnie sprawdzą się także jednokolorowe mieszanki, ale przygotowane z połączenia różnych gatunków kwiatów w tym samym odcieniu, np. białych tulipanów, narcyzów, szafirków i hiacyntów. Śnieżnobiały kolor płatków podkreślą donice w tym samym kolorze:Jeśli jednak mieszać i kombinować – to z zachowaniem umiaru. Dwukolorowe aranżacje także mogą wyglądać interesująco. Śnieżnobiałe narcyzy i niebieskie szafirki, różowe tulipany i fioletowe hiacynty… - spróbujcie sami takich zestawień. Czysta poezja.
W ustawionych rzędem metalowych pojemnikach kwitną żółte narcyzy i białe oraz niebieskie szafirki.

Kiedy i jak sadzić kwiaty cebulowe w donicach?


Kiełkujące cebulki możemy wysadzać do pojemników kiedy tylko dotransportujemy się z nimi do domu. Ale uwaga: te kwiaty są pędzone w szklarniach, jeśli na zewnątrz jest mróz, rośliny mogą mimo wszystko przemarznąć. Uprawiane standardowo, w gruncie, przetrwałyby go bez najmniejszego uszczerbku. Przed posadzeniem upewnijmy się, że w donicy znajdują się otwory odpływowe. Jeśli ich nie ma lub ich wykonanie nie jest możliwe (na przykład w ceramicznych misach) na dno pojemnika wysypujemy kilkucentymetrową warstwę drenażu: grube kamyki, potłuczone doniczki lub keramzyt. Na drenaż sypiemy warstwę węgla drzewnego, który zapobiegnie zakwaszeniu gleby. A na to wszystko wreszcie wysypujemy podłoże. Rośliny w takich kompozycjach podlewamy z umiarem - nie chcemy przecież żeby rosły w błocie, a ich cebulki zgniły.


Hortensja posadzona w wiklinowym koszu. Pojemnik wcześniej wyłożono folią.

Do wiosennych kompozycji nadają się nie tylko rośliny cebulowe. Pięknie będą wyglądać także wielokolorowe bratki, hortensje i stokrotki. Okres ich kwitnienia jest także trochę dłuższy, więc przetrwają aż do początku lata.

Miniaturowe bratki w wszystkich odcieniach fioletu posadzone w jednakowych, glinianych donicach ozdobią każdy parapet.

Różowe, pełne stokrotki w glinianej doniczce. Wiwat wiosna!
Zdjęcia wiosennych kompozycji wykonałem w jednym z najpiękniejszych ogrodów - w Keukenhof w Holandii. Jego ogrodnicy jak nikt znają się na roślinach cebulowych!
Więcej pięknych zdjęć z mojej wizyty w tym ogrodzie znajdziecie TUTAJ

7 komentarzy:

 1. Jestem jedną z tych zapominalskich. Marzą mi się tulipany. Zainspirowałaś mnie do zrobienia pewnej kompozycji! Po pracy lecę po cebule bo widziałam, że w biedronie mają! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. narobiłaś mi ochoty ...co prawda ja mogę ,,poszaleć,, jedynie na tarasie jednak zobaczę co uda mi się zdziałać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A gdzie zakupic taka piekną misę ( tą na zdjęciu z narcyzkami)....???

  OdpowiedzUsuń
 4. witam mam pytanko bo nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi.. na opakowaniu cebulek (tulipan, hiacynt, krokus i anemon) mam termin do grudnia (w sensie żeby je wsadzić do gruntu do tego czasu) ale czy moge je wsadzic teraz do doniczek w domu? chcę je mieć w mieszkaniu a wszędzie jest opisane że mam je mieć na balkonie albo tarasie. Czy jest taka możliwość? jeżeli tak to proszę o wskazówki jak to zrobić, mam 2 naczynia szklane jedno niskie okrągłe (jak na sałatke) drugie wyższe na nóżce, 3 mniejsze ceramiczne doniczki i jedną standardową.. wiem, że są różne głębokości sadzenia więc nie wiem czy się będą nadawać. Cebulki mi już "pękły" i puściły lekko łodygi (trzymałam je w szafce w mieszkaniu) czy mam je zimować jak wszędzie piszą czy już takie mogę wsadzić i zostawić w mieszkaniu?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kwiaty cebulowe tworzą piękne bukiety, a dodając do tego ozdobne donice i misy, to oczu nie można nacieszyć widokiem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...